30 Ağustos 2010 Pazartesi

Elemelerde 2011 Litvanya Bileti Alanlar Belli Oldu

Tüm ilgi alaka ülkemiz üzerine yoğunlaşmışken, basketbol kamuoyunun seneye 1 numaralı gündem maddesini oluşturacak olan 2011 Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda da önemli gelişmeler yaşanıyor.

2009'da Polonya'da düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası'na katılabilmek için bizim de iştirak etmiş olduğumuz eleme gruplarında maçlar tamamlandı. Oluşan puan durumuna göre Karadağ, Büyük Britanya ve Belçika gruplarını 1. sırada tamamlayıp Litvanya'ya gitme hakkı kazanırken İsrail ile Makedonya ise grup 2.'leri arasında en iyi ikili olarak aynı hakkı elde etti. Son yıllarda adeta enkaz haline gelen ve üst üste 2. Avrupa Şampiyonası'na katılma hakkından mahrum kalan İtalya, günümüzün en önemli koçlarından Pianigiani önderliğinde Bargnani ve Belinelli'nin sırtında bir atılım yapmayı bekliyordu ancak ilk 4 maçta aldıkları 3 mağlubiyet onların hayallerine set çekti. Son 4 maçını kazanmış olmalarına rağmen İsrail'e karşı ikili averajda 3 sayı geride kalmaları onlar için çok acı bir son hazırladı. Aynı grupta liderliği alan Karadağ ise yeniden takdirleri topladı.

B Grubu'nda Deng ve Bonsu'nun inanılmaz verimli oyunları Britanya'yı grup lideri olmasına yetti. Olur da Ben Gordon ve Azubuike'yi ikna edebilirlerse onları çok daha güzel günler bekliyor olacak. Zira 2012'de olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olmaları da oldukça iştahlarını kabartıyor olsa gerek. O grupta McCalebb 6 maçta attığı 141 sayıyla Makedonya'yı 2. yaparak finallere taşıdı dersek yanlış olmaz.

C Grubu'nda ise Belçika diğer takımlara oranla daha istikrarlı olmasıyla 1.'lik koltuğunu almayı bildi. Geçtiğimiz şampiyonada yer almayı başaran Bulgaristan ile Polonya bu grupta kendilerinden görece zayıf Gürcistan'ı dahi geride bırakamayarak büyük hayal kırıklığı yarattılar benim nezdimde. Tabi burada Gürcistan'a saygısızlık etmek istemem. Eski dost Pachulia'nın önderliğinde çok başarılı bir turnuva geçirdiler ancak aynı galibiyette olmalarına rağmen en iyi ikincilik ünvanını İsrail ile Makedonya'dan alamadılar. Son anda kaçırdıkları bu şans önümüzdeki yıllar için bir umut kaynağı olabilir Gürcistan adına, olmalıdır da.

1 Yorum Var:

ozgurr dedi ki...

önümüzdeki ağustos ayında 1 takım daha ekelenecek.ben polonya diyorum.