4 Ağustos 2010 Çarşamba

Emir Preldzic Konusunda...

Dün Emir Preldzic - Hasan Bozkurter postunda epey bir tartışma dönmüş. Akşam ve gece yapılan yorumları şimdi okudum da, insanlar yine bizi suçlamış, etmiş. Ama anlamadan, bu adamlar ne diyor diye fazlaca bakmadan. O zaman her zaman yaptığım gibi yine madde madde sıralayayım ne anlatmak istediğimizi. Belki o zaman kendimizi daha net ifade ederiz, biraz daha anlaşılır oluruz.

1) TBF'nin Emir Preldzic için Sloven federasyonundan izin almadan, bu işi kesin olarak çözümlemeden T.C. vatandaşlık işleminin jet hızıyla bitirilmiş olması SAÇMALIĞIN DANİSKASI. F.Bahçe Ülker bu işin ve ligin açık ara en karlı takımı.

2) Bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğu ve F.Bahçe Ülker'e durduk yerde ne kadar artılar kattığını burada 50 kere yazdık. Dünkü postu okuyan gözler, mutlaka ki o postları da okumuşlardır ama hatırlamıyorlar herhalde. Ya da hatırlamak istemiyorlar.

3) Hasan Bozkurter, bundan 2 sene önce şöyle bir olaya imza atmıştı. Arada çıkıp konuşur, ama genelde gördüğümüz kadarıyla pek içi dolu değil konuşmaların. Dün çıkıp fikrini beyan etmiş, iyi de etmiş. Ama bizim takıldığımız nokta şu: TBF'yi eleştiriyorsun ama asıl konuşulması gereken 1. maddeden hiç bahsetmiyorsun. Yani bu adam neden Milli forma garantisi alınmadan Türk yapıldı demiyorsun da, sırf bak biz de buradayız diyebilmek için ligdeki haksız rekabetten dem vuruyorsun. Türk statüsünde oynayacak, FB bir yabancı daha alacak, bundan rahatsızlığını dile getiriyorsun. Şu 1. maddeyi söylemeyi akıl etse bir, başımızın üstünde taşıyacağız ama nerdeee?

4) Türkiye'de kadrosunda T.C. vatandaşı bir yabancı bulundurmak konusunda kimse kimseden temiz değil. F.Bahçe hatta bunu en çok yapan, ama diğer kulüplerde de var. Ve onlar da deli gibi kovalıyorlar. Basketbol, futbol, farketmiyor. Onlar da kovalıyorlar. Kimilerini yapıyorlar, kimilerini yapamıyorlar ama bu işin peşindeler. Yani öyle sadece 'Devşirme oyuncu oynatmak' konusundaki tepki bana yapmacık geliyor. Ve biz de bunu yazdık.

5) Beşiktaş Cola Turka 2 sene önce Drobnjak için TBF'nin kapısında yattı, Türk olsun diye. Olmadı. Bu yıl transfer döneminde Charles Smith ve Preston Shumpert isimlerine yönelip, görüşüp, anlaşıp, Efes'in bonservis engeline takılmasalar alacak seviyeye gelmiş bir takım, sizce bu 2 adamı T.C. vatandaşı yapma hevesi içinde değil miydi? Bu takımın yöneticisi sayın Hasan Bozkurter değil miydi?

6) Kimse birbirinden temiz değil, o yüzden yaptığınız fanatik yorumlarınızı keyifle, gülümseyerek takip ediyorum. Beni ve Çağlar'ı da içinize çekmeye çalışıyorsunuz ama nafile. Çizgimiz bu, anlatmak istediklerimiz bu, anlamaya çalışırsanız, biraz çaba sarfederseniz mantıklı konuşuyorlar yahu bunlar diyeceksiniz zaten.

7) Son madde de Turgay Demirel'e. F.Bahçe Ülker'e yapılan Emir Preldzic kıyağı yüzünden epey bir sıkıntılı durumda kendisi. Zira G.Saray Cafe Crown Preston Shumpert için, Medical Park Trabzonspor ise Michael Wright için köşeye sıkıştırmış durumdalar başkanı. Allah ona da kolaylık versin. Sanırım bu yıl 'Her takıma 1 devşirme yabancı' kampanyası tarzı bir şey olacak, kimse sesini çıkartmasın diye. Beşiktaş Cola Turka da bu bağlamda bir arayış içine girebilir, belki girmiştir bile, sezon başında olduğu gibi.

Saygılar, sevgiler.
saLsa

18 Yorum Yapılmış:

Arkhe dedi ki...

Yaw bu adam zaten 2 ay sonra Türk statüsünde oynamayacak mıydı? Nedir Fenerbahçe'ye kattığı artı biri bana anlatsın. Dandik lig maçlarının fazladan 3-5 tanesinde Türk statüsünde oynaması mı büyük artıdır?

Güçlü Berk dedi ki...

2 ay sonra türk statüsünde oynamayacaktı, kalsaydı 2 sene daha yolu vardı 5 seneyi tamamlamak için, açıkça fb ye kıyak çekilmiş oldu çünkü bu saatten sonra milli takıma da bir faydası kalmaz...tüm hazırlıkları kaçırdı...

aketenci dedi ki...

Bu durum ayni zamanda Preldzic'e cok yaradi. Oldu da Fenerbahce'den ayrilmak istedi, tum onemli Turk takimlari siraya girecek onun icin. Hakettiginden daha fazla para kazanacak.

Popcorn dvd kulübü dedi ki...

ben başka ülke vatandaşlarının milli takımda oynatılmasına tamamen karşıyım. yani bunu ruhum kabul etmiyor sanırım. ayrıca sporun, rekabetin ruhuna ters olduğunu düşünüyorum. milli forma altında siyahi bir oyuncuyu görmek, onu kabullenmek... yani adı üzerinde; "milli"! bürokratik işlemlerle vatandaş yapılması tatmin etmiyor ki beni; buralarda doğması, büyümesi, bizim kültürümüzü alması lazım ki ruhum onu kabul etsin. yoksa sportif başarı için ben bunu kabul edemiyorum. örneğin rusya sabaha kadar avrupa şampiyonu oldum diye gururlansın. jr holden vardı bir kere. rus ırkı ve siyahi oyuncu!!! 70 mlyn'dan hiç mi oyuncu çıkmıyor ki mehmet aurelio, prelzic, elvan'a vs başvuruyorlar. koskoca bjk, fb, gs, efes altyapıları ne iş yapar? nasıl sporcu çıkartamazlar. biraz komik olacak ama üstümü başımı yırtasım geliyor resmen.
not: siyahi ırkla asla bir sorunum yok. sadece abes ve sırıtan birşey olduğu için bu örneği verdim, yanlış anlaşılmasın lütfen.

Arkhe dedi ki...

Basketbolda 3 sene Türkiye'de oynayan yabancılar Turk statüsüne geçemiyor mu?

mustafa dedi ki...

Emir Preldzic şu an Milli Takım'a katılmış olsaydı bu durum bu kadar sorgulanmıyacaktı belki. Bu durum tamamen Fenerbahçe'ye yaramıştır. Ama diğer takımlarında ellerinde böyle bir fırsat olsa onlarda kesinlikle aynı şeyleri yapacaklardır. Bir de Beşiktaş için Drobnjak dönemine gitmeye gerek yok. 2. ligden tansfer ettikleri Dennis Mims'le 3 senelik sözleşme imzalayarak Türk statüsünde oynatmak istiyorlardı. Yöneticilerin konuştuklarına muhakkak dikkat etmeleri gerekir.

Kapkankağan dedi ki...

bu olayın tek çözümü 3+2 yabancı olayını 5 serbest yapıp olayı kapatmak olur. o zaman çokta önemli olmaz devşirme oyuncular ha + 1 yabancı kadroda bulundurur ancak çok büyük bir + olmaz. ne olursa olsun federasyon başkanı hiç bir kulüp yada klüplere ekstra güç sağlayacak ayrıcalığa izin vermemeli ama işte Fbülker bir kere aldı bu ayrıcalığı işte bunu ya geriye döndürecek yada herkese verecek federasyonun görevi herkese eşit şartlar altında rekabet hakkı vermektir.

Kapkankağan dedi ki...

@Arkhe

tamm 3 yıl Türkiyede çalışan bir sporcu Tür vatandaşlığına geçme hakkı vardır. ancak bunu 2 ayda yapmak öyle kolaydeğil hele 2 günde!
Bunu yapmak yıllar sürebiliyor.

Pamukk dedi ki...

hem haksızlık olduğunu kabul ediceksiniz hem de fanatik olmadığınız halde nobreyi drobniajkı unuttunuzmu diceksiniz. kendinizle çelişiyosunuz.

norton dedi ki...

Bu olay ile birlikte cok buyuk bir haksız rekabet olusturuluyor TBL de ; istedigi oyuncuyu Turk yapabilen takimlar ve yapamayan takimlar arasinda ki yapabilenlerin zaten yeterince guclu takimlar oldugunu herkes kabul eder herhalde...(Olinin yabancisi David Lee Dixon bir Turkle evlenip bu hakka kavustu) bu sayedede basta seyir zevkimiz olmak uzere butun dengeler bozuluyor ... o zaman bu sene icin ligde 3 senesini doldurmus butun yabancilari hemen Turk yapsinlar da en azindan haksiz rekabet ortadan kalksin bundan sonraki seneler icin de yeni duzenlemeler yapip bu isi zorlastirsinlar...

aytunc dedi ki...

emir 3 yıılını doldurduğu için bu sene içinde Türk vatandaşı olma hakkı vardır. Çünkü kanunda bu zaten var. Örnekleri de Mert Nobre ve Tomislav Coskovictir. Sonuçta 2 ay önce türk olsa ne olur 2 ay sonra Türk olsa ne olur. Tartışmaları işin içinde Fenerbahçe olduğu için abartılı buluyorum.

pinarfiliz dedi ki...

@ aytunc

bence fenerbahçe içinde olduğu için abartılmıyor kardeşim. oyuncu 3 seneyi doldursa bile bazen vatandaşlık işlem 1 seneye kadar sürebiliyor. bunun neresi kıyak değil açıklar mısın bana.

norton dedi ki...

Baska 3. yilini dolduran TbL de oyuncu yok mu? vardir mutlaka onlarin gunahi Fenerbahceli( Federasyona yakin),Telekomlu(hukumete yakin) Trabzonlu(Dogan Hakyemeze yakin) :))))) olmamak midir acaba?

murat dedi ki...

Bunu yayınlarmısınız bilmem gS bayan takımı neden konuşulmuyor...Melisa olayı..

aytunc dedi ki...

En son örnek olarak Türk vatandaşlığına geçen Coskovic'i verebiliriz. 3. yılını bu sezonda tamamladı ve çok beklemeden bu yaz Türk vatandaşlığına geçti. Demek ki çok uzun süre almadan da olabiliyormuş.

onur dedi ki...

8) Blog yorumcuları evet defalarca bu olayın FB-Ülker'e kıyak olduğunu yazmışlardır ancak Shumpert haberini verirken de "GSCC için yeme de yanında yat" ibaresini kullanmışlardır. Oysa Emir haberinde bu ve benzeri bir ifade kullanılmamıştır.

9) Halkın büyük çoğunluğu 90IQ altında olduğu için (ben dahil) bir önceki maddede sözü geçen yorum farkını anlayamaz, tepki koyamaz. Kalanı da işine geldiği için sesini çıkarmaz...

10) Sanırım TBF kapısında birlikte yattınız Hasan Bozkurter ile birlikte; ne bileyim Drobnjak'ın "gerçekleşmemiş" türk vatandaşlığı işlemi hakkında bu kadar kesin konuşunca?

11) Evet kimse birbirinden temiz değil; Salsa hariç.

12) Yorumunuza katılıyorum başkan'ın işi kolay değil, kendisi köşeye sıkışmış durumda. Ne isterler bilmiyorum ki bu çirkef takımlar gül gibi başkanımızdan? Ne güzel idare ediyordu işi 10 FB-Ülker'e 1 diğerlerine...

solo dedi ki...

formalar farklı olsaydı burda yapılan yorumlar da farklı olacaktı. malumun ilanı ne kadar makbuldür bilmem ama boşa kürek çekiyormuşuz gibime geliyor.

gebcıty dedi ki...

öncelikle burası adı üzerinde bir blog. yazar istediğini yazar kimse de sen niye böyle yazdın diye adama yüklenemez. açarsın bir tane sende başlarsın istediğin gibi yazmaya. ama burası aynı zamanda türkiye'nin en fazla ziyaret edilen bloglarında da biri. bu yüzdende kullanılan kelimeler, yapılan haberler veya yorumlar herkese eşit mesafede de olmasa en azından daha özenli olmalı. beşiktaş hiçbir kurumun kapısında yatmadı. başvurusunu yaptı gerekli koşullar gerçekleşmediği içinde olmadı olay. ama özellikle fenerbahçe çok daha iyi ''çalıştığı'' için onların hemen hemen her başvurusu kabul ediliyor. bu da bir gerçek. fenerbahçeli arkadaşlarında bunu kabul etmeleri gerek. başkalarına yapılamayan avantajların onlara yapıldığınıda görmeliler.

son olarak da biraz daha özenli üstlup kullanılırsa yazılarda daha doğru olacaktır kanımca. bu kadar insanın sadece fanatiklik yüzünden yazılarınızı eleştirmediğini bilmeniz bence yazılara daha fazla değer katacaktır.