13 Ağustos 2010 Cuma

Geçmişten Günümüze Milli Takım

Hazır Dünya Basketbol Şampiyonası'nın yaklaşmasıyla birlikte 12 Dev Adam bu aralar gündeme gelmeye başlamışken biz de A Milli Basketbol takımımızın tarihinden kesitler sunalım sizlere.

Tarihindeki ilk maçını 1936 yılında Yunanistan'a karşı oynayıp rakibini İstanbul'da 49-12 mağlup eden Milliler aynı yıl Berlin Olimpiyat Oyunları'na da katıldılar fakat oynadıkları iki maçı da kaybederek elenmekten kurtulamadılar. 1949'da Mısır'da organize edilen Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı dördüncü, 1951'de Fransa'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nı ise altıncı tamamladı. 1952'de Helsinki Olimpiyat Oyunları'na katılan Milliler iki mağlubiyetle turnuvayı kapattı. 1959'da 11. Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapan Milliler on ikinci olabildiler. 1936’daki Olimpiyat Oyunları’nda da 1952’deki Olimpiyat Oyunları’nda da mağlup olduğumuz takımlardan birinin Mısır olması da kaderin cilvesiydi sanırım.

1973 yılında 14 sene sonra katılabildiğimiz ve İspanya'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'nda sekizinci olan A Milli Takım, 1981 yılına kadar Avrupa Şampiyonası'na yine katılamadı. 1993'e kadar yine Avrupa Şampiyonası'na gidemedik ama 1993'de turnuvayı İtalya ile beraber dokuzuncu tamamladık. Yavaş yavaş ülkemizde gelişmeye başlıyordu basketbol. 1997 ve 1999 Avrupa Şampiyonaları'nda çeyrek final oynayan Milliler biraz daha şanslı olsalardı 1999'da yarı finali de görecekler, belki daha da ilerleyeceklerdi.

2001 yılında ikinci kez ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Basketbol Şampiyonası'nı gümüş madalya ile tamamladık ve bu tarihimizin en önemli başarısı oldu. Ayrıca bu derece sayesinde tarihimizde ilk kez Dünya Şampiyonası'na katılma hakkı elde ettik. 2002'de Amerika'da düzenlenen turnuvada Avrupa ikincisi apoletine yakışacak bir turnuva yaşamasak da dokuzuncu olarak ilk kez katıldığımız şampiyonada tecrübe kazandık. 2003, 2005 ve 2007 yıllarında düzenlenen Avrupa Şampiyonaları'nda bekleneni veremeyen Milliler, 2006 Avrupa Şampiyonası'nda çok da ümitli gitmediğimiz Dünya Şampiyonası'nı altıncı sırada tamamlamayı başardılar. 2010 Dünya Şampiyonası öncesi son organizasyon olan Polonya'daki Eurobasket 2009'u ilk beş maçı kazanıp son dört maçı kaybederek sekizinci olarak tamamlayabildiler.

Sırada 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası var, dileğimiz Balkan Şampiyonaları'nda, Akdeniz Oyunları'nda ve bir kez de olsa 2001 Avrupa Şampiyonası'nda yakaladığımız başarıları tekrar edebilmemiz. Her ne kadar melodisi pek hoş olmasa da, tam zamanı şimdi!

6 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

hepsi turgay demirelin başarısı başımızdan eksik olma büyük başkan bu yolda kefenlerimizi giydiiik...

Ömer dedi ki...

U16 Takimimiz yari finalde! Buna da bir haber yakisir hani...

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Avrupa Şampiyonası neden Mısır'da oldu o kısmı anlamadım ?

Ali dedi ki...

7 numara kim acaba.Müthiş bir oyun kurucu duruşu var ama çıkaramadım.:D

Alperen dedi ki...

Yiğit,

Bilemiyorum ama günümüzde Tel-Aviv'de bu tip turnuvalar düzenlenebiliyorsa Kahire'de de zamanında düzenlenmiştir sanırım. Tabii bir zamanlar Afrika ülkelerinde basketbolun ne olduğuna dair fikri olan nadir ülkelerdenmişse Mısır, o ülkenin takımının da basketbol oynayabilmesi için Avrupa Turnuvaları'na dahil edilmiş de olabilir.

AHMET dedi ki...

soldan sağa...

hüseyin beşok-mirsad türkcan-mehmet okur-kaya peker-hidayet türkoğlu-ibrahim kutluay-asım pars

haluk yıldırım-tutku açık-hakan köseoğlu-kerem tunçeri-ömer onan-orhun ene-harun erdenay

takıma bak bea..