13 Ağustos 2010 Cuma

Şimdi Nerede? #22: Joe Crispin

Joseph Crispin, 2007-08 sezonunun ortasında Selçuk Ernak yönetimindeki Banvit takımına katılan isimlerden biriydi. 1979 doğumlu beyaz Amerikalı, NBA'de kısa süren birliktelikler yaşasa da Los Angeles Lakers ve Phoenix Suns takımlarında forma giymiş bir oyuncu. Amerika'da aradığını bulamayan Crispin, okyanusun bu tarafına gelerek Avrupa'da boy gösterdi. Bandırma öncesinde Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerde basketbol oynadı. 2007'nin son günlerinde katıldığı Banvit takımında sezonu 17.2 sayı - 3.3 asist ortalamalarıyla tamamlamasının ardından yeni sezon öncesinde takım kaptanlığına getirildi şutör oyuncu. Yarı sahayı geçtiği andan itibaren topu potaya yüksek yüzdeyle isabet ettirebilme özelliği bulunan ve bu özelliği ile çift taraflı bir bıçak olan Crispin, oynadığı bir buçuk sezonluk dönemde ligin dikkat çeken isimlerinden biri olmayı başarmıştı. İkinci senesinde pota altındaki vatandaşı Lance Williams ile iyi bir ikili olan Crispin, sezonu 19.5 sayı -4.9 asist ortalamaları ile tamamladı. Crispin'in ortalamaları bir önceki sezona göre yükseliş gösterse de takım olarak oldukça kötü bir sezon geçiren Banvit, o sezonu 12. olarak tamamladı. Sezon ortasında Crispin ve Lance Williams ile sözleşmeye yenileyen Banvit yönetimi, istikrara önem verdiğini gösterse de yeni sezon öncesinde göreve gelen Orhun Ene ilk iş olarak Crispin'le yolları ayırdı.

Orhun Ene gibi bir ismin koçluk yaptığı takımda Crispin tarzı bir oyun kurucunun bulunmasını beklemek hayalcilik olurdu zaten. Peki Crispin o günden bu yana neler yapıyor, hiç merak ettiniz mi ? Banvit'ten ayrıldıktan sonra bir dönem Teramo forması ile bulunduğu İtalya'ya geri dönen Crispin'in tercihi bu kez ikinci lig olmuş. Bu yıl 1.lige yükselme başarısı gösteren Enel Brindisi takımında 29 maça çıkan Crispin, ortalama 31 dakika sahada kalarak 18.9 sayı - 2.7 asist ortalamaları ile mücadele etmiş. Ligin en skorer beşinci oyuncusu olan Crispin, yayın gerisinden sağladığı %44 isabet oranı ile de keskin şutörlüğünü orada da devam ettirmişe benziyor. Önümüzdeki sezon ise yine İtalya 2. Ligi'nde Igea Barcellona forması giymeye devam edecekmiş Joseph Crispin. Geçen sezon Brindisi takımıyla yakaladığı başarıyı bir kez daha tekrar etmeye çalışacak yani İtalya 2. Ligi'nde.

Banvit kariyeri sonrası neler yaptığını merak ettiğim isimlerden biriydi Crispin. Bugün Eurobasket'te ismine denk gelince geriye doğru şöyle ufak bir araştırma yapayım istedim ve bu tablo çıktı karşıma. Hücum gücü, skora yönelik oyunu, sorumluluk almaktan kaçınmaması, orta sahayı geçtiği andan itibaren rakip savunmalar için ciddi tehtid unsuru olması ve yüksek dış şut yüzdeleri bir yana ama sıfır savunma ile asla olmuyor bu iş. Joseph Crispin profilinde bir kez daha karşımıza çıkıyor bu tablo.

2 Yorum Yapılmış:

Sheed dedi ki...

yerini bulmuş..

Miksiyon dedi ki...

gününüde olunca mesafesiz sokuyordu ama mahallede takımım olsa hemen alırım bakarım günündemi:)