11 Ağustos 2010 Çarşamba

Kadın Milliler Macaristan'ı da Mağlup Etti

2011 Avrupa Şampiyonası Elemeleri 3. maçında Türkiye ile Macaristan Konya'da, Selçuklu Belediyesi Spor Salonu'nda karşılaştı. Konya gibi kadın basketboluyla ilgili neredeyse hiçbir geleneği olmayan bir şehir için çok ciddi bir destek vardı takımımıza. 2000'e yakın seyirci belki de iftarı kaçırmak pahasına Potanın Perileri'ni destekliyordu ki bu Türk sporu adına çok önemli diye düşünüyorum. Tribündeki kalabalığın bir hayli gürültücü olması da Macarlar'ı rahatsız etti gördüğüm kadarıyla.

Milli Takım'da sakatlığı bulunan Bahar bu karşılaşmada forma giyemezken, ne yapacağı sakatlığı nedeniyle çok da belli olmayan Nevriye Yılmaz da bench'den başladı. İç-dış dengesini çok da iyi kuramadığımız ilk beş dakikada hücum ribaundlarında etkili olsak da dış şutları pek sokamayınca rakibe ciddi bir üstünlük kuramadık ve bu zaman dilimini 8-6 önde geçtik. Kübra'nın iki üçlüğü bu anlarda bize hayat verirken, bu dakikadan sonra içeriyi daha çok kullanmaya başladık fakat düşük yüzdemiz ne yazık ki devam ediyordu. Allah'tan arkası arkasına bulduğumuz iki fast-break ile ilk periyodun sonuna iki dakika kala 13-11 ile tekrardan öne geçmeyi başardık. Bu anlarda Nevriye'nin de arzuladığı gibi başlamadığını belirtmek zorundayım. İlk periyodun sonunda biz hücumda kah organize olamayıp kah boş şutları kaçırıp, Macarlar da sayı bulmayı sürdürünce 14-19 geride kapattık bu periyodu. İkinci periyoda Esmeral'in üçlüğüyle başlayıp seyirciyi de daha bir oyunun içine katınca sonrasında yediğimiz sayılara karşın savunma direncimiz bir hayli arttı ve ilk üç buçuk dakikayı sadece tek basket yiyerek kapattık. İkinci periyodun sonuna altı dakika kırk saniye kala Esmeral'in turnikesiyle de bir kez daha öne geçtik: 23-22. Karşılıklı basketlerle geçilen ilk periyodun sonunda bir Macarlar öne geçiyordu bir biz öne geçiyorduk. Nitekim ilk yarı skoru da 30-30 ile bir beraberlikti.

İlk yarıda Macaristan'da 12 sayı 4 ribaund ile oynayan Horti ne şut, ne de serbest atış kaçırmıştı ve pota altında Perilerimiz'e güçlük çıkarıyordu. A Milli Takım'da ise çok fazla ön plana çıkan bir oyuncu olmasa da Esmeral 7 sayı ile takımın en skoreri idi. Kübra'nın sekizde iki ile, Nevriye'nin dörtte bir ile oynuyor olması da canımızı sıkan gelişmeler arasındaydı.

İkinci yarıya Birsel'in basketiyle başlayan Milliler Horti'ye engel olmayı başaramayınca 36-32 geriye düşmekten de kurtulamadılar. Sonrasında Birsel ve Nevriye ile etkili olan Milli Takım biraz toparlandıysa da üçüncü çeyreğin son beş dakikasına 37-39 ile geride girmekten kurtulamadı. İç-dış dengesini bu sıra yine kaybeden Milliler savunmada işi sıkı tutmalarıyla daha fazla geriye düşmediler. Sonrasında o dengeyi sağlayıp pota altını biraz kullanmaya başlayınca da hem öne geçtik hem de tribün desteği bir üst kademeye çıktı. 43-41 üstünlüğümüzle sona eren bu periyotta pick and roll oyunlarındaki ve hücum ribaundlarındaki başarımızla son beş dakikadaki savunma gayretimiz sayesinde üstünlüğü yakaladık.

Son çeyreğe de Esmeral'in ardı ardına gelen iki üçlüğüyle başlayan Milliler maçın sonuna sekiz dakika kala farkı sekiz sayıya kadar taşıdılar. Nevriye ve Esmeral'in devreye girmesiyle maçın son iki buçuk dakikasına kadar bir defa hariç farkı beş sayının altına indirtmeyen Periler, maçın sonuna iki dakika kala Horti'ye bir kez daha engel olamadılar ve fark üç sayıya kadar indi. Sonrasında Esmeral'in üçlüğü ve savunmada sayı yemememizle birlikte maç bitti derken yapılan gereksiz bir top kaybıyla azıcık heyecanlansak da Macaristan'ı 62-54 mağlup ederek yolumuza devam ettik. Potanın Perileri'nde Esmeral 18 sayı ile en skorer isim olurken Macaristan'da Horti 20 sayı 9 ribaundla takımının sayılarının neredeyse yüzde kırkına imza attı.

Elemelerdeki üçüncü maçını da kazanan Periler, Cumartesi günü deplasmanda grubumuzun üçte üç yapan diğer takımı Karadağ ile karşılaşacak.

1 Yorum Var:

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Doğruya doğru; Anadolu millî takımlar düzeyinde her türlü maça ve oyunculara İstanbul-Ankara-İzmir'den daha çok kucak açıyor..