5 Ağustos 2010 Perşembe

Kadınlarda 2014 Dünya Şampiyonası'na Adayız

2014 Dünya Kadınlar Basketbol Şampiyonası için yaptığımız başvuru kabul edilmiş. Bugün FIBA tarafından yapılan açıklamaya göre ev sahibi olabilmek için Brezilya ve Avustralya ikilisi ile yarışacağız. Brezilya en sonuncusu 2006'da olmak üzere daha önce dört kere düzenledi bu organizasyonu. Avustralyalı FIBA Başkanı Elphiston'ın memleketi ise 1994 yılında şampiyonanın ev sahipliğini üstlenmişti. Belirlenen üç adaydan daha önce bu organizasyonu düzenlememiş tek ülke biziz. Futbolda Euro 2016 için yapılan sunumda olduğu gibi muhtemelen yine bu noktadan vurmaya çalışacağız. Fakat bu kez elimiz futbola göre çok daha güçlü olacak. Zira 2010 Şampiyonasını kazasız atlatmış bir ülke olmanın yanı sıra erkeklerde ve kadınlarda Euroleague Final Four'larını düzenleme şansı elde etmiş bir Türkiye olarak yer alabiliriz o sunumda. Salonlarımızın hazır olması ve turnuva gerekliliklerinin geçer not alması da cabası. Son dönemde Türk kadın basketbolunun yakaladığı ivme, kulüp bazında Galatasaray ve Fenerbahçe'nin önemli hamleleriyle bu alanda Avrupa'nın bir numaralı ligine sahip olmamız da diğer yan faktörler. Alabilirsek şayet bu organizasyonu da son dönemde Milli takımlar bazında kadın basketbolunda yaşanan gelişim de sağlanacak ilgi ile taçlanmış olacak. Heyecanlandırdı haber, gerçeğe dönüşür umarım.

4 Yorum Yapılmış:

Ömer dedi ki...

Bilmedigim icin soruyorum. Cidden Avrupa'nin bir numarali ligi imyiz?

ibrahim YÜKSEL dedi ki...

rusyadan da mı iyiyiz bayanlarda ?

banada cok gercek gibi gelmedi :) peki öyleyse neden avrupa kupalarında doğru düzgün başarı yok

dejavu dedi ki...

@Ömer ve İbrahim YÜKSEL;

Diana Taurasi-Sylvia Fowles-Penny Taylor- Seimone Augustus gibi aktif basketbol yaşantısını sürdüren kadın basketbolcular listesinde zirvede yer alan isimler var artık ligimizde. Malum parasal sorunları olmadığı için Rusya'daydı bu alanda liderlik fakat son üç yılda Galatasaray ve Fenerbahçe'nin ezeli rekabetin getirdiği tad ile arttırdığı yatırımları bu alanda bizi öne çıkartıyor artık. Bundan 3-4 sene evvel bunları söylediğimde hadi canım ordan tepkisini alıyordum arkadaş ortamında.:) Başarı ve Avrupa Kupaları'na katılma anlamında bunu şu an için söylemek mümkün değil elbette ve elimizde sadece Galatasaray'ın görece düşük bir organizasyon olan Eurocup'da kazandığı kupa var bilindiği üzere. Fakat dediğim gibi geldiğimiz noktada Türkiye Ligi artık kadın basketbolunda Avrupa'nın bir numaralı ligidir. Bir numarayız madem Euroleague Şampiyonu da bu sene bizden olsun da görelime bağlayacaklar olacaktır bu görüşümü ama çok değil kısa bir sürede o da gerçekleşecek. Göreceğiz hep birlikte.

Şu anda Avrupa'nın ilk beş bütçesi içerisinde yer alıyor Galatasaray ve Fenerbahçe takımı. Fakat Galatasaray 10 senelik aranın ardından ilk kez geçtiğimiz sezon katılabildi Euroleague'e. Zira son 3-4 sezonda yatırımlar yeniden canlandı. Bu canlanma, ufak ama istikrarlı adımlarla sağlanan bu büyüme artık Avrupa'nın zirvesine oturdu. Fenerbahçe'nin Ratgeber, Galatasaray'ın da Ceyhun Yıldızoğlu hamleleri bu büyümeyi orta vadede kupalara da dönüştürecektir.

Sezon başladığında bu düşüncenin doğruluğunu hep beraber daha net göreceğiz diye umuyorum.

Çağlar..

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Avrupa'da kadınlarda en iyi ligiz ama sadece 3 takım var. FB, GS, Mersin.. Onun dışındaki takımlar çok kopuklar..
2014'ü de alacağımızı düşünüyorum.