8 Ağustos 2010 Pazar

Oktay Mahmuti Röportajı (G.Saray Dergisi)

Bu sezon öncesinde yeniden Türkiye'ye dönme kararı alan ve Florya'da köklü değişikliklerle işe girişen Oktay Mahmuti, Galatasaray Dergisi'nin Ağustos sayısında Tarık Ünlütürk ile keyifli bir röportaj gerçekleştirmiş. Henüz iki ay önce göreve başladığı Florya'da devrim niteliğinde hamleler gerçekleştiren ve uzun zamandır erkek basketbolunda başarıya hasret olan sarı kırmızılı taraftarları yeniden heyecanlandıran Mahmuti'nin röportajından altı çizilmesi gereken noktalar ise şöyle:

-'Yarın Oktay Mahmuti buradan gittiğinde, kimse 'o burada hiçbir şey yapmadı' diyemeyecek. Çünkü biz burada önemli işler yapacağız, sinerji yaratacağız.' diyerek söze başlayan koç Mahmuti, geldiği günden bu yana verdiği röportajlarda yaptığı gibi yine gelenek sahibi bir G.Saray yaratma hedefinden bahsetmiş.

-Galatasaray forumlarında epeyce konuşulan Haluk Yıldırım transferiyle alakalı olarak ise 'Haluk G.Saray'ın geleceği değil ama geleceğinin oluşturulması için çok önemli bir temel taş olacak.' açıklamasıyla olaya noktayı koymuş. Transfer sonrası yapılan en net yorum açık ara.

- Son yılı opsiyonlu olmak üzere üç yıllık sözleşmeye imza atan koç, orta vadede hedefler koyduklarından bahsederken bu hedeflerin başarılması için Efes Pilsen kültüründen yetişme bir teknik adam olarak altyapının önemini de gözden kaçırmamış elbette. Ümit Milli takımda oynayan Göksenin Köksal ve Genç takımda forma giyen Muhammed Baygül ikilisini kazanmak için uğraşacaklarını söylemiş. Muhammed'in Litvanya'da düzenlenen u-18 şampiyonasında %66 ile 'Turnuvanın En Yüksek Yüzdeyle Üçlük İsabeti Sağlayan Oyuncu' titrini elde ettiğini de hatırlatalım yeri gelmişken. Kadro önceliği elbette Göksenin'de olacak ama Muhammed'in takipte olduğunu bilmesi yeterli şu aşamada.

- Oyuncuların ödemeleri konusunda yönetime güvendiğini belirten Mahmuti, hedeflerinin en iyisini sahaya yansıtmak olduğunun altını özellikle çizmiş. 'Bu sene şampiyon olacağız demiyoruz ayrıca bunu şu anda demek zorunda değiliz.' diyerek taraftara mesaj gönderen koç, 'Realist olursanız hayal kurma hakkınız olur.' cümlesiyle de bu sezon sarı kırmızılı takım için temel olacak köşelerden birini de açıklamış.

- Yeni yapılanmada kadroya katılan yabancı oyuncularla alakalı olarak ise şu doyurucu cevabı vermiş tecrübeli teknik adam: 'Yabancılarımızın çok kariyerli olmadığını ben de biliyorum ama bir potansiyel gördüğümüz için bu transferleri gerçekleştirdik. Ben kariyerim boyunca bu tip transferleri her zaman yaptım. Bu tip oyuncular benim takımlarımda değer kazanıp başka takımlara transfer olmuşlardır. Maddi güç olarak bizden üstün takımlarla mücadele etmek çok kolay değil. Bir yöntem geliştirmek gerekiyor. Biz de bu şekilde düşünüyoruz.'

- Geçen yıl o zorlu dönemde taraftarın sevgilisi olan Simas'ı takımda tutmak istediklerini ama başaramadıklarını da söylüyor ayrıca koç. Bu arada oyuncunun İtalyan ve Litvanya takımları ile adı anılıyor şu günlerde ama henüz herhangi bir takımla sözleşme imzalamadı.

- 'Geçmişte G.Saray'ın önemli bir basketbol geleneği vardı ama 30 sene geçti üzerinden. Yeni birşey yapmanın zamanı geldi. Taraftarlar geçmişi anıyor, yapılamayan birçok şey için de üzülüyor ve eleştiriyorlar. Hep beraber gülümseyerek geleceğe bakalım. Burada iyi niyetli bir çaba var. Taraftarların da tabii ki her zaman bizle beraber olmasını istiyoruz.' şeklindeki umut dolu cümleleriyle röportajı sonlandırmış Oktay Mahmuti.

Fotoğraf: Serdar Çelebi'nin arşivinden..

2 Yorum Yapılmış:

Ali dedi ki...

Size güveniyoruz Hocam.
Ancak bir noktayı belirtmek gerekirki,Haluk karakterinde bir oyuncu ne geleceğimizde,ne geçmişimizde,nede geleceğimizin kuruluşunda olmaması gereken bir adam.
Karakterini biliyoruz Haluk,Ekranlara yansımayan,kör noktalarda neler yaptığını gördük Haluk.Abdi İpekçi'de görüşürüz elbet Haluk.
Spormax'de her şartta gaz veren abilerinin dediği gibi aşırı derecede profesyonel Haluk.

yugoslavtipiforvet dedi ki...

Galatasaray gibi bütçesi kısıtlı takımlar varolmak istiyorlarsa altyapılarına önem vermek zorundalar ve altyapılarıyla bir adım önde olmak zorundalar.joventut badalona bunun en büyük örneğidir.zaman zaman euroleague de mücadele ediyorlar ve uleb cup'ı da müzelerinde bulunduruyorlar.fernandez ve rubio gibi iki yeteneğin altyapısı da bu takıma ait.geçen yıl 4-5 tane altyapı oyuncusunu korkusuzca sahaya sürdüler ve ispanya ligini ortalarda bitirdiler ki o ligin kalitesi ortada.GS de bunu yapmalı bence.yoksa GS'nin euroleague seviyesinde müthiş işler yapacak oyuncuları almayacağının farkındayız.Muhammed Baygül ve Göksenin Köksal ikilisi umarım benchte havlucu olarak harcanmazlar