11 Ağustos 2010 Çarşamba

Ömer Aşık Gözlemci Raporu

Literatüre "Türk'ün Türk'e propagandası" şeklinde bir söylem kazandıran memlekette, kendi yetiştirdiğimiz oyuncular hakkında objektif iki üç kelam duyabilmek için yüzümüzü dışarıya çevirmek durumunda kalmamız çok şaşırtıcı değil. Ömer Aşık'ı hepimiz, az sonra vereceğim yazıyı hazırlayandan daha iyi tanıyoruz. Fakat çoğu zaman önyargılarımızın da etkisiyle doğru saptamalar yapamadığımız da ortada.

NBA Playbook oyuna derin bir bakış açısı getirebilen ve ilk aşamada göremediklerimi gösterme aşamasında bana da büyük yardımı dokunmuş güzel bir site. Bu raporlar için Avrupa basketbolunu sık sık takip ettiğini bildiğim Sebastian Pruiti, Fenerbahçe Ülker'in geçtiğimiz aralık ayında Caferağa'da Darüşşafaka Cooper Tires'ı ağırladığı maçın görüntülerini edinmiş ve küçük videolar eşliğinde Ömer'in oyununun güçlü ve zayıf yanlarına bakmış. Bu güzel rapora şuradan ulaşabilirsiniz. Fakat YouTube yasağını halen aşamamış olanlardansanız, sizin için çok zevkli bir okuma olmayacağı konusunda uyarayım.

Ömer'in aforoz edilmeden önce çıktığı son maçlardan biri olan o maçta, birçok pozisyonda karşısında onun gibi uzunların bire bir savunmasında her zaman sıkıntı yaşamış Jermareo Davidson'ı bulmasının da yardımıyla 18 sayı ve 5 ribaundluk bir performans verdiğini hatırlatalım. Ama çok sağlıklı bir veri havuzuyla karşı karşıya olmadığımız da aşikar. Buna rağmen bu verileri iyi işleyen Pruiti, Ömer'in oyununu şu şekilde özetliyor:

Güçlü yanları:
- Sahayı iyi koşabilmesi ve transitionda boş koridoru bulabilmesi
- Pick-and-roll oyunu (Fakat bu maç özelinde karşıdaki zayıf savunmanın bolca yardımını aldığı belirtilmiş)
- Alçak post oyunundaki çabuk hareketleri

Zayıf yanları:
- Yetersiz fiziği
- Yardım savunması

O maçta serbest atış çizgisine çok fazla uğramamış anlaşılan. Pruiti'nin Ömer'i bekleyen sezon hakkındaki görüşlerini özetleyeyim son olarak:

"Bir haftadır raporunu hazırladığım uluslar arası oyuncular içinde, geçen sezon en kısıtlı üretimi yapan oyuncu muhtemelen Ömer Aşık. (Sitede Tiago Splitter, Nikola Pekovic, Timofey Mozgov ve Kevin Seraphin raporları da bulunabilir.) Vücudu da henüz NBA basketbolu için hazır değil. Fakat bunlar Ömer'in elde patlayacağını ya da Bulls'un onu şimdi getirerek yanlış bir karar verdiğini düşündüğüm anlamına gelmiyor. Tam tersini düşünüyorum aslında.

Ömer'i daha fazla bekletmeyip bu yıl çağırmakla Bulls akıllı bir iş yaptı bence. Türkiye Ligi'ndeki rakiplerin onu yeteri kadar zorlamadığı açık. Ve bir oyuncu karşısında ona meydan okuyabilecek oyuncular bulamadığı takdirde gelişmesi de mümkün olmaz. Başlangıçta çok fazla süre bulamayacak olsa da, her gün antrenmanda Carlos Boozer gibi NBA fizikleriyle çarpışmak onu daha iyi bir NBA oyuncusu haline getirecektir. Ek olarak NBA standartlarında bir güçlenme ve kondisyon programı altında çalışacak olmasının da zayıf fiziğine yardımcı olacağını söyleyebiliriz. Vücudunu güçlendirdiği takdirde, mevcut yeteneklerine yenilerini ekleyemese bile çok daha etkili bir oyuncuya evrilebilir.


Yani Ömer'den bu sene büyük ihtimalle çok fazla şey göremeyeceksiniz, ama bundan iki sene sonra izlemeye değer bir uzunla karşı karşıya olacağımızı düşünüyorum."

11 Yorum Yapılmış:

saLsa dedi ki...

@ Sheed

Kardeşim ellerine sağlık. Ufak bir ekleme. Ben de o maçtaydım, Ömer 6/6 ile faul atarak career-high yapmıştı o gün. :) O yüzden zayıf yanlarını yazarken atlamış olabilirler.:)

saLsa

Johnny dedi ki...

Çok iyimser bir yazı olmuş. Şut tehdidi, alçak post oyunu, assist yönü olmayan çelimsiz bir uzunun NBA'de geldiği en üst nokta ne olur ? Ondan daha atlet ve daha hızlı bunca uzunun arasında nasıl fark yaratır ?

yugoslavtipiforvet dedi ki...

Darüşşafaka maçına bakarak yorum yapmak nasıl sağlıklı olur bilemem.ligin en zatıf takımıydı.herkes istatistiğine oynuyordu.Douby mÇ NE ZAMAN kopsa çıkıp üçlükleri diziyordu,biz de adama bak ne skorermiş diye kendimizi kandırıyorduk.
Ömer Aşık,vücudunu geliştirdiği takdirde ortalama bir NBA uzunu olabilir 15-20 dk civarı süre alan.yoksa gider development league'e.perovic bile o ligde tutunamamış,Ömer Aşık biraz zor tutunur

Sheed dedi ki...

anıl, tek maçı veri alarak yazılmış bi raporda mutlaka eksik kalan yanlar olacaktır.. yine de bu maç üzerinden gitmesini anlayabiliyorum, zira geçen sene hücumda bu kadar top kullandığı çok fazla maç olmamıştı..

öte yandan bu yazıyı paylaşma sebebim, ilk paragrafta da belirtmeye çalıştığım gibi türkiye'de bu oyuncuyu çocukluk günlerinden beri tanıyan ve takip eden, bununla birlikte bu işten para kazanan kişilerin böyle kapsamlı bi yazıyı sunamamış olması.. bu da pruiti'nin çabasını ve harcadığı mesaiyi daha değerli kılıyor.. biz gözümüzün önündeki oyuncuyu değerlendirirken saçmasapan yerlere takılıp tarafsızlığımızı koruyamıyorken, bi amerikalı kalitesiz bi türkiye ligi maçı izlemekten daha zevkli şeyler yapabilecekken bu yazıyı ortaya çıkarıyor..

fakat pruiti'nin tüm değerlendirmelerine katıldığım anlamına gelmesin bu, sadece elçi konumundayım.. ömer ve bu yaz avrupa'dan nba'e geçiş yapan diğer oyuncularla ilgili nba türkiye dergisinin önümüzdeki sayısında bi yazım olacak kısmetse.. orada benim düşüncelerimi okuyabilirsiniz diyeyim ve küçük çapta bi reklam da yapayım :)

dilemma dedi ki...

bizimkiler rapor yazsa nolur adam hala aynı yerde ne serbest atış ne pivot hareketi.5 yıl önce yazdığını tekrar koyarsın.

Sheed dedi ki...

@dilemma

5 yıl önce bu nitelikte bi çalışmayı kim nerede sunmuş?

linke tıklama zahmetine girip okuduk mu, okuduğumuzu anladık mı?

dilemma dedi ki...

mesela diyorum.ilk gördüğünde bi yazı yazsan şimdi de çıkarıp koyabilirsin çünkü değişen bişi yok.uzun uzadıya videolu rapora da gerek yok türk oyuncusu ilk başta neyse odur istisnalar hariç

yugoslavtipiforvet dedi ki...

ayrıca Ömer Aşık'ın alçak postta topu alıp,dönerek smaçla bitirdiği bir pozisyon var.o kadar acemice ve kontrolsüz bir dönüştü ki karşısında 2.05 lik jarmeero değil de 2.13 lük krstic gibi nba'in ortalama altı bir savunucusu gelse pozisyon komediye dönüşebilirdi.Ömer Aşık 2008'e kadarki dönemde kendini ciddi derecede geliştirmiştir.buna lafımız yok fakat hala post oyununu bilmemesinin savunulacak bir tarafı bence yok.bir de dikkatimi çeken başka bir şey ise 2 yıl öncesine kadar euroleague de rekor kıran blok özelliğinin gün geçtikçe zayıflaması.bana eskisi kadar patlayıcı bir blokçu gibi gözükmüyor.bunda sık sık sakatlıklar nedeniyle maç araları vermesinin etkisi vardır muhakkak ama NBA'de tutunmak istiyorsa en azından bu özelliğini geliştirmesi lazım.

saLsa dedi ki...

@Sheed

Çalışma müthiş zaten. Emek verip kafa patlatması bile mükemmel. Dediğin gibi biz dahil kim yapmış böyle bir şeyi gözümüzün önündeki adam için.

Ben sadece senin yazı içindeki 'O gün Ömer faul çizgisine fazla gitmedi herhalde' cümlene ekleme yaptıydım, o gün 6/6 ile oynadı diye. :)

guepetto dedi ki...

ÖMER O ZAMAN HANGİ ÖZELLİKLERİ İÇİN DRAFT EDİLDİ... VE DAHASI TAKIMA DAHİL EDİLDİ ??

SADECE TRANSITION,PICK ROLL VE CABUK LOW POST HAREKETLERI ICIN MI ??

BEKLEYELİM VE GÖRELİM ..... BAZI DURUMLARDA OYUNCULARIN NE YAPTIĞI DEĞİL NE YAPABİLECEĞİ ÖNEMLİDİR ,ÖZELLİKLE GENÇLERİN....

ÖMERİN İLERİDE NEYİ YAPAMAYACAĞINI KESTİRMEK İSE ÇOK ZOR ... HER ŞEY İÇİN YETENEĞİ VAR ... ÖĞRET VE İSTE MESELESİ . NBA DA İYİ BİR YER BULABİLİR.

yugoslavtipiforvet dedi ki...

@gupetto
dostum tamam da ömer aşık,türkiye hariç hiç bir ülkede genç kabul edilebilecek bir yaşta değil.24 yaşında ve oyunun ilerletme fırsatı her zaman var ama Ömer Aşık'a bir Enes Kanter ya da koufos muamelesi yapılmaz Nba scoutları ve hocaları tarafından