18 Ağustos 2010 Çarşamba

Porto Riko'dan Kötü Haber Var

A Milli Takımımızla birlikte C Grubunda yer alacak olan Porto Riko'da Beşiktaş formasıyla da hatırladığımız kıdemli dostlar Larry Ayuso ile Christian Dalmau depremi yaşandı. İki yıldız basketbolcu teknik kadro ile yaşadıkları problemleri gerekçe olarak göstererek takımlarının 20 ve 22 Ağustos tarihlerinde Almanya ile yapacakları hazırlık maçları öncesinde takımlarından ayrıldılar. Aslına bakılırsa bu milli takımımız için çok da üzücü bir haber sayılmaz. Zira günlerdir tartışmalara konu olan guard rotasyonumuzdaki problemler düşünüldüğünde Arroyo, Barrea ikilisiyle birlikte mücadele edecek formda bir Ayuso ile Dalmau bizi zor durumlara sokabilirdi. Ancak turnuvayı merakla bekleyen bir basketbolsever olarak bu habere oldukça üzüldüğümü belirtmek isterim. Nitekim şut ritmini bulduğu zaman tek başına bir takım hüviyetine
bürünebildiğini defalarca bizlere gösteren ve adeta Porto Riko milli takımının sembolü haline gelen Ayuso ile yine ülkesi adına çok önemli bir isim olan Dalmau'nun olmayışları oldukça üzücü. Porto Riko üzerinden duruma bakıldığında ise takım içi dengelerin zamanla değiştiği görülmekte. Ayuso ile Dalmau'nun sahip oldukları rolleri beğenmedikleri ve bunun ayrılık kararlarında rol oynadığı belirtiliyor ki bu bir zamanlar takımın en önemli iki yıldızından birisi olan Ayuso söz konusu olduğu zaman enteresan bir durum. Jose Barea'nın zamanla gösterdiği büyük yükseliş ile Arroyo'nun varlığı bu ikilinin rollerini de değiştirdi haliyle.

Şampiyona sırasında patlak verebilecek olası huzurluklar göz önüne alındığında belki de hayırlı bir karardır denilebilir. Ancak belirttiğim gibi bu haber bizim için ülkemize gelmeyen yıldızlar listesine eklenen yeni oyuncular anlamına gelirken, Porto Riko için ise rotasyondan eksilen çok değerli parçalar anlamında yorumlanabilir.

2 Yorum Yapılmış:

Anil dedi ki...

Önce kampa katılıp, takım arkadaşları, çalışma şartları, oyun felsefesi, v.b şartlar değişmediği halde canları sıkılınca fırsatçı bir yaklaşımla 'biz gidiyoruz' diyen bu ikilinin turnuvada yer almaması basketbol ve spor ruhu adına birşey kaybettirmeyecektir. Bu paralelde ülkemize gelmeyen yıldızlar argümanını bir fırsat olarak görüyorum, bu sayede ileride belki birkaçı yıldızlaşacak isimlerin emekleme dönemlerine bizzat şahit olacağız, sahada menajer güdümüne soktuğu kendi kariyeri kadar giydiği formayı da düşünen sporcuları seyretme şansı bulacağız.

ali dedi ki...

dalmau'nun torunu olmuş onun için milli takımdan affını istemiş.