20 Ağustos 2010 Cuma

TBF'nin Yeni Yönergesi Diyor ki...

TBF'nin 9 Ağustos 2010 tarihinde yayınladığı Erkekler Birinci Lig Yönergesi 2010-11 isimli dosyaya (TBF.org.tr'de var) göz gezdirdiniz mi bilmiyorum. Adından da anlaşılacağı üzere dosya yeni sezonun kurallarını içeriyor. Ve burada bir yabancı oyuncunun Türk statüsünde oynaması için hangi şartları sağlaması gerektiği yazıyor. Buyrun bakalım neymiş o madde:

24.6.: Türkiye basketbol liglerinde en az üç (3) sezon aynı takımda peş peşe resmi müsabaka takım kadrosunda bulunan TC vatandaşlığına geçmiş yabancı sporcularda, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz. Bu sporcular Türk oyuncu statüsünde sözleşme imzalayabilirler. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek Türk A Milli takımının formasını giyen sporcularda da aynı şekilde, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz. Bir takımın maç kadrosunda bulunan bu tip sporcuların sayısı biri geçemez.

Sessiz sedasız çıkartılan bu yönerge ile (eğer yazdığı şekilde uygulanırsa) G.Saray Cafe Crown'un Preston Shumpert hayalleri suya düşecek demektir. Keza diğer birçok takımda da T.C. vatandaşlığına geçme umudu taşıyan isimler var: Medical Park Trabzonspor'daki Michael Wright, Mersin BŞB'deki Reese gibi mesela.

Şimdilik resmi biçimde yayınlanan dökümanın yazdığı şey bu, önümüzdeki günler ne gösterir bilinmez. Ya da nasıl bir uygulama takip edilir, belli olmaz. Biz yazanı özetleyip görevimizi yapalım. Yönergenin tamamını şuradan okuyabilirsiniz. Salsabasket özel haberidir.

16 Yorum Yapılmış:

KEREM dedi ki...

Anıl sağol haber için, ruhumuz duymayacaktı yoksa.

Shumpert'in durumu ne aşamadadır bilmiyoruz ama sanırım daha vatandaşlık hakkı bile elde etmedi, yani federasyona başvuru olmadı sanırım. Bunu araştırmak lazım.

Güçlü Berk dedi ki...

"İsminin de Emir olması gerekir" kuralını atlamışlar sanırım. Bence üç sene zaten az ama o üç senenin de aynı takımda olması çok anlamsız, veya amaca uygundur belki bilemiyorum...

Ihsahn dedi ki...

O kadar çakalca bir karar olmuş ki bu. Herhalde oturup düşünmüşler "FB için yaptığımız diğerlerine de yapmamak için nasıl bir madde ekleyelim yönergeye?" diye. Bu kadar küçük hesaplarla uğraşan bir federasyonumuz var, ne hoş.

sylvesterr80 dedi ki...

Kulbuna uydurma diye buna derim adından belli zaten Erkekler Birinci Lig Yönergesi, madem bir karar aldın Bayanlarda da uygula o zaman..
Karar bu seneyi kurtarır belki ama seneye veya uzun vadede kulüpler planlarını buna göre yaparlarsa önüne geçecek başka bir madde var mı acaba yönergede ?
Ornegin Ukic de 2 sene sonra Turk statüsünde oynayabilir mi gibi..

koray dedi ki...

Emir varken FB de oynayamaz yani mevcut yönergeye göre sadece bir dönme(sık ama hatalı kullanlan tabir ile devşirme) oyuncu oynayabiliyor.

Hımmm yalnız o sezon FB için bir kıyak yaparsa federasyon bilemem.

BJk Chatman'e iyi baksın bı arada :)

devrim umut dedi ki...

Sirf yerli statusune geciririz diye oyuncu transferi yapmanin önune gecilmis oluyor böylece. Hayirli olmus.
Ayrica genc yabanci oyunculara yatirim yapmanin da tesvik edilmesi (Emir bunun olumlu örnegidir) söz konusu bu kararla, olumlu oldugunu dusunuyorum, umarim karar kulupleri uzun vadeli yatirimlar yapmaya özendirir.

murat nur dedi ki...

Peki geçen sene bu kural nasıldı? Bence çok önemli bir soru bu. Acaba bir klube yarayan bir karar olup olmadığını anlamak için geçen seneki kuralıda bilmek lazım.

KEREM dedi ki...

Buyur murat nur;

24.6. Türkiye basketbol liglerinde en az üç (3) sezon resmi müsabaka takım
kadrosunda bulunan TC vatandaşlığına geçmiş yabancı sporcularda, ümit,
genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz. Bu sporcular
Türk oyuncu statüsünde sözleşme imzalayabilirler. Sonradan Türk
vatandaşlığına geçerek Türk A Milli takımının formasını giyen sporcularda
da aynı şekilde, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı
aranmaz. Bir takımın maç kadrosunda bulunan bu tip sporcuların sayısı
biri geçemez.

dilemma dedi ki...

parası olan elindeki yabanıcıyı tutar 3 sene bu haktan yararlanır ama diğer kulüplerin(play off dışındakiler çoğunlukla) böyle bi gücü yok.yapan yaptı zaten yırttı.demirel 3 sene şartı koyuyor oyuncuya ama kendisi padişah gibi hep orda.biraz da kendisini kısıtlasa.hala aday olabilirim diyor haşmetli görkemli sultanımız.soyadı demirel olanlar niye bi türlü gitmez?

dfn05 dedi ki...

çok önemli 'düzmece ' bi değişiklik. yapılacak tüm yorumların hedefinin fenerbahçe olacagını az çok tahmin ettigin halde bu bilgiyi hemen en açık haliyle paylastıgın icin tebrik&saygı Anıl ..

Gs taraftarı olarak her branşta etkisi günden güne azalan kulübümü izlemek üzücü ( büyük kulüp etkisine karşıyım ancak bizim kulubün etkisi azalıyor demek fenerbahçenin günden güne artıyor demek olmasaydı .. )

KEREM dedi ki...

Dün Ali Türsan gayet rahattı, böyle birşeyden hiç bahsetmedi. Bilmiyor muydu acaba? Herhangi bir tepki görmemeye alışığız ama yine de size gelen birşey var mı?

koray dedi ki...

Önce Emir'i miili takında oynatağım beyanı ile TC vatandaşı yaptır .Beyanın gerçek olmasa gerçekleşmese de olur.

Sonra diğer tüm oyuncuların önünü kesecek yönetmelik değişkliğini yap en az 3 sezondur aynı olan maddeyi değiştir.

mission completed

GAme Over.

murat nur dedi ki...

Çok saol KEREM.
Bunun adı resmen çifte standart. Bunu bilerek yapmışlardır seneyede Vidmar türk statusune geçer sonra karar yeniden değiştirilir. Hala anlamıyor nasıl oluyorda GS ve BJK klupleri baş kaldırmıyor. Bence federasyon başkanı gidene kadar baskı kurmalılar.
Bence 3 sene olayı yanlış bir karardı ama bunu bir takım kullanıp diğerlerinin kullanması engelleniliyorsa bu çok daha yanlıştır ve ayrıca birilerinin korktuğunun manasına gelmektedir.

koray dedi ki...

Bu sene Chatman'in üçüncü senesi bu sezon sonunda kaldırlar.Böylece Chatman Türk olamaz Emir'in kazanılmış hakkı kalır :)

onur dedi ki...

"Türkiye basketbol liglerinde, başkanı en az 12 yıldır görevde olan bir takımda peşpeşe 3 sezon forma giymiş olması" deselerdi hem diğer takımların önünü uzun süre kesebilir hem de ileriye dönük başkanlık hevesi olanları kaçırarak bir taşla iki kuş vurmuş olurlardı...

Ihsahn dedi ki...

Ben yine de üzülüyorum çünkü eminim ki bundan rahatsız olan FB'li dostlar da vardır. Seneye şampiyon olurlarsa federasyon desteğiyle şampiyon olmakla, olamazlarsa da federasyon desteğine rağmen şampiyon olamamakla eleştirilecekler veya bu yönde tepkiler alacaklar. Herkese yazık ediyorlar ama farkında değiller.