8 Ağustos 2010 Pazar

Turgay Demirel'den Preldzic Açıklaması

Turgay Demirel, turnuvaya 20 gün kala Hürriyet gazetesinden Meriç Tunca'ya konuşmuş. Normalde adını gördüğümde yön değiştirdiğim gazetecilerden biridir Meriç Tunca fakat söz konusu isim Turgay Demirel olunca sabrederek sonuna kadar okudum röportajı. 'İrlanda pasaportlular maçlara gelmesin!' diyerek herkesi kucaklayıcı tavrını henüz röportajın başında bir kez daha gözler önüne seren Turgay Demirel'in gündemdeki konulara dair açıklamalarının tamamını buradan okuyabilirsiniz. Röportajda bildiğimiz şeyler tekrarlanıyor, klasik Turgay Demirel açıklamaları yani baştan uyarayım. Şampiyonaya geri sayım başlamışken bu tarz açıklamaların gereksizliğinin de altını çizmeme gerek yok sanırım. Röportajdaki en önemli kısım şüphesiz Emir Preldzic ile alakalı. Teklif Slovenya'dan geldi diyerek hepimizi bir kez daha şaşırtmayı başarıyor Turgay Demirel. Para mevzuusunu hiç konuşmadıklarını söyleyip, bu Türk yapılma olayının F.Bahçe Ülker'e bir avantaj sağlamayacağından bahsediyor rahatça. Ayrıca Emir sanki Milli takım için Türk yapılmamış gibi de bir havası var röportajda. Hürriyet'in internet sitesinde nedense yer almayan ama gazetedeki röportajda bulunan Turgay Demirel'in Emir Preldzic konusuyla alakalı önemli açıklamalarını ekliyorum aşağıya:

-F.Bahçe Ülker'in Sloven oyuncusu Preldzic'in Türk yapılıp Milli Takım'da oynatılma olayına gelelim. Bu işe nasıl karar verdiniz, neden olmadı?

Emir üç yıldır Türkiye'de. Slovenya Ümit Milli Takımı'nda oynamıl. FIBA'nın talimatnamesine göre, oyuncular başka ülkelerin vatandaşlığına geçip oynayabiliyorlar. Emir de Sloven vatandaşı olmasına rağmen Boşnak, annesi babası Türk bir oyuncu. Emir'i Türk yapıp oynatabilirsiniz diye Slovenya Federasyonu'ndan geldi teklif. Koç Tanjevic de Emir'in Türk olmasına Haziran'da karar verdi. Bakanlar Kurulu'nda imzalar atıldı. Cumhurbaşkanımız da imzaladı ve Türk vatandaşı oldu.

-Peki Slovenya Federasyonu ile hiç para konuşuldu mu? Bir aralar ' Slovenya Emir'e izin vermek için 10 milyon Euro falan istedi' gibi haberler çıktı.

Bu rakama da para laflarına da gülüp geçiyorum. Sizi temin ederim Emir için hiç para olayı konuşmadık. Zaten niye konuşayım ki? Onlar bize teklif etti.

-Ama olmadı..

Olmadı. Çünkü FIBA nedense izin vermedi. Herhalde süreyi çok kısa buldular.

-Emir olayı tamamen kapandı mı? Yoksa Dünya Şampiyonası sonrası Emir, Milli Takım'da yer alabilir mi?

Olabilir ama tabii ki teknik kadronun bileceği iş.

-'Federasyon Emir'i F.Bahçe Ülker'e iltimas olsun diye Türk yaptı. Emir Türk olunca F.Bahçe Ülker'e bir yabancı daha alma hakkı doğdu. Bu haksızlık' diyenler var..


Boşnak Damir Mrsic F.Bahçe Ülker'de Türk vatandaşı statüsünde oynuyordu. O, bu sezon basketbolu bıraktı. Dolayısıyla kulüp bir oyuncuyu Türk yapıp oynatabilirdi. Bu da Emir Preldzic oldu. Garip bir durum yok yani ortada.


- 'Basketbolu aslında Turgay Demirel değil, F.Bahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım yönetiyor.' suçlamaları da var. Var mı böyle bir şey, Aziz Bey söylüyor, siz de yapıyor musunuz?

Bu iddialara gülüp geçerim. Ben 1992 yılında Basketbol Federasyonu Başkanı olduğumda Aziz Yıldırım ortada bile yoktu. Aziz Bey Fenerbahçe'ye 1998 yılında, yani benim başkanlığımın 6. senesinde başkan oldu. Kendisi benim komşumdur. İyi ilişkilerimiz oradan gelir.

15 Yorum Yapılmış:

Ihsahn dedi ki...

"Boşnak Damir Mrsic F.Bahçe Ülker'de Türk vatandaşı statüsünde oynuyordu. O, bu sezon basketbolu bıraktı. Dolayısıyla kulüp bir oyuncuyu Türk yapıp oynatabilirdi. Bu da Emir Preldzic oldu. Garip bir durum yok yani ortada."

Benim buradan anladığım Türk statüsünde oynayan bir oyuncu takımından ayrılınca, o kulüp kadrosundaki bir yabancı oyuncuyu Türk yapabilir.
Baştan sona rezalet açıklamaların en akıl almazı bu. Sanıyorum Demirel'in ciddi psikolojik problemleri var.

Miksiyon dedi ki...

Hayranım ben bu adamın pişkinliğine amerikada yıldızlar gelmiyor kobe lebron wade gelmiyor diyorlar olsun bizdede mehmet okur yok diyor biz ağlamıyoruz ama diyor yorumsuz:)

Ali dedi ki...

Haksız rekabet sağlamaz öylemi,çok insan gördüm,ancak senin gibisini ne gördüm ne duydum,hakikaten pes artık,böyle bir adam nasıl federasyon başkanı olur bilmiyorum.

Sen bu ülke basketbol'unun başına gelen en kötü şeysin muhterem ve eminimki hiçbir tarihte daha vahim bir olayla karşılaşmayacak bu spor.

Amerikalılar futbola olan ilgi ve alakayı artırmak için liglerine ünlü oyuncuları transfer ediyorlar ya,kesinlikle yanlış yoldalar.

Nba başkanı olarak bu adamı getirin 1 yılda futbol'a olan ilgi yüzde yüz artmaz ise nolayım.

KEREM dedi ki...

Biz boşuna tartışıyoruz. Oy verenler memnun, hakkı yenenler memnun, herkes memnun. Biz kimiz ki?

Bu hale getirdiler ya olayı yazıklar olsun ya.

dilemma dedi ki...

inadına irlanda forması giyip gidicem maçlara

dilemma dedi ki...

t. demirele gizli madde hakkında soru sorulduğunda bağırarak you can't handle the truth diye cevap verse keşke.komşu komşunun koltuğuna pardon külüne muhtaçtır

Kapkankağan dedi ki...

Boşnak Damir Mrsic F.Bahçe Ülker'de Türk vatandaşı statüsünde oynuyordu. O, bu sezon basketbolu bıraktı. Dolayısıyla kulüp bir oyuncuyu Türk yapıp oynatabilirdi. Bu da Emir Preldzic oldu. Garip bir durum yok yani ortada.
Şimdi bu sözler yorumsuz Turgay Demirel'e ait ise bu adam hakkında spor bakanı hemen soruşturma açmalı!
Zira adam apaçık Fb her zaman ekstra bir oyuncu oynatma hakkına sahip demek istiyor. Diğer takımlar ne yapsın Turgay! onların hep bir eksi yabancı ile haksız rekabete ile oynamaya mecbur mu?

Kapkankağan dedi ki...

"Emir de Sloven vatandaşı olmasına rağmen Boşnak, annesi babası Türk bir oyuncu. Emir'i Türk yapıp oynatabilirsiniz diye Slovenya Federasyonu'ndan geldi teklif. Koç Tanjevic de Emir'in Türk olmasına Haziran'da karar verdi"

Şimdi ben bu pagraftan anladığım Emir'in annesi ve babasının Türk olduğudur ya tümcede düşüklük var yada Emir'in annesi babası Türk!

Ali dedi ki...

''Boşnak Damir Mrsic F.Bahçe Ülker'de Türk vatandaşı statüsünde oynuyordu. O, bu sezon basketbolu bıraktı. Dolayısıyla kulüp bir oyuncuyu Türk yapıp oynatabilirdi. Bu da Emir Preldzic oldu. Garip bir durum yok yani ortada.''

Okudukca sinirleniyorum,bu adamın nasıl bir karaktere sahip olduğunu veya olmadığını biliyoruzda,bu da söylenmez artık yahu,yok yani şu cümleyi eminimki bizim fanatik fenerli tatlıcı rüstem efendi bile söylemez.Okudukça hayret ediyorum,okudukca dehşete kapılıyorum,okudukca bu ligden,bu spordan soğuyorum.

Ahmet Karadag dedi ki...

16 yil baskanlik yapan bir insanda bu tür tuhaf gelismeler normaldir. Her meslek icin gecerlidir aslinda. Almanya'da bazi gazeteciler bu sekilde davranislara "Helmut Kohl" sendromu diyorlar. Bu zat-i muhterem de 16 yil basbakanlik yapmisti ve son yillarinda herhangi bir elestiriyi takmadan kendi (yanlis olan)dogrularini uygulamisti :) Sonunda halk da dayanamayip sandikta görevine son verdi...
Yani T. Demirel'i istedigimiz kadar hakli veya haksiz olarak elestirebiliriz. Bu hic birsey degistirmeyecektir. Her zaman kendisinin hakli oldugunu iddia edecektir ve buna kendisi de inanacaktir...

tarski dedi ki...

yazik ya, valla...

Ömer dedi ki...

Yuru be... Fenere kiyagin sonu yok her zamanki gibi.

Johnny dedi ki...

Evet bu sene de şampiyon olursak Emir Türk olarak oynadı diye olacağız değil mi ? Yoksa Lavrinovic , Tomas , Ukic falan hikaye tüm mevzu Emir'de...

solo dedi ki...

yeri geldi mi milli takım kapasitesinde değil, fbü'ye geldi mi büyük haksızlık.

hakancelep dedi ki...

Arkadaşım bir soruya da Emir'in annesi babası Türk diyor orada. Bu ülkede Vedin Music, Elvir Balic, Elvir Bolic ve ismini hatırlayamadığım bazı oyuncular Türk statüsünde oynamadı mı Türkiye liglerinde. Zira İst. BB. Spor'un kalecisi Kenan Hasagic'de Türk olabilir isterse ama tercih etmiyor. Şu olayı FB'ye kıyak diye yorumlayanların gerçekten büyük artniyet taşıdığını düşünüyorum. Buyrun Engin Atsür sakatlandı. Şimdi şu takımda Emir olsaydı inanın takımın saha içi oyunu değişirdi. Sırbistan maçını izlerken bu daha fazla anlaşılıyordu. Bir Emir takıma büyük rahatlık getirirdi. Bu kadar taraflı bakmayın, ayıp !