11 Ağustos 2010 Çarşamba

Türkiye: 61 - Sırbistan: 66 (Kazanan Yine Sırbistan)

Adidas Cup finalinde kaybettiğimiz Sırbistan ile bu akşam bir kez daha karşılaştık. İzleyemediğimiz bir karşılaşmayla alakalı birşeyler söylemek güç elbette. İlk çeyreği 19-17 önde kapattık sonra ikinci on dakikada yalnızca dört sayı üretebilmemiz maçın en önemli detayı olarak gözüküyor. O sekansda parkede hangi beş vardı, merak ettim doğrusu. Buna karşılık maçı sadece beş sayı ile vermemizin nedeni ise final periyodunu 21-8 galip kapatmamız. Pazar günü olduğu gibi geriden gelen taraf olmuşuz yine ama soluğumuz bir kez daha yetmemiş gibi gözüküyor. Ersan İlyasova'nın 24 sayı - 4 ribaundu ile Evren Büker'in nihayet süre alabilmesi de istatistik kağıdından dökülen diğer kayda değer gelişmeler. İlk maçta boyalı bölgede durduramadığımız Nenad Krstic maçı sadece üç sayıyla tamamlarken pazar gününün bir diğer yıldızı Savanovic de altı sayıda kalmış. Efes Pilsen'in yeni uzunu Raduljica ise 12 sayı - 5 ribaund ile tamamlamış karşılaşmayı.

Bu arada 40 dakikanın ardından ekstra olarak bir periyot daha oynanmış ve o ekstra periyodu da 20-16'lık skorla Sırp takımı almış.

18 Yorum Yapılmış:

Kapkankağan dedi ki...

Kaya Peker yerine Mirsad Turkcan'ı tercih ederdim.

ibrahim YÜKSEL dedi ki...

mac mahalle macina donmus :) Aksam ezani okunmadi daha bir periyod daha oynayalim olmus :)

istatistikleride vermeselerdi. ne güğzel olurdu.

Johnny dedi ki...

Bu turnuvanın modası belli oldu , Evren Büker ! Oynasın da oynasın ! Evren Büker'i senelerdir Renault yıllarından beri takip ederim. Bu adam da benim göremediğim bir şey mi var ? Bu arkadaş Ömer Onan'ın yavaş ama dribbling yeteneği bir çıt iyi olan alt versiyonudur sadece ! Oynasa ne olur oynamasa ne olur ?

Engin dedi ki...

@ Johnny
Bahsettigin oyuncu bu sene Galatasaray'in kullerinden dogusunda onemli pay sahibi oldu ve sezonu 10.5 sayi (yuzdeleri gayet basarili orn. %41 3luk yuzdesi), 3.8 rib, 4 ast ortalamalarıyla tamamladı. Tarzı belki goze cok hos gorunmeyebilir ama tarzinin kazmalıgına bakılsa Bodiroga da yerden yere vurulabilirdi :)

Johnny dedi ki...

Engin , her ne kadar zaten farkında olsam da Evren'in istatistik bilgileri için teşekkürler. İstatistiklere baksaydık Milli Takımın oyun kurucusu Hakan Köseoğlu olurdu değil mi ?

Evren Cafe Crown'u kurtarmıştır ama Milli Takımda 12. adam olabilir.

dilemma dedi ki...

göremiyosan yanlış sporla ilgileniyosun demektir

Johnny dedi ki...

dilemma, adından da anlayabileceğimiz gibi kafası karışık bir arkadaşsın sanırım. Konuya katkısı olmayan nazik cevabın için yine de teşekkür ederim.

aketenci dedi ki...

En son bir de "ESEK" oynasaymisik. Belki o zaman yenerdik.

Fanatik Basket dedi ki...

@Johnny
herkes dilediği gibi düşünmekte özgür tabii ki ama evren'le ilgili söylemek istediğim birkaç şey var.

evren'i ömer onan'a benzetmişsin ama bence oyun karakterleri olarak hiç alakaları yok. evren çok yönlü bir oyuncu. 2 numara olmasına rağmen 1 numara gibi top getirme ve oyun kurma yeteneklerine sahip. (şuan denenen sinan'dan da cenk'ten de daha iyi bir numara oynar) ömer ancak top çıkarabilir ama ne takımı yönetebilecek, ne arkadaşlarına pozisyon yaratacak yetenekler ömer'de yok ama evren bunları çok iyi yapabilir. asist ortalaması de 2 numara oynayan biri için oldukça iyidir. (maçlarını izlediysen hakan köseoğlu'nun istatistikleriye evren'inkilerin alakasının olmadığını görebilirsin)

ayrıca evren'le karşılaştırdığın ömer milli takımda çoğu zaman ilk 5 oynuyor zaten. yakın yeteneklere sahipseler evren'in de ömer kadar şans bulması gerekmez mi?

Johnny dedi ki...

sanırım dikkatli okumadın.

"Ömer Onan'ın yavaş ama dribbling yeteneği bir çıt iyi olan alt versiyonudur sadece" dedim.

Ömer Onan'ın hızını çıkardık mı hücumundan geriye ne kalır ? Dolayısıyla yakın yeteneklere sahip değiller bence. Artı Ömer'i iyi bir örnek olarak vermedim. Evren'in dribbling kabiliyetini ben de vurguladım. Bu da onu 1 ve 2 oynayabilen bir oyuncu yapmıştır. Zaten buradan ekmek yemektedir.

Ne Ömer'in ne Evren'in Milli Takımın ilk beşinde bence işi yoktur...

Miksiyon dedi ki...

ülkede kobe ler wadeler varda çağırılmıyor milli takım ilk beşine ömer yada evren düşünülüyor sanki te allaam:)

dilemma dedi ki...

lebron un atletizmini çıkar ne kalır

Johnny dedi ki...

dilemma'dan şey çıkar ne kalır ? dur ya çıkaracak bir şey bulamadım ?

dilemma dedi ki...

çocuklaşmayalım

Fanatik Basket dedi ki...

@Johnny
ben yazdığın tüm cümleleri okudum ve geneline cevap yazdım ama sen sadece tek cümleme cevap yazıyorsun. ilginç..

yazdıklarına gelince.. evren'le ömer'i karşılaştıran/benzeştiren sensin zaten. bence ikisinin birbirleriyle hiç alakaları yok.

örneğin, evren 1 numara oynayabildiği için ekmek yiyen bir oyuncu demişsin, ama benzettiğin adam bir numara oynayamaz. takımda herkes oyun kurucu oynar ama ömer oynayamaz..

ikinci bir nokta 1 numara oynamak için sadece iyi bir dribbling yeteneği yeterli mi sence? saha görüşü, asist yeteneği, takım arkadaşlarına pozisyon yaratmak, oyunun temposunu ayarlamak vs. bunların hiçbir önemi yok mu?

evren yukarıda bahsettiğim bu özelliklerin birçoğuna fazlasıyla sahip. ayrıca ortalamanın üstünde bir savunmacı, oynadığı mevkiye göre oldukça iyi bir atlet ve ribaundçudur.

ben de evren'in jordan olduğunu iddia etmiyorum zaten ama şu an elimizdeki en iyi 2 numaralardan biridir bence. ve biz bu adamı hiç kullanmıyoruz, bana göre problem bu. yoksa sen istediğin gibi düşün sorun değil..

yugoslavtipiforvet dedi ki...

turgay bey irlandalıları maça almıyormuş işte görüldüğü üzere

guepetto dedi ki...

EVRENLE İLGİLİ:
OYUN DİSİPLİNİ, KENDİNİ OYUNA VERMESİ,SERTLİĞİ, VE EN ÖNEMLİSİ YÜKSELN TOP KULLANMA BECERİSİ VE DRIBLING UZERINDEN JUMP SHOT ATARAK OYNAYABİLEN ENDER TÜRK OYUNCULARDAN OLMASI İLE EN AZINDAN MÜZMİN GENÇ YETENEK CENK AKYOL DAN DAHA FAYDALI OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM.(HELE ONUN KADAR ŞANS VERİLSEYDİ - BAKALIM TRABZONDA EVRENE VERILECEK GÖREV TANIMI İLE HANGİ YETENEKLERİ ÖN PLANA ÇIKACAK) CENK AKYOLUN YAŞITLARI HIRVATISTAN,SIRBISTAN,ISPANYA,AVUSTRALYA GİBİ TAKIMLARI SÜRÜKLEYEN OYUNCULAR.ÖMERİN EVRENDEN TEK ÜSTÜNLÜĞÜ TECRÜBESİ.MÜSADENİZLE FATIH SOLAK HALA BİLE BİLE LADES HAZIRLIK TURNUVASINDA DENEME KABİLİNDE KADROYA VE OYUNA GİREBİLİYOR İSE GUARD KITLIĞINDA EVRENIN HİÇ DENENMEMESİ VE ALIN DA SUSUN MAHIYETINDE SAKLI MAÇTA (???)OYNATILMASI MORAL YÜKLEME AÇISINDAN BU OYUNCUNUN DÜNYA ŞAMPİYONASINA GÜVENLE ÇIKIP OYNAMASINA YARDIMCI OLMAZ.
AYRICA MİLLİ TAKIMIN HAZIRLIK TURNUVASINDA DAHİ MAÇ ÖNCESİ ISINIRKEN VE SABAH İDMANLARINDA LAUBALİ ATIŞLAR VE SAHA KENARINDAKILERLE ŞAKALAŞMALARI LAFLAMALARI SIRPLARDAN ÖĞRENECEK ÇOK ŞEYİMİZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR.BİR SAAT DİSİPLİNİ İLE ISINIRKEN MAÇTA NE YAPACAKLARINI GÖSTERDİLER.BU ARADA ENGİNE BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN.İYİ STRETCHING VE ISINMANIN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK.(ANLAYANA)

MixBasket - Ozan Aktay dedi ki...

@guepetto

İmza atmam için yer göster kardeşim, hemen imzamı atayım. Budur!