18 Ağustos 2010 Çarşamba

Yeni Sezon Yeni Galatasaray

Geçtiğimiz sezona 'küçülerek' başlayan, sonrasında yaşadığı forma skandalıyla düşmekten son hafta kurtulan Galatasaray Cafe Crown bu yıla antrenörlüğe Cem Akdağ'ın yerine Oktay Mahmuti'yi getirerek başladı (Bu hamle üzerine daha önce çok konuşuldu, onun için pek bir şey söylemek istemiyorum ama şu an doğru işlerin yapılıyor olması Cem Akdağ'a yapılan ayıbı örtmez.). Oktay Hoca'nın gelişiyle, yönetimin de şubeye daha fazla eğilmesiyle birlikte Galatasaray Cafe Crown'da yeni bir yapılanma başladı. Uzun zamandır bir gelenek olarak süregelen bir yabancı oyuncunun iki sezon üst üste oynamaması kuralına son verildi, taraftarın sevgilisi haline gelen, Oktay Hoca'nın da eski öğrencisi Radoslav Rancik ile sözleşme yenilendi. Evren Büker gibi çok değerli bir oyuncu kaybedilse de, ki bu sezon Evren olsa Galatasaray bir kademe daha yukarıda olurdu, Tutku Açık ve Ermal Kurtoğlu gibi kendini kabul ettirmiş, Türkiye şartlarında elit yerlilerle anlaşıldı. Ülkemizde şampiyonluğun yolunun yerli kadrosuyla orantılı olduğunu biliyoruz zaten. Bunun yanında takıma ağabeylik etmesi için Haluk Yıldırım getirilirken, Sertaç Şanlı ve Melih Mahmutoğlu gibi Ümit Milli Takım'ın iki önemli parçası da takıma monte edildi. Önümüzdeki sezon için Tofaş'ın genç yıldızı İlkan takıma dahil edilirken, Karşıyakalı Furkan Aldemir için de sarı-kırmızılıların girişimleri devam ediyor. Preston Shumpert'ın da Galatasarayla kesin olarak anlaştığını, şu anda da yerli statüsüne geçerkenki resmi prosedürün işlediğini biliyoruz.


Rancik'i kadroda tutarak ilk yabancı hakkını kullanan Galatasaray Cafe Crown, Bornova Belediyesi'nden Josh Shipp'i, Göttingen'den Taylor Rochestie'yi ve Cibona Zagreb'den Luksa Andric'i alarak yabancı transferini en azından şimdilik kapattı. Oktay Hoca'nın söylemlerinden çıkardığımız kadarıyla bu dakikadan sonra sezon başlayana dek yabancı bir oyuncu daha kadroya dahil edilmeyecek, sezon içerisinde ihtiyaca göre bir yabancı daha alınacak.

Genel olarak kadro, geçen yıldan elde tutulan Caner Topaloğlu ve Ümit Milli Gökseninle birlikte bu şekilde oluştu. Gerek yabancılarla imzalanan sözleşmelerin uzunluklarından( Shipp hariç sözleşmeler iki senelik, Rocheiste'nin sözleşmesinin ikinci yılı takım opsiyonlu), gerekse, geçtiğimiz günlerde başarısız neticelerle bizleri üzseler de, Ümit Milli Takım'ın çekirdeğini uzun vadeli sözleşmelerle ellerine almalarından da anlayacağımız üzere artık belli bir plan-program dahilinde yapıyorlar işlerini. Üzerine konuşulması gereken nokta da bu sanırım, dikkat ediniz bu planlarının tamamı çok iyi planlar, vay efendim uçacaklar vay kaçacaklar demiyorum. Sadece eskisi gibi saldım çayıra Mevlam kayıra tarzında gitmiyor işler, bunu belirtmek istiyorum. Yoksa Göksenin, İlkan, Melih, Muhammed ve Sertaç üzerine plan yapılacak bir çekirdek oluşturabilir mi, ciddi şüphelerimiz var ve bu konuda Çağlar Abi de yakın zamanda bir şeyler karalayacak sanıyorum.

Kadroyu değerlendirme faslına geçecek olursak, oyun kurucuların savunma zafiyeti göze çarpmakta. Taylor Rochestie ve Tutku hücum yönü kuvvetli olsa da savunmada ne yapacağını tam olarak kestiremediğimiz oyuncular. Geçtiğimiz gün Ntvspor Radyo'da Bol Basket programında konuşan Tolga Öngören Taylor'un iyi savunma yapabilecek özelliklerde bir oyuncu olduğunu belirtmiş, Oktay Hoca onu eğitecektir diyerek de eklemiş. Bu ikilinin hücum özelliklerinin çok kuvvetli olduğunu da biliyoruz. Tutku benim ligdeki en beğendiğim oyun kuruculardan bir tanesi, üstün saha görüşü ve yüksek pas yeteneğiyle takımdaki uzunlar için de büyük bir nimet. İki numaralı pozisyon içinse Galatasaray'da tam bir belirsizlik hakim diyebiliriz: Geçen sene başarılı bir performans göstermiş olsa da daha üst seviyelerde ne yapacağı tam belli olmayan bir Shipp ve bu sezon ne yapacağı konusunda hiçbir tahmin yürütemeyeceğim Melih... Shumpert-Caner ikilisi üç numaralı pozisyonda Galatasaray Cafe Crown'ın alternatifleri Haluk Yıldırım ile birlikte. Kadroya bakarak Shumpert'ın sık sık dört numara oynayabileceğini de görüyoruz. Uzun rotasyonunu da Ermal, Andric, Sertaç, Rancik ve yeri geldiğinde de Shumpert ile kuracak sarı kırmızılılar bu sezon nerelere gelebilir diyecek olursanız ben yarı final görmelerini bekliyorum. Şu anda çok fazla yorum yapmadan olanları ortaya koyduk, gelecekte daha detaylı analizlerle karşınızda oluruz efendim.

9 Yorum Yapılmış:

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Her hafta bir Galatasaray analizi okur olduk. Diğer takımlar hakkında da güzel analizler yaparsanız seviniriz :) Galatasaray'ın gidişatından memnunsunuz bunu anladık artık :)

Alperen dedi ki...

Bundan önceki Analiz yazısı Efes Pilsenle ilgiliydi, Galatasarayla alakalı çok fazla haber giriliyor son zamanlarda, bu onların transferde hareketli bir dönem geçirmeleriyle ilgili. Analiz manasında Galatasarayla alakalı başka bir yazı hatırlamıyordum ben uzun süredir, şöyle bir geçmişe de baktım göremedim.

Alperen

brk dedi ki...

2 numarada enver olsa idi bu kadro bence efes ve feeri baya zorlardı. tabi bir de keşke d-wash da olsa idi.

guepetto dedi ki...

evreni erken kaçırdılar.sertaç furkan ilkan temasları ve en olmaz denen zamanlarda ikisinin anlaşılarak gelecek açısından kontrata bağlanması ıyı bir menajer desteği veya en azından sağlam idareci antrenör menajer diyalogu oldugunu gösteriyor.Shipp ve rochestie oldukça genç ve çok kaliteli oyuncular tutku ile birlikte defans ağırlıklı idman yapmalılar.rançık ermal ve andriç içeride hareketli pas ve pr a yönelik bir oyun oynanacağını hızlı transition ile geçileceğini işaretliyor.shumpertin tarzı belli.süratli oynayacak dinamik bir gs zevkle izleriz gibi geliyor.dışarıdaki sertlik ve defans en önemli gösterge olacak olacak sertaç ne olacak rotasyonda alacağı saat ve görev tanımını izleyip görmek lazım.bakalım yatırımın karşılıgını recek mi ? 19 yaşında dördüncü takımı .sen gel de istikrar bekle çocuktan.aynısı seneye 21 yaşında 4 takım ile ilkana olacak.Bana biraz yapay geliyor.su yolunu bulur umarım

ugur_braveheart dedi ki...

gs cafecrown en önemli tarsferi koç oktay hoca olmuştur. Büyük düşünen hoca ile gs kazanacaktır.yabancı tercihleride tam isabet olduğunu düşünüyorum takımda tecrübeli haluk yıldırım,ermal ve tutku ,shumbert var diğer oyuncular hepside genç. oktay hoca geleceğin gs 2ını kuruyor yanlız furkan aldemir üzerindeki ısrarı anlayamadım. Bence gs 'ın bu sene cezası bitecek ve rytas oynayacak CEMAL NALGASI VAR. Cemal pota altında GS'YA güç katacak furkan'dan daha güçlü bir oyuncu bence furkan'da bu kadar ısrar etmemelidirler ÇOK BÜYÜK PARALARLA (furkana verilecek parayla ilgili)seneye iyibir takım kurulur .İLKAN ÇOK SÜPER BİR TRANSFER OLDU. BU SENE İYİ BİR İLKAN İZLEYEBİLİRZ OKTAY HOCA ONU MİLLİ TAKIMA KAZANDIRMALADIR.İŞTE BEN O ZAMAN BÜYÜK HOCA DERİM..

ugur_braveheart dedi ki...

bjk cola turca daha transferlerini netleştirmedi .bu konuda çok gecikti. Adamların gözü gutti,Q7 yi görüyor basketbol beşiktaş'ta unutuldu.nerde yabancı transferler?fatih solak kesinlikle düşünülmeldir.diğer takımlar elini çabuk tuttu. özellikle gs,fb,efes kadrolarını oluşturdular.

dfn05 dedi ki...

@ ugur_braveheart

senin türkçeni çözmek çok güç oldu=) ama guti-q7 müthiş bir futbol atagı oldu bjk icin ancak subeler farklı ve eger yöneticileri de .. dolayısıyla beşiktaşta basketbola önem verilmemesi bu müthiş transferlerden bagımsız bir sorun ..


Galatasaray'ın sonunda güzel işler yapmaya basladıgını görüyorum ve futboldaki kayıp sezonumuz diger branşların yükselişe gecmesiyle daha katlanılır oluyor .. melih mahmutoglu dısında gereksiz transfer yok bu sene bizim atagımızın ilk senesi olsun umarım euroleague'e dogru ..

ugur_braveheart dedi ki...

@dfn05
bsketbol hayranıyım futbola fazla takılmam ama benim için önemli olan harcadıkları paraya bakarım.örneğin gazetelerin brezilyalı robinho'ya bjk'nın bir servet vereceği yazıyor.
ŞUBELER FARKLI OLABİLİR AMA BAKIŞ AÇISI BENİM İÇİN ÖNEMLİDİR. GEÇEN SENE ÜLKER'DEN GELEN PARALAR FUTBOLA AKTARILDI. B.NEWLEY VE CHATMAN TAKIMDAN KAÇMIŞLARDI. CHATMAN VE NEWLEY ZOR İKNA EDİLDİ. BU SENE NEWLEY'İ RYTAS'A KAPTIRDILAR.ŞİMDİ OYUNCU ARIYORLAR.
BEN GS'LİYİM AMA EFES'İ TUTUYORUM.GS YÖNETİMİNİ KUTLUYORUM BASKETBOL'ABAKIŞ AÇISINI DEĞİŞTİRDİLER VE DOĞRU ŞEYLER YAPIYORLAR.

dfn05 dedi ki...

@ugur_braveheart

ben futbola daha fazla takılırım ancak basketbol konusunda sunu söyleyebilirim beşiktaş'ta ciddi bir üvey evlat durumu var amatör branşlara dolayısıyla o paralar futbola aktarılmaya devam edecek ksk'deki gibi .. ne zaman mr.demirören vizyonunu genişletir/görevden ayrılır veya fb cok fazla medyada yer bulmaya baslar basketboldaki atılımıyla , o gün bjk ve gs atılımları hızlanır/başlar ..