14 Ağustos 2010 Cumartesi

Yeni Sezonda Yeni Efes Pilsen

Yıllarca Avrupa’da başarılarından söz ettiren ancak son yıllarda sıradan bir Eurolig takımı olma yolunda ilerleyen Efes Pilsen bu gidişatı durdurmak adına yeni sezona hamleler yaparak başladı. Lacivert beyazlılar bilindiği üzere koç Ergin Ataman’la yollarını ayırıp yerine Tau’da CV’sini güçlendiren; geçen sezon da Cibona’da başarılı bir yılı geride bırakan Perasovic ile anlaştı ve bunun yanında kadrosunu 5 yeni oyuncuyla takviye etti. Geçen sezon özellikle Avrupa’da sıkıntı yaşayan 1 numara rotasyonuna savunma özellikleri standartın üstünde olan ve düzgün bileğiyle bilinen eski Maccabi’li Wisniewski transferi geldi ilk olarak. Daha sonrasında Cenk 2 ve 3 numaralı pozisyonuna çeşitlilik katması adına takıma geri kazandırıldı. Kalan 3 ilave ise 4 ve 5 numaralı pozisyonlara geldi. Önce TC pasaportlu Ersin Dağlı takıma katılırken, diğer 2 oyuncu Sırbistan semalarından geldi. Geçen yıl yapılması gereken atletik Amerikalı 4 numara transferi 1 yıl gecikmeli olarak Lawrance Roberts ismiyle gerçekleştirilirken, Zeleznik’li 1988 doğumlu Raduljica ise Kasun’un yerine takıma katıldı. Kapanması gündemde olan Efes Pilsen’in genç ve gelecek vaat eden Sırp oyuncuyla 5 yıllık sözleşme imzalaması eski Efes Pilsen transferlerini anımsattı.

Bu küçük çaplı değişim ışığında kadro ve yapı olarak Efes Pilsen’in geçen seneye oranla daha iyi olacağını düşünüyorum. Perasovic’in gelişiyle Rakocevic ve Nachbar ikilisi çok defa faydalı olacaklardır. Örneğin Nachbar’ın çok daha verimli oynadığı kısa forvet pozisyonuna dönecek olması Efes Pilsen adına olumlu bir haber. Kerem’in cezasını tamamlaması da ligde ve Avrupa’da 4 numara rotasyonu için Efes Pilsen adına yine oldukça önem arz etmekte. Ancak yine de Efes için önemli soru işaretleri de yok değil. Bir kere geçen sene özellikle final serisinde takımın eline baktığı, en güvenilir şutörleri Charles Smith’in boşluğunu kapatıp kapatamayacakları bir muamma. Sanırım Rakocevic ve Thorton’un Sinan ve Cenk’in de katkılarıyla onun yokluğunu hissettirmeyeceğini düşünüyorlar. Ancak yine de kimi el yakan anlarda Rakocevic’e bağımlı kalmaları muhtemel. Bunun yanında bir diğer düşündürücü tablo ise Efes Pilsen’in uzun rotasyonu. Roberts - Kerem ikilisi ve 4 numara olarak oynamaya alışkın Dudley’in varlığıyla uzun forvet pozisyonu nispeten daha olumlu görünmekte fakat takımda pivot namına sadece bir oyuncu mevcut ki o da henüz Eurolig tecrübesi yaşamamış olan Raduljica. Elde bu 4’lüden başka bir alternatif yokken ve farklı yönelişlere gidilmesi de eldeki yabancı sayısıyla mümkün değilken, tutmak konusunda pek isteklerinin olmadığı Ermal’i dahi arayabileceklerini düşünüyorum. Nitekim Dudley’in zaman zaman zorunluluktan 5 numarada oynadığı anlarda Efes Pilsen pota altı savunmasını Eurolig’de düşünmek dahi istemiyorum.

Atılan tüm olumlu adımlara rağmen Efes Pilsen’in aksayacak pota altı rotasyonu nedeniyle hedeflenen yere yine uzak kalacak olması oldukça muhtemel gözüküyor. Bu nedenle Efes’in Roberts yerine 4 ve 5 numaralı pozisyonlarda oynayabilen David Andersen’i getirmesini umut etmiştim ama olmadı. Umarım gideremedikleri bu eksik onlarda ve bizde büyük hayal kırıklıklarına neden olmaz. 90’ların sonları ve 2000’lerin başlarındaki -resimdeki- Efes Pilsen’i görmeye hiçbir basketbolseverin hayır diyeceğini sanmıyorum.

6 Yorum Yapılmış:

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Güzel bir analiz olmuş. Diğer takımlar hakkında da böyle analizler yapılacak mı. Ayrıca Emir Preldzic için Fenerbahçe ile uğraşıyor herkes fakat Efes Pilsen'de varmış çakma Türk'ümüz hayırlı olsun Fenerbahçe'de olmadıkça dert değil sanırım kimseye :)

Saban dedi ki...

Erwin Dudley'in kurallara uygun bir şekilde Türk Telekom tarafından yerli statüsüne geçirilmesi bir yana, Emir Preldzic'in Sloven Milli Takımı'nda oynamasına rağmen Milli Takım'da oynama bahanesiyle apar topar Türk yapılması ve bir anda Fenerbahçe'nin kucağına düşmesi bir yana. Bu yüzden kimse Ersin Dağlı'ya ses etmiyor olabilir.

yugoslavtipiforvet dedi ki...

erwin dudley nin türk olma süreci oldukça uzun bir süreç olmuştur.bildiğim kadarıyla telekom da geçirdiği 3. sezonun sonunda başvurulmuş ama türk statüsüne geçmesi 5. sezona başlarken nasip olmuştur.emir'in işlemleri ise bizzat federasyon tarafından yaptırılmıştır.elma ile armutu kıyaslamaya gerek yok.her şey ortada.federasyon hiç bir şey kesinleşmeden bu çalışmayı yaparak fenerbahçe ye hizmet etmiştir.tanjevic'in f ener e gider ayak bir kıyağı oldu bu,başka bir şey değildir

Gurcay dedi ki...

Efes Pilsen geçen seneki gibi flaş transferler yapmadı belki ama eğer Rako ve Nachbar'dan bu sene verim alınırsa 2 büyük transfer yapılmış gibi olur. Pivot yedeği eksiği başa dert olacağı gerçek. Kaya'nın takımda kalacağı veya Oğuz'un alınacağı hesaplanarak Ermal elden çıkarıldı. Şimdi yerli pivotsuz kaldık. Bence Dudley'den çok Kerem ve Lawrance yedek pivot gibi oynayacak. Bence tek pivot ile EL'de Top-16'nın ötesine gitmek imkansız.

ugur_braveheart dedi ki...

fes pilsen'in durumu net değil sayın turgay demirel fenerle iyi ilişkilerde olduğu için bu duruma çözüm getirmedi.efes eğer devam ederse seneye final fouru kesinlikle oynar..ben pivot konusunda efesin sorun yaşayacağını zandetmiyorum.geçen sene nachbar gerçek pozisyonu 3 numaraydı faydalanamadı,ermal,kaya ,kasun'du şimdi ise kerem gönlüm geldi.ervin dudley'de kaliteli bir oyuncu kaya'ya göre daha şutör,roberts da geçen sene partizan'da çok iyi sezon geçirdi.bir teek raduljica nın kasunun verdiği performansı verebilecek mi?ileriki zamanlarda verecektir ben buna inanıyorum.pera akıllı bir hoca rako ve nachbar devreye girdiğinde efes çok canlar yakacaktır.

Cevad Zort dedi ki...

geçen seneki sorunlar nelderdi ondan başlayalım , öncelikle rebound sorununun çözülmesi muhtemel, içerdeki maçlard dahi ne kadr çok savunma reboundu verdiğini hatırlayın efes in, roberts,raduljica,kerem,dudley ve 3 numarada oynadığı zamanlarda nachbar geçen seneye göre bu sorunu çözebilir

pota altından verim alınamaması ..
ağır ayaklı ve zıplamaktan yoksun kasun ve santiagodan daha iyi bir takım yine, ama müthiş de değil,5 numarada tek oyuncu olması sebebiyle, bench te genç bir 5 numara olmalıydı

charles smith in hem hücum hem savunmada aranacağını düşünüyorum ,çünkü guardlar çok skorer ve insiyatif olan oyuncular değil, sinan ın litvanya maçındakine benzer biraz daha kendine güvenli oynaması ,daha çok süre alması gerekiyor, yoksa zaten kendini geliştiremeyecek, çok değişik bir oyuncu aslında

cenk hala çok zorlama şutlar kullanıyor,sokak basketbolu oynuyor,olgunlaşmış görmedim onu

ender in iyi performanslarının devamlılığını sağlaması durumunda iyi birşeyler olabilir..