14 Ağustos 2010 Cumartesi

Yıldız Milliler Yarı Finale Yükseldi

Alt yapı milli takımlarımızın bu yaz üst üste aldığı darbelerin ardından Yıldız Milli takımımız Karadağ'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası çeyrek final mücadelesinde resimdeki oyuncumuz Tayfun Erülkü'nün 25 sayı 6 ribaund 1 asistlik performansıyla belalımız Sırbistan'ı 64-62 ile geçip yarı finalde Litvanya'nın rakibi olmayı başardı. Ümit Milliler ve Genç Millilerin yaşattığı hayal kırıklıklarının ardından gelen bu galibiyet dikkatleri bir anda Yıldızlarımızın üzerinde toplayacaktır elbette.

Turnuvaya farklı Rusya galibiyetiyle başladıktan sonra art arda alınan Karadağ ve İsrail yenilgileri ne yalan söyleyeyim benim bu takımdan da umudumu kesmeme neden olmuştu, fakat 2. tur gruplarını son maçında Polonya karşısında kendine gelen Yıldız Milliler her seviyede bize ters gelen Sırbistan karşısında yakaladığı avantajını kaybetse de Tayfun'un son hücumda attığı basketle galip gelmeyi bildi.

Turnuva boyunca Yıldız Millilerimizi hücumda sırtlayan Efes Pilsen forması giyen 1994 doğumlu Tayfun, Cenk Akyol'dan beri altyapılarda en güvenilir şutör guardımız durumunda bana kalırsa. Oyun tarzıyla Cenk'ten ayrılan Tayfun'un umarım Cenk'ten diğer bir farkı da istikrarlı bir şekilde oyununu geliştirip A takım seviyesinde de önemli bir skorer olması olur.

SIRBİSTAN (62): Nikola Radicevic 5 (2 ribaund, 2 asist), Mladen Dordevic 6, Stefan Pot 9 (4 ribaund, 1 asist), Luka Andusic 2 (1 asist), Vasilije Micic 19 (5 ribaund, 2 asist), Stefan Zorbas 3 (1 ribaund), Nikola Jankovic 6 (7 ribaund, 2 asist), Nikola Majic 4 (4 ribaund), Dusan Ristic 6 (4 ribaund), Nikola Milutinov 2 (3 ribaund)


TÜRKİYE (64): Kenan Sipahi 8 (3 ribaund, 3 asist), Kerem İsmail Gülmez 8 (4 ribaund, 1 asist), Burak Hacıismail 8 (9 ribaund), Efekan Coşar 1 (3 ribaund, 1 asist), Zafer Sezer Alp 6 (4 ribaund, 1 asist), Mehmet Kürşat Sözen 6 (3 ribaund), Talat Alp Altunbey 2 (3 ribaund, 1 asist), Tayfun Erülkü 25 (6 ribaund, 1 asist)

5 Yorum Yapılmış:

yugoslavtipiforvet dedi ki...

2 saniye kala 3 kişinin üstünden attığı bir basketle maçı kazanmışız ki bu o maçta çok düşük yüzdeyle şut atan tayfun un her şeye rağmen kendine güvenebildiğini gösteriyor.umarım kısalarımızın yıldızlar kategorisinden sonra geçirdiği duraklama evrelerini geçirmeden istikrarlı bir yükselişle,adım adım ilerler ve ibrahim kutluay'dan beri göremediğimizi skorer 2 numara ihtiyacını giderir milli takımımızın.

dilemma dedi ki...

tayfun'un 6 top çalmasını unutmayalım.cenk gibi olmayacağını onu tanıyan herkes garanti eder.yalnız boyu 2 no için kısa.gecevicius gibi o da 1 noya kayabilir.onu izlemek büyük keyif.nejat sayman sitesinde sırplarla aramızda uçurum oluşuyor demişti(ne zman kapandıysa)bi daha sırpları yenmemiz mucize demişti(sanki herkes güle oynaya yeniyor) bakalım ne diyecek şimdi?bu da sinan için gelsin(litvanya maçı) vur vur inlesin ataman tweetlesin.

Erol Kaya dedi ki...

Tayfun, Burak Can ve Enes le çok iyi işler yapıcaz önümüzdeki yıllarda

dilemma dedi ki...

bu altyapı şampiyonaları neden bizde düzenlenmez?en son 2006da aldık sonra yok.diğer ülkeler ikişer üçer kez alıyor taraftar desteğiyle başarılı oluyor jenerasyonları vasat olsa bile.biz de alsaydık mesela rezil olan 90 jenerasyonu bu sayede başarılı olurdu güven gelirdi.tabi daha parke seçimini bile beceremeyenler varken zor.ayrıca şafak edgeyi de unutmayalım.

yugoslavtipiforvet dedi ki...

litvanya ve ispanya nın sürekli turnuva alırken bizim alamamamız benim de dikkatimi çekmişti.tayfun un boyu konusuna gelince bence bu nokta çok kritik.boyu 1.88. 14 yaşından beri onu takip eden biri olarak o günden bugüne boyunun 1 cm uzamadığını söyleyebilirim.hatta 2 yıl önce batug forumunda boyunun hiç uzayamayabileceğini söyleyen biri vardı.sanırım haklı çıkıyor.kemik ve kas yapısı biraz erken oturmuş biri.2 numara oynayamazsa 1 numara yeteneklerini geliştirmesi lazım fakat daha önce 2 defa onu salonda izlediğim zamanlardaki gördüklerime söyleyebilirim ki 1 numara yetenekleri sınırlı gözüküyor.boyu büyük ihtimal uzamayacak.1 numaraya da kayamazsa bu adam iki pozisyon arasında sıkışmış bir oyuncu olur ki bu tip basketbolcular asla bir üst seviyede başarılı olamazlar.aynı şey maksim mutaf'ın da başına gelmişti.her ne kadar küçültme olsa da maksim de tayfun un yaşındayken U16 yı dağıtmış:fakat sonradan adım adım gerilemişti ki bu gerilemesinde 2 numara için yetersizleşmesi ve 1 numara yeteneklerini gram geliştirmemesi büyük etken olmuştu.saha dışı etkenler de var ama konumuz değil...
yani tayfun'un da geleceğinin bu olmasından biraz korkuyorum açıkçası.umarım yanılırım
bu arada dario saric diye 2.05 boyunda 1-2-3-4-5 oynayabilen bir süper yıldız yetişiyor gibi(boyunun 2.10 u bulacağı düşünülüyor)