15 Ağustos 2010 Pazar

Yıldızlar da Litvanya'ya Boyun Eğdi

Dün gece çeyrek final müsabakasında Sırbistan karşısında galip gelerek dikkatleri üzerine çeken Yıldız Milli takımımız, bu kez yarı finalde Litvanya'ya karşı aynı direnci gösteremeyerek finale çıkma şansını harcamış oldu. Dün gecenin kahramanı Tayfun'un bugün 0/5 üçlük attığı karşılaşmayı yalnızca 8 sayı ile tamamlamış olması elbette milli takımın bu seviyelerde üstesinden gelmekte zorlanacağı bir durum ve nitekim henüz ilk devrede 15 sayı geri düşmüşken rakibini sıkıştırmayı başaramamış oyuncularımız. Tabi yine Tayfun'un 24 dakika süre alması da dikkat çekici bir detay. Her ne olursa olsun yıldız milli takımımız abilerine nazaran daha başarılı bir turnuva geçirmişler ve en azından unutmakta olduğumuz "Acaba bizimkiler ne yaptı? Şampiyon olabilirler mi ki? vs." soruları kendimize sormamızı sağlamışlardır. Artık sıradaki sorumuz "Bizim yıldızlar acaba bronz madalyayı alabildi mi?" olacak ve bu sorunun diğer bir öznesi de İspanya. Umarız İspanya'yı mağlup ederek 3.'lük kürsüsüne çıkabilirler.


Yarı finalin diğer maçında ise Hırvatistan İspanya'yı çekişmeli geçen maçın ardından 86-82 yenerken, Hırvatistan takımında geleceğin yıldız adaylarından gösterilen Dario Saric şov yaptı. 94 doğumlu oyuncu maçı 24 sayı - 9 ribaund - 7 asist ile tamamlayarak çok yönlülüğünü bir kez daha gösterdi. Saric ismine şimdiden aşina olmak lazım galiba.

Edit: Bizim maçtan bahsedip maç skorunu yazmayarak sahiden ilginç bir iş yapmışım. Geç de olsa skorun 80-65 olduğunu belirteyim. Detaylı istatistikler ise;

TÜRKİYE (65): Kenan Sipahi 15 (7 ribaund- 6 asist), Kerem İsmail Gülmez 2 (1 ribaund- 2 asist), Burak Hacıismail 13 (5 ribaund), Metin Türen 6 (6 ribaund), Efekan Coşar (1 ribaund), Zafer Sezer Alp 5 (1 ribaund- 2 asist), Mehmet Kürşat Sözen 7 (9 ribaund), Talat Alp Altunbey 9 (2 ribaund), Tayfun Erülkü 8 (2 ribaund- 2 asist)

LİTVANYA (80): Justas Tamulis 6 (2 ribaund- 1 asist), Jokubas Gintvainis 9 (6 asist), Lukas Lekavicius 6 (1 ribaund- 4 asist), Tomas Dimsa 11 (6 ribaund- 4 asist), Denis Krestinin 14 (7 ribaund), Marius Grigonis 12 (8 ribaund- 1 asist), Simas Raupys 5 (4 ribaund- 1 asist), Augustinas Jankaitis 17 (9 ribaund, 1 asist)

10 Yorum Yapılmış:

özdemir dedi ki...

kaç kaç yenildik peki? bu nasıl habercilik ?

dilemma dedi ki...

tofaşın koçlarıyla bu kadar oluyor.bu bile başarı.litvanyayı normalde yeneriz sadece bugün biraz daha iyi şut attılar.bu yaş grubunda sonunçlara pek takılmamak lazım.yunanistan'ın 90 jenarasyonu 9.uncu olmuştu sonra u18 ve u20de altın aldılar.yeter ki hakeden başarılı koçlar görev yapsın ve torpil olmasın.gerisi gelir zaten

yugoslavtipiforvet dedi ki...

bu şampiyonalardaki yarı final-final sendromunu bir türlü atlatamıyoruz zaten.sonunu getirme konusunda acayip bir yeteneksizlik var.bir de canlı istatistik yayınında takip ettiğim kadarıyla tayfun erülkü sürekli oyundan çıkarılıp oyuna sokuldu.tanjevic in ruhu tüm seviyelerdeki milli takım koçlarına işlemiş galiba.böly e bir ortamda bir şutörünü ritm bulması zaten zor olmalı.
dario saric denen adama gerçekten dikkat.her maç 40 dk sahada kalabilmesi ve çok yönlü istatistikleri yapabilmesi dikkat çekici.sayı,ribaunt,asist hepsi var adamda ve kendi takımının en uzunu olmasına rağmen zaman zaman pg olarak bile oynayabiliyor.1-2-3-4-5 numaraların hepsinde verim verebilen bir adam diyorlar.eğer öyleyse süper yıldız olur

dilemma dedi ki...

sanırım bi litvanya tvsi maçı veriyordu son 5 dakikayı yakaldım.pres yapıyoduk pek etkili olmadığı için litvanya da rahatça top çevirip üçlük soktu.bu yaşta boş kalsa bile yüzdeli sokulmaz pek ama litvanyanın günüydü.kenan sipahiyi izleyin ayrıca.oyun kurucu sıkıntımız bitecek gibi.sarici turk telekom yıldızlar turnuvasında izlemiştim.top hakimiyetine ve yumuşak bileğine hayran kalmıştım.

dilemma dedi ki...

karadağ tvsiymiş. sırbistan-karadağ maçının tekrarını veriyor.

ugur_braveheart dedi ki...

yıldız milli takımımızı kutluyorum. Ümitlerde divison b ye az kalsın düşüyorduk.zor kurtulduk.gençlerde başarısız olduk yıldızlar inşallah bugün 3'lük maçına çıkıp 3'üncü olurlar .basketbolda düşüş içindeyiz a milli takımımızda bu şekilde ancak gurubundan çıkarlar eleme turlarında tribüne çıkarlar .inşallah turgay demirelde başkanlığı bırakırda türk basketbolu rahat bir nefes alır. şu ana kadar pek başarılı olamadı. emir preldziç'i bile bilinmeyen nedenlerde a milli takımızda oynatamadı.bunu anlayabilmiş değilim.(gizli madde) çok garip..BİR TAKIM GARDI KADAR KONUŞUR.a takımda gard sorunumuz sürüyor emir buna çözümdü. kenan sipahi,tayfun erülkü,burak gelecek vadeden oyunculardır.

Alperen dedi ki...

Guard sorununa Emir'i çözüm olarak görmek? :)

Kenan Sipahi'yi Konya'daki Türk Telekom turnuvasında seyretme imkanı bulmuştum. Özel olarak da ona yoğunlaştım diyebilirim, mükemmel bir saha görüşü var. Uzun kollarının da etkisyile savunmada da iş yapma potansiyeli bir hayli yüksek ancak skorer kimliğini biraz daha geliştirmesi gerekiyor. Zaten hocaları da onun bu yöndeki eksiğini görüyorlardır ve kendisini yönlendiriyorlardır. Umarım bu meselenin üzerine düşer ve daha büyük bir oyuncu olur.

dilemma dedi ki...

yanlış habere yazmışım:)bizimkilerin 3.üncülük maçını atlas tv veriyor.

ugur_braveheart dedi ki...

guard sorunu ben gard diyorum türkçemizi kirletmek istemiyorum.evet gard sorunu var çünkü a miili basketbolumuzun aday kadrosu açıklanınca eyvah dedim! çünkü ender,engin kerem,ömer onan sık sık ya hastalanıyorlar ya da sakatlanıyorlar geçmişde ki turnuvalara bakın bunu görürsünüz.barış ermiş'i niye almadılar ve kısa posizyondaki oyuncu sayısını niye arttırmadılar?bunlar teknik heyetin hatalarıdır.Emir'e gelince her posizyonda oynayabilen ve tanjeviç tarafından gard olarak ta oynatabilen bir oyuncuydu.emir 3 no'lu poziyona geçince ersan 4'e geçecekti. şimdi ersan 3 no'lu poziyonda oynatılması intihardır. emir olsaydı ersan 4 no'lu pozisyon'da oynayacaktı ve sayı kralı olmaya devam edecekti.

Alperen dedi ki...

Kardeşim Emir'in oynadığı guardlıkla çözülecekse kördüğüm olsun bizim guard sorunu.

Ayrıca amaç Türkçe'yi kirletmemekse gard gibi kelimeler yerine oyun kurucu dersin, olur biter. Ama emin ol Türkçe'ne guard'dan daha fazla zarar verirsin gard diyerek de...

Haydi selametle.

Alperen