21 Ağustos 2010 Cumartesi

Yönerge Konusunda SON VE KESİN Durum !!!!

TBF'nin 9 Ağustos 2010 tarihinde tbf.org.tr üzerinden yayınladığı Erkekler Birinci Lig Yönergesi 2010-11 isimli dosyanın 24.6. maddesinde devşirme oyuncularla ilgili yazan kuralı dün buradan duyurmuştuk, önce tekrardan bir hatırlatalım kuralda ne yazdığını:

24.6.: Türkiye basketbol liglerinde en az üç (3) sezon aynı takımda peş peşe resmi müsabaka takım kadrosunda bulunan TC vatandaşlığına geçmiş yabancı sporcularda, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz. Bu sporcular Türk oyuncu statüsünde sözleşme imzalayabilirler. Sonradan Türk vatandaşlığına geçerek Türk A Milli takımının formasını giyen sporcularda da aynı şekilde, ümit, genç ve yıldız takımlardan yetişmiş olma şartı aranmaz. Bir takımın maç kadrosunda bulunan bu tip sporcuların sayısı biri geçemez.

Hal böyle olunca Shumpert, Wright, Reese, Dixon gibi isimlerin Türk statüsünde oynama hayalleri de suya düşüyordu. Bugün olayı biraz daha araştırdık ve nihai karar olarak ilginç bir durumla karşılaştık. Ligler Direktörü Ahmet Araşan'la yaptığımız görüşmede maddenin yönergede yanlış ve eksik yazıldığı, doğrusunun ise birazdan açıklayacağımız gibi olduğunu öğrendik:

2010-11 Sezonu: Herhangi bir 3 sene (aynı takımda olmasına gerek yok) Türkiye'de oynamış bir yabancı oyuncu Türk statüsüne geçebilir.

2011-12 Sezonu: 2 sezonu peş peşe ve aynı takımda olmak üzere en az 3 sezon Türkiye'de oynamış bir yabancı oyuncu Türk statüsüne geçebilir.

2012-13 Sezonu:
3 sezonu peş peşe ve aynı takımda olmak üzere en az 3 sezon Türkiye'de oynamış bir yabancı oyuncu Türk statüsüne geçebilir.


Hani bu kadar da yanlış yazılabilir mi bir yönerge? Yazılabiliyormuş demek ki.

'Siz yönergeyi nasıl okuyorsunuz efendim?'
şeklinde hafiften bir fırça yiyerek başladığımız muhabbetin sonunda 'Demek ki yanlış yazılmış, düzeltilir' şeklinde gönlümüz alındı neyse ki. Bugün benden mutlusu yok artık !!!

SONUÇ: Bu yıl Shumpert, Wright, Reese, Dixon.. ve yukarıdaki kurala uyan herkes Türk statüsüne geçebilir, engel yok.

edit: 14:45 itibariyle tbf.org.tr'den çekildi bahsini ettiğimiz yönerge. Bu da ekran görüntüsü.

Salsabasket özel haberidir.

5 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

2013-2014 sezonu:3 gece peş peşe aynı dönerciden olmak üzere 3 tane yarım ekmek döner yiyen türk olabilir + ayran

23Mj dedi ki...

Ne yaptıklarını bilmiyolar ya iyice içine ettiler Türk basketbolunun,bi de fırça atmış Allah'ım ağlıcam şimdi hüngür hüngür!

Fanatik Basket dedi ki...

yönergedeki değişiklik "yanlış" değil de "geri vites" şeklinde özetlenebilir:)

sadece oyuncular değil yönerge de devşirme artık :)

Ihsahn dedi ki...

"yönerge" ile "yönetmek" aynı kökten geliyor. Ancak basketbol federasyonumuz ne yönerge hazırlamayı biliyor ne de yönetmeyi.

fuat dedi ki...

yönergenin son halini gören telekomlu wesson, bu sezonun sonunda bulgarlara iki yıl önce verdiği 40 bin euro'yu geri isteyecekmiş. para vermezlerse, kircaali'den 10 dönüm araziye fit olucakmış. kaynak: zeitung