26 Ağustos 2010 Perşembe

Yunanistan: 59 - A.B.D: 87 (Feyk Lan Feyk.. Neyk?)

Maçı izlemek için arkama yaslandığımda böyle bir maç izleyeceğimi, hatta son çeyreğini izlemeyip kanalı değiştireceğimi düşünmediydim elbet. Ama OAKA Arena'daki maça bolca top kaybıyla başlayan Yunanistan da hafif sakatlıkları bulunduğu söylenen Bourousis ve Sofo'dan yoksun kadrosundan koca 40 dakikayı çift haneli skor üreterek kapatacak tek kişinin Tsartsaris (24 sayı) olacağını tahmin etmemiştir, eminim. 12 kişilik kadrosuna sadece 3 uzun alan, ki onları da yüzü dönük oyunu sevenlerden seçen Amerika'nın turnuvada ne yapacağı zaten belli, koşacaklar. Spanoulis ve Diamantidis başta olmak üzere herkes bolca top kaybı yapınca çakma rüya takımın da istediği ortam sağlanıverdi tabii. Derrick Rose, Eric Gordon ve takım lideri Kevin Durant önderliğinde istediği gibi at koşturan A.B.D. sahadan ciddi bir farkla ayrıldı.

İlk yarıda Yunanistan cephesinden üretilen 32 sayının 17'sinin Tsartsaris'den (7/7 ile oynadı) gelmesi bile Ege'nin diğer tarafında işlerin ne denli kötü gittiğini anlatmaya yetiyor. İkinci yarıya biraz daha hırslı, biraz daha ısırarak başladılar, nitekim farkı da tek haneye kadar çektiler. Ama o kadarda kaldılar. Tsunamiye dönüşen Amerikan rüzgarı maçı önce 20'ye sonra da 30'a götürdü. Gordon 18, Durant 15, Rose ise 11 sayı ürettiler.

Bazı futbol yorumcularının sıkça kullandığı gibi 'Takım mı çok iyiydi, yoksa rakip mi çok kötüydü?' acaba? Yunanlılar bilerek mi bu kadar Amerikalıların istediği gibi oynadılar? Hani bu maçı siz alın, nasılsa biz sizin açıklarınızı en ince ayrıntısına kadar biliyoruz, turnuvada icabına bakarız gibi? Ya da farklı bir şekilde düşünürsek, Tsartsaris'in bu tahribatı yaratabildiği A.B.D. boyalı alanında Bourousis ve Sofo ne yapar? Koşanlarla, savunanların mücadelesi güzel olacak turnuvada. İnşallah bizim takım kalkıp da bu Yunanistan'a göre gardını almaz. İnşallah. Zira bu feykti. Neyk? Feyk lan feyk..

3 Yorum Yapılmış:

yugoslavtipiforvet dedi ki...

diamantidis 2008 yılında da abd karşısında benzer bir maç çıkarmıştı.çok üst düzey oyuncular dediğimiz yunan guardlar;amerikalı kısaların topa hareketli baskısı karşısında çok çaresiz kalıyor.topu yere vurup bire bir oynayacak bireysel yeteneklerden de yoksun olduklarından saçma sapan top kayıpları haliyle oluyor.rubio ve navarro'ya olan hayranlığım da bu maçta bir kat daha arttı.gerçekten amerikalı kısaların baskısına iyi dayanmışlar.turnuvada amerika'yı zorlayacak takımların muhakkak pota altının çok kuvvetli olması lazım.gasol kardeşler ve reyes'le birlikte ispanya bunu pekala başarabilirdi ama pau gasol un turnuvaya katılmayışı ve marc gasol un üst düzey uluslararası turnuvalarda bekleneni veremeyişi bu ihtimali biraz ortadan kaldırır gibi gözükse de gene son gücuma kadar işi taşıdılar.sanırım bunu ispanya dan başka başaracak takım yok.

jezfes dedi ki...

Bence de cidden feyk, turnuvada yunanlar 3 periyot tepeden pick&roll oynar sofo'yla falan. kryzewski de önlem olarak 5 numaraya kevin durant' ı çeker, sever böyle dahilikleri :D

maçı izlemedim ama benim için şampiyonada bir yunan-abd maçında favori hala yunanlardır. sofo ve bourousis dağıtır oraları..

maliano dedi ki...

Tsartsaris'in bu skoru üretmesi o kadar anormal değil ki..Üstelik de bu ABD'ye karşı..