18 Eylül 2010 Cumartesi

Evren Büker Konusunda Sesli Düşünelim

Evren Büker'in Trabzonspor ile anlaşması, transfer döneminin en erken ve belki de en ses getiren hamlelerinden biri olmuştu. Alacağı yıllık ücret, birçok yerli oyuncu için örnek teşkil edince bir süreliğine durgun bir yerli transfer piyasası izlemiştik hatta. Şimdi aynı Evren, bu kez parasını alamadığı gerekçesiyle takımından ayrılarak düştü basketbol camiasının gündemine. Olayı duyurduk, iki tarafı da dinledik, şimdi sakin sakin ama sesli sesli düşünelim bakalım olanı biteni.

İşe Trabzonspor tarafından bakarak başlayalım, zira oradaki analiz en basit olanı. 1. lige yükseldikten sonra birçok sponsor buldular, üst sıralar için mücadele edecek bir kadro da kurdular, amma velakin beklenmedik bir maddi kriz içerisinde buldular kendilerini. Oyunculara daha ilk aydan alacaklarını zamanında ödeyemediler. Hatalılar mı? Evet hatalılar.

Diğer cephede durum nasıl? Evren'in her maaşlı çalışan gibi maaşını alamadığında mutsuz olması doğal, kafasını basketbola verememesi de kabul edilebilir. Peki kulübe ihtarname çekmeden önce ya da sözleşmesindeki maddeyi kullanarak çıkışını araştırmadan önce kulüpteki yetkililerle görüşmesi daha etik olmaz mıydı? Bence olurdu. Bunu zaten kendisine de söyledim ama cevabı 'Mutsuzdum, olmayacağını anladım' oldu genç oyuncunun. Takımıyla kampta iken bir taraftan bunu kurgulaması, ihtarnamenin kulüp yetkililerine ulaştığı zaman da kamptan ayrılması, ister istemez olayın diğer tarafındaki insanlar için hoş olmayan bir sürpriz oldu. Çünkü abisi dahil tüm takım arkadaşları da kendisiyle aynı durumdaydı ve var olan sorun kişisel değil geneldi. Haliyle böyle kişisel bir girişimi takım sorumluları içerisinde kimse beklemiyordu. Diğer bir yandan, oyuncunun böyle bir yasal hakkı varsa kullanmaması için de bir sakınca yoktu.

Buraya kadar olan kısmın muhakemesi kolay, yorumlaması da. Belki gitmeden önce bir yetkiliyle konuşmasının daha etik olacağına katılmayabilirsiniz ama ben olsam öyle yapardım diyerek bağlayayım o kısmı. Sonuçta istifa ederken bile bir istifa mektubu veriliyor, el sıkışılıyor, etik ayrılıklarda. Sözleşmede yazan ve çıkışı için tüm yasal hakkı kendisine tanıyan madde değişecek değil ya, konuştuktan sonra da gidebilirdi.

Neyse, dediğim gibi buraya kadar olan kısmın yorumlaması kolay. İşi asıl bulanıklaştıran ortaya sesli bir şekilde atılan iddia. O da Evren'in önce bir takımla anlaşıp, sonra kulübüne ihtarname çekip çıkış yolunu aradığı. Böyle bir şey var mıdır, yok mudur bilemem, kimsenin günahını da alamam, haddime değildir. Sadece ortada sesli biçimde dillenmiş bir dedikodunun biraz daha sesli halde telaffuzu ve üzerinde düşünülmesi için gerekli ortamı yaratma çabasıdır yaptığım.

Düşünüyorum.. Bir yandan Evren böyle birşey yapmaz diyorum, diğer yandan herkes takımını kurmuş, yerli transferi için sezon kapanmışken, bir yerden garanti almadan bu denli sağlam bir kontrattan bu kadar kolay kaçılmaz diyorum. Sonra biraz daha düşünüyorum, basketbol camiasının göründüğü kadar temiz olmadığı, menajerlik sistemi, yurtdışındaki bir takım üzerinden hülle, o, bu, şu geliyor aklıma, bırakıyorum düşünmeyi. Hayırlısı diyorum, hem Trabzonspor hem de Evren için.

16 Yorum Yapılmış:

DENEME dedi ki...

Evren milli takım kampındayken birileri tarafından ayartılmış, kafasında TS'yi bitirmiş ve ilk fırsatta da ayrılmıştır. Evren sütten çıkmış ak kaşık değil. Kimse sözleşmeyi bahane etmesin, etikçi takılmasın lütfen, oyuncular takımlarına karşı bu kadar hoyrat davranırsalar oynayacak takım bulamaycaklar. Kolay değil bu işler!

Kapkankağan dedi ki...

öyle anlaştığı ve maddi olarak güvence aldığı bir oyuncu varsa bu kesinlikle fbülker'dir. İnşallah yanlıyoruzdur. Tüm forumlarda fbülker adı geçiyor.

Selami dedi ki...

Salsa,bahsettiğin takım galiba FB Ülker, Evren FB Ülker için biçilmiş kaftan,hem 1 hem 2 oynama meziyeti olan bir oyuncu,Engin'den bu sene yararlanma imkanının çok olmadığı düşünülürse mantıklı olur,fakat önce FB Ülker ile anlaşıp sonra Trabzon'dan ayrıldığı konusu belirsiz, büyük ihtimalle Evren'in kendisi Fener'e beni alın demiştir,Fener de önce takımından ayrıl sonra gel demiş olabilir,sadece beyin jimnastiği yapıyorum,ayartma gibi bir durumun Aydın Örs'ün olduğu bir yerde olacağını düşünmek istemiyorum,bu arada yerli oyuncu sezonunun kapandığı konusunu bilmiyorum,şayet öyleyse transfer nasıl gerçekleşecek ki?

Fanatik Basket dedi ki...

olayların iç yüzünü, sebebini/sonucunu net olarak bilmeden yorum yapmak yanlış.

anıl, evren ayrılmadan son bir kez konuşmalıydı demişsin ama onun yaşadıklarını yaşamadan, onu anlamak zor. takımda bi belirsizlik ortamı varsa, verilen sözler tutulmuyorsa olmayacak bir şeyi zorlamanın da pek bir manası yok. yanlıştan başta dönmek daha mantıklı bence de..

ayrıca ikinci bi konu, trabzonspor evren'le 2 ay geçmesine rağmen neden tek tip tbf sözleşmesini hala yapmamış? bunun cevabını vermeleri gerek..

ayrıca yabancı oyuncular belli bir peşinat almıştır bence. para almasalar ne buraya gelir ne de bu kadar zaman idmana çıkarlardı. yabancılara para verilirken, evren'e verilmiyorsa o da bunu yapmakta haklı duruma geçer. bu da bir diğer ayrıntı..

son olarak evren'e peşinatını ödeyemeyen takımın, rasic'i hangi parayla, hangi teminatla transfer edebildiği de muamma?

koray dedi ki...

Yalnız bu sesli düşünmeler fazla manidar olmaya başladı.Aslında Evren'de o kadar suçsuz olmayabilir değil mi hatta belki de hatanın büyük kısmı ondadır.

Trabzon Evren'e karşı yükümlülükleirni yerine getirmemiş Evren'de yasal hakkını kullanmış serbest kalmış.Durum bu hemen herkes Evren'i seven sevmeyen haklı olduğunu düşünüyor.

HAl böyle iken Evren aslında yapmaz ama önceden acaba biri ile mi anlaştı tarzı MANİPLÜASYONLAR kimin işine gelir kimin ağzından sorular bunlar diye sesli düşünüyorum.Elde somut kanıt olmadan böyle düşünceleri dillendirmenin karşılığı çamur at izi kalsın mıdır diye sesli düşünmeye devam ediyorum.

HAni Chatman'ın doping olayında resmi yalanlama olmadan kim sanki kesin öyle bir olay olmamış gibi kendi sitesinden açıklamalar yaptı sonra sonuç ne çıktı diye düşünmeye devam ediyorum.

Bu kadar sesli düşünmeyi seven biri ey trabzon oyuncularının parasını ödemiyorsun ne iş Rasiç'i nasıl alıyorsun bu ne yaman çelişkidir diye neden sesli düşünmez sesli sesli düşünüyorum.

Bu blogun sahibi haber kaynağı poziyonunda olan ve arasının iyi olduğu kişilerin lehine düşünmeyi seviyor olmasın diye ekliyorum.

Yok ama olmaz böyle şey yapmaz benim ki sadece biraz daha sesli düşünme diyorum en son olarak.

Birde basketbol kamuoyunu salak yerine koyan sadece TBF değil diye sesli düşüncelerimi sonlandırıyorum

1963 dedi ki...

koray ve fanatik basket tamamen katılıyorum.

bu çamuru kimin attığı belli. belli de çamur atmakla uğraşana ,i sağa sola saldırana kadar insan özeleştiri yapmaz mı , ben aylarca bu çocukları salladım , defalarca kez yalan söyledim , en sonunda muhatap bile olmadım demez mi??

bu takımdan iki tane çocuğu kovdum sonra da para vermek zorunda kalıcam diye kadro dışı dedim dedmez mi??

sonra da şampiyonluk prmlerinin ne yazılı ne de sözlü olan kısmını dağıtmadım ben demezmi??

ama hakkını yemeyelim yabancılar gayet mutlu , türkler nasıl olsa ses çıkaramaz , onların eli mahkum dimi... ilk defa eli mahkum olmaytan birine çarpılınca da at çamuru...ne acı...

makale sahibi de bu çamuru buraya yazdıysa, çıksın desin ki, bu takımla anlaştı, şu gün anlaştı, şu paraya anlaştı ... diyemiyosa o çamur atılan evren den de özür dilesin... bu arada doğan hakymez nasıl acaba , keyfi falan.....???

Ihsahn dedi ki...

Evren tabii bir takımla anlaşmış olabilir. Zaten Trabzon parasını ödeseydi anlaşmasının bir manası kalmayacaktı. Yani bu olay futboldaki Ribery davasına benziyor. Adam kulübü bıraktı gitti diye o kadar küfrettik ama kardeşim sen adama parasını vermemişsin. Bu devirde kim bedavaya iş yapıyor. Adam da bakmış başka yerde daha iyi imkanlar var. Bırakır, gider. Gitme şekli de onun sonradan nasıl bir insan olarak anılacağı konusunda fikir verir bak, buna kesinlikle katılıyorum.

Öte yandan Evren, FB Ülker'e giderse kariyerini riske atar diye düşünüyorum. Engin sakatlıktan kurtulunca ne olacak, onu düşünmeli.

Fanatik Basket dedi ki...

@ihsahn
"x oyuncu x takıma giderse kariyerini tehlikeye atar" muhabbeti küçük oyuncuların yapacağı işlerdir. eğer evren, oynayacağı oyunla engin atsür ya da ömer onan'ın önüne geçemiyorsa zaten onun bi kariyeri olmaz.

eğer ki fenerbahçe, efes pilsen gibi bi euroleague takımına gidip o seviyede kendini kanıtlayabilirse büyük oyuncu olabilir.

yok bunu başaramayacak kalitede bir oyuncuysa zaten üzülecek birşey yok. seneye bi orta sıra takımına gider, küçük takımların büyük oyuncusu olarak kariyerine devam eder..

ama bi euroleague takımında oynama şansı varsa denemeye değer bence..

Ihsahn dedi ki...

FB Ülker takımında forma rekabetinin bu kadar üst düzeyde olması ile Euroleague seviyelerinde oynamaya çok da alışkın olmayan bir oyuncunun bocaladığı zaman kaybolup gideceği ihtimaline dayanıyor söylediklerim. "İyiyse zaten oynar" mantığı, vasıfsız yabancıların peygamber statüsünde değerlendirildiği bizim gibi ülkelerde pek geçerli olamıyor ne yazık ki. Hak edenin formayı kazandığını düşünüyorsanız ne alâ. Ancak ben bu fikirde değilim.

ugur_braveheart dedi ki...

evren büker bir takım için gerekli ve faydalı bir oyuncudur trabzon böyle bi oyuncuyu kaybetmekle çok şey kaybetmiştir.rn'in yaptığı hareketi tasvip etmiyorum.ts, ancak evren gibi çalışkan ve savunmacı skorer yönüde olan bir türk oyuncuyu şu an bulamaz ,o zaman yabancı bir 2 numara bulmalı.evren büker ömer onan gibi şutör olsaydı barış ermiş'in yerine milli takıma girerdi.rasiç iyi bir transfer, maccabi'nin de istediği bir oyuncuydu faydalı şutör bir oyuncu,trabzon wright'ı türk yapıp mutlaka 2 numara'ya da 4 numaraya bir oyuncu transferi yapmalıdırki ilk dörde girsin bu ara efes pilsen brezec'i almaya yakın haberleri geliyor inşallah efes bu oyuncuyu alır eurolig de iddaalı hale gelir.

Fanatik Basket dedi ki...

@ihsahn
bu ülkede adaletin olmadığının farkındayım ama rakipleri de ömer onan ve engin atsür gibi yerli oyuncular olacak. kaldı ki spahija için ukic/tomas hariç tüm oyuncular yabancı zaten..

ben illa fenerbahçe'de oynasın da demiyorum ama efes ya da fener, euroleague seviyesinde bir takımda oynama şansını denemeli bence. bir daha eline böyle bir şansı olmayabilir..

koray dedi ki...

Ortada bir tarafın yaptığı net yanlışlar varken diğer tarafı sadece dedikodulara dayanarak töhmet altında bırakmayı kesinlikle yanlış bulduğumu bir kez daha belirteyim

Öte yandan velevki dedikodular doğru olsun EvreN'in avukatının yaptığı ve Trabzon tarafından yalanlanmayan açıklamaya göre zaten ortada resmi bir sözleşme yok yani hukuken başka takım ile görüşmesinde bir sorun yok

İşin ahlaki kısmına girecek olursak Evren bir yerde çalışıyor burada aylardır yerli çalışanların ücretleri ödenmyor muhtemelen yabancıların ki ödeniyor.Bu da yetmezmiş gibi bazı yerli çalışanların iş akitleri mali yükümlülükler karşılanmaksınızın fesh edilmek isteniyor bu çalışanlar bunu kabul etmeyince işe de gelmeyin deniyor (kadro dışı bırakılan iki yerli oyuncu var).İş yerinin yerli çalışanlara ödeyecek parası yokken yeni bir yabancı ve ucuza çalışmayacak tanınmış bir yabancı çalışan daha işe alınıyor hali ile ona da peşinat veriliyor.

İş yeri tüm bunları yapmışken kendisine karşı sorumlulukarın hiçbirisi yerine getirmemiş bir çalışan(ki zaten kesin çalışma sözleşmeside yokken) işten ayrılmadan başka iş baktı diye gayriahlaki birşey mi yapmış oluyor hadi canım sende !

Fırat ve Volkan'ı durduk yere kadro dışı bıraktılar bu çocuklara muhtemelen ödeme yapılmadı bundna sonra yapılmaması için direnilecek .Bu çocuklar öyle büyük paralar kazanmış oyuncular olduğunu sanmıyorum ciddi ciddi ekmek parası için mücadele ediyorlar.Sezon başlamadan kısa süre önce klüp bul deniyor o zaman sözleşmeden doğan paramızı verdin dedikleri için kadro dışı kalıyorlar.

Diğer yerli oyuncular daha sezon başlamadan para alamıyor ama takıma Rasic,Obasuhan,Wright gibi görece pahalı yabancılar alınabiliyor.Hesapta olmayan birşey olsa en başta olmaz sezon ortası falan olur.Yani olmayan parar ile bir takım kuruluyor oyunulara parar verilmemesi olağan kabul ediliyor ettirmeye çalışılıyor.Bunun olağandışı olduğunu düşünüp takımdan ayrılan oyuncu saha dışı konulara kafa yormak ile itham ediliyor.

Tüm bunlar yetmiyor kendisine karşı hiçbir yasal yükümlülük yerine getirmemiş bir oyuncu ortada Federasyon nezdinde sözleşme de olmadığı halde aslında yapılıp yapılmadığı belli olmayan görüşmeler yüzünden töhmet altında bırakılabiliyor.

Yavuz hırsız ev sahibini bastırır mı ?Yok o kadar uzun boylu değil.

ugur_braveheart dedi ki...

bu konuda yasa çıkarılmalı ve ağır cezalarla yerli basketbolcu korunmaalı..

İsmail dedi ki...

@KORAY
walla tüm yazmak istediklerimi çok güzel özetlemişsin helal olsun diyorum..


Fazla sesli düşünmek iyi değildir Anıl.Çamur atmayın ki size de bulaşmasın daha sonra..

koray dedi ki...

@İsmail Teşekkür ederim.

Bu arada umarım Evren eski klübünde devam eder hatta aslında resmen hiç Trabzonlu olmadığı için klübünde kalır diyeyim :)

LaZKaN dedi ki...

siz merak etmeyin hakkı olan hakkını alır ve Trabzonda kimsenin parası kalmaz. Eğer sen evren olarak bu büyük camiayı tanıyamamışsan ve geldiğin günden beri gitmeye uğraşıyosan, milli takıma alınmama ve verilen primlere konamama sebebini trabzonspor olarak görüyorsan, 250 milyar'ın 110 milyarını alamadın diye gitmek istiyorsan buyur istediğin yere git kardeşim.