14 Eylül 2010 Salı

Karşıyaka'da Sağlık Kaosu

Önce Furkan Aldemir'in transferinde yaşanan yönetimsel belirsizlik, ardından Andre Smith'in Denizli'de Buljan'ın kasti hamlesiyle ciddi bir sakatlık yaşaması bu dönemde Pınar Karşıyaka'nın basketbol gündeminde yoğun şekilde bulunmasını sağlayan olaylardı. Fakat lig öncesinde Karşıyaka'da sular pek durulmuşa benzemiyor zira şu son iki gündür Andre Smith'in sakatlığı sonrası Ankara'da geçirdiği operasyonla ilgili bazı iddialar mevcut. Andre Smith ile başlayan bu iddiaların bir diğer ayağı ise yeni transfer Jovo Stanojevic ile alakalı. Bu iddiaların sahibi ise alelade birisi değil, Karşıyaka Spor Kulübü Sağlık Kurulu Başkanı Bülent Zeren.


Olay ilk olarak Yeni Asır gazetesinin 'KSK'de Sağlık Ayıbı' başlığıyla yaptığı bir haberle ortaya çıkıyor. 38 kişilik bir sağlık kuruluna sahip bir takımın oyuncusunun ameliyatını başka bir şehirde, başka bir doktora yaptırması doğal olarak tepki görüyor. Konuyla alakalı olarak basketbol şubesinden resmi bir açıklama yapılıyor ve 'KSK Sağlık Kurulu Başkanı sn. Bülent Zeren'in bayramdan sonra pazartesi günü itibariyle müsait olması, A. Smith'in ameliyatının bir an önce olması gerektiği ve olmadığı takdirde sakatlığın sonuçlarının daha da büyüyebileceği bilinerek Ankara'da başarılı şekilde ameliyat edilmiştir. Söz konusu ameliyat ve tedavilerin, KSK Basketbol Şubesi'ne herhangi bir maliyeti olmamıştır. Zira bilindiği üzere oyuncularımızın kapsamlı sağlık sigortaları da mevcuttur.' deniliyor bu açıklamada. Ayrıca Şube Başkanı Nazım Torbaoğlu da konunun sağlık kurulunun kendi içindeki bir bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını,oyuncunun Mr'ının Kent Hastanesi'nde çekilerek, sağlık kurulunda yer alan doktora gösterildiğini ve bu doğrultuda nihayetinde Ankara'da Prof. Dr. Mehmet Demirtaş'a yöneldiklerini söylüyor.

Buraya kadar olanlar normal karşılanabilir türden hareketler olarak yorumlanabilir. Fakat Sağlık Kurulu Başkanı Operatör Dr. Bülent Zeren, yapılan bu açıklamaların gerçeği yansıtmadığını söylüyor. İşler de tam olarak burada karışıyor. 'Benim geç randevu verdiğimi söylüyorlar. Pazar günü sakatlanan oyuncu ile ilgili, Basketbol Şube Menajeri Nihat Mala beni salı günü aradı. Oysa daha önce Ankara'da bulunan ve benim de arkadaşım olan meslektaşımdan randevu alınmış. Yapılan hataya kılıf bulmak için bana telefon ettikleri de gayet açık. Ayrıca bu tür operasyonlar 48 saat içinde yapılmalıdır. Durumun aciliyetinden söz edenler, Prof.Dr. Mehmet Demirtaş'ın yurtdışından dönmesi için 9 Eylül'e kadar niye bekledi? Ankara'daki meslektaşımızı, sağlık kurulundan bir doktorun önerdiğini söylüyorlar. Böyle bir şey yok. Benim ekibimden hiç kimse bana haber vermeden böyle bir yönlendirme yapmaz. Ayrıca bu doktorun Kent Hastanesi'nde olduğu söyleniyor. Kent Hastanesi'nde sağlık kurulundan sadece bir doktor arkadaşımız var. O da kulak burun boğaz uzmanı. Yani bu konuda görüş bildirmesi mümkün değil. Smith olayında aciliyet gibi bir mazeretin arkasına sığınanlar, Jovo'nun neden gizlice yırtık adalesine iğne yapılması için gizlice 27 Ağustos'ta İstanbul'a gönderildiğini açıklasınlar. Aslen tıp doktoru olan KSK Antrenörü Hakan Demir, Smith'i ameliyat eden Prof.Dr. Demirtaş'ın eski öğrencilerinden biri. Demirtaş da durumu üzüntüyle karşıladığını bana bildirdi. Yönetime, olayı tüm çıplaklığıyla anlatan bir mektup yazdım ve bu tavır halinde sağlık kurulunun ne anlama geldiğini sordum. Yanıt bekliyorum.' diyor Sağlık Kurulu Başkanı Bülent Zeren. Andre Smith'in operasyonuyla alakalı iddialara bir de Jovo Stanojevic'in İstanbul'da yırtık adalesine iğne yaptırması ekleniyor. Bu akşam Karşıyaka'da gerçekleştirilecek yönetim kurulu toplantısının ardından konuyla alakalı açıklamalar yapılacaktır diye tahmin ediyorum. Zira üstü kapatılacak, geçiştirilecek türden iddialar değil bunlar. İddia sahibi de konuyu farklı bir boyuta taşıyor zaten. Beklemedeyiz.

8 Yorum Yapılmış:

fuat dedi ki...

kaynak yeni asır gazetesi :)

dejavu dedi ki...

Olayı anlattığımız ilk paragrafta zaten açıkça yazıyor kaynağın 'Yeni Asır' gazetesi olduğu. Açıklamaların ilk kısmı da yazıda linkini paylaştığımız şekilde resmi sitede yer alıyor.

Çağlar..

fuat dedi ki...

pardon yanlış anlaşılma oldu. ben kaynağı belirtilmemiş anlamında yazmamıştım bunu. ksk'li arkadaşların yeni asır gazetesine olan sevgilerini yansıtmak istemiştim :)

uniKSK dedi ki...

bu gazete ve yazarları ortalığı karıştıracak türden haberler dışında bi tane olumlu haber yapsa dişimi kırıcam.

dejavu dedi ki...

O açıdan düşünmemiştim hiç, sen de haklısın.:)

Çağlar..

Ihsahn dedi ki...

4. yorum, 3. yorumun üstüne cuk oturmuş. Bu arada büyük yönetim problemleri var gibi Karşıyaka'da. Kolay gelsin diyorum ben.

Gökhan dedi ki...

Doktor Bülent Bey öyle yönetime talip olup Çesmede yatmakla saglık kurulu başkanlığı olunmuyor? senin keyfinin kaprisinden ibaret bu durumda öncelik oyuncusu sagligi olmalıdır.Neymiş daha hızlı müdahele olabilirmiş falanmis filanmis senelerdir bir icratinizi göremedi bu camia.Nazım baskan ve teknik ekip en iyisini yapmıştır.Yavaş ve geç kalınmışlikta varsa sizin ve saglık ekibinizin ne kadar alakadar durumda olduğunuzun göstergesidir.

hücumribaundu dedi ki...

tıbbi açıdan olayın biraz daha içinde olan biri olarak şunu söyleyebilirim ki (kulüp içinde varsa kişisel çekişmelerden-çıkar çatışmalardan bağımsız olarak) sayın bülent zeren hocamız spor cerrahisinde oldukça isim yapmış başarılı bir cerrahtır ancak tüm cerrahi branşlarda olduğu gibi ortopedik spor cerrahisinde de branşlaşma söz konusudur. bülent zeren hoca bildiğim ve pubmedde yayın listesinden inceleyebildiğim kadarıyla daha çok diz artroskopisi ve kas yaralanmaları üzerinde spesifik olarak yayınları bulunan bir bilim adamıdır. türkiye'de bu işin içinde olan herkes çok iyi bilir ki andre smith'in dirsekteki ulnar kollateral bağ yaralanmasının cerrahisini türkiye'de yapabilecek en iyi 3 isimden biri mehmet demirtaş hocadır ve bence ksk yönetimi oyuncunun sağlığını öncelik alarak kapris ya da ego yapmadan ameliyatını en uygun kişiye yaptırmıştır. (not: ankara üniv. tıp fak. mezunu dolayısıyla m.demirtaş hocanın öğrencisi değilim)