21 Eylül 2010 Salı

Kartal Samsun'da Namağlup Şampiyon

Türk Telekom organizatörlüğünde bu sezon Samsun'da düzenlenen T.Telekom International Cup'ın final gününde, ilk iki günün kazanan takımı Beşiktaş Cola Turka ile ilk iki maçta galibiyet alamayan Türk Telekom karşılaştı. İlk günde bahsettiğim yayın kalitesi & yorum sorunu* devam etmesine karşın bu kez kuruldum ekran başına zira iki takımı da izlemek için iyi fırsatlardan biriydi bu. Özellikle tüm kadroyu baştan kuran Telekom cephesini ziyadesiyle merak etmekteydim. Baştan söyleyeyim, ilk görüntü geçmiş yıllara nazaran herhangi bir değişikliğin olmadığı yönünde. Beşiktaş Cola Turka, Chatman'ı kullanmadı bugün. Geçmiş dönemde hücumunun önemli bir kısmını Chatman'ın yüklendiği siyah beyazlıların,onun yokluğundaki performansı ayrıca önemliydi. Tam 96 sayı attılar bugün Telekom potasına ve 96-92'lik skorla namağlup şekilde ayrıldılar Samsun'dan. Yedikleri 92 sayı play-off yarı finali noktasında çözemedikleri bir sorun olarak duruyor halen karşılarında. Bugünkü Telekom'u baz alarak konuşmuyorum elbette ama üst seviyede o sertliği bir türlü sağlayamıyorlar bilindiği üzere.

Cüneyt - Serhat -Bekir - Cevher - Likholitov beşiyle başlayan Burak Bıyıktay'a karşılık parkeye gelen Telekom beşi Schaffartzik - Yunus - Orhan Hacıyeva - Rasim Başak - Wesson şeklindeydi. 3 yeni yabancısını, Owens-Gilstrap ve Simpson, kenarda tutarak başladı koç Faruk Akagün. Buna rağmen bu beşin de tamamen yeni bir beş olduğunu söyleyelim. Bugünkü 40 dakika ve ara ara bakabildiğim ilk günkü karşılaşma sonunda Telekom'un üç yabancının da fark yaratabilecek isimler olmadığı kanısındayım. Hani öyle takımı sürükleyecek, istikrarlı katkı verebilecek oyuncular olarak gözükmediler. Bugünkü oyuna da toplam katkıları 21 sayı-1 ribaund-6 top kaybı. 3. çeyreğin sonu gelmeden beş faul ile oyun dışı kalan ve maçı 1-bir-sayıyla tamamlayan Wesson'ı da dahil edebiliriz bu isimler arasına. Schaffartzik hücum sahasında eline bakılan tek yabancı olarak duruyor şu anda. İlk çeyreği şut kaçırmadan 9 sayı-2 asist ile tamamladı ama devamını getiremedi, bu takımı sezon içerisinde tek başına sürüklemesi de pek olası değil zaten. Schaffartzik - Yunus - Orhan Hacıyeva üçlüsü üçüncü çeyreğin ortalarına kadar 8/8 ile üç sayı soktular, fakat o anda skor 54-50 Beşiktaş Cola Turka lehine idi. Sırf şu veri bile Telekom cephesinde işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor zaten. 46-42 sona eren devrede Türk Telekom'un toplam 3 takım asistine karşılık Cüneyt'in 4, Cevher'in 7 asisti vardı ki bu da diğer önemli nokta bana göre. Herkes kendi oyununu oynuyor, bu oyunlardan hiçbiri de 'beyler, beni takip edin!' kıvamında olmadığı için Sergen Yalçın deyimiyle 'sıkıntı' oluyor 'baktığımız zaman!'

Üçüncü çeyrekte oyuna dahil olan Ümit Türkoğlu hem ortayı kapattı, hem de mücadelesiyle takımı biraz olsun ateşledi. Bu mücadelesini de pas geçmiş olmayalım zira önemliydi bu direnişi. Fakat geçmiş yıllarda olduğu gibi oyununu yine şut üzerine yıkan ve topu paylaşmaktan uzak bir takım izledik bugün. Koç Akagün'ün işi kolay değil elbette, bugün sahaya çıkan 12 kişiden sadece Uğur Öğüt geçen sene Ankara'daydı, Genç Telekom bünyesinde. Bu takıma bir kimlik kazandırmak, ortaya birşeyler çıkarabilmek zaman alacaktır. Ki ortaya birşey çıkmama ihtimali de var ki, o apayrı bir nokta. Şu anki fotoğraf bu. Savunmalarının toz şeker kıvamı da isimler değişmesine rağmen devam eden alışkanlıklardan. İlk yarıda yaptıkları alan savunmalarının ortasına giren bir uzunla toplamda 46 sayı yediler yirmi dakikada. Orhan Hacıyeva'nın 21 sayı- 8 ribaund-1 asisti onlar adına günün en güzel ve özel performansıydı. 2.ligden sonra burası önemli bir şans Orhan için, değerlendirmek istediğini gösterdi. Rasim Başak'ın hazırlık maçında dahi kısa bir tatsızlık yaşatması ve yeni çizgilerin ardından 0-6 ile karavana atması da günün eksi hanesinde gözüktü.

Beşiktaş Cola Turka tarafında ise Burak Bıyıktay'ın kafasındaki oyunu oynayabilecek isimlerin biraraya getirildiği bu kadro yine ligin iddialı takımlarından biri olacak, bu belli. Yapılan yerli ve yabancı takviyeler oturmuş takıma. Ignierski 17 dakika sahada kaldı, pek gözükmedi ortalarda ama 3/4 üçlük ile 9 sayıyı yazdırdı isminin karşısına. Brad Newley'in şutörlüğünü rahatlıkla kapatıp, üstüne de çıkacaktır. Likholitov ve Cevher bildiğimiz gibi, işlerini iyi yapıyorlar yine. Yeni transfer Ogilvy de 18 dakikada 8 sayı - 6 ribaund - 1 asist - 2 top çalmayla tamamladı maçı. Savunması beklediğim yumuşaklıkta ama hücumda koç Bıyıktay'ın istediği performansı verecektir bence. Takımın iki yaşlı kurdu Bekir Yarangüme ve Cüneyt Erden'in bugünkü skora toplam katkısı 13/22 isabetle 44 sayı-8asist-8ribaund. Parkede olduklarında takımın oyun aklı birkaç kademe yükseliyor kesinlikle. Chatman'ın temposu sonrası rölantiye geçilmesi gereken anlarda değerli katkılar vereceklerdir. Bu sene parlamasını beklediğimiz isimlerden Serhat, şut sokarak başladığı karşılaşmada istediği ritmi bulamadı bir türlü. Burak Bıyıktay'ın sisteminde sezon içerisinde öne çıkan isimlerden biri olacak bence, aranılan tüm özellikleri sağlıyor çünkü.

Belçika'da üçte sıfır yaparak kapattığı hazırlık turnuvasının ardından bu kez Samsun'dan üçte üç ile ayrılıyor Beşiktaş Cola Turka. Geçen sezonun kadrosunun iskeletini koruyup üzerine önemli takviyeler yaparak hazırlanıyorlar yeni sezona, en önemlisi bu kesinlikle. Burak Bıyıktay kadar şanslı olamayan Faruk Akagün ise şu sıralar epeyce dertli olsa gerek. Zira şu kadro, şu anki görüntüsüyle hiç de iç açıcı gözükmüyor. Ev ödevlerinin ilk sırasına takım olabilmeyi başarmak yazmışlardır diye düşünüyorum zira başka çıkar yolları yok gibi şu tabloda.

* Bu eleştirilerimizle alakalı olarak TRT-Spor Tanıtım Koordinatörü Mehmet Bey ile görüştük bugün. Onlar da en az bizim kadar rahatsızlar durumdan ve bu eleştirilerin önemli olduğunu belirterek, teşekkür ettiler. Sesimize kulak veren birilerinin olması sevindirici elbette, bunu da paylaşmış olalım.

Türk Telekom (92): Wesson 1, Schaffartzik 13, Ümit 11, Orhan 21, Rasim 4, Mehmet 7, Adem, Yunus 11, Glistrap 4, Owens 7, Simipson 10, Uğur 3

Beşiktaş Cola Turka (96): Likholitov 11, İsmail 2, Bekir 27, Mustafa 3, Cüneyt 17, Serhat 5, Ignerski 9, Cevher 14, Ogilvy 8

3 Yorum Yapılmış:

Erol Kaya dedi ki...

Ignierski yi geçen sene özellikle Litvanya maçında çok beğenmiştim ama tek maçla belli olmaz diye düşünebilirsiniz tabii.
Serhat - Bekir - Cüneyt - Mustafa Abi - Cevher den oluşan çok iyi bir yerli rotasyonu ve Chatman, Likholitov - Ignerski gibi kalburüstü yabancıları var Beşiktaş'ın. Bu sene parasal sıkıntı yaşamazlarsa çok iyi şeyler yapacaklarını düşünüyorum.

Ihsahn dedi ki...

Bu arada 44 sayı-8 asist-8 ribaundluk katkı Bekir ve Cüneyt'ten gelmiş olabilir mi? Mustafa'nın sayısı 3 gözüküyor çünkü aşağıda.

umitsll dedi ki...

Merabalar öncelikle basketbol ligimizi çok seven biri olarak (+++Beşiktaşı) çok güzel bi blog hazırlıyorsunuz teşekürler...
1. Lig sıralaması playoff öncesimi belirleniyor Beşiktaş neden Euroleague elemelerinde oynayamadı :(( her sene bunu bekleyip hüsran doluyor içime (Konu dışı oldu ama cevap bekliyorum)
2. Naklen yayın olmasın bence TRTnin samsunda yaptığı gibi olacaksa telekom maçı denk geldi izleyeyim dedim one ses one görüntü cep telefonuylamı çekiyorsunuz ayıp yahu zaten sevmem trt yi iyicene gına geldi izleyemedim :(
turnuvanın Final maçınıda unuttum hiçbir spor haberinde geçmezmi yahu nasıl bi anlayış nasıl bi bohemdir çözemiyorum...
3. Ben Hayranım basketbol takımıza çok seviyorum inşallah bi aksilik olmassa ligin açılışını ankarada telekomla yapacazz.. Saygılar