13 Eylül 2010 Pazartesi

Kemzura Bir Zamanlar Beşiktaş'taydı

Dün finalini yaptığımız Dünya Basketbol Şampiyonası'nda en az bizim kadar büyük bir başarıya imza atan takım da Litvanya idi kuşkusuz. Önümüzdeki yıl evlerinde düzenleyecekleri Avrupa Şampiyonası öncesinde -kadrolarındaki onca eksiğe rağmen- Türkiye'yi bronz madalya ile terkediyor olmaları muazzam. Onlar için böyle bir başarıyı öngören kimse yoktu herhalde turnuva öncesinde.

Bu başarının mimarlarından koç Kestutis Kemzura ile ilgili hoş bir detay var elde. Ucu bizim lige de dokunan. 1970 doğumlu koçun koçluk kariyerine başlayışı yine buralarda, kariyerinin en büyük başarısını elde edip Dünya 3.'lüğünü kazandığı İstanbul'da.

2001-02 sezonunda tamamen Türk oyunculardan kurulu bir kadro ile mücadele etme kararı alan Beşiktaş Cola Turka'da koç Ahmat Kandemir'in 1. yardımcısı konumundaydı kendisi. Sezon öncesinde Litvanya'da kamp yapmaya giden Beşiktaş'ın hazırlık yapmak dışında kazandığı şeylerden biri de Kemzura idi. Play-Off çeyrek finaline kadar yükselip Ülkerspor'a 3-1 ile elenen takımda Ahmet Kandemir'in yardımcılığını yapan bir diğer tanıdık isim de bu turnuvanın Milli yorumcusu İhsan Bayülken'di. Kemzura 2002-03'te Rytas'a geçti yardımcı koç olarak, sonra orada head coach oldu, sonrası da malum. İhsan Bayülken ise aynı Beşiktaş'ta head koçluğa yükseldiyse de sonra bir daha ses getirecek bir hamle yapamadı koç olarak.

2 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

bayülken daha çok "ses" getirdi hem de fazlasıyla.herhalde daha çok para kazanıyordur kemzura'dan.

tuna54 dedi ki...

bayülkenin sezon içinde ilk kovulan anadolu takımı hocasının yerinde yeri garanti.adam koskoca dünya kupasında nerdeyse tek başına tüm maçları yorumladı.maç sonrası murathanoğlunun koç koç diye sorması yokmu,hazret sanki aydın örs.en son hangi takımı çalıştırdığınıda bu yazı sayesinde öğrendik.işte böyle bir ülke dünya ikincisi.