9 Eylül 2010 Perşembe

Levent Türknas ile Mini Röportaj (Salsabasket Özel)

Azerbaycan Basketbol Federasyonu tarafından Milli Takımlar Genel Menajerlik görevine getirilen eski basketbolcu Levent Türknas, ilk kısmını geride bıraktıkları Division B maçları ve Azerbaycan'da basketbolu geliştirme planları hakkında Salsabasket'e konuştu:

'Division A kategorisine yükselme maçlarının ilk bölümünü tamamladık. 4 maç yaptık, 3 galibiyet aldık. Arnavutluk ve Romanya'yı deplasmanda, Belarus'u ise kendi sahamızda devirdik. Tek yenilgimizi kendi sahamızda İsveç'e karşı elde ettik. Ve açıkçası ülkede büyük bir sansasyon yarattık. Gruptaki takımlarla ikinci maçlarımızı 2011'de ligler bittikten sonra yapacağız. 4'te 4 yaparsak zaten lider olarak çıkıyoruz. Ama ilk devrede dış sahada yendiğimiz Arnavutluk ve Romanya'yı kendi evimizde yenmemiz bile bizi grup 2.si yapmaya ve Division A biletini almamıza yetecektir. Ve eğer olursa Azerbaycan tarihinde bir ilk olacak bu. 2003 yılında hak edilen Division B hakkını bugüne kadar hiç kullanmayan Azerbaycan, bu yıl ilk kez katıldığı grup maçlarından Division A vizesini alarak çıkarsa çok büyük bir iş başarmış olacağız.

Alınan bu galibiyetler Azerbaycan devletini de uyandırdı. Azerbaycan'ın da basketbol oynayabileceğini kanıtlayabilmek çok önemliydi. Şimdi iş bu işi daha da ileriye götürme noktasına geldi. Hem altyapı hem de üstyapı olarak birçok planımız var. U-16, U-18, U-20 takımlarımızı kurup Avrupa Şampiyonaları'nda oynamak istiyoruz. Buradan yetişen gençler de birkaç sene içinde A takımın omurgasını oluşturacaklardır. Hedeflerimizden bir tanesi de bu bahsini ettiğimiz Avrupa Şampiyonaları'ndan bir tanesinin evsahipliğini almak. Böyle bir şeyi başarırsak ülkedeki basketbol sevgisini çok daha yukarı seviyelere çekeceğimizi düşünüyorum.

Azerbaycan Basketbol Federasyonu Başkanı Nadir Nasibov ve TBF Başkanı Turgay Demirel sürekli olarak fikir alışverişinde bulunuyorlar, iki federasyon birbiriyle dirsek teması halinde. Keza Orhun Ene ile de konuşuyoruz. Kendisi bize altyapı sistemimizi kurma konusunda yardımcı olacak. Yapacağımız basketbol seçmeleri ve düzenleyeceğimiz mini organizasyonlar insanları basketbola teşvik edecektir ülkede. Yine TBF tarafından düzenlenen hakem ve antrenör seminerlerine Azerbaycan Federasyonu olarak bizim davet ediliyor oluşumuz da ülkedeki basketbol bilgisinin gelişimi açısından büyük önem taşıyor. Bu bağlamda Turgay Demirel'e çok teşekkür ediyoruz.

Chuck Davis'in transferi bize ciddi katkı sağladı. Yine Azerbaycan doğumlu oyuncular Rindin ve Rasim Başak da takım kalitemizi yükselten detaylar oldu. Biz şimdi Avrupa ve Rusya taraflarında Azerbaycan doğumlu oyuncuları araştıracağız biraz daha detaylı. Eğer Rindin ve Rasim'de olduğu gibi onlar da ülkeleri için oynamayı kabul ederlerse, seve seve takımımızda yer açacağız kendilerine.'

Henüz Yorum Yapılmamış