17 Eylül 2010 Cuma

Renaldas Seibutis Olin Edirne'de

Rytas'tan transfer edilen Vidas Ginevicius'un ardından bir diğer Litvanyalı Simonas Serapinas'ı denemeye alan Olin Edirne sağ gösterip sol vurdu. Litvanya Milli Takımı ile 2010 Dünya Şampiyonası kadrosunda yer alan Renaldas Seibutis önümüzdeki sezon Olin Edirne formasını giyecek. Haberini almıştım ama haftasonunu bekliyordum, ama Genel Menajer Serdar Yiğitsoy da Edirnedespor.com sitesine açıklamayı yaptığına göre haberi taslakta tutmanın da pek bir anlamı yok.

Seibutis, Dünya 3.'sü olan Litvanya'da 8 maçta ortalama 12 dakika sahada kalıp maç başına 3.4 sayı - 0.8 ribaund - 0.9 asist ortalamaları ile oynadı. Zaten bu ortalamaları yakalamasını sağlayan en önemli performansı da Lübnan maçına denk düşmekte. 29 dakika sahada kalıp ciddi bir şut yüzdesi yakalayarak 17 sayı üretmişti.

2007 draftında 2. tur 50. sıradan Dallas Mavericks'in draft ettiği oyuncu, hem 2007 hem de 2008'de Yaz Ligi'nde oynamasına rağmen düşük performansı nedeniyle kadrodan düşmüştü. Seibutis'in 2005 yılında Ümit Milli Takım ile Dünya Şampiyonu olduğunu ve turnuvanın MVP'si seçildiğini de belirtmek gerek. Bambaşka oynamıştı o turnuvada. Zaten o etiketiyle Olympiakos'a kadar gitti yolu. Arada 1 yıl Maroussi deneyimi yaşasa da 2 yıl Olympiakos kadrosunda yer buldu. Son 2 sezondur da ACB takımlarından Bizkaia Bilbao takımında forma giyiyor. Geçen sene ligde 34 maçta maç başına 14 dakika sahada kalıp 4.8 sayı - 1.6 ribaund - 1.0 asist ortalamalarını tutturdu. Eurocup ortalamaları ise 6.1 sayı - 1.2 ribaund - 1.2 asist. Litvanyalı'nın Türk Telekom'a Eurocup guruplarında attığı 17 sayının geçtiğimiz sezon Eurocup'da ulaştığı en yüksek rakam olduğunu da hatırlatalım.

Defansif özellikleri oldukça iyi olan bir oyuncu, zaten Gökhan Taştimur'un kafasındaki sisteme uygunluğu da buradan geliyor. Sırbistan ile oynadıkları üçüncülük maçında Teodosic'i tutmakla görevlendirilmişti ve ilk beş başlamıştı. Bu arada herkes geçen sezon sonunda, final grubu maçları sırasında Olin Edirne taraftarlarını renkli görüntüleri ve elbette renklerinden ötürü Litvanyalı taraftarlara benzetmişti. Litvanyalılar da yabancılık çekmezler bu bakımdan. Kimbilir, belki de çıkış noktası da budur bu transfer yöneliminin. :) Şaka yapıyorum tabii.

Dip not: 'Olin Gençlik' yerine 'Olin Edirne' ibaresini kullanıyoruz artık.

3 Yorum Yapılmış:

Tayfun Yurdagül dedi ki...

Gayet başarılı bir transfer olarak duruyor.

Ihsahn dedi ki...

Litvanya milli takımı oyuncusunu almak büyük bir başarı bence. Kendisini pek tanımıyorum ama kumaşı iyidir kesin.

dilemma dedi ki...

olin edirneyi baltık liginde görmek isteriz.