13 Eylül 2010 Pazartesi

Sırbistan Maçında Kerem Tunçeri'nin Ayağı DışarıdaymışVideo yukarıda, izleyemeyenler için link şurada. Net bir şekilde saha ihlali yapmış Kerem. Sırplar ayaklanmış durumda, bu saatten sonra değişecek bir şey yok, o yüzden ayaklanmalarına da gerek yok aslında. Olur böyle şeyler, zamanında kendi lehlerine çalınan düdüklere saysınlar. Gözü önündeki saha ihlalini göremeyen hakeme ise tez elden bir Türk pasaportu verilsin, zira o da bizler gibi turnikeye kanalize durumda.

27 Yorum Yapılmış:

Derin dedi ki...

bu video, tüm turnuva boyunca "hakemler hakkımızı yiyo" goygoyu yapan murat murathanoğlu'na armağan olsun.

Adsız dedi ki...

Bana içeri bastıktan sonra topu eline aldı gibi geldi.Ama herneyse, aleyhimize yapılan hatalara saysınlar...

Miksiyon dedi ki...

fotoşap olmadığı ne malum ayrıca çizgideysede içimin yağları erir:))

orbayy dedi ki...

montaj kokusu geldi?

tuna54 dedi ki...

aynen murathanoğluna kapak olsun.hakem taraf tutsa bile bu kadar kuyruğuna basılmış gibi bağrılmaz ki,hele yunanistan maçı unutulmaz.aklı sıra yenilseydik kılıf hazırdı sevgili başkana.son maçı saymazsak hakemler gayette iyiydi.

Adsız dedi ki...

İyi olmuş çirkef Sırplar kudursun. :)

Adsız dedi ki...

Anıl, Çağlar

http://www.dailymotion.com/video/xet0dy_kerem-tunceri-cizgiye-bastymy_sport#from=embed burdaki videoyu koyarsanız daha iyi olur, görüntüleme açısından.

Ihsahn dedi ki...

Bu durum için pek çok atasözümüz var aslında. "Dinime küfreden Müslüman olsa" gibi, "Sütten çıkmış ak kaşık mısın" gibi, "hem kel, hem fodul" gibi ama tabii ki böyle şeyler onları pek bağlamayacaktır. Her türlü propogandayı yapıp haklı mücadelemeze böyle şeylerle gölgeye düşürmeye çalışacaklardır. Turkcell'in dağıttığı eldiven şeklindeki zımbırtıların iki parmağını kesip çetnik hareketi yapacak kadar adileşebilecek insanlardan bahsediyoruz. İşi pek siyasete dökmek de istemiyorum yalnız "Murat Murathanoğlu'na hediye gönderiyorum" derken adamın kaç senedir turnuvalar anlatan ve uygulanan çifte standartların farkında olan bir fenomen olduğunu unutmayın. O tansiyonda bu ihlalin fark edilmemesi anlaşılabilir. Sırplar bile kaç gün sonra araştırıp fark etmişler ki montaj olabilir deniyor.

Son olarak bu itirazları Slovenler veya Arjantinliler yapsa gerçekten üzülürdüm onlar adına. Ama bu Sırpların ekmeğine yağ sürercesine yorumlara katlanamıyorum.

noir34 dedi ki...

Hakem hatalarının da sporun bir parçası olduğunu artık kabul etmemiz gerekiyor.Kerem'in ayağının değip değmemesi takımımızın son dakikalarda oynadığı oyunu ve aldığı galibiyeti tabiki gölgelemez. Ancak hep Türkiye hakem hatalarından çekti, oh olsun derseniz de 2001 yılı Avrupa Şampiyonasındaki İspanya ve Almanya maçlarını hatırlayın derim. Son olarak Murat Muratanoğluna kapak olsun tarzı yorumlar güzel değil ama kendisinin de yaptığı subjektif yorumlar ve Turgay Demirel'i göklere çıkaran yorumları ile müthiş mirasından biraz yediğini söylemek lazım. Son olarak Sırplara laf atarken Ömer Aşık olayını da unutmayalım.

Adsız dedi ki...

Fazla değil geçen yıl diyorum yunan maçındaki 4 saniyeyi ne yapacağız o 4 saniye olmasaydı spaounulis 3lüğü atamayacaktı ve yarı finale çıkacaktık.bizi kimse duydu mu?çıktık mı finale çıktık gerisi boş.

tolga dedi ki...

ne sırp oyuncular, ne kenar yönetim, ne de hakemler hiç kimse farkına varmamış ki itiraz bile etmemişler. geçsinler bunları. futbol programlarında ki gibi oynat yavaş yavaş gibi şeylere gerek yok. Ömer Aşık olayı ise nasıl onlar Ömer'e taktik foul yapıyorlarsa ve bu etik ise Ömer'in de maçı kazanmak uğruna kenara gelmesi normal. Ev sahibi olma avantajımızı az da olsa kullanmışız...

yasinksk dedi ki...

Salonda maçı seyrederken (basın tribünü tarafında) topu ilk aldığında ayağı dışardaymış gibi görmüştüm ama topu aldıktan sonra temiz gibi gelmişti ancak baya baya ayak çizgide, olsun yıllarca birçok takım hakem hatasıyla birçok maç kazandı bir sefer de biz kazanmışız çok mu

Sarıkaya dedi ki...

Ülkemizde yapılan şampiyonalarda ikinci olup, yurtdışındaki turnuvalarda fıslayan bi' ülkenin ferdi olarak Kerem'in pozisyonuna şaşırdım desem yalan olur. FIBA'da olur böyle vakalar. Olayın güzel tarafı bu sefer, hem de ilk sefer, Sırpların paketlenmiş olması. Sırplar da zamanında topu çemberin içinden çıkarıp dünya şampiyonu olduğu günleri unutmuş değilim.

brutus dedi ki...

sırp basınında bile "hakemlere Türk pasaportu verilsin" diyecek kadar coşmamışlardır bence. kaldı ki hala tartışılır pozisyon, top elinde mi, ayağın arkası çizgiye basıyor mu net değil..ayağının arkası havada çünkü.

pinarfiliz dedi ki...

çokta iyi olmuş bence.hakem hatalarıyla onlar kazanırken iyiydi de kaybederkenken mi kötü oldu şimdi.

yugoslavtipiforvet dedi ki...

Bu Sırplara karşı olan önyargılar nedir yahu? teodosic'in çirkefliklerinden bahsedip duruyosunuz ama basketboluyla hepimizin takdirini kazanmış keselj'i maç boyunca taciz eden semih erden'den hiç bahsetmiyorsunuz? ki keselj de semih erden in suratına bile bakmadı bu tacizlere rağmen.ya da 2001'de mirsad'ın yaptıkları?sırplar elbette sütten çıkmış ak kaşık değildir ama inanın ki sırplar 2002 de dünya şampiyonu olduğu zaman birçok eleştiri yazısı gazetelerde yayımlandı.bu galibiyeti hakettik mi diye? o dili az buçuk anlayabildiğimden şampiyona sonrası gazeteleri takip etmiştim.bizim gazetelrde bunu söyleyecek cesaret var mı?murat murathanoğlu'nda yunanistan maçında hakem bariz bir hata yapmamasına rağmen duygularıma yenilip saçmaladım diyecek yürek var mı?zaten o turnuva Sırp lobisinin son işe yaradığı turnuva olmuştur.çünkü sırplar da artık kendi lobileri nedeniyle galibiyetlerine şüpheyle yaklaşmaya başlamıştı.illa bunu anlamak için sırpça bilmenize gerek yok.interbasket gibi bir foruma girmeniz yeterli.
Sırplar'ın sabıkasının bizden daha kabarık olduğunu daha önce kendi yorumlarımda yazmıştım.ama bizimki de sırplar kadar olmasa da artık parlak değil.sırbistan maçında semih erden'in koyduğu blok'taki ele müdahele,tunçeri'nin pozisyonu ve semih erden in smacında müdahele olmamasına rağmen çalınan faul.bir de 2001'de ispanya maçının hakem hataları ve hakem seçimi konusundaki manipülasyon iddiaları...
bu durumda biz sütten çıkmış ak kaşık mıyız?

Sarıkaya dedi ki...

Çizgiye bastı..devam dedi!.. Çizgiye bastı..devam dedi!..

Murat Muratherzogoviç!

Ihsahn dedi ki...

Sırplara tabii ki önyargıyla yaklaşacağız. Çünkü karşımızda çok bariz örnekler var. Biz kendi sahamızda oynadığımız turnuvalarda ev sahibi avantajının büyük kısmını yarı final maçında kullandık. Hakem kararları açısından diyorum bunu. Bu ev sahibi avantajı hemen her ülkenin kullandığı bir avantajdır zaten. Hakemler seyirci baskısından ötürü kararlarını ev sahibi takıma göre şekillendiriyorlar. Bu yeni bir şey değil. Yeni olmayan bir diğer şey de Sırpların sadece evlerinde değil, tüm dünya üzerinde oynadığı karşılaşmalarda büyük ölçüde kayırıldığı, hem kenar yönetimleri hem de oyuncuları ile maç içinde hakemleri baskı altına alıp lehlerine kararlar çıkmasını sağladıklarıdır. Maç içinde Keselj, Semih'e hiçbir şey dememiş olabilir, ancak Teodosic de Krstic de hakemlerle sürekli konuştular, faul atılırken oyuncuların önünden geçtiler ve bunu yaparken de teknik faul almayacaklarından eminlerdi. Ayrıca taraftarlarının hala ırkçı tavırlar sergilemesine de hiç sesiniz çıkmıyor, görüyorum.

Aslında söylemek istediğim nokta şu: Biz sahamızda oynadığımız karşılamalarda hakemler tarafından kayırılmış olabiliriz. Ama bu her ev sahibinin kayırıldığı ölçüde oldu bana kalırsa. Yani Sırplara "Sütten çıkmış ak kaşığız." diyemem ama "Tencere dibin kara, seninki benden kara." diyebilirim gönül rahatlığıyla.

guepetto dedi ki...

SIRPLARIN GÜZEL OYUNU , TAKTİK VE KİŞİSEL BECERİLERİ , TEODOSİÇ KRİSTİÇ VELİCKOVİÇ SAMANOVİÇ VE KESELJ BASKETBOL BU DEDİRTEN MANEVRALARI VS ... VS... BİZİM TAKIM OLARAK GÖSTERDİĞİMİZ AMANSIZ TAKİP , DEFALARCA AÇILAN FARKI KAPATMAMIZ , MAÇIN SONUNDA YAKALAYIP NEFES KESEN KARŞILIKLI ÖNE GEÇMELER VE DRAMATİK SON ... BU DURUMA GELEN MAÇTA HERKES HATA YAPABİLİR BİLHASSA MAÇ SONUNDA ... HAKEMLERDE .... SIRPLAR DAHA İYİ İDİYSE ONLARI HER DEFASINDA KOVALAYAN PES ETMEYEN BİZ DE DAHA İYİ İDİK .... TÜM MAÇI TEKRAR İZLEYİN HAKEMLER KİMSEYE ÇALIŞMADI NE BİZE NE ONLARA .... BİR ÇİZGİ HATASI ..... YANLIŞ NOKTAYI KONUŞUYORUZ .... YILLARDAN SONRA SIRPLARI BABALAR GİBİ YENDİK ... AMA ASIL BAŞARI İKİNCİLİKLE YETİNMEK DEĞİL İKİNCİLİKTE TUTUNMAK VE BİRİNCİLİĞE OYNAYABİLMEKTİR .... YANİ ZİRVEDEN DÜŞMEMEKTİR .. YANİ TÜRK GİBİ BAŞLA İNGİLİZ GİBİ BİTİR LAFINI ... TÜRK GİBİ BİTİR"E DÖNÜŞTÜRMEKTİR.ARJANTİN VE İSPANYA BİRER NESİL YARATTI O NESİLLER HEP BAŞA OYNADI ... ONLAR DA ŞİMDİ BU SINAVI VERECEKLER 2014 ISPANYADA HANGI DERECEYE OYNAYACAKLAR (ARJANTİNİN ADI BİLE OKUNMAYABİLİR).LITVANYA VE SIRBISTANIN YARATTIĞI KAÇINCI NESİL ?????? ASIL BAŞARI SIRBİSTANI BU AÇIDAN YENEBİLMEKTİR.

TeMPeSt dedi ki...

yugoslavtipiforvet

arkadasım sen basketbolu turnuvaları sanırım ayık kafayla takip etmiyon.Ya sanki her zaman kazanılan bir basarı da artık orasına burasına bahane bulmaya calısıyon.Sırp ve yunan basketbolunun ezelden beri ispanyanın da 10 senedir nasıl arkasından ittirildiginin farkındayız sırpca ya da yunanca bilmeskte gozumuz goruyor yani.Eger senin takımın iyiyse zaten bu hakem hataları sana fayda getiriyor bizde 40 yılda bir iki kez nemalandık diye senin bundan rahatsız olmanı hayretle karsılıyorum.Ama belki sen dunyanın en centilmen en sportmen en durust en iyi vatandası isen haklısın sonuna kadar haklısın.!!

yugoslavtipiforvet dedi ki...

@tempest
sırp'a yunan'a siz hakemler ittiği için bir yerlere geldiniz dediğin zaman adam da önce bir kendine bak demez mi? der.benimki kara seninki daha kara hesabı yapılcaksa adam sana daha önce kaç büyük turnuvaya katıldın ki diye de soruverir

dilemma dedi ki...

demek ki sırplar sadece sandalyeleri göremiyor.tıpta bunun karşılığı noluyo?

TeMPeSt dedi ki...

@yugoslavtipiforvet
"Eger senin takımın iyiyse zaten bu hakem hataları sana fayda getiriyor"
adlı cumle ile bu hakem ittirmelerinin iyi takımlarla basarı yolunu acabileceginden kasıttır.Senin sırp basketboluna hayranlıgın olabilir saygım sonsuz ama bizim su kadromuzda boru gb basketbol oynamıstır bu turnuvada.Bu işin cahili değiliz heralde sırplar veyahut yunanlılar avrupa basketbolunda her zaman söz sahibidirler.Buna zaten saygımız sonsuz.Final için fikrimde değişmez zaten asla yenilmez olmayan bir amerika takımını aynı sartlarda evsahibi sıfatıyla sırplar ya da yunanlılar yuksek olasılıkla yenerlerdi.Ama hakemlerin yıllarca onlara kritik anlarda da yaptıkları katkıları hepimiz biliyoruz.

Olcay dedi ki...

Arkadaşlar videoyu dikkatli izleyin fizik kurallarına aykırı bir durum var o ayak oradan oraya gidemez kesinlikle montaj..

ugur_braveheart dedi ki...

yugoslavtipiforvet
ben senin yerine olsam türk tipiforvet olarak rumuzumu değiştiririm.Bak artık yıllardır kollanan sırplar bu maçta kollanmamış,birazda müsaade et maç türkiye de..avrupa ikinciliğimiz dede ispanya maçında kollanmıştık yoksa guruptan çıkamıyorduk.
Bundan sonra zaten kollamazlar hele birde isviçreli bir halem var evlere şenlik jungebrand denilen adam yıllardır türk takımlarının haklarını göz göre göre yedi peki kim korudu hakkımızı?
Turgay demirel ve başbakan tayyip bey efes konusunda bir açıklama yapmadılar ne olacak bu tütün yönetmeliği bu kulübümüz kapanırsa o zaman tük basketbolunda tehlike çanları çalar bir daha böyle ikincilikler yaşayamayız.
Ayrıca EMİR konusu ne oldu? dün tbf başkanı demirel bir açıklama yapmadı.bu konu birden unutuldu.

guepetto dedi ki...

sanırım o ayak oraya gider.pivot ayak ile güç alarak dribling ilk adımını yapacağına hafif bir sıçrama ile makas atarak koşu gücünü almak tipik bir temel hatadır (ilk adımı çok hızlı veya ilk adımı çok yavaş değil ilk adımı doğru veya yanlış) her halde yukarıdan çekilmiş bir kayıt vardır o zaman çok daha iyi anlaşılır.fibaya sormak lazım :)))

tarski dedi ki...

bence gercekten hic bir onemi yok cizgide olup olmamasinin. hakemlerin de tarafli davrandiklarini soyleyemem bu pozisyondan dolayi. kerem mukemmel bir oyun oynadi son ceyrekte ve finali getirdi. son hucuma kalmasinin nedeni bir onceki hucumda topu hidayetle kullanmamiz.

bununla beraber, basketbola cok merakli oldugumdan soylemeden gecemeyecegim. bu pozisyonda zaten kucuk bir de steps var. topu aldiginda kerem'in sol ayagi havada. yani sabit ayagi sag ayagi...

ama bence kerem o iki uclugunu attiktan sonra o maci kazandik biz.
kerem kazandirdi ve bu kerem'e cok yakisti.