19 Eylül 2010 Pazar

Trabzonspor'da Hiç Bir Oyuncunun Federasyon Sözleşmesi Yok

Evren Büker olayından sonra Av. Salim Baki'nin açıklamaları ile öğrendiğimiz; oyuncu ile kulüp arasında federasyon sözleşmesinin olmaması durumu meğer tüm Trabzonspor kadrosu için geçerli imiş. Yani bir diğer deyişle tüm oyuncular Evren'in izledigi yolu izleyebilir. Bunun neden böyle olduğunu bilmiyorum, kulübe ne gibi bir artı sağlayacağını da.

Bir de şunu belirtmek isterim ki; dün ben sesli düşünürken Evren'i suçlamadım, durumu kulağıma gelen dedikodular üzerinden beyin jimnastigi yaparak değerlendirdim. Ama herkes işine geleni anlamak istiyor, illa bir tarafı tutmami istiyor. Ben böyle iyiyim, Evren ligde en beğendigim oyuncular arasında ve bunu burada en az 10 farklı ona özgü yazıyla da anlatmışımdır . Ki dün de görüştük kendisiyle yüz yüze. Dediğim tek şey ben olsam giderken bir ses verirdim. Ama o da aradık, açmadı kimse telefonunu dedi. Ben aradığımda herkese ulaşıyorsam o da ulaşabilirdi diye düşünüyorum son olarak. Ona da söyledim zaten, durum budur. Buyrun siz kimi suçlayacaksanız suçlayin, ben bölmeyeyim.

11 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

evren şanslı onun piyasası var diğerleri ne yapsın?

Fanatik Basket dedi ki...

olaya hukuki açıdan bakacaksak evren'in yaptığı yüzde 100 doğrudur.

yok etik açıdan bakacaksak; bu yoruma açıktır. sen etik olarak yanlış dersin, ben doğru derim ama trabzonspor'un volkan ve fırat'a yaptıklarıyla ilgili birşey yazmadan, orada trabzonspor'u eleştirmeden gelip burda evren'in yaptığı etik değil dersen, senin yaptığında etik olmaz.

evet evren, herkes yerli kadrolarını kurduktan sonra kimseyle konuşmadan ayrılarak takımı zor durumda bıraktı diyebilirsin. peki trabzonspor'un volkan ve fırat'ı önce bu sezonun kadrosuna alıp sonra gönderip (hatta paralarını vermemek için kadrodışı bıraktık diyerek) onları yüzüstü bırakması ne olacak? herkes kadrolarını kurduktan sonra bu adamlar nasıl takım bulacak? bu iki olay arasında ne fark var?

diyorsun ki, trabzonspor'da hiçbir oyuncunun federasyon sözleşmesi yokmuş. ee bu adamlar (yabancılar hariç) daha hiç para da almamış. bu demek oluyor ki bu oyuncuların hiçbir güvencesi yok. trabzonspor yarın çıkıp ilker'le ersin'i de kadro dışı bıraktık, kadroda düşünmüyoruz derse ne olacak? o adamlar o zaman takım bulabilecek mi?

bu ne demek biliyormusun? bi işyerinde hem aylardır maaşını alamıyosun, hem de sigortan/sosyal güvencen bile yok, istedikleri zaman tazminatsız kovarlar demek. böyle bi durumda doğru olan bu yerli oyunculardan birine teklif gelince gitmesi mi, yoksa trabzonspor kapının önüne koyduktan sonra takım bulmaya çalışması mı?

hangisi etik?

koray dedi ki...

TBF'nin açıklamalarını kim kaleme alıyor cidden merak etmeye başladım.

Evreni suçlamadınız demek şöyle şöyle dedikodular da var ama yok Evrene yapmaz günahını almayım (günah da klübün yaptıklarının yanında ne büyük günah ama ) ama öte yandan neye güvendi ki doğru bunun adı suçlamak olmuyor töhmet altında bırakmak,zan altında bırakmak,ortalığı bulandırmak olmuyor.Sadece dedikodu ile bunlardan ötesini yapmak zaten mümkün değil.YApılabilecek de yapıldı zaten

Ayrıca Evreni oyuncu olarak teknik olarak beğeniyor olmanın bununla ilgili yazılar yazmmış olmanın konu ile ne ilgisi var yine TBF tadında bir açıklama olmuş.Kimse sen Evren'i oyuncu olarak da sevmezdin o yüzden yapıyorsun bunları demedi.

Klüp yerli oyunculara ücret ödemiyor,Ücret ödemiyor ama yeni ve görece pahalı bir oyuncu alıyor. klüp oyuncularla resmi sözleşme yapmıyor (ha bu arada klübe ne artı sağlıyacağı konusunu bilmiyormuşsunuz beyin jimnastiğine ne oldu Fırat ve Volkan'a sorun belki onlar biliyordur !).YAni klüp kendine göre istediğini istediği zaman kapının önüne koyma kozunu almış ve bu kozu Fırat ve Volkan için de kullandı.Herkes kadrosunu kurmuşken.Çocuklar kadrodışı kaldı federasyon sözleşmesi olmadığı için paralarını alabilecekler mi acaba.

YAni kaçak işci çalıştırmak gibi bir sistem oluşturulmuş.İstediklerne yol veriyorlar.Piyasası olmayan oyuncular rest çekerse haklarından vazgeçmiş olurlar.Yani alacaklarını alamayan oyuncuların ses çıkarmasını engelleyecek bir sistem kurulmuş.

Piyası olan bir oyuncu bu sistemi görece kendi lehine kullanmış resti çekmiş.Hırsıza kızmak duruken yok önceden haber verse idi yok dedikodular var zaten başka takımla anlaştı.

Böyle bir olayla ilgili değerlendirme yazısında 4 satır klüp alehine konuşulduktan sonra 25 satır boyunca evrenin hatalarından bahsediliyor.Somut tek hata gitmeden aramaması ama o pek yeterli değil bir de dedikodulara dayalı başka bir itham daha var.

Son olarak kimseyi suçlamadan biraz daha sesli düşünmek isterim ki bir tarafın açıkca haksız olduğu bir konuda değerlendirme yapılırken neden açıkca haksız taraf ile ilgili 4(sayı ile dört) satır yazılır da diğer tarafın kusurları(bir kısmı dedikodu) ile ilgili 25 satır.
Diğer taraf kötü basketbolcu olduğu için değil tabi ama neden belki de haksız taraf küstürülmek kızdırılmak istenmeyecek kadar iyi bir haber kaynağı olduğu ve gelecekte de olacağı için olmasın.

Ama yok değildir yakıştırmam kimseye bu durumu ben sadece sesli düşünüverdim asla kimseyi suçluyor değilim zaten bu siteyi çok sever hemen hergün girer okurum.

koray dedi ki...

Uzun bir yazı yazdım ama teknik br sorun oldu sanırım . Zaten yazdıklarımın çoğunu fanatik basket yazmış.

Böyle bir olayla ilgili değerlendirme yaparken klübün kusurları 4 satır oyuncunun bir kısmının varlığı bile şüpheli kusurları 25 satır anlatılmışsa bu işte ciddi bir terslik vardır.

Fırat ve Volkanın sözleşme durumu aynı ise muhtemelen hak da iddaa edemeyecekler.Hal böyle iken yok Evren neden aramamış yok dedikodular var demek trajikomik oluyor.

Üzerine kafa yorulacaksa önce bu olaya yorulmalı madem gazetecilik ödülü laf olsun diye verilmedi ise...

Hani bazen sporcular ekmek paramızı alamıyoruz dediğinde güleriz ben gülerim mesela milyon dolarlık ekmek mi olur diye ama Fırat ve Volkan için durum farklı çok kazanan oyuncular değiller acaba baktıkları bir aileleri var mı .YArdım ettikleri anne babaları vs vs.Birde öyle bir zamanda kapının önüne koyuldular ki bakalım başka akım bulabilecekler mi ?

Hani birileri sahadışı şeylere kafa yoruyor diye itham etmişti ya Evreni aslında saha içini düşünmekten saha dışı daha önemli konuları tamamen göz ardı ediyor muhtemelen.

Sportif başarı uğruna herşey yapılabiliyor baksanıza

Alperen dedi ki...

@koray,

Ben de ilk gönderdiğin uzun yorum da görünüyor, sıkıntı yok yani.

koray dedi ki...

@Alperen

Yorumu gönderdiğimde hata uyarısı gibi birşey geldi yani yorumunuz yayınlanacak yazısı gelmedi.Yorum metnime de tekrar ulaşamayınca umudu kesmiştim.Teşekkür ederim.

saLsa dedi ki...

Tesekkurler koray, uzun uzun fikirlerini yazdigin icon. Benin icin her satiri keyifle okunacak bir yaziydi. Elestirilerine elimden geldigince aciklik getireyim: trabzonla ilgili sadece 4 satir yazmis olmam onlarin zaten apacik hatali olmalarindan oturu. Bilmiyorum ekstra ekstra ne yazilabilir. Evren ile ilgili kisimda kimseyi zan altinda birakmadim, cunku herkesin knustugu bir dedikodu disinda bir set yoke elimde. Tek amacim siz nasil yorum kismnda beyin firtinasi yapip bazen bana da yol gosteriyorsunuz, Ben de sizin de goruslerinizi alma adina bu sesli konusulan ddkoduyu yazdim buraya. Sunu bill ki kimseyi kaybetmemek adina haber saklamam yada tariff tutmam. Madem oyle bu trabzon haberi ne? Taraf tutsam bunu yapar miydim? Yada soyle sorayim: bunu cogu insane bildgi halde neden bir tek yazabildim? Son olarak da firat ve volkan ile ilgili Haber calismam devam ediyor. Sadece bil. Saygilar. Anil

dilemma dedi ki...

zaten akpnin çıkarmaya çalıştığı köle işçilik de bunun gibi.sözleşme olmayacak ,gel denince geleceksin ,şu kadar alacaksın dendiğinde sesin çıkmayacak ,tazminatın olmayacak...dediğim gibi evren şanslı hiç olmazsa başka kulübe gitmesine "izin" vermişler.

koray dedi ki...

Rica ederim ben teşekkür ederim.

Normalde prensip olarak elimde kanıt olmadan sadece şüpheye dayalı yorum yapmam yapsam bile dillendirmem adı beyin fırtınası olsa bile sonuç itibari ile sıradan bir blog olmaktan çıkıp internet gazeteciliği yapıyor olma payesini taşıyan (birçok açıdan da hak eden) bir yerde de yorumlar dedikodulara değil obJektif kanıtlara göre yapılmalı diye düşünüyorum.

Öte yandan satır sayısı kısmına gelince zaten klübün yaptıklarının yanında Evren'in tek eksiği (dedikoduları bir yana bırakırsak) önceden haber vermemek eksik olmaktan hata olmaktan çıkıyor bana kalırsa.

Yani davranışın etik olup omadığına karar verirken durum ve muattapdan bağımsız düşünemyiz.

Bir insana yumruk atmak hoş birşey değldir ama yumruk attığı kişi bıçakla üzerine geliyorsa ve saplamak üzere ise iş değişir.Bu konu ile ilgili değerlendirme yaparken Ali'nin bıçakla üstüne yürümesi ve az daha saplayacak olması kötü evet ama Veli'de yumruğu çakmadan önce bak çakarım haaaaa Ali demeliydi demek trajikomik oluyor.

Yani bir tarafta 4 satır değil dizi yazı olacak boyutta bir skandal var gibi duruyorken konunun Evren ile ilgili kısmı ayrıntı kalmıyor mu ki ayrıntınında bir kısmı dedikodu diğer kısmı da verdiğim örnekteki gibi artık nefsi müdafaya girmiş durumda .

Takım arkadaşları kadro dışı kalıyor muhtemelen verilen sözler tutulmuyor,yerli oyunculara paraları verilmiyor yabancılara kuvvetle muhtemel ki veriliyor . Üzerine üstlük razic'in geleceğini de duymuş olabilir adam demek ki pararaları var ama vermiyorlar diye düşünür o saatten sonra sen arayıp konuşurmusun.arayıp konuşmak için muattabının iyi niyetininden şüphe duymaman lazım.Ortada iyi niyetle bağdaşan bir durum kalmış mı ?Ki bu üç ay boyunca ödeme sorunu hiç gündeme gelelmiş olabilir mi ?

Hem Evren arayacaktı da ne olacaktı diyelim gitmekle tehdit etti Evren'de yabancı oyuncu muammelesi gördü parası yattı asıl sorun çözülmüş mu oldu.Belki de asıl Evren'în canını sıkan paranın yatıp yatmaması değil tablonun geneli idi ki bence de öyle.Asıl Evren sorununu bu şekilde çözse diğer yerli oyuncuların hali değişmeden kendini kurtarsa daha mı etik hareket etmiş olurdu.

En azından bu şekilde artık hepimiz neyin ne olduğunu anladık.

Fırat ve VOlkan konusundaki kuşkular daha da netleşti

Yani muhtemelen ödeme konusunda sorun yaşayacakların bilip takımın dağılmaması için şeytanın aklına gelmeyecek bir yöntem uygulamışlar.İki oyuncuyu kapı dışarı etmişler.Üstüne üstlük hala pahalı transfer yapıyorlar demek ki ödeme yapmıyor olmaktan ötürü bir sıkıntı duymuyorlar.


MAdem konu araştırılıyor birkaç soruda ben sorayım RAziç'e ne kadar peşinat ve menejerlik ücreti gitti.Bu ücret kadrodaki kaç yerli oyuncunun transfer taksidi olurdu.

Fırat ve VOlkanın yıllık transfer ödemesi ne kadardı bu çocukların mali durumu nedir ? Bundan sonra durumları ne olacak.

Alphan Aksoylar dedi ki...

@salsa: Bursa turnuva notlarını ne zaman yazacaksın, Evren konusunda sesli düşündün kötü oldun, Cevat Soydaş Turnuvası hakkında sessiz düşünmeye mi karar verdin? :)

saLsa dedi ki...

Alphan abi anca yarın geçebileceğim Cevat Soydaş notlarını.. Saygılar..

saLsa