25 Eylül 2010 Cumartesi

T.Telekom: 76 - Mersin BŞB: 55

Ankara'da günün ilk karşılaşmasında Türk Telekom, ilk yarısını 37-30 önde kapattığı karşılaşmanın ikinci yarısında yalnızca 25 sayı yiyerek karşılaşmadan 76-55 galip ayrıldı. Dünün ardından bugün Rasim Başak'ı ilk beşe çekerek maça başlayan Telekom'a karşı ilk yarı boyunca oyunda kalmayı başardı Mersin ekibi. Bu dönemde Vincent Grier ve Dionte Christmas'ın hareketliliği fazlaca zorladı Telekom savunmasını. Savunma demem, ağız alışkanlığından elbette. Transition hücumlarda Telekom'lu oyuncular henüz adamlarını ararken Grier, elini kolunu sallayarak iki kez içine vurdu topu. Şuta dayalı oyununu devam ettiren ve oldukça geniş olan rotasyonunu da kullanan Telekom, kendilerine nazaran daha dar bir kadroyla oynayan ve boyalı bölgede Nedim Yücel - Asım Pars gibi iki yaşlı oyuncuya sahip rakibine karşı ikinci yarıda çözdü oyunu. Aynı düşünce sistemiyle. Savunmada kaytararak hücumda tempo yapmak ve bol bol şut atmak planıyla.


İki gün üstüste maç oynayabilecek genişlikte bir kadro yok koç Mete Babaoğlu'nun elinde. Haliyle ikinci yarıda direnebilecek güçleri kalmadı. Devrenin hemen başında gelen 12-0'lık seriyle fark 20'lere kadar gitti ve orada koptu maç. Dün forma giymeyen isimlerden Aubrey Reese, bugün çok az süre aldı. Skor üretemedi ama onun neler yapabileceğini biliyoruz zaten. Deneme sürecindeki isimlerden Nate Reiking bolca süre aldı. Bileği düzgün, 3 denemesinde iki isabet buldu yay gerisinden, birinde ayağı çizgide kararı çıktı. Sıkışılan anlarda dışardan cezayı kesebilme özelliği olduğunu gösterdi. Takıma da hakim bir görüntü çizdi ilk iki günde. Dünün ardından bugün de geçer not aldı ben, naçizane. Christmas 20 sayısıyla takımının ve maçın en skoreri oldu. Bugünü görmek lazım demiştim onun için. Koç Mete Babaoğlu'nun istediklerini verebilecek bir isim olduğunu gösterdi. Grier ile birlikte takımın hareketliliğini arttırıyorlar. Savunmada eller sürekli çalışır vaziyette, rahatsız ediyorlar rakibi. Asım Pars - Nedim Yücel ikilisinin atletik yabancılar ve kalıplı Wesson karşısında dünün yorgunluğuyla birlikte epeyce zorlanması ve maçı toplamda 7 sayıyla tamamlamaları maçın en kritik istatistiği.

Telekom cephesinde izlediğim üç maçın ardından menfi anlamda bir gelişme yok. Ortak kanı zamana ihtiyaca oldukları zaten. Bugün yorulan rakiplerine karşı ikinci yarıda çözdüler maçı. Fakat tamamen şuta ve bol tempoya dayalı bu oyun yapısıyla nereye kadar gidecekler, onu kestirmek güç işte. Berent ve Gökhan Karabıyık da süre aldılar bugün. Maçın koptuğu anlarda oyuna giren Berent, fazlaca da şut kullandı hatta. Önünde forma bekleyen ve an itibariyle ondan daha hazır olan tam üç isim var. Ne düşünüyor bilemiyorum ama burada ölü bir sezon geçirecek gibi duruyor. Sakatlıkları bulunan Ceyhun Altay ve Rindin'in maçı benchin hemen yanından takip ettiği Telekom'da 76 sayının 50'si yabancı oyunculardan geldi. Yerlilerden çift haneye çıkan tek isim olan Yunus Çankaya, sezon içerisinde bu takımın en skorer yerlisi olmaya aday. Orhan Hacıyeva ile birlikte. Bugün çok seri şekilde oyuna girip kenara alındığı bir pozisyonun ardından yardımcı koç Gencer Baytimur'la uzun uzun konuştu Yunus, onu da not düşmüş olalım.

Maçın hakem üçlüsünden hiç memnun olmayan ve maç içerisindeki isyanlarıyla turnuvadaki ilk ve şu ana kadarki tek teknik faulün çalındığı isim olan koç Mete Babaoğlu'nun bu itirazlarının büyük kısmında haklı olduğunu düşündüğümü belirteyim son olarak. Turnuva yarın 18.00'daki Mersin BŞB-Erdemir maçıyla sona erecek. Ama ben muhtemelen aynı saatte başlayacak olan T.Telekom - F.Bahçe Ülker maçında olacağım. Saat 18.00'daki karşılaşma Ankara Arena'da oynanacak.

Mersin BŞB (55): Asım Pars 2, Nedim Yücel 5, Orhun Güngören 3, Hazer Avcı 12, Vincent Grier5, Dionte Christmas 20, Dusan Cantekin 2, Valentin Pastal 1, Nate Reiking 5

Türk Telekom (76): Ray Wesson 12, Ümit Türkoğlu, Rasim Başak 6, Mehmet Yağmur 4, Yunus Çankaya 12, Marquis Gilstrap 9, Larry Owens 11 , Diamon Simpson 13, Heiko Schaffartzik 5, Berent Kavaklıoğlu 3, Orhan Haciyeva, Gökhan Karabıyık 1, Ugur Can Öğüt

Henüz Yorum Yapılmamış