12 Ekim 2010 Salı

Allen Iverson Beşiktaş'a Gelir mi?

Bir süredir gündemimizi meşgul eden bir isim var, Allen Iverson... Dünya'nın en büyük skorerlerindendi birkaç sene öncesine kadar. Ve bildiğiniz gibi Iverson'un ismi ülkemizin asırlık çınarlarından Beşiktaş ile anılıyor. Bu arada Cola Turka'yı bu defaya mahsus olarak bilerek yazmadım, ya asırlık çınar demeyeceğim ya da Cola Turka'yı eklemeyeceğim zira bu sponsorluk kulübün yüz yıllık tarihini göz önüne aldığımızda bir hayli yeni. Allen Iverson Beşiktaş Cola Turka'ya gelir mi sorusuna ilk başta çok fazla olumlu yaklaşamamıştık. İçimizin çok uzaklarından bir ses " ya gelirse, niye gelmesin yahu" nidalarıyla bizi gaza getiriyordu belki de, o kadardı işte, ötesi yoktu. Ama şimdi görüyoruz ki bu iş hakikaten olacak gibi, zira Allen Iverson'un menajeri Yahoo Sports'a yaptığı açıklamalarda "Beşiktaş ile çok ciddi olarak görüşüyoruz. Şehir hakkında çok şey öğrendik, İstanbul gerçekten güzel bir yer. Türkiye ligi kaliteli bir lig ve Allen da basketbol oynamak istiyor" diyor. Yani ciddi anlamda Iverson'ı Akatlar'da izleme ihtimalimiz var. Her yerde bahsedilen, Iverson'un kontratında yer alacak olan ve kendisine verilecek cezaların belirlendiği maddeden ESPN dahi bahsetmiş, ama orada kontratın binde birinden fazla ceza alamaz değil de yüzde birinden fazla ceza alamaz yazıyor. Yahoo bu transferin on güne kadar sonuçlanacağını yazmış, biraz dişimizi sıkacağız; Iverson için değer... Ha, bizim kaynakları soruyorsanız biz de henüz kesin anlaşma sağlandı diyemiyoruz. Sadece Allen Iverson'a yapılan bir teklif var, teklifin sonucu bekleniyor bir süredir.

Bu arada ESPN'de Beşiktaş Cola Turka'dan bahsedilirken Türkiye Ligi'nin iyi bir seviyede olduğu, Beşiktaş Cola Turka'nın bu ligde kafaya oynayan ekiplerden biri olduğu gibi olumlu cümlelerin yanında ne yazık ki geçtiğimiz sezonlarda yaşanan finansal problemlerden ve Lonnie Baxter'ın parasını alamadığı için kulüple davalık olduğundan da bahsedilmiş. Ee, boşuna dememiş atalarımız "Ne ekersen onu biçersin" diye. Salt Baxter olayı için söylemiyorum bunu, ortada belli problemler olduğunu inkar edemez sanıyorum kimse.

Durumlar bu şekilde işte, biz sizin de görüşlerinizi merak ediyoruz. Acaba bu önemli oyuncuyu ülkemizde seyredebilecek miyiz? Peki geldiği takdirde başarılı olabilecek mi; bu ceza ile ilgili maddeye takmış olması Akatlar'a değil de, Layla'ya Reina'ya geldiğini mi gösteriyor? Konu hakkında özel bilgisi olanlar da yazarsa daha güzel olur tabii.

Sizce Allen'ı Türkiye'de seyeredebilecek miyiz?

18 Yorum Yapılmış:

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Basketbol haricinde her yere para saçıp basketbol oyuncularına her sene maddi anlamda eziyet çektiren bir takıma geliyorsa vardır bir hikmeti hoş gelir :)

Selami dedi ki...

Beşiktaş'ın Türkiye Kupası'ndaki iki maçını da seyrettim,gördüğüm şu,geçmiş senelerde yaşana finansal problemler yaşanmadığı sürece Beşiktaş CC final adayıdır.Hem Türk oyuncuları hem de yabancıları ( özellikle Ovigly) daha kaliteli.Eğer Iverson gelirse oluşmaya yeni yeni başlayan takım ruhunun tam ortasına saatli bomba bırakılmış olur,topların % 80 Iverson kullanacağı için inanılmaz huzursuzluk çıkacaktır,zaten bu durumu bildiği için koç Burak Bıyıktay gelmesine kesin karşı çıkıyor.Hayırlısı olsun derim,fakat bu takıma yazık olur,adamın zaten alkol başta olmak üzere bir sürü kötü alışkanlığı var,İstanbul gece hayatını bayaa şenlendirir,parasını alır,çeker gider,olan da takıma olur.

Adsız dedi ki...

@Selami

BCT final adayı ? Talihsiz bir yorum olmuş :)

Iverson'ın gelmesi sadece seyircinin ilgisini artırır. Basketbol adına takıma katacakları götüreceklerinden az olur...

Selami dedi ki...

@Johnny

Bu yorumu şunun için yaptım,bütün şartlar olumlu olursa,en başta finansal konularda olmak üzere ciddi sıkıntıyla karşılaşmazsa final adayıdır.Maçları seyrettin mi bilmiyorum,büyük ihtimalle seyretmedin,fakat Beşiktaş CC geçmiş senelere göre daha iyi duruyor,en yarı final yapar,yarı final yapması demek zaten final adayı demektir,kesin finale çıkar demedim ki,Efes'in bu sene yine yanlış kadro kurgusunu da düşünürsen bir ihtimali olabilir,dediğim sadece budur.

nonstop dedi ki...

iverson bizide diskoya götür

Sarıkaya dedi ki...

Iverson gelsin, İstanbul'da alem görsün! Alem de Iverson'u görmüş olur!.

Yıllar evvel tanıştığım bi' NATO askeri İstanbul'da görev yaptığı için "çöl tazminatı" aldığını söylemişti.

Amerika'dan nasıl görülüyorsa görülsün İstanbul, Iverson'un yaşadığı bir çok Amerikan şehrinden daha alem bi' şehirdir ve de Iverson'da da Nouma sinerjisi yaratacaktır büyük olasılıkla.

Virginia'da doğdu
Beşiktaşlı oldu
Helal olsun sana
Allen Iverson, Allen Iverson..

Hayır yani, oynadığı bütün takımların başına bela olmuş biri başka niye transfer edilmek istensin ki? Hidayete erdiği veya üç vakte kadar ereceği falan mı düşünülüyor?

La Valse Des Monstres dedi ki...

Açıkçası gelip de şakır şakır basketbol oynayacağını düşünmüyorum ancak alınabiliyorsa kesinlikle alınmalı. Avrupa basketbol tarihinde bu kadar kariyerli bir adam top oynadı mı daha önce, hatırlamıyorum.

Basketbolda bi' top nokta var ise, oraya ulaşmış sayılı oyunculardan biridir bu adam. Evet, durumu son senelerde iç açıcı olmasa da, şu an parayı veren düdüğü çalan noktasında olsa da, sırf adı için alınması taraftarıyım.

Arada sırada da gaza gelip 40+ sayı yazar bazı maçlarda, gözümüz gönlümüz açılır.

Yalnız Mire Chatman ile birlikte alem yapma ihtimallerini yüksek görüyorum ayrıca :)

keymark9 dedi ki...

1-) iverson gelir
2-) takıma yarar sağlamaz aksine bireyselliğinden dolayı zararı olur
3-) seyirciye heyecan gelir tribünler dolar
4-) en fazla 2 ay içinde antrenmanlara gelmemeye başlar
5-) sezon sonuna kadar ortalıkta takılır
6-) hiçbir sportif başarı kazanmadan ülkesine döner
7-) bu transferin tek nedeni reklamdır
8-) gidene kadar bütün dünya beşiktaş ismini konuşur (istenen de bu değil mi zaten)

keymark9 dedi ki...

@Selami hocam beşiktaş bu sene final aday adayı bile olamaz. Ömrüm boyunca sadece şut atarak başarı kazanan takım görmedim ben.

ako dedi ki...

Iverson için Beşiktaş bir sezonu riske atabilir bence. Kaldı ki bu kadro fena bi kadro değil ancak yapacakları kısıtlı. Iverson gelmesi ile Türkiyede basketbola bi ilgi oluşacaktır, ne kadar süreceği Iverson babanın performansına bağlı. Eurocupda mücadele etmesi Avrupa basınında ilgisi çekecektir. Ayrıca Beşiktaş tribünleri dolacaktır, mesela telekom getirseydi o kadar renkli bi tribün olmazdı. sonuç olarak ülkemizden Iverson geldi geçti deriz. Seneye chatman Türk olur, o zaman Beşiktaş da tepeye oynayabilir.

Sinan Doğan dedi ki...

İverson transferi reklamdan ve taraftarı salona çekmekten öte birşey getirmez kanısındayım gerçi bu ikisi bile çok büyük getiri ama takım iverson ile ahenk yakalayabilirmi orası çok meçhul

Gurcay dedi ki...

Iverson gelirse Beşiktaş taraftarları o salonu doldurur, Iverson'u da Q7 misali gaza getirip oynatır.

cakooby dedi ki...

Allan iverson' ın takıma pozitif katkı yapacağını düşünmüyorum. Tam tersine mevcut düzeni de olumsuz etkileyecektir. Tek faydası basketbolun ülkemiz medyasında daha fazla yer bulmasına katkı sağlayacaktır.

ali dedi ki...

gecen seneden 2 yabancısnı elde tutular ve takıma turkıyedekı tecrubelı turk oyuncularını kadorsuna kattılar takımda cevher gıbı ıyı turk ouncularının yanına serhat musatafa abı cunert erdem geldı bıde ıverson gelırse muthıs olur SENEYE EURO LIG KAFAYI YEMIZSE BIZDEN 3 CU TAKIMI EN AZINDAN ELEMELERE SOKAR DUNYA KUPAISNDAKI BASARI VE TURKIYEDEKI YAPILAN IYI TRANSFERLER EURO LIGDE EN AZINDAN 3 CU TAKIMIN OLAY OFF OYNAMASINI GEREKITIRIR EGER IVERSON GELIRSE KESIN SENEYE BJK YI ALIR

OffGuard dedi ki...

Bilmiyorum hatırlayanız var mı?geçtiğimiz senelerde abdi ipekçide abd milli takımı ile hazırlık maçı oynamıştık,abd'nin kadrosunda duncan,wade,lebron ve diğerleri ile beraber iverson da vardı,amerika sahaya çıkarken çok coşkulu bir alkış almıştı iverson ve o takımda en çok ilgi gösterilen adamdı,zaten istanbulda bulundukları süre içersinde türk muhabirler ile yaptığı röportajlarda ben böyle birşeyi hiç beklemiyordum demişti,işte bütün bunlar çin'den gelen daha yüksek kontratın önüne geçti,ayrıca twitter'da yabancı bir kaynakta görmüştüm:iverson'ın menejeri yıllık 2m dolarda anlaşıldığı,artı olarak lüks bir villa ve araba istediklerini söylemiş.
bilmiyorum ama avrupa gelmiş en kariyerli nba oyuncusu değil galiba,Dominique Wilkins daha başarılı kariyere sahipti sanki.

Kapkankağan dedi ki...

elinde chamasn gibi oyuncu var sen gşt iverson'u almaya çalış!! chatman beşiktaş'ın yarısıdır.

asist time dedi ki...

surdaki yorumlar şaka gibi. Quaresma tahamulsuzlugu Iverson'a yansımış. Yok takıma zarar verirmiş yok antremana gelmezmiş sanki takım her sene şampiyonluğa oynuyorda her sene hiçbir sorun olmuyorda Iverson gelince sorun olacak.

Asıl Iverson gibi bir adam Turkiye'ye gelince kazadıracagı prestiji bir dusunun. Ispanyol medyası her hafta Guti sayesinde Turk futboluna yer veriyor.

Iverson bence de gelmez ama gelirse bile bizim için sportif başarı, her zaman basketbol seyrinden sonra gelecektir.

Gürkan Alkan dedi ki...

Gelmesini isterim tabi ki ama ben yine Akatlar'a Chatman için giderim. :)