12 Ekim 2010 Salı

Altyapıdan Hisseler (Kemal Başaran)

Geçen sene Oyak Renault Yıldız Takımı'nda görev alan, bu yıl Beşiktaş Cola Turka bünyesine geçiş yapan altyapı antrenörü Kemal Başaran'dan altyapı oyuncularının ve antrenörlerinin (hatta üstyapıdakilerin de) tekrar tekrar okuması gereken hoş bir yazı geldi, paylaşmak isterim:

Altyapıdan Hisseler...

---Basketbol SİRK değildir. ŞIK hareketlerden uzak durun. Basitten sofistike uzanın. Doğru rota Fundamentaldir. Yönünüzü tayin edin. Footwork + dribble + pas + shooting.. Bunları çalışırken hırs yetmez, doğru çalışmalısınız. Uygulamalısınız. Zira bizde fundamental sadece konuşuluyor, uygulanmıyor. Uygulayan ise oyuncu oluyor. Uygulayamayana halter yaptırıyorlar. Hatalarını bununla örtmeye çalışıyorlar.Oyuncunun 2 sene sonra tribünde oturmaya aday hale getiren ilk adım budur.

---Oyuncu basit olanı arzulamalı. En iyi yapmalı. Muvaffak olmak için analiz -sentez yapabilen oyuncu olmak yükselmenin ilk anahtari. Her kapıyı açan anahtar ise fundamentaldır. Dış kapıları açmak için ise gerekli olan en önemli şey çok değil doğru çalışmaktır. En büyük parametre ışığı görebilmekte. Zaten ışığı görebilenler yol alabilmekte.

---Antrenman ve öğretmek arasındaki fark oyuncu kalitesini belirler. Diyorlar ki; ülkede oyuncu yetişmiyor. Bu çok doğal çünkü bizde daha öğretmeden antrenman yapılmakta. Bu genel sorun. Öğretmeyi bilen çok az. Ya bunu görebilen?

---Yıldız oyuncu doğmaz, yetiştirilir.. Burada da antrenör kalitesi, faktörü ön plandadır.. Komple oyuncu yetiştiren antrenörler olmak dileği ile.. Unutulmasın ki; biz neyi tekrarlıyorsak ''o'' yuz.. Çok çalışmanın yanı sıra, doğru çalışmak hedefe ulaşmak için en kestirme yol..

---Şut basketbolun tamamlayıcı unsurudur. Senelerce antrenmanlar rakipten +1 sayı fazla atmak ve maç kazanmak için yapılır. Savunma ise hücumun -1 ile çarpılmasına eş değerdir. Unutmayın; takımı için şut atana takımlar talip olur, kendisi için şut atan ise oynayacak takım arar. Bunun farkına varanlarda "FARKLI" oyuncu adını alır. 21. YY Basketbolunun "MODEL"oyuncusu olmanız dileğiyle. . .

---21 YY seviyesi POPÜLER basketbol için önemli.. Bu seviyede oyuncu pas aldıktan sonra değil pas alırken savunmasını geçmiş olmalı. 1.adımın yanı sıra 2.adımı daha hızlı olmalı. Pressing offence nedir? Bilmeli.. Basketbol bir filmdir.. Savunmayı okumak ise bu filmin en heyecanlı sahnesi.. Örneğin dribble sonu stop yapıldı ama dribble devam ediyor. Pressing offence konumundasınız. Yani siz savunmaya yakın top uzak konumda.. Şimdi sağ adımınız ile uzun bir dribble yapın, 2. adım hızlı olursa adamınızı geçtiniz. Sakın top tutma, asıl hücum şimdi başlıyor. Koridor boş ise jump shot var. Rakip uzundan yardım mı geldi?Asist hazır.. Zahmetsiz.. İlk adımda geçemezsen cross over var.. Yön ve hız değiştirmen şart. Bunun için footwork bilmek gerek.. 21. YY'ın bir diğer mihenk taşı..

---Basketbol eskisi gibi değil..Artık pası alırken rakip oyuncuyu geçmek gerek, pas alındıktan sonra değil…İlk dribble sert olacak diğerleri daha da sert..İlk dribble zayıf olursa ikincisi daha zayıf diğeri daha da.. Dene göreceksin.. Dribble böyle olunca vücut dengesi bozulacak, top kaybı ihtimali artacak. Büyük tehlike.. Rekabet için iyi değil çok iyi dribble şart.. Çok iyi bir stens daha da şart..

---Müdaafayı geçmenin en basit yolu rakibin sana hamle yaptığı, hareketli olduğu andır. Koşarak ya da ona yakın geldiği tempodur. (Rakip savunmanın ivmesine tepki verip cezalandırmak çok keyif verecek, göreceksin). O zamanki rolün önemi bilinecek. Çünkü seni yakalamak için önce stop yapmalı sonra yön değiştirmeli ve sonra ivme kazanmalı. O bunları yaparken sen çoktan bize lazım olanı yapmış olacaksın. (ASİST yada SAYI)

---Defansa karşı nasıl ‘baskın’ konuma geçilir bilinecek. Rakip defansın konumuna göre topu zıt-uzak eline al. Rakibin hamle olasılığını azalt. Hamle mi yaptı? İşte şimdi sıra sende ‘İlk adım’ ını konuştur…Bu seni ‘önemli’ oyuncu yapacak..

---Zamanlama çok önemli… İlk pas zamanı ve kalitesi, şut, koşu başlangıcı, açılar.. Hepsinin detayı bilinecek, farklılık o zaman meydana çıkacak… ‘iyi’ tarifi ile ‘en iyi’ tarifi arasında ki uçurum benimsetilecek.. Bu tariften sonra ‘özgüven’ mekanizması devreye girecek. Bir çok şeyi daha ‘iyi’, birkaç şeyi de ‘en iyi’ yaptığını göreceksin…

---Oyuncuya ‘Game Face’ nedir, kavratılacak.. Zamanın önemi yok, önemli olan senin zamanı ne kadar ‘kaliteli’ kullanabildiğin..Gerisi kendiliğinden gelecek…

17 Yorum Yapılmış:

taha dedi ki...

Kısa bir sürede olsa tanıma imkanı bulduğumda idealist yapısı dikkatimi çekmişti. Başarılı olacağından eminim. Çok güzel bir yazı olmuş gerçekten.

Sarıkaya dedi ki...

Harika bir yazı. Yazanın da, palyaşanın da eline sağlık.

Osman dedi ki...

"Örneğin dribble sonu stop yapıldı ama dribble devam ediyor. Pressing offence konumundasınız. Yani siz savunmaya yakın top uzak konumda.. Şimdi sağ adımınız ile uzun bir dribble yapın, 2. adım hızlı olursa adamınızı geçtiniz. Sakın top tutma, asıl hücum şimdi başlıyor. Koridor boş ise jump shot var. Rakip uzundan yardım mı geldi?Asist hazır.. Zahmetsiz.. İlk adımda geçemezsen cross over var.. Yön ve hız değiştirmen şart. Bunun için footwork bilmek gerek.. 21. YY'ın bir diğer mihenk taşı.."

Birisi Allah rızası için şurada ne anlatıldığını açıklayabilir mi? Anlatılan sekansı gözümde bir türlü canlandıramadım da...

Kemal Başaran dedi ki...

Tek veya çift zamanlı stop yaptınız ama canlı drıbble devam ederken savunmanın konumuna göre ofencif varyasyonlardan birkaçı üzerinde durulmuştur.

HotSauce21 dedi ki...

cam çağal effect is on

Adsız dedi ki...

Teknik adamlığı çok iyi olabilir ama edebiyat yapmasın lütfen :)

"En büyük parametre ışığı görebilmekte"

Bu ne demek allah aşkına ???

Kemal Başaran dedi ki...

Bana göre antrenörlük sadece boyunda düdük ,elde board , üstte şort t-shirt degildir. İçinde psikologlukta olmalı edebi sanatta ve daha fazlası... Işıktan kasıt doğru çalışıp ne kadar yol alabildiğini görme evresi. Fikri sabitlik ileri götürmemeli,farklı düşünceler benim için önemli bir yol ışığı olacaktır.:-) Teşekkür ederim. Saygılar.

jezfes dedi ki...

@Johnny

Benim anladığım kadarıyla 'ışık' burada oyuncunun potansiyeline işaret ediyor.

Bence edebiyat yapsın tam tersine. En büyük sorunlarımızdan biri hayatı ve/veya sporu bütünlüklü olarak kavrayamayan; sadece sahada yapılan skorla düşünce üretip, değiştiren spor insanı (yönetici, antrenör, eğitmen, sporcu, taraftar) prototipi. O yüzden bence bırakalım edebiyat da yapsın, felsefe de yapsın- ki bence iyi de yapmış.

guepetto dedi ki...

BİRÇOK YABANCI DİLDE TERİM İÇEREN BASKETBOL TEKNİĞİNİ YAZI ILE İFADE ETMEK OLDUKÇA ZORDUR ...

ÖĞRETİLMESİ GEREKENLERİN SAPTANMASI İÇİN BOLCA DÜŞÜNCE , ENERJİ,HEYECAN VE İSTEK GEREKTİĞİNİN FARKINDA OLMAK ÇOK ÖNEMLİ.DAHA DA ÖNEMLİSİ DOĞRULARI YAPANLARI İYİ GÖZLEMLEMEK . İŞİN İÇİNE HEYECAN VE BOLCA SEVGİ GİRDİĞİ ZAMAN EDEBİYAT TA YAPILABİLİR JOHNNY :)...

BENCE KEMAL BAŞARANA ŞAPKA ÇIKARTMAK GEREKİYOR.MUTFAĞIN EN ZOR BÖLÜMÜNÜ ÜSTLENDİĞİ İÇİN

"DOĞRU ÇALIŞMA ... UYGULAMA ... VÜCUT DENGESİ ... DETAY ... ÖZGÜVEN ... DAHA İYİ ... ÇOK ÇALIŞMAK ... TEKRARLAMAK ... ÖĞRENMEK " ANAHTAR KELİMELER

FUNDAMENTAL DUĞRUNUN TEKRARI VE YANLIŞIN BÜNYEDEN ATILMASI İLE OLUŞUR ....

VÜCÜDUNU TANIMAK DOĞRU İLE YANLIŞI AYIRDEDEBİLMEK İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR .....FİZİKSEL ZİHİNSEL VE PSİKOLOJİK KONDİSYON DA OYUNCUYU TAMAMLAR ... KISACA ADAM OLACAK ÇOCUK ...YANLIŞ ÖĞRENİRSE BİR DIŞKI OLAMAZ .......
NE YAZIK Kİ BOLCA RASTLIYORUZ.


BLOG SİTESİNDE TAKIM RUHLARININ OYUNCU HAYRANLARININ COACHING MERAKLILARININ YANINDA ALTYAPIDAN ESİNTİLERLE İLGİLENENLER OLMASI HOŞ OLMUŞ ...

Adsız dedi ki...

Edebiyat emek ister özen ister. Çalakalem yapılınca kulak tırmalar.

Satırlarımı büyük basketbol edebiyatçısı Sn. Kemal Başaran'dan bir cümle ile noktalamak istiyorum.

"21 YY seviyesi POPÜLER basketbol için önemli.." (peh peh peh çok güzel demiş.)

dilemma dedi ki...

maşallah fundamentali sular seller gibi bilir bizim coachlar ama gel gör ki 5 yılda bi oyuncu çıkartırlar gidip ncaaden dandik adamlar getirip gençlerin önünü tıkarlar suçlu gençler olur ama kendileri başarısız da olsa hep haklıdır.bütçe azdır oyuncu yoktur vs. ah bi olsa bunlar euroleague şampiyonu yapıcaklar halbuki.söylediklerini biraz da uygulasalar keşke.

Sarıkaya dedi ki...

Valla altyapılarda Kemal Başaran gibilerin varlığından umut keseli epey zaman olmuştu. Umarım tek değildir.

Gökhan dedi ki...

Koç yolun ve bahtın açık olsun..İşini seven başarılı insanlara aç basketbolumuz inşallah sayenizde komple oyuncular kazanır basarılar...

guepetto dedi ki...

@ JOHHNY

EDEBIYATLA VE DIĞER GÜZEL SANATLARLA ILGILI BIRÇOK SITE VE BLOG VAR .

BASKETBOL BLOGUNDA ALTYAPI KONUSUNDA YORUMLARINIZ DAHA FAZLA İLGİ ÇEKEBİLİR VE FAYDALI OLUR.NE KASTETTIGINI ANLAMAYANLAR İÇİN SN BAŞARAN AÇIKLAYICI OLMAYA DA ÇALIŞIYOR.AMACININ EDEBIYAT OLMADIGI BELLI.

@ DILEMMA
ALTYAPIDA KOÇLAR FUNDAMENTALI SULAR SELLER GİBİ BİLMEZ TABİ Kİ.

EN UCUZ ÇÖZÜM OLARAK ÜÇ OTUZ KURUŞA TALİM EDERLER ,KONTRATSIZ SİGORTASIZ ÇIRAK GİBİ ÇALIŞIRLAR.HER ÖĞRENCİNİN POTANSYEL ÖĞRETMEN OLDUĞUNU VARSAYILARAK EDKİ OYUNCULAR KIRPILIP KIRPILIP ALTYAPIDA ANTRENÖR YAPILIR...
(HEMEN DE A TAKIM ANTRENÖRLÜĞÜ MODUNA GİRERLER )

EĞİTİMLERİ İÇİN KENDİ İMKANLARINI KULLANIRLAR . KULÜPLERİN BEKLENTİLERİ DERECEDİR ... ÜST YAPI İLE ALT YAPI ARASINDA DİYALOG VE PLANLAMA YOKTUR VEYA EKSİKTİR. YENİ KULÜPLER SPOR OKULU ZİHNİYETİ İLE YÖNETİLİRLER OYUNCU YETİŞTİRMEK YERİNE KİRAYI ÖDEYİP MASRAFI ÇIKARACAK SAYIYI TAMAMLAMALIDIRLAR.
BÜTÇE AZDIR ... OYUNCU VARDIR AMA YOKTUR ... YA UZAKTA OTURUYORDUR GELEMEZ...YAKINA GETİRMEYE PARA YOKTUR SALONDA İDMAN SAATİ DİĞER TAKIMLARDAN ( A TAKIMLAR ) VE SAHA KİRALAYICILARINDAN (MİNİ FUTBOL VS ) EN VERİMLİ SAATLER GÜME GİTMEKTEDİR.

MİNİK KÜÇÜK A KÜÇÜK B YILDIZ A YILDIZ B GENÇ A GENÇ B ... 7 ALT YAPI TAKIMINA HAFTADA EN AZ 6 GÜN SAAT 2 ŞER BULMAK LAZIM ... HER TAKIMA İKİ ANTRENÖR BİR KONDİSYONER BİR İDARECİ (EN AZ)SAĞLIK SERVİSİ ULAŞIM SERVİSİ , OKUL ETÜT , PSİKOLOG , ANADOLUDAN GELENLERE KALACAK YER YEMEK , İLGİLENECEK MONİTÖR .... BUNLARI VEREBİLECEK KULÜP SAYISI PARMAKLA SAYILACAK KADAR AZ.TÜM ANKARA DAÇKA VE İTÜ FİŞİ ÇEKTİ CANLANIRMIYIM DİYE ÇIRPINIYOR, BANVİT TOFAŞ EFES FB BİRAZ DA KSK KALDI... GS BJK KALAN SAĞLAR BİZİMDİR DİYOR GERİSİ DE SPOR OKULLARI......KURTULUŞ , SANCAK GİBİ SEMT TAKIMLARI.BELEDIYELERDE VE OKULLARDA YÜZLERCE SALON VAR BU KULÜPLER SAAT ALAMAZ.

ALTYAPI ANTRENÖRLERİ CANAVARLARLA BOĞUŞAN MASÖR KONDİSYONER İDARECİ MELEZİ SANCHO PANZA MUAMELESİ GÖREN ŞOVALYELER OLARAK ALGILAMAK LAZIM.
BİR DE ÜSTÜNE ÜSTLÜK ÜSTYAPIDAN YÖNETİMDEN , SALON BEKÇİSİNDEN SÜREKLİ HOR GÖRÜLEN ŞAMAR OĞLANLARI.
BU ACINACAK TABLODA EN AZ KABAHATLİ OLANLAR OYUNCULAR VE ALTYAPI ANTRENÖRLERİDİR....

Cakivu dedi ki...

Yazıyı çok beğendim. Altyapılar ve orada çalışan emekçi antrenörlerin en iyi seviyelerde olması gerekir. En önemli basketbol alışkanlıkları hep altyapıdan köklenir...

guepetto dedi ki...

KAÇ KULÜBÜN ALT YAPI ANTRENÖR KADROSU SİGORTALI ???? KADROLU ÇALIŞAN ??? SÖZLEŞMELİ ???
YA SPOR OKULLARINDAKİLER ???

ÇALIŞANLARININ BU KADAR SÖMÜRÜLDÜĞÜ BAŞKA HANGİ SEKTÖRLER VAR ?? MEVSİMLİK İŞÇİLER Mİ ? EV LERE GÜNDELİĞE GİDEN HİZMET ERBABI MI ? EN AZ ÖĞRETMEN STATÜSÜNDE OLMALARI GEREKMEZ Mİ ? Kİ ONLARDAN BELLİ BİR SEVİYEDE ÖĞRETME BEKLENTİMİZ OLABİLSİN ...

BU YÜZDEN ÇOĞU ALTYAPIDA FAZLA VAKİT KAYBETMEDEN BİR ÜST YAPIYA

KİM NE YAPABİLİYOR İSE KABULUMUZDÜR ..... HELE KENDİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN ÇIRPINANLAR .....

KEMALİN YAZISINDAKİ İÇERİK KAYDA DEĞER.GENÇ ANTRENÖRLERİN BİR KISMI SPOR AKADEMİSİ MEZUNU BÜYÜK BİR ÇOĞUNLUK DA ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ VEYA MEZUNU .. KENDİ MESLEKLERİ YERİNE BU İŞE GÖNÜL VERİYORLAR....
BU İŞLER İSPANYA FRANSA YUGOSLAVYA ALMANYADA NASIL YÜRÜYOR ?? BİLEN VAR MI ??

taha dedi ki...

Tekrar ediyorum ben böyle bir basketbolu ifade eden yazı okumadım. Müthiş, inanılmaz. Tebrikler koç