31 Ekim 2010 Pazar

Bornova Bld: 68 - F.Bahçe Ülker: 97 (Halkapınar'da Ömer Onan Şov)

Zagreb'den moralli gelen F.Bahçe Ülker, ligdeki üçüncü galibiyetini İzmir Halkapınar'da Bornova'ya karşı alırken, sahada Ömer Onan şov vardı. İlk yarının bitimine 01:42 kala sadece 1 sayıda olan tecrübeli oyuncu, üçüncü çeyrek bittiğinde 27 sayıya ulaşmıştı. Zaten dördüncü çeyrekte de dakika almadı. 11:42 dakikada sunduğu resitale benim kelimelerim kifayetsiz kalır. İzleyemeyenler çok şey kaçırdı demekle yetineyim sadece.

Oyunun ilk dakikalarında daha iyi görünen F.Bahçe Ülker, Bornova'nın 10-0'lık serisine 8-0'lık bir seriyle cevap verdi ve ilk çeyreği 14-16 önde kapadı. 5 numarada oynamaktan duyduğu memnuniyeti saha içi performans olarak da tasdikleyen Oğuz Savaş 9 sayı üreterek bireysel zorlamalarla sayıya gitmeye çalışan takımını taşıdı. Preldzic kötüydü yine, azar işitti hocasından bolca. İkinci çeyrekte geniş rotasyon sahibi olmanın avantajını kullandı Spahija. Tomas, dinlenmiş Ukic, Mirsad, Kinsey ve Kaya hamleleriyle sahadaki beşi yorulan Bornova'ya karşı oyunun iplerini ele geçirdi. İki isabetli üçlükle toplam 8 sayı üreten Tomas'a, devre biterken 1 dakika içinde 8 sayı üreten Ömer Onan eklenince fark çift hanelere çıktı. Soyunma odasına 30-41 önde giden F.Bahçe Ülker'e karşın her iki çeyrekte de 7 sayı üreten Ümit Sonkol 14 sayıyla sahanın en skoreri oldu. Ömer Onan savunmasında toz şeker gibi dağılan Roll ise potaya 2 kez top gönderip 0 (sıfır) sayıda kaldı.

Kırılma ipuçlarını ikinci çeyrekte yakaladığımız maçta hesabın tamamen kesilmesi 3. çeyreğe kısmet oldu. Gerçek bir uzunu olmadan oynayan Bornova'ya karşı sırtı dönük oyunlarla kolay sayılar üreten Mirsad & Oğuz ikilisine ciddi anlamda bir resital sunan Ömer Onan eklendi sarı lacivertlilerde. Sadece 1 şut kaçırarak 18 sayı üretti bu çeyrekte. Savunması tamam ama ofansını ve şut yüzdesini kariyerinin en iyi seviyesine çekti adam 30'undan sonra. Profesyonellik dedikleri bu olsa gerek. 47-77'lik skor ve 30 sayı farkla girilen son çeyrek nasıl geçmesi gerekiyorsa öyle geçti. Hesabı bir önceki çeyrekte kapanan maçın nihai skoru 68-97 oldu.

Ligdeki ilk yenilgisini alan Bornova'da Soner Şentürk ve Ümit Sonkol mevcut takıma cuk oturmuş durumdalar. Kendi kariyerleri için de doğru takımda, doğru sistemde olduklarını söyleyebilirim rahatlıkla. Yeni transfer, eski dost Nagys'in katılımıyla pota altında daha sert olacaklar. Ancak Murat Kaya'nın mutsuzluğu ve silik oyunu, çözülmesi mutlak bir sıkıntı onlar için. Son bir dip not ve teşekkür de Halkapınar'daki kalabalık ve coşkulu seyirci topluluğuna.

Bornova Belediyesi (69): Serdar Yavuz 3, Murat Kaya 6 (2 ribaund- 2 asist), Pertev Öngüner, Torin Francis 12 (9 ribaund- 1 asist), Ümit Sonkol 18 (3 ribaund), Şerafettin Birgen (1 ribaund), Michael Roll 4 (2 ribaund- 1 asist), Tyler Smith 17 (6 ribaund- 3 asist), Soner Şentürk 8 (3 ribaund- 6 asist)

F.Bahçe Ülker (97): Roko Leni Ukic 7, Erbil Eroğlu (1 asist), Mirsad Türkcan 9 (3 ribaund- 3 asist), Ömer Onan 27 (2 asist), Darjus Lavrinovic 17 (8 ribaund- 1 asist), Gasper Vidmar, Kaya Peker 4 (7 ribaund- 5 asist), Oğuz Savaş 13 (8 ribaund- 2 asist), Tarence Kinsey 1 (3 ribaund- 3 asist), Maxim Can Mutaf 5 (1 ribaund), Marko Tomas 8 (2 asist), Emir Preldzic 6

9 Yorum Yapılmış:

Bapsteba dedi ki...

perşembe günü barcelona maçı fb ülker için bu senenin en büyük sınavı olduğunu düşünüyorum.o maçta sahaya güçlü bir karakter oyunu koyarsalar(kaybetseler bile) ilerisi için umutla bakabiliriz.top-16 için ise mutlaka yabancı oyuncu transferi şart.bu takım çok yavaş oynuyor ve pota altı oyuncuları çok ağır.geçen sene semih-ömer ikilisinin hareketli oyunları ve bloklarına karşılık,bu sene yerini ayakları yerden pek fazla kesilmeyen uzunlara bırakması özellikle euroleague maçları açısından alarm veriyor.

Selami dedi ki...

Takım her geçen gün daha iyi oluyor,özellikle savunma direnci mükemmeldi, son 5 dakika hariç düzey hiç düşmedi,takımın gerçek düzeyini Barcelona deplasmanında göreceğiz,büyük ihtimalle kaybedecekler,fakat önemli olan rakibe dişimizi göstermek,oyun disiplininden kopmamak,geçen seneki 50 sayı farkla biten utanç dolu maçı hatırlayınca Tanjeviç ile Spehija arasındaki farkta ortaya çıkacaktır.

Selami dedi ki...

@Bapsteba

Ömer ile Semih'in ayakları Kaya ve Lavrinovic'e göre daha hızlı,haklısın,fakat hızlı olmaları neyi değiştirdi?Siena'dan 45,Barcelona'dan 50 sayı fark yedik,en kötü ihtimal 3.olmamız gereken grupta sonuncu olduk,tek kelime ile rezil olduk.Önemli olan sistemdir,savunmadır.Özellikle Kaya savunmada ciddi katkı veriyor,Lavrinovic 3 lük atışta feyk atıp içeri penetreleri çok önemli.Hem Kaya hem de Darius mental olarak Semih ve Ömer'den 10 kat daha güçlü oyuncular ve basketbolu daha iyi biliyorlar bence,sonucu perşembe akşamı göreceğiz.

Okan dedi ki...

@salSa
Ne olacak bu Emir'in hali?

Özcan Yüksel dedi ki...

halkapınardaydım maçı her zaman olduğu gibi Bornova tarafından izledim. Keyifli bir maçtı. 2. çeyreğin ortalarına kadar başabaş bir oyun vardı ancak Ümit Sonkol'un sakatlanması zor direnen Bornova'nın maçtan kopmasına vesile oldu.

Fenerbahçede Oğuzun savunması SOS veriyor. Ancak canlı gözle görünce guard ve kısa forvetlerin topa baskısı muazzam. Örneğin üstüste 3 Bornova hücumunda da Kingsey top çaldı.

Halkapınar kalabalıktı işin en güzel yanı 12:30da Bornovadan arabamla çıkıp 12:55te yerime oturabilmem oldu. Taraftar da maç sonu 2 takımı da alkışlayarak İzmirin basketbolu ne kadar sevdiğini ve özlediğini hatıtlattı. Güzel maç oldu Fenerbahçe bu mücadelesiyle Barçaya da kafa tutar bundan emin oldum.

...S.f.R... dedi ki...

Maçtan daha yeni geldim benim anlamadığım salonda o kadar boş yer varken neden Fenerbahçe seyircisine çok az yer ayrılmış anlamış değilim. Birçok insan maçı ayakta izledi. Bu arada maçta gerçekten bir çok bayan ve çocukta vardı atmosfer gerçekten çok güzeldi. Küfür'ün de çok az olması da gayet güzeldi Genç Fenerbahce li grubun içinden bazıları ne zaman küfür edecek olsa diğer arkadaşları susturuyordu.

aytunc dedi ki...

Bence de ayakları uzun olan uzunlar olması pek bir şey farketmiyor. Geçen sen Ömer ve Semih'in pick'n roll savunması felakett. Bu sene bu savunma zaman zaman hata olmasına rağmen daha iyi gözüküyor. Bu da tecrübenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Bu sene pota altında Fenerbahçe Ülker geçen seneye göre daha sağlam ve dirençli durumdadır. Bu da sonuçlara zaten yansıyor.

dilemma dedi ki...

bence asıl hata ömer'in semih'in oğuz'un aynı takımda olmasıydı.şimdi oğuz tek kaldı daha fazla top kullanabiliyor.aynı şekilde ömer de sakatlanınca semih kendini daha fazla gösterdi.tecrübeli, takım sıkıştığında şut sokucak uzun lazımdı anca bu sene alındı.bu sefer de hareketli uzun kalmadı takımda.maxim de başka takımda olsa en az 10 sayı ortalamayla oynar.

hakan dedi ki...

ümit sonkol telekomdan neden gitti ki?böyle oyuncu lazım bize.sakat sakat 2.yarı girdi.fenere gider artık seneye.