23 Ekim 2010 Cumartesi

Erdemir: 77 - Efes Pilsen: 83 (Efes Zorlandı)

Art arda gelen iki beklenmedik mağlubiyetin ardından Ereğli'de kendini bulmaya çalışan Efes Pilsen, karşısında kararlı bir Erdemir olduğunu daha ilk çeyrekte gördü. Antalya maçından ağzı yanan lacivert beyazlılar, bu sefer işi sona bırakmayıp darbeyi en baştan vurmayı hedefledilerse de Erdemir'in hep bir cevabı vardı kendilerine. 23-22 Efes Pilsen üstünlüğüyle geçilen ilk çeyreğin ardından 14-2'lik bir seriyle koptu gitti Erdemir. Bu dakikadan sonra takımın ortak reaksiyonuyla silkelenen Efes Pilsen, 43-30'la 13 sayıya kadar gelen farkı devre sonunda 7 sayıya çekmeyi başardı. İlk yarıyı 12/37 gibi berbat bir saha içi isabet oranıyla kapattılar, ki bu yüzdeyle sadece yedi sayı geride olmaları çok da şikayet edecekleri bir durum olmasa gerek. Erdemir cephesinde sakatlıktan yeni çıkan Emre Ekim'in 7 sayısını da atlamayalım bu yarıyla ilgili olarak.


İkinci periyoda önemli bir seriyle başlayan rakiplerine nazire yaparcasına üçüncü çeyreğe 11-2'lik bir seriyle girdi Efes Pilsen. Bu serinin ardından oyunda üstünlüğü ele alsalar da maçın sonuna üç dakika kalana kadar Erdemir'in nefesi hep enselerindeydi. Maçı 83-77 ile kazanmayı başardılar ancak verdikleri sinyaller çok da olumlu değildi yine. Bu senenin baş aktörü olacağını sokaktaki çocuğun bile kestirebildiği Rakocevic 20 sayı ile takımının en skorer ismi olurken 16 sayı - 6 ribaund ile oynayan Lawrence Roberts da takımının galibiyetine önemli katkıda bulundu. İlk iki hafta ligin güçlü ekipleriyle oynayıp, oyunu belli bir yere kadar getirse de maç sonunda rakiplerine teslim olan Erdemir cephesinde ise Antwain Barbour'un 24 sayı - 5 ribaund, James Thomas'ın 12 sayı - 10 ribaundluk oyunları var. Bütçede küçülmeye giden ve yeni bir kadro kuran Erdemir'in kısa bir adaptasyon sürecine ihtiyacı var. Ahmet Çakı tanıdığı bir kadroyla devam ediyor, maçlar ilerledikçe daha iyi olacaklardır zira bu kadrodan birçok isim geçen sezonu yatarak geçirdi. Kolay değil bir anda motoru açmak. Salon da yine dolu bu arada, bayılıyorum Ereğli'deki basketbol sevgisine ve oluşan tribün kültürüne.

Erdemir (77): Dalron Johnson 4 (1 ribaund- 1 asist), Oktay Yılmaz (1 ribaund), Arın Soğancıoğlu 3 (1 ribaund), Melih Yıldız 2 (1 ribaund- 2 asist), Berent Kavaklıoğlu 3 (2 ribaund- 1 asist), Eren Beyaz (2 ribaund), James Thomas 12 (10 ribaund), Antwain Barbour 24 (5 ribaund- 2 asist), Erkan Veyseloğlu 14 (2 ribaund- 4 asist), Hakan Demirel 6 (1 ribaund- 1 asist), Melih Sevda, Emre Ekim 9 (1 ribaund- 2 asist)

Efes Pilsen (83): Andrew Wisniewski 5 (5 ribaund- 4 asist), Cenk Akyol (1 ribaund), Igor Rakocevic 20 (2 ribaund- 3 asist), Lawrence Roberts 16 (6 ribaund), Kerem Tunçeri 10 (4 asist), Bootsy Thornton 10 (9 ribaund- 1 asist), Ender Arslan (1 ribaund), Bostjan Nachbar 12 (1 asist), Sinan Güler (4 ribaund- 1 asist), Erwin Dudley 10 (8 ribaund- 1 asist)

3 Yorum Yapılmış:

Özcan Yüksel dedi ki...

sinan gülerin sayısı yok 4 rebound 1 asist olacak 12.50 süre almış tbl'deki istatistiklere göre. Ender 4 dakikadan az süre almış. Sanırım bu rotasyonu epey konuşacağız efeste bu sene.

roland deschain of gilead dedi ki...

efeste
wisniewski gercekten para verilip oynatılacak bir oyuncu değil, beles olsa belki...sinan ise yaptığı hatalarla hocayı çileden çıkarttı maç içinde...12 dakika almış olmasını bile uzun buluyorum, enderin bi sorunu mu vardı acaba? kerem rakocevic nachbar üçlüsü bu ligde pek çok takımı tek başlarına yenerler.

erdemirde
hakan demirel muhteşem yönetti takımı ama çok erken faul problemine girdi.yoksa maç sonu farklı olabilirdi. berentle oyananan dakikalarda 3. ceyrekte üstüstü 5-6 defa baskıdan top cıkarıp hucum yapmakta zorlandı erdemir ve sureklı bos sayı yedı bu donemde efes fark kapatıp one gectı zaten. koçun bu donemı seyretmesı ıyı olmadı.barbour cok attı belkı ama 3. ceyrekte yaptıgı hatalı hucumlarla da cok zarar verdı, yinede görülüyor ki takım onun sayı atma yeteneği üstüne kurulmuş. sanki 10 sene oncesinin karsıyaka takımı gibiydi erdemir. amerikalılar 20+ sayı yapsın diye bekledi herkes ama olmadı tabi.

taraftar
maç başında efes kadrosu sahaya anons edilirken, yazın dünya şampiyonasında 2. olan takımın kadrosunda bulunan efesliler baya sağlam (erdemirlilerden fazla) alkış aldı böylece taraftar da onlara teşekkürlerini bildirmiş oldu kerem de maçtan önce tafartarı alkışlayarak bu jeste karşılık verdi.
4. ceyregın basında "kulakları sagır eden ıslık sesı" neymiş onu duydum gercekten.
mac sonuna 25 sn varken ve mac 4 sayı farktayken ve top erdemirdeyken salonun bosalmaya baslaması hos olmadı, yanımdaki teyze "sınemaya gidip filmin sonunu gormeden cıkmak gıbı" dedi.

roland deschain of gilead dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.