17 Ekim 2010 Pazar

G.Saray CC: 71 - Erdemir: 53 (Uyuyan Aslanı Rochestie Uyandırdı)

Beko Basketbol Ligi'ni Abdi İpekçi'de Erdemir'i ağırlayarak açan G.Saray Cafe Crown, daha 15. dakikasında 21 sayı fark yakaladığı maçta sonradan stop ederek rakibinin farkı 1 sayıya kadar indirmesine izin verdiyse de, son çeyrekte Rochestie'nin üçlükleriyle yakaladığı 18-0'lık kritik seri sayesinde farkı yeniden açtı, lige galibiyetle başladı. Genç oyuncu Rochestie 21 sayıyla sahanın en skoreri olurken, 25 dakika sahada kalan genç Göksenin de taraftardan büyük alkış aldı.

Josh Shipp'in kadroda olmadığı günde Rochestie - Evren - Caner - Rancik - Andric beşiyle sahaya çıkan G.Saray Cafe Crown'a karşı Erdemir'in ilk beşi Hakan - Barbour - Erkan - Oktay - Thomas şeklinde idi. Taraftarının da desteğiyle maça yüksek konsantrasyonla giren sarı kırmızılılar savunma sahasında sert durup, ofansta da penetrelerle sayılarını bulmaya başladı. Rochestie ve Evren'in sayılarıyla farkı açan sarı kırmızılı ekip, genç Göksenin'in son saniye üçlüğü ile ilk periyodu 21-10 önde kapadı. Barbour ve Hakan'ın elinden bulduğu iki zor üçlük olmasa çok daha kötü durumlara düşme şansı olan Erdemir, tek bir kolay basket şansı dahi bulamadı. G.Saray'ın savunmadaki bu direncinin yanında hücumda yakalamış olduğu 9/14'lük saha içi isabeti ve ilk 10 dakikada sadece 1 tane (o da çeyrek biterken) üçlük denemiş olması da takdir edilecek noktalardandı.

Türk pasaportunu kapamayıp yabancı statüsünde oynamaya devam etmek zorunda bırakılan Shumpert'in iki üçlük, bir de turnike ile fırtına gibi girdiği ikinci çeyrekte üst üste bulduğu sayılarla devreye 5 dakika kala 31-10'luk skoru yakalayan G.Saray Cafe Crown, rakibine ikinci çeyrekte tek bir sayı izni dahi vermezken maçı da kopartma noktasına getirdi. Ancak bu noktadan sonra bulamadığı kolay sayılara inat üçlüklere yönelen Erdemir'de Berent iki, genç Melih Yıldız da bir üçlük isabeti bularak nakavt olmak üzere olan Ereğli temsilcisine hayat verdiler. Bunun üzerine bir de ilk yarının bitimine 30 saniye kala Eren Beyaz'ın elinden maçtaki ilk kolay basketini bulma fırsatını yakalayınca, devrenin sonunda sürpriz bir seri yakalayıp farkı
yarı yarıya eritti (36-25). Bu arada onca detay vermişken, konuk takımın ilk yarıda tam 11 top kaybıyla oynadığı ve takımın yerli skorerleri Erkan & Altan'ın ilk yarıda sayı üretemedikleri detaylarını da atlamayalım.

İlk 15 dakikada müthiş bir performans gösteren G.Saray, ilk yarının son 5 dakikasında unuttuğu basketbol oynamayı ikinci yarı başladıktan sonra da hatırlamadı. Erdemir bulduğu sayılarla farkı tatlı tatlı indirmeye devam etti. İkinci yarıdaki ilk sayılarını 4. dakikada Evren'in turrnikesiyle bulan G.Saray, rakibinin son çeyreğe 4 dakika kala farkı 2 sayıya kadar indirmesine karşı koyamadı (38-36). Barbour ve Hakan'ın sayılarını izlediğimiz o anda son 11 dakikanın skoru 26-7 Erdemir lehine idi. Kalan sürede karşılıklı sayılar izledik ve son çeyreğe girerken skorbordda 49-45 G.Saray üstünlüğü vardı.

Maçın son periyoduna Erkan'ın üçlüğü ile girdik, farkı 1 sayıya indiren bu üçlüğün ardından ise uyku modundaki takımını ayağa kaldıran Rochestie'nin şovu vardı. Üst üste bulduğu 3 isabetli üçlükle maçın denge halinde gitmekte olan skoruna önemli bir etki yaptı Amerikalı oyuncu (5/5 oldu zaten üçlük isabeti). Bugün bulduğu önemli süreleri önemli bir performansla pozitif değerlendiren genç Göksenin'in Haluk'a yaptığı asistlerle iyiden iyiye sarı kırmızıya boyandı oyun. Ve maçın bitimine 4 dakika kala 19 sayıya kadar çıktı fark (67-48). Arkamıza dönüp baktığımızda Erdemir'de Erkan'ın üçlüğü dışında sayı göremedik bu 18-0'lık seri esnasında. Maçın kazananı kalan sürede oyunu kontrolünde tutan G.Saray Cafe Crown olurken, Erdemir'in yaptığı önemli geri dönüş önümüzdeki haftalar için moral oldu onlara. (71-53)

G.Saray Cafe Crown (71): Melih Mahmutoğlu, Göksenin Köksal 5 (2 ribaund- 4 asist), Caner Topaloğlu (1 ribaund), Preston Shumpert 10 (3 ribaund- 2 asist), Taylor Rocshestie 21 (1 ribaund- 3 asist), Tutku Açık (1 ribaund- 2 asist), Luksa Andric 4 (2 ribaund), Radoslav Rancik 8 (3 ribaund- 2 asist), Haluk Yıldırım 7 (2 ribaund- 1 asist), Evren Büker 6 (1 ribaund),Ermal Kurtoğlu 10 (3 ribaund- 1 asist)

Erdemir (53): Oktay Yılmaz, Altan Erol (3 ribaund), Melih Yıldız 5 (2 asist), Berent Kavaklıoğlu 6 (1 ribaund), Eren Beyaz 4 (2 ribaund- 2 asist), James Thomas 6 (12 ribaund), Antwain Barbour 17 (8 ribaund- 1 asist), Erkan Veyseloğlu 8 (3 ribaund- 2 asist), Hakan Demirel 7 (1 ribaund- 2 asist), Melih Sevda (2 ribaund)

5 Yorum Yapılmış:

stockton dedi ki...

Klasik Mahmuti.Zamanında cenk i ve diğer birçok genç Türk çocuğunu nasıl harcadıysa Melih ve Sertaç ıda öyle harcayacak.Yazık seneye İlkan da geliyor bençte oturmaya...

koray dedi ki...

Göksenin 25 dakika süra aldı .EN çok süre alan 3. oyuncu oldu maçta demek ki hak edene süre veriyor.Kimseyi harcadığı yok.

futbas dedi ki...

Oktay Mahmudi gibi bir koçun takımın başında olmasından dolayı çok mutluyum.İnşallah hocamızla şampionluk yaşayacağız.

Cakivu dedi ki...

oktay mahmudi gerçekten güzel bir renk getiricek hem takımına hem de ligimize, gençlere olan güveni ve bir sistem için uğraşması en büyük artıları. bugün rochestie iyi gibi gözüksede yabancı oyuncu tercihleri daha iyi olabilirdi bence ama onun haricinde bence gayet iyi yoldalar, gs klüp yönetimi basketboldaki istikrarı desteklemeli artık her sene yeni hoca, yeniden takım kurmalar son bulsun, ufak rötuşlarla kısa, orta ve uzun vadeli parça parça planlarla yola devem edilmeli...

dejavu dedi ki...

Koçun söylediğine göre, Erkan Veyseloğlu ve Altan Erol ikilisinin sakatlıkları varmış maç öncesinde. Tam randımanlı oynamama nedenleri de buymuş.

Çağlar..