30 Ekim 2010 Cumartesi

G.Saray CC: 91 - Tofaş: 66 (Cimbom 4 Kısayla Kazandı)

Cumartesi programının açılış maçında geçen haftanın iki deplasman mağdurunu karşılaştıran mücadelede kazanan taraf dört kısalı beşiyle son periyodun ilk altı buçuk dakikasında rakibine saha içi isabeti buldurmayan ev sahibi G.Saray Cafe Crown oldu. Bu savunma direncinin yanına son on dakikada çok yüksek yüzdeyle 32 sayı ekleyen sarı kırmızılılarda, tam dört oyuncu çift hanelere ulaşırken 10/10 serbest atış isabetiyle 12'i son çeyrekte olmak üzere 22 sayı üreten Luksa Andric karşılaşmanın en skoreri oldu. Kenardan gelerek 14 sayı-7 asist-2 ribaund-2 top çalmayla oynayan Tutku Açık, takıma yavaş yavaş ısındığını gösterirken sakatlığını atlatan Shipp de ilk beş çıktığı karşılaşmada 14 sayı-6 ribaund-2asist ile mücadele etti.

Skora bakıp ev sahibinin kolay bir galibiyet aldığını düşünenleri baştan uyarayım. Son 8 dakikaya kadar başabaş bir mücadele vardı parkede. Rochestie-Shipp-Caner-Rancik-Kuqo beşiyle başlayan G.Saray Cafe Crown, taraftarını da arkasına alarak oldukça iştahlı başladı maça. İlk toptaki inanılmaz sert savunmaları gereken mesajı yollamıştı zaten. Savunma iştahı üst seviyede ve çok hareketli başladıkları maçın ilk çeyreğinde ürettikleri 7 asisti 6 farklı isimden elde eden sarı kırmızılılar, ilk çeyreği 29-17 önde tamamlarken, Tofaş cephesinde ayakta kalan tek isim 8 sayısıyla İlkan Karaman oldu. Öne çıkan bir isim olmadan kendi sisteminde başarılı olmayı beceren Tofaş, bu rüzgara karşı direnmeyi başardı. Ki savunma konsantrasyonu üst düzeyde olan ve hatırı sayılır bir seyirciyi de yanına alan G.Saray'a karşı bunu yapabilmeleri önemliydi. Ruzic-Rowe-Nichols üçlüsünün 3/14 ile şut attığı devreyi, altı serbest atış kaçırmalarına rağmen 43-32 geride kapatmaları da çok önemli değildi açıkçası. Zira bu fırtınadan çok daha yaralı şekilde çıkabilirlerdi.

İkinci yarıya Rowe'un şut kaçırmadan bulduğu sekiz sayıyla başlayan Tofaş, farkı altı sayıya kadar indirmeyi başardı. İlk yarıda çok yüzdesiz şekilde hücum etmelerine rağmen oyun karakterleriyle ayakta kalmayı başarmaları bu dakikalarda çok işlerine yaradı. Rowe'un bireysel performansıyla oyuna tutunmayı başardılar. Final periyoduna 59-51 gibi makul bir farkla geride giren rakibine karşı dört kısa silahını çekti koç Mahmuti. Tutku-Evren-Haluk-Shumpert-Andric beşiyle sahaya gelen ev sahibinin hamlesini gören Nihat İziç de aynı şekilde Onur Aydın'ı dışarı alarak dört kısaya döndü. Fakat ilk 6.30'da rakibine sayı izni vermeden 22-3'lük muazzam seri yakaladı G.Saray Cafe Crown. Son çeyrekteki 32-15'lik sekansda tam beş oyuncunun asist ürettiği sarı kırmızılılarda Luksa Andric'in 12 sayısı ve Tutku Açık'ın 5 sayı-4 asisti galibiyeti getiren değerli performanslardı kesinlikle.

Savunma karakterli bir takım olacağını bir kez daha gösteren G.Saray Cafe Crown, rakibini 66 sayıda tutarak evindeki ikinci maçında ikinci galibiyetini alırken Tofaş da üstüste 2. deplasmanından mağlubiyetle ayrılmış oldu. Maça ilk 7 dakikada bulduğu 8 sayıyla başlayan İlkan Karaman, ilginç saç stiliyle ilk devrede kenarda fazlaca otururken yeni takımına karşı 14 sayı - 7 ribaund ile mücadele etti. Asistlerdeki 25-11'lik G.Saray üstünlüğü, Tofaş'ın 14 top kaybı ve yay gerisinden 4/16'lık şut performansı da not düşülmesi gereken diğer detaylar. Kazanmasına karşın G.Saray'ın uzun rotasyonundaki eksikliğin ve Rochestie kaynaklı sıkıntıların devam ettiğini de söylemek lazım. Haftaya iki takımı da zorlu maçlar bekliyor. G.Saray, ligin en zor deplasmanlarından Trabzon'a konuk olacak. Tofaş ise evinde Efes Pilsen'i ağırlayacak.

G.Saray Cafe Crown (91):
Josh Shipp 14 (6 ribaund- 2 asist), Melih Mahmutoğlu 2 (1 ribaund- 2 asist), Göksenin Köksal (1 ribaund), Caner Topaloğlu 7 (7 ribaund-2 asist), Preston Shumpert 11 (4 ribaund- 1 asist), Taylor Rochestie 5 (5 ribaund- 3 asist), Tutku Açık 13 (2 ribaund- 7 asist), Luska Andric 22 (4 ribaund-2 asist), Radoslav Rancik 4 (1 ribaund- 1 asist), Haluk Yıldırım (1 ribaund- 2 asist), Evren Büker 5 (2 ribaund- 2 asist),Ermal Kurtoğlu 8 (3 ribaund- 1 asist)


Tofaş (66): Jason Rowe 14 (3 ribaund- 2 asist), Orçun Göllü 7 (2 asist), Austin Nichols 9 (3 ribaund- 1 asist), Uğur Dokuyan, Can Altıntığ 4 (2 ribaund- 2 asist), İnanç Koç 2 (1 ribaund), Tomislav Ruzic 6 (7 ribaund- 1 asist), Can Özcan 8 (3 ribaund- 1 asist), İlkan Karaman 14 (7 ribaund), Fırat Töz (2 asist), Selim Saygın 1 (2 ribaund), Onur Aydın 1 (1 ribaund)

2 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

türkiyenin en overrated koçu nihat iziç.yıllardır bağırıyor çağırıyor kenarda elleriyle kollarıyla bişiler anlatıyor ama çalıştırdığı takımlarda hiçbi numara yok.tofaş herhalde son 2-3 yılın en kötü 3lük atan takımı.%25 en fazla.nihat iziçte göremediğim bi deha mı var?fark 30 olmuş çetin yılmaz hala tofaş disiplinli takım tehlikeli takım diyor allah akıl fikir versin.

Özcan Yüksel dedi ki...

Tofaş sezon öncesi hazırlıklarında ve kupada aldığı galibiyetlerle beni şaşırttı ligin en zayıf 2-3 takımındanbirisi diye bakıyordum ancak fena iş yapmadılar. Bu maçı GS koç farkıyla kazandı. Mahmudi saygı duyulacak hamleleriyle akın akın hücum etmesini sağladı takımının. Ancak burada kilit adam elbette tek uzun kalan Luska. Daha etkili pota altı olan bir takıma karşı bu 4 kısa sisteminin bu denli işlemesine olanak yok...