24 Ekim 2010 Pazar

Nikola Vujcic Efes Pilsen'de

Nikola Vujcic'in Efes Pilsen'le büyük ölçüde anlaştığı haberini vermiştik Cuma günü. Yönetim kanadından herhangi bir resmi açıklama gelmemiş olsa da yabancı transferlerinde çoğu zaman olduğu gibi yine oyuncudan aldık haberi. Ülkesinde Kosarka'ya konuşan Hırvat oyuncu, transferi doğrulayarak, yarın İstanbul'da olacağını söyledi. Gerekliydi bu hamle Efes Pilsen için. Hayırlı olsun.

16 Yorum Yapılmış:

Kapkankağan dedi ki...

hayırlı olsun inşllah iyi verim verir.

Gündüz Feneri dedi ki...

15 yıldır avrupa'da seyrettiğim en iyi birkaç uzundan biri. sakatlıklardan perte çıkmadıysa (ki free olması düşündürücü) çok verim sağlar. her ne olursa olsun türkiye'de izleyecek olmak heyecan verici...

Cemal dedi ki...

Neredeyse tüm dünya transferleri öğrenirken bizdeki resmi sitelerin transferleri açıklamamasına ayar oluyorum . Hele Fenerbahçe'de bu daha da vahim . 1 ay sonra açıklıyorlar. Siedeki takım kadrolarına 2-3 ay sonra ekliyorlar . Biraz aha özenli olamaz mı bu iş .

HotSauce21 dedi ki...

evet çok kariyerli bir isim ama ben efes'in ilacı olduğunu düşünmüyorum.öncelikle klasik hata aynen tekrarlanıyor. vujcic avrupa standartlarında tam bir 4 numara. efes'in ihtiyacı olan 5 numara kesinlikle değil. yavaşlayan ayakları ve hantallaşan fiziğiyle kendisini rakiplerinden ayıran özelliklerinin çoğunuda kaybetmiş durumda maalesef. kariyerinin hiç bir döneminde de layıkıyla post-up yapıp rakibini potaya kadar götürebilen bir isim olmadı. ekstra özellikleri olan yüzdeli dış şut ve asist konusu ile bana göre fizik durumuyla birebir bağlantılı olduğu için maalesef efes için doğru adım olmadığı fikrindeyim. inatla aynı hataların yapılıyor olması gerçekten tez konusu yapılabilir yalnız.

Sarıkaya dedi ki...

@ HotSauce21 : Her satırına imzamı atarım. Daha önemlisi, Ermal bana Vujcic olayını taa sezon başındaki GS-Efes maçında söylemişti. Yumurtanın kapıyı kırması neden beklendi anlayabilmiş değilim. Diğer taraftan o dediğin 5 numaraların Avrupa'da pek de bol olduğunu düşünmüyorum.

Cevad Zort dedi ki...

maccabi hendrix i, prokom j.r giddens ı ,milano pecherov,partizan jawai yi getirdi,olympiakos papanikolau yu,cibona radosevic i çıkardı as kadroya.. efes pilsen yeni oyuncu bulup çıkartmak tan çok pazarda mevcutta bulunan ya da kontratı biten oyuncuları düşünüyor artık , alınanların hepsi öyle , raduljica yı bile aslında öyle almak için niyetlenmişlerdi, son anda FMP sorun çıkardı ve para talep etti..

Sarıkaya dedi ki...

@ Cevad Zort : Pecherov dışındakilerin hangisi 5 numara?

Yeni oyuncu bulup çıkarmak konusunda Efes'in tek kusuru, gençlere verdiği maaş konusunda eli sıkı davranması. Hatta oraya buraya ödenti dekontlarını fakslağı da görülmedi son zamanlarda.

Raduljica doğru zamanda yapılmış bir transfer. Tek eksiği yedeklenmemiş olması oldu, bana göre.

HotSauce21 dedi ki...

efes'in bu transfer hatalarını açmakta biraz fayda var bence. yani hatalı transferler biraz istikrar kazanmış durumda maalesef. malum efes için naumoski öncesi ve sonrası milat olarak kabul edildiği için yabancı oyuncu tercihleri oldukça önemliydi. örneğin 98-99 sezonundaki 2 transfer hamlesi ilk aklıma gelen. drobnjak ve savic. biri patlama yapması beklenen geleceğin yıldız adaylarından biri diğeri avrupa basketbolu tarafından tabiri caizse posası çıkartılmış bir eski yıldız. raduljica ve vujcic'i yerlerine koyunca pek bir şey farketmiyor sanırım. zaten basketbolumuzun ve daha doğrusu spor camiamızın en büyük sorunu olan yıldız oyuncuları ancak 35'lerinde getirebilme alışkanlığımızdır. liglerimizin rekabetçi yapısı, din, sosyal çevre ve ülkenin dünya sahnesinde ne şekilde tanınır olduğu elbette bu durum konusunda çok büyük bir etken ama bu tip transferlerin takımlarımıza gram değer katmadığıda bir o kadar açık bana kalırsa. hayır bu oyuncularla şampiyonluğu geçtim final4 bile çok büyük bir hayalken günü kurtarma adına ne diye paralar havaya saçılır anlamış değilim. çık açıkla,bu sene bütçemiz bu kadar,bizi 3-5 basamak ileri götürecek bi oyuncu bulamadık,ona ayırdığımız bütçeyi seneye yapılacak transfer bütçesine ekliyoruz ki çok daha sansasyonel bir isim alıcaz de,kimse gıkını çıkartamasın. hayır aldığın adam senin genç isimlerine birşeyler katacak olur onuda anlarım ama arkada genç isimde yokki. neyse takımlarımız asla gidipte savic'i avrupayı salladığı zaman alamazlar yada smodis'i jasikevicius'u kupayı sırtlayıp kazandıkları yılın ertesinde bu ülkeye getiremezler, işte getirmeye başladığımız zaman yatırımların karşılığını almış oluruz yoksa büyük piyasada vasat esnaf olmaya devam ederiz...

numberonebasket dedi ki...

hotsauce21:
efes aslında bu sene daha iyi trasferler yapabilirdi ancak tütün ve alkol kanunu yüzünen kapanma noktasına geldi,eğer bir önlem alınmazsa seneye efes beko ligine değil sırbistan liginde veya rusya liginde göreceğiz.türk basketboluda tarihe karışacak a.iversonda gelse l.james 'da gelse kurtulamaz.
efes pilsenin bence bu sene yaptığı hata takımın en iyi oyuncusu ç.smith'i gönderip vasat a.wisniewski'yi alması oldu.keşke k.langford alınsaydı.m.thornto'nun yerine.takımın skorer gücü artardı.ayrıca pera'nın daha önce çalıştığı m.teletoviç'i getirirdim.ama 1 senelik olmuyor bu kanun yüzünden tıkanıyor.

HotSauce21 dedi ki...

ben o olay yüzünden olduğunu hiç sanmıyorum biladerim, kendinde diğer örnekleri incelersen bu olay artık kronik maalesef. hayır sen tütün yasası olmasaydı efes teodosic-khryapa-splitter'i alırdı diosan sölicek bişey yok zaten.

Sarıkaya dedi ki...

@ HotSauce21 : Niye yahu Efes Teodosic-Khryapa-Splitter'i de alır! Hele bi' 35 yaşına gelsinler, neden olmasın?:-))

HotSauce21 dedi ki...

az kaldı abi bende bekliyorum

Cevad Zort dedi ki...

@ Sarıkaya

jawai,radosevic ve pecherov 5 numara,ayrıca konuyu yanlış anlamışsın sanırım ,5 numara örneği vermeye çalışmadım zaten, euroleague takımlarında halihazırda oynamayan ancak o seviyeye potansiyeli olan yeni oyuncular bulup çıkarmaktan ,denemekten bahsediyorum ,potansiyelini bulmuş göstermiş eski oyuncular değil ,ya da zaten iyi olduğu bilinen pahalı oyuncular değil.. son dönemde çoğunlukla bu tip oyuncular alındı, raduljica dışında , ikinci başlık ise altyapıdan ya da diğer takımlardan genç oyuncular bulmak...

Cevad Zort dedi ki...

32 yaşına gelmiş kariyeri parlak yetenekli ama düşüşte olan bir oyuncu için en önemli etken zeka ve karakteridir. Vujcic doğru ortamı yakalarsa burada başarılı olacak karakteri ve duruşu gösterebilir ,vujcic zeki bir uzun ve yavaşlasa da fizik olarak düşse de mental bir yükseliş ile kazanma hırsını kaybetmemişse onu hiç beklemediğimiz kadar iyi bir noktada görebiliriz, umarım öyle olur..

Sarıkaya dedi ki...

@ Cevad Zort : Konu başlığı Vujcic olunca, "Altyapıdan ya da diğer takımlardan genç oyuncular bulmak" konusuna özellikle girmedim.. Zaten konu çok derin. Bu konu üzerine mesela Salsabasket tam günlük bir panel düzenlese, ilgilileri çağırsa, görüşleri alınsa ancak bi' yere varılabilir. Aslında böyle bi' panel sanal ortamda düzenlenebilir, neden olmasın?..

Üçüzlerimin ikizleri bayağı bi' baskete meraklı. 3 yıl Fenerbahçe Ataköy basketbol okuluna gittiler. Bu yıl da Efes minik B grubundalar. Netice-i kelam, lafı uzatmama gerek yok.. Altyapı konusunda iki üç lafın belini kıracak durumdayım da yerimiz dar burada!:-))

numberonebasket dedi ki...

hotsauce21
delikanlı efes istediği oyuncuyu alır ,bütçe açısından türkiye nin en güçlü müessesesi,hem fb,bjk,gs yi satın alacak kadar güçlüdür.rusyanın spartak moskova takımınıda satın aldı hatta partizan takımınıda satın almayı düşünüyor eğer efes kapatılırsa.Bütün oyuncularla 1 yıllık mukavele yapıldı tek raduljica ile 4 yıllık anlaşma yapıldı.NEDEN 1 YILLIK ANLAŞMA YAPILDI BUNUN CEVABINI VER DELİKANLI.SAÇMA SAPAN BİR YASA YÜZÜNDEN.NEYMİŞ İÇKİ SATILDIĞI İÇİN KAPATILMASI GEREKİYORMUŞ..DÜNYANIN HANGİ ÜLKESİNDE BÖYLE SAÇMA BİR YASA VAR?EFES SENİN GİBİ 20000 GENCİ SPORA KAZANDIRMIŞ VE KAZANDIRMAYA DEVAM EDİYOR SEN ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞU KESMEK İSTERM İSİN?