8 Ekim 2010 Cuma

"Semih'i Kardeşim Gibi Görüyorum"

Başlıktaki sözler büyük NBA efsanesi Shaquille O'Neal'a ait. Boston Celtics'in New Jersey Nets'i mağlup ettiği mücadeleyle birlikte ikinci hazırlık maçına çıkan Semih Erden'in 23 dakika süre alıp 2 sayı - 4 ribaundla tamamladığı maçın ardından yaptığı açıklamalarda şehri sevdiğini, ilk maçında başarılı bir performans gösterdiğine inandığını, Dünya Şampiyonası'nın kendileri için çok iyi geçtiğini söylemiş. Bu klasik konuşmaların ardına da Shaq ile iyi anlaştıklarını, onun Müslüman olmasının muhabbetlerini daha kolaylaştırdığını eklemiş.


Shaq de Semihle ilgili olarak "Benden ve Kevin'den çok şey öğrenecek. Onunla yakından ilgileniyorum, büyük bir oyuncu kendisi. Onu kardeşim gibi gördüğümü de tüm Türkiye'nin bilmesini istiyorum" demiş. Celtics koçu Doc Rivers da kendisine Semih'in performansı ile ilgili yöneltilen soruya "O çok iyi bir oyuncu, Shaquille'in yorulduğu anlarda bize yardımcı olacağını düşünüyorum. Soyunma odasında da tüm arkadaşlarının saygısını kazandı, kendini onlara ispatlamayı başardı" diye yanıt vermiş.

Semih oyununu en üst seviyeye çıkarabileceği bir takıma gitti belki de, bu en üst seviye kendi maksimumu, takımdaki dört uzundan da çok önemli şeyler kapabilir. Bu oyuncuların hepsinin farklı farklı alanlarda başarılı olduklarını da eklemeliyiz, Shaq'den pota altı oyunlarını, Kevin Garnett'den orta mesafe oyununu, Kendrick Perkins'den savunma sertliğini arttırmayı öğrenebilir. Ama iş uyanık olmakta, bunu benim Fenerbahçe Ülker günlerinden tanıdığım, Milli Takımla idman yaparken insanların on tane yaptığı ısınma hareketlerini beş tane yapmayı kar gören Semih yapamaz. Umarım NBA kendisine önce bu mental gelişimi getirir, o gelirse gerisi de gelir zaten. Hiçbir zaman bir süperstar olamayacaktır ama bahsini ettiğimiz mental gelişimi gerçekleştirmesi aranan bir oyuncu olmasını sağlayabilir. Umarım da öyle olur.

9 Yorum Yapılmış:

disc erec dedi ki...

Allah allah,bu bildiğimiz Semih Erden değil mi ya?

can metin dedi ki...

semih'in en büyük sorunu bu zaten. aklı hep başka yerlerde. bir düşünse, etrafına baksa keşke:)

HotSauce21 dedi ki...

ya şu esat yılmaer gazeteciliği ne zaman bitecek çok merak ediyorum. shaq, her nba'e giden türk basketboluya kardeşim der, gazetelerde shaq'ın müslüman olduğuna vurgu yapılıp çok ii anlaştılar geyikleri döner. hiç tarıq abdul wahad'la yada ne bileyim nazr muhammed'le böle bi yakınaşmaları olmadı mı acaba?

Miksiyon dedi ki...

şak sık sık pensilvayaya gidiyormuş diye duydum:))) anladınız siiiiz

norton dedi ki...

@Miksiyon ...Semih de bir fb. ''ülker'' li olarak okyanus otesine nba icin bir tesekkure gitmistir kesin;)

dilemma dedi ki...

semihin kardeşi olamaz o türünün tek örneği

Yiğit Gökçehan KOÇOĞLU dedi ki...

Geçen gün de 13 sayı - 5 ribaund - 2 blok ile oynamıştı.
Bakalım nasıl olacak..

Sheed dedi ki...

@hotsauce21

hahahah, kerem abi hakeem olajuwon röportajını hatırlar mısın ustanın?

Mirsad'a "Müslüman kardeşim" diye seslenen The Dream, kendisine "Namaz kılmayı öğreneceksin, böyle olmaz, hem buraya bir mescit yaptık beraber kılarız" dedi.

minvalinde bi şeylerdi :)

HotSauce21 dedi ki...

hahaha evet cem,direk gözümde canlandı o röportaj, namaz bölümü hakkaten efsaneydi, safları sıklaştıralım beyler