19 Ekim 2010 Salı

T.Telekom: 82 - Beşiktaş CT: 94 (Kartal Rahat Kazandı)

Beko Basketbol Ligi'nde ilk haftada perde Ankara'da kapandı. Kadrosunu sıfırdan yapılandıran başkent ekibi Türk Telekom, hızlı tempo ile göze hoş gelen basketbolu sahaya yansıtan Beşiktaş Cola Turka'yı ağırladı. Misafir takım hem savunmada hem de hücumda maça dağınık başladı. Üzerine Fedor Likholitov'un erken iki faul alması takımı için ilk başlarda sıkıntı yaratsa da A.J. Ogilvy'nin maça ısınması ve Burak Bıyıktay'ın molasıyla (artık coach ne söylediyse molada) skor 17-7 iken Beşiktaş periyodu 26-21 önde kapattı.

Michael Ignerski'nin etkili oyunuyla devam eden ikinci çeyrekte Beşiktaş ilk yarıda yaptığı 6 top kaybına rağmen skorda önde gitmeyi başardı. Hatta bir ara fark çift haneler sınırına gelse de hızır gibi yetişen Türk Telekom molası anlık kurtuluşu getirdi. Fakat bunun da üstesinden gelen konuk ekip devreye 34-47 önde girdi. İlk yarının en skorer ismi Polonyalı forvet Michael Ignerski. Bir maaş skandalı daha olmadığı sürece istikrarlı katkı verebilir. Devrenin bitimine dakikalar kala Greg Stiemsma'nın bloğuna faul çalınmasının ardından Ignerski'ye yapılan faulün es geçilmesi ile gelen düdük diyeti sorunsalı gerçekten fazlasıyla göze çarptı. Yorumcu Nur Germen'in de dediği gibi; hakemlik zor zanaat.

İkinci yarının başlamasıyla iki takım arasındaki fark da gün ışığında daha çok belirginleşti. Beşiktaş Cola Turka ne kadar akıcı oynuyor ve takım ruhu üst seviyedeyse; Türk Telekom da o kadar kötü. Faruk Akagün'ün elinde un, tuz, motor yağı ve çamaşır suyu var klişe örnek helvanın yapımı için. Coachun işi tam Mission Impossible. İkinci yarıda solist Mire Chatman liderliğinde Brodway'de konser veren dünyaca ünlü bir Jazz grubu gibi hücum ediyor Siyah-Beyazlılar. İzleyenlere göz bayramı adeta. Fakat aynı performansı randımanlı şekilde savunmada görmek güç.

Son periyot başında Fedor Likholitov, tam tabir olarak Greg Stiemsma'yı potaya sokuyor ve pota altı mücadelesi adına maç sona eriyor. Bir diğer gözüme çarpan ayrıntı olarak ise; Rasim Başak'ı oyun dışı hamlelerden uzak görmek sevindirici. Zira böyle oynadığında ne kadar iyi performans verebileceğini gösterdi attığı 5/6 üçlükle.

Maç sonunda Sani Becirovic ve Kzell Ray Wesson'un çırpınışları yetmedi. Siyah-Beyazlılar Başkent'ten 94-82 galip dönüyor Akatlar'a. Adeta Beşiktaş formasına dönüşünü kutlayan Mire Chatman 28 sayı - 6 asistle maça mühürünü basıyor. Cevher Özer ve Michael Ignerski'nin 17'şer sayısı hoşgeldin hediyesi olsa gerek Birleşik Devletli guarda.

Buğra Bayazıt

Türk Telekom (82): Ray Wesson 15 (5 ribaund- 1 asist), Sani Becirovic 14 (6 ribaund- 4 asist), Rasim Başak 20 (6 ribaund), Mehmet Yağmur 2 (3 ribaund- 2 asist), Fatih Solak , Adem Ören (1 asist), Orhan Hacıyeva (1 ribaund- 1 asist), Yunus Çankaya 12 (3 ribaund- 4 asist), Joseph Gaffney 9 (5 ribaund), Uğur Öğüt 2, Gregory Stiemsma 8 (7 ribaund- 2 asist)

Beşiktaş Cola Turka (94): Fedor Likholitov 13 (6 ribaund), Bekir Yarangüme 5 (7 ribaund- 2 asist), Mustafa Abi 4 (3 ribaund- 2 asist), Cüneyt Erden, Serhat Çetin 2 ( 1 asist), Michal Ignerski 17 (8 ribaund- 1 asist), Mire Chatman 28 (4 ribaund- 6 asist), Cevher Özer 17 (7 ribaund- 4 asist), Andrew Ogilvy 8 (4 ribaund- 2 asist)

4 Yorum Yapılmış:

Selami dedi ki...

Hayatımda Telekom kadar dağınık,savruk,takım oyunu ve savunma nedir bilmeyen bir takım görmedim.Topu eline alan üçlük sallıyor,Mehmet Yağmur,Yunus,Rasim...
Pota altını kullanmak adeta yasak,alan savunması yapıyor,kaymayı beceremiyorlar,Cevher ilk yarı sol dipten üçlük antremanı yaptı adeta,takımın pota altı savunmada follaş olmuş,Fatih Solak'ı oyuna almak için 3.periodun ortasına kadar bekledi,Faruk Akagün maçtan sonra demiş ki:'' Birilerinin kellesi alınacak ,düzen sağlanacak''Aman hoca dikkat et,kellesi alınan sen olmayasın.Daha birinci period oynanırken,ki maç kafa kafaya,Telekom benchi ekrana geldi,bütün oyuncuların yüzünden düşen bin parça,herkes mutsuz.Beşiktaş için yapmış olduğum final adayıdır yorumuma bazı arkadaşlar gülmüştü, iddiam devam ediyor,finansal sorunlar tekrarlamazsa,çok ciddi final adayıdır bu takım.Hem karakterli Türk oyuncular,hem de takıma uyum sağlayan yabancılar ve Burak Hoca ile bu takımın sırtı kolay kolay yere gelmez derim.

Kapkankağan dedi ki...

acaba koç akagün takımla birlikte sahaya çıkmış mı?

giray15 dedi ki...

Telekom inanılmaz bir takım.Sahada gördüklerime inanmakta güçlük çektim. Bir takımın hücum seti olmaz mı? Bırakın pas isteyen adamı,arkadaşını çıkartmaya çalışan bile yok. Yunus Çankaya LeBron olmuş Ankara'da da haberimiz yok,ekine geleni sallıyor. Mehmet Yağmur bu takımın birinci guardı olamaz gibi. Savunma zaten yok, bir ara Beşiktaş alan savunmasına top çevirmekten o kadar zevk aldıki potaya göndermediler topu.Çünkü topu eline alan,çok daha boş bir arkadaşını gördüyordu. Beşiktaş iyi takım,sürpriz zorlamalı, finale oynamalı. Şu haliyle Efes'ten bence iyi.Ama popüler soru Iverson gelirse işleyen düzen çomak sokulur,dikkat!

aysenur dedi ki...

gecen sene ki telekomun yerinde yeller esiyor...dağlar kadar fark var..büyük fiyatlı yabancıları yolladın bari kaliteli türklerin vardı onların bazılarını tutsaydıın simdi cok mu iyi oldu??sözde bütce küçüldü sürekli oyuncu alıyor gönderiyor değiştiriyor.yunus hakkaten sürekli sallıyor bu sallamayla 30 falan atması lazım her mac:))