14 Kasım 2010 Pazar

Aliağa: 90 - Antalya BŞB: 97 (2 Yabancılı Antalya Uzatmada Kazandı)

Haftanın kapanış karşılaşmasında İzmir'de karşılaşan iki takımın mücadelesinde maç öncesi beklentiler Aliağa galibiyeti yönündeydi. Antalyalı Dewan Downey da annesinin rahatsızlığı nedeniyle ülkesine gidince iyice dar bir rotasyonla mücadele etmek zorunda kalan Antalya BŞB'nin İzmir'den galibiyet çıkarması bana da çok zor gözüküyordu açıkçası. Fakat maça takım halinde çok yüzdeli başladılar, 'Baskın basanandır!' dedikleri 2. çeyrekle birlikte de farkı açmayı başladılar. Devreyi 6/12 üçlük, 9/19 ikilik isabetiyle 39-27 önde kapatan konuk takım, 25. dakikayı da 50-31 önde geçti. Aliağa'nın takım halinde çok düşük yüzdeli şut kullandığı bu rüzgarda Antalya ekibi de kusursuza yakın bir şut performansı yakalayınca oluşan bu fark Aliağa'nın direncini kıramadı. Devam eden 10 dakikada neredeyse şut kaçırmadan, kaçırdıkları nadir topların da ribaundunu alarak 36-16'lık muazzam bir seri yakaladılar ve bitime 4.30 kala ilk kez öne geçmeyi başardılar (67-66). Neredeyse 5 kişilik rotasyonuyla mücadele eden Antalya'nın beyaz havlu atmasını beklemek çok da anlamsız olmazdı bu anlarda, fakat bu kez de onlar yanılttı ve oradan ayağa kalkmayı başardılar. Bitime 7 saniye kala Christopher serbest atışları sayıya çevirebilse normal sürede bitireceklerdi maçı fakat Randle'ın son saniye basketiyle uzatmaya gitti karşılaşma (75-75).

Uzatmanın ilk dakikası 77-77 beraberlikle geçilirken koç Halil Üner'e çalınan teknik fauller neticesinde altı atış kullanma şansı yakaladı Antalya BŞB. (Orada ne olup bittiğini daha sonra detaylıca öğreniriz.) Maçın kırılma anı da burası oldu aslında. 4. çeyrekle birlikte yakaladığı ivmeyi burada kaybetti ev sahibi. 40 ve üzerinde süre alan 3, 35 ve üzerinde süre alan 5 oyuncusuyla İzmir deplasmanından 97-90'lık muazzam bir galibiyet çıkarttı Antalya. Üstelik sadece iki yabancısıyla. 5. maçlarında 4. galibiyetlerini alan Antalya'da Prince 33 sayısıyla maçın en skoreri olurken 7 ribaund-6asist-4 top çalmayla bu performansı galibiyeti dönüştürmeyi başardı. Muratcan'ın 14 sayı-11ribaund-4 asisti, Cristopher'ın 19 ve Polat'ın 14 sayısı da yine değerli katkılardı. Ve en önemlisi elbette bu istatistikleri neredeyse oyundan çıkmadan ve uzatmayı dahil etmezsek yüksek yüzdeyle yapmış olmaları. Aliağa ise berbat başlayıp harika geri dönüş yaptığı karşılaşmada üç yabancısının 63 sayısına rağmen, başlangıçtaki düşük performansı nedeniyle galibiyete ulaşamadı. Tam dört oyuncunun beş faulle oyun dışı kaldığı Aliağa'da Randle 26 sayısıyla takımın en skoreri oldu. Gününde olduklarında bu salonda herkesi devirebildikleri gibi tam tersi de geçerli, bunu net şekilde gördük bugün.

Tüm bu bilgileri canlı anlatımdan dökmek zorunda kalmamızda emeği geçen Spormax'e de teşekkür etmeden bitirmeyelim yazıyı. Dün Bornova-Olin, bugün bu maç. İkisinin de heyecanlı, kora kor geçeceği aşikar ama İzmir'de oldukları için yayın programına dahil edilmiyorlar. Sezon başından bu yana ligin dört büyük takımı haricinde yayınlanan maç yok zaten. Bari TBL değil İstanbul takımları yayıncı kuruluşuyuz diyin, biz de bilelim neyin ne olduğunu. Gereksiz beklentilere girmeyelim hiç. Haftaya İzmir'de Karşıyaka-Banvit maçı var. İki takım da çok formda. Keyifli bir atmosferde, muazzam bir maç olacak. Ama tabii ki yayın programında yok karşılaşma.Yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler.

Aliağa Petkim (90): Erdem Türetken 6 (3 ribaund, Polat Kaya 2 (1 ribaund), Levent Bilgin 2 (2 ribaund), Barış Güney 1 (2 asist), Hüseyin Beşok 3 (10 ribaund), Aubrey Coleman 20 (7 ribaund-4 asist), Önder Külçebaş 2 (3 ribaund-1 asist), Jerome Randle 26 (3 asist), Kaan Üner 9 (2 ribaund-2 asist), Brandon Hunter 17 (12 ribaund-3 asist), İlkay Okay 2.

Antalya BŞB (97): Muratcan Güler 14 (11 ribaund-4 asist), JP Prince 33 (7 ribaund-6 asist), Patrick Christopher 19 (2 ribaund-2 asist), Hadi Doğan 8 (1 ribaund-3 asist), Emre Bayav, Barış Hersek 9 (9 ribaund-3 asist), Polat Kocaoğlu 14 (6 ribaund-1 asist)

8 Yorum Yapılmış:

commodorre dedi ki...

Çok ilginç bir maç oldu.Yalnız maçın kopuşu kesinlikle Halil Üner 'in teknik faullerle atılmasıydı.Birtan Saka güçlükle kendisini kontrol etti.Aynı şekilde Hunter'da çok mücadele verdi Halil Hocayı tutmak için.77-77 iken olan bu olay sonrası kazanılan 6 atış(3'ü kaçmasına rağmen)ve Randle'nin hemen 5 faul alması maçı kaybettirdi.

fuat dedi ki...

halil üner teknik faulleri hakeme itirazdan mı aldı acaba? diskalifiye olduğu için erdemir maçında da tribünde olacak. çok ağır oldu bu aliağa petkim için

commodorre dedi ki...

Evet,itirazdan aldı.bence sinirlerini kontrol edebilmeliydi Halil Hoca

math dedi ki...

Bugün çiğliden geldim maçı izlemek için.Özellikle 2. yarı seyirci desteği gerçekten muazzamdı Aliağa seyircisi bu ligdeki en iyi ilk 3 içine girer kesinlikle.Antalya boyalı alanı çok iyi savundu bugün.teknik fauller ve uzatmalarda Aliağanın kaçırdığı boş üçlükler maçı antalyaya verdi.Bu atmosfere rağmen kazanan antalyaya tebrikler.

Kapkankağan dedi ki...

muratcan güler neler yapmış öyle bravo

Cakarta35 dedi ki...

bu jöleli rüştü (gerçi dün jöleli değildi)aliağa ya takmış bunun yönettiği maçlarda işi zor AĞA nın yattiği yerde rahat yatabiliyormu yazıklar olsun emek hırsızlığı yapıyor bu adam

mustafa dedi ki...

Halil Üner'in yüzünden maçı kaybetti Aliağa. Kardeşinin Antalya' dan ayrılmasına galibiyet alarak cevap vermek istiyordu ama, gereksiz öfkesi yüzünden oyunun kontrolünü kaybederek, 2 yabancılı toplam 7 oyuncuyla oynayan bir takımı yenemedi. Daha önceden can ciğer olduğu Ahmet Kandemir'e saldırmasıda çok yakıştı onun gibi bir antrenöre !!!

markpope dedi ki...

aliağanın ilk yarıda savunma yapma çabası yoktu. ilk 2 periyot antalya bşb, postta yaptıkları 2li oyunlarla çok kolay sayılar bulup farkı açtı. ancak 2. yarı aliağanın müthiş baskısı karşısında antalya bşb topu karşıya bile geçiremedi. atılan pasların, getirilen topların hepsi top kaybı ve ardından kolay basketlerle sonuçlandı. halil üner maça gölge düşürmese aliağa taktik savaşının galibi olabilirdi.
@cakarta35
halil ünerin atılmasından dolayı ortada emek hırsızlığı olması söz konusu olamaz. bunları pozisyon pozisyon söylemek çok hoş değil ancak, hadi doğana 3 saniye içinde çalınan 5 saniye, aliağanın çemberden dönen topunun sayı sayılması, masa hakemlerinin oyuncunun geldiğini görmelerine rağmen değişikliği işaret etmemeleri...bunları hesaba katınca birileri de çok rahat çıkıp antalya bşb emek hırsızlığı mağduru diyebilir.ben hakemlerin böyle bir husumet duygusuyla sahaya çıktıklarına inanmak istemiyorum. dün sadece ilk teknikten sonra ikinci teknik neye geldi onu tartışabiliriz bence.