27 Kasım 2010 Cumartesi

Beşiktaş CT: 94 - M.P. Trabzonspor: 85 (Iverson'sız Beş Maçı Kazandı)

Geçen haftanın iki kaybedenini karşı karşıya getiren mücadelede kazanan taraf son çeyrekte tam 32 sayı üreten Beşiktaş Cola Turka oldu. Hafta içinde yaptığı açıklamaların ardından devrede hiç oyundan çıkmadan 10 sayı - 8 asist - 2 ribaund ile oynayan Allen Iverson'a yeni transferi Dragojlovic'in her iki pota altındaki etkili oyunu ve ikinci çeyrekte üstüste bulduğu dört isabetli üçlükle cevap veren konuk takım, devreye 41-41 beraberlikle girilmesini sağladı. İlk yarıda hiç üçlük isabeti bulamayan Beşiktaş'a karşılık yay gerisinden 4-11 ile 12 sayı çıkartan Trabzonspor, bu 4 isabeti de arka arkaya buldu ve bu sayede skora tutundu. Trabzonspor'un takım halinde 9 asist yaptığı devrede, Beşiktaş'ın yapmış olduğu 8 asistin tamamının Iverson imzalı olamsı ise bir başka değerli nottu devreye dair. Dragojlovic ve katkı vermesi muhtemel tek yerlisi Ersin Görkem'in faul problemine girmesine karşın oyuna tutunmayı başaran Trabzonspor,maçın ilk 26 dakikasında oyundan hiç çıkmayan Iverson'lı Beşiktaş'a karşı final periyoduna 62-61 geride girmeyi başardı. Bu noktada son 75 saniyeye sıkıştırılan Hakan Yapar-Hadi Özdemir imzalı 7 sayı Trabzonspor'un finale umutlu girmesini sağladı.

3. çeyreğin bitimine 3.30 kala Iverson oyundan çıktığında skor 55-53 Beşiktaş Cola Turka lehine idi fakat oyun bütünüyle ortadaydı. Iverson oyundayken topu yönlendirme insiyatifini kullanmayan ve pasifize edilmiş gözüken Chatman da yalnızca 5 sayıdaydı bu anda. Iverson'ın kenara gelmesiyle nispeten ve zaman zaman sertleşen Beşiktaş, hücumda da Chatman önderliğinde o eski, akıcı hücum gücüne kavuştu. 26 dakikayı 5 sayıyla geçen Chatman, maçın koparıldığı bu sekansa tam 14 sayı-2 asist-2 top çalmayla imzasını çakan isim oldu. Rus pivot Likholitov da boyalı bölgede etkin bir performans göstererek 20 sayı-8 ribaund ile tamamladı karşılaşmayı. Özellikle maç başlangıcında çok dominant gözüktü Likholitov. Yalnız Iverson kenardayken 55-53'den 84-70'e taşınan skor mühim bir detay bence. Zira Göttingen ve Hemofarm maçlarında da benzer senaryoları gördük. Bitime 2 dakika kala Iverson oyuna döndü, fakat oyun çoktan bitmişti. Cevher Özer'in beklenen katkıyı yapamadığı günde Ignerski, 2 kritik üçlük yollarken Ogilvy de 14 dakikaya 12 sayı sıkıştırmayı başararak değerli bir katkı verdi galibiyete.

Her geçen gün fiziki açıdan kuvvetlenen Iverson, karşılaşmayı 14 sayı - 8 asist (tamamı ilk yarıda)- 3 ribaund-1 top çalmayla tamamladı. Ki bu Türkiye'ye geldiğinden bu yana açık ara en efektif performansıydı. Maç boyunca hiç üçlük denemeyen Iverson, sayılarının tamamını yay içerisinden çıkarmayı başardı. Maçın başında kullandığı iki serbest atışı da sayıya çeviremedi, onu da not düşelim. Maç sonunda sevgili Volkan Günak'a ilk röportajını veren Iverson sahada oynanan oyuna ritm uydurmaya çalıştığını söyledi, kazanmak önemliydi diye de ekledi. Her ne kadar Volkan Günak söylenilenlerin tamamını çevirmese de. :)

Zor günler geçiren ve şiddetle galibiyete ihtiyaç duyan Trabzonspor'da ise Jamison sakatlığı nedeniyle forma giyemezken yeni transfer Dragojlovic'in takıma bir hava kattığı kesin. 7-8 isabetle 18 sayı - 12 ribaund (7'si hücum) ile tamamladı maçı. Oyunu aklıyla oynayan uzunlardan. Wright da istenen rakamları yaptı bugün, 20 sayı-10 ribaund ile. Ersin Görkem'in 14 sayısını galibiyete dönüştürecek faktör ise yabancı kısaların göstereceği şut performansıydı. Akatlar'da bu üçlünün performansıyla galibiyete yaklaşan Trabzonspor'u galibiyetten uzaklaştıran etmen ise Snow-Obasohan ikilisinin 5/24 şut isabeti oldu. 22 hücum ribaundu çektiği karşılaşmadan mağlup ayrılan Trabzonspor, seriyi 5 maça çıkardı. Haftaya evlerinde Mersin BŞB ile karşılaşacaklar. Ne yapıp edip kazanmaları gereken bir karşılaşma.

Beşiktaş Cola Turka (94): Allen Iverson 14 (3 ribaund- 8 asist), Fedor Likholitov 20 (8 ribaund), İsmail Çevik 2 (1 ribaund), Bekir Yarangüme (2 ribaund), Mustafa Abi, Cüneyt Erden 4 (1 ribaund), Serhat Çetin 6 (2 ribaund- 1 asist), Michal Ignerski 10 (4 ribaund), Mire Chatman 19 (3 ribaund - 6 asist), Cevher Özer 7 (2 ribaund - 2 asist), AJ Ogilvy 12 (1 ribaund- 1 asist)

M.P. Trabzonspor (85): İlker Türel (1 asist), Aleksandar Rasic 8 (2 ribaund- 8 asist), Ali Karadeniz 20 (10 ribaund), Hadi Özdemir 4 (2 ribaund), Ersin Görkem 14 (2 ribaund- 1 asist), Caner Öner (1 ribaund), Hakan Yapar 6 (5 ribaund- 2 asist), Serhat Büker, Derrick Obasohan 8 (2 ribaund- 1 asist), Alwin Snow 7 (1 ribaund- 2 asist), Vladislav Dragojlovic 18 (12 ribaund)

3 Yorum Yapılmış:

bigben dedi ki...

Snow ve Obasohan'ın düşük performansı, içeride Wright'ın beslenememesi, ilk üç çeyrekte 1/8 üçlük atan Bjk'ya alan savunması yapılmaması... İlk üç çeyrek 62 yiyen takım, son çeyrek 32 yedi. Doğan Hakyemez de basına demeç veriyor: "Oyuncular bu seviye için yeterli değil" O zaman paralar nereye gitti?

ali dedi ki...

bjk eger bır seyler yapmak ıstıyorsa turk oyuncu kalıtesını artırmalı su an bosta oyuncu cok yok ama enes olabılır rfesde hıc sure alamayan cenk olabılır bu oyuncular alınabılır turk oyuncuların oyuna katkısı cok yok basarı elde etceksenız turk oyuncuların katkısı olması lazım

Utku61 dedi ki...

Hakemlerin devre arasında Trabzonlu yöneticilere o çirkin söylemlerde bulunmuşlarsa derhal gerekenin yapılması lazım. Şimdiye kadar hakemlerle ilgili hiçbir şikayette bulunulmamıştır. Dün de yapılabilecek hatalar elbette olmuştur. Ama devre arasında sen bir takımın yöneticisine ikinci yarı siz görürsünüz tarzı söylemde bulunulmuşsa çok yazık.

Maç için söylenecek fazla da bir şey yok. Sadece yeni katılan yabancı ilk maçı olmasına rağmen iyi katkı verdi. Takım olarak da bir kaç oyuncu hariç diğer maçlara nazaran iyi sinyaller verdiler.