26 Kasım 2010 Cuma

Davuldan Rahatsız Olan Efesli Oyuncular & Efesliler'in Protestosu

Efes Pilsen'in bana göre takdir edilesi taraftar grubu 'Efesliler' dün yine salondaki yerini almış, pankartlarını asmış, bayraklarını hazırlamış, davul ve megafon sistemini de devreye sokup maça hazır hale gelmiş ancak yanlarına gelen bir kulüp görevlisi ufak bir ricada bulunmuş kendilerinden. Efes Pilsen'li oyuncuların sesten rahatsız olduğunu, bu nedenle de davulların ve megafonun kaldırılmasını istemiş. Şaşmış kalmış 'Efesliler' grubu. Ama tepklerini de göstermişler. Üzerlerindeki formaları çıkartmışlar, takım benchinin arkasındaki yerlerinden ayrılıp başka bir yere geçmişler, ayrıca salondaki pankartları da ters çevirmişler. Hal böyle olunca da ortaya çıkan şey, çalışkan kardeşim Serdar Ocaksönmez'in objektifinden çıkan bu ironik kare olmuş. Efesliler grubunu sayıca fazla bulmayabilirsiniz, hatta görmezlikten bile gelebilirsiniz ama tepkilerini oldukça medeni bir şekilde ortaya koyan, bu işe kafa patlatıp, ciddi emek harcayan bir grup olduklarının altını bir kez daha çizmek isterim ben.

39 Yorum Yapılmış:

Semt Aşığı dedi ki...

Aidiyet duygusu , arma aşkı olmayınca böyle oluyor.Herkes gibi sanal bişeyi elle tutulur hale getirmişlerdi.Bu da patladı.
1.Takım için orda olan bi adamın sporcuları deoralize etme hakkı yoktur.Kendi egon için ordaysan bilemem.
2.Taraftar oyuncular dedi diye oraya gelmedi.Oyuncular dedi diye gitmez.Yarın bunların hepsi transfer olucak ve sen yine o tribünde olacaksın.(Normal taraftar budur)
3.Benc arkası yer seçimi olarak yalnış.Tüm dünyada kemik taraftar grupları pota arkasında olur.Davulun orda ne işi var?
4.Hatalı bir iş hatalı bir karar.Hatayı hatayla örtme işleri
5.Şirketin takımının taraftarı olmaz.Olmasında zaten.Bu kadar emek veren insanların evinde oturmalarına da gönlüm el vermiyor.Hepsi kendi semtinin basket takımını desteklesin...

Tarjeta Amarilla dedi ki...

kulubun davuluyla taraftarlik yaparsan bunlara katlanacaksin. Nasil veriyorsa oyle de alir kulup o davulu. Bu arada ben sahsen kendi takiminin benchinin arkasina davulla megafonla gecip gurultu yapan bir taraftar grubu gormedim duymadim simdiye kadar.madem yapacaksin gec pota arkasina veya rakip bench civarina konumlan...

RevoLveR dedi ki...

slovenya almanya yunanistan polonya israil gibi deplasmanlarda taraftarların nasıl çılgınca takımlarını desteklediklerini salonda inanılmaz atmosfer oluşturduklarını görüp bizim efesli oyuncuların iki bavul sesinden rahatsız olup bunu engellemeleri hakkaten garip bir ülkede yaşıyoruz

fuat dedi ki...

deklamşör değil deklanşör hocam. bir de fotoğraf karesi deklanşörden çıkmaz, objektife yakalanır. deklanşör fotoğraf makinesinin içinde, film ile objektiften gelen ışığın arasındaki perde'yi açıp kapamaya yarayan, kısaca kontrol eden düğme. kolay gelsin...

kutay dedi ki...

salonda çalan davullar hakıkaten rahatsız edici. gecen cska maçında o davullar nedeniyle üst kata çıktık, bu hafta maça gitmeme nedeninimiz diyemem ama nedenlerinden biri oldu..

ayrıca bench arkasında olması daha da kötü.. cska maçında arkadaşlarla onu konuştuk, neden rakip bencin arkasına gitmiyorlar diye...


açıklama ve protesto yine de tarz olarak şık olmuş.. "1 smit parası" edebiyatı yapılmasa daha da güzel olumuş. kulüple ve sporcularla sorun yaşamak her taraftarın her taraftar grubunun başına gelecektir. ilk çatışmada grubu fesh etmek samimiyeti zedeliyor..

Sinan Doğan dedi ki...

bir avuçta olsa mevcut Efes taraftarı kendini kulüpten önce feshetmiş malum sezon sonunda kulübün kapanmasıda ihtimal dahilinde..

Adsız dedi ki...

efes oyuncular haklı bence Benc arkası davulcuları neişi var konuk takım olsa neyse .bence pota arkasında olması gerekiyor.oyuncuları rahatsız olması normal

Murat dedi ki...

Semt Aşığı'na aynen katılıyorum.

Oyuncuların ve görevlinin istediği şey pek de saçma gelmedi bana açıkçası. Makul bir istek gibi görünüyor. Arkadaşlar kendilerini biraz yorarak megafonla falan değil kendi sesleriyle tezahürat, gürültü, ıslık vs yapmalılar. Biraz cefa çeksinler, bir şey olmaz ses tellerine, bir günde iyileşir :)

Çok da narinlermiş ayrıca. Takımdan gelen bir istekle hemen desteği kesip küsmüşler! Bu kadarmış kulüplerine olan sevgileri demek ki. Bu kadar kolay ve ucuz olmamalı taraftarlık. Gün gelecek oyuncularla, gün gelecek yönetimle ters düşeceksin. Ama sen gitmeyeceksin tribünden. O tribün senin, o kulüp senin. Transferle gelip giden oyuncuların değil.

Biraz taraftarı etkili olan basketbol takımlarının tribünlerine, ordaki destek ve sevgiye baksınlar. Belki farkı görüp dersler çıkarırlar.

saLsa dedi ki...

@fuat

M ile N yanyana olunca böyle olmuş, objektif konusundaki bilgilendirmen için de ayrıca teşekkürler.

saLsa

Murat dedi ki...

Yoksa kulübün kapanacağını anlayıp sene sonunda kapanmış bir kulübün taraftarı olarak ortada kalmaktansa ufaktan yol mu alıyorlar? :)

HotSauce21 dedi ki...

ne kamuoyunu nede taraftarını sallamayıp tamamıyla burnunun dikine giden bir yönetim ve manajerle efesliler çok bile dayanmış bana kalırsa.

ha yukarıda arkadaşların yazdığı kendi benchinin arkasında davul çalma saçmalığıda yine tam bize göre olmuş cidden. turkish stayla

1 ekmek parası edebiyatıda öğle yemeği sonrası okudukça mide bulandıran cinsten

KEREM dedi ki...

Her ülkede davullar var deniliyor, doğrudur. GS taraftarı olarak biz de bazen Avrupa maçlarına davul getiriyoruz. Davul önemli etki yapıyor evet ama yanında tezahürat da olursa. Davul sesi tezahüratın coşkusunu ve etkisini arttırmak için kullanılır. Dünyanın hiçbir yerinde tek başına davul çalınmaz, çalınan davul kulakları tırmalar haliyle. Efesliler'in ateşli taraftar grubu olmadığı için onlara kızamıyorum, onlar da imkanları dahilinde takıma destek olmak istemişler. Sonuçta binlerce kişi büyük sesler çıkaramaz orada. Taraftarı olan kulüpler bile bunu çok zor yapabiliyor zaten. Bu bağlamda yapmak istedikleri doğru ama uygulama hatalı olmuş sanırım. Üstelik davullar alındı diye küsülürse biz bittik valla. Bizi geçmişte kombineleri yerlerimizden kaldırdılar, bağırmamıza bile karıştılar, sahaya protestomuzu engellediler ama yine küsmedik. Davulların alınması ne ki?

ebruli dedi ki...

her ne olursa olsun taraftarız diyolarsa efes pilsen den desteklerini çekmemeleri gerekirdi evet protesto şık olmuş ama bir avrupa maçında hele ki bu kadar önemli ve kritik bir maçta bu tepki yanlış olmuş efes pilsen e karşı olanların ekmeğine yağ sürmüşler

caglar dedi ki...

eğer oyuncular ve taraftarlar davuldan, tezahürattan rahatsız oluyorlarsa opera yada tiyatro gibi daha sessiz salon etkinlikleri var bence onlar tercih edilebilir.Spor taraftar varken güzel boş salonlara oynamak çok mu güzel? zaten az olan seyirciyi bu gibi geri kafalı fikirlerle kaçırmak nasıl bir iş ?

Miksiyon dedi ki...

Davul yasak diye biliyordum salonda değiştimi yönetmelik? Ankarada maçlara çıkarken hakemler bizim taraftarın davulunu salondan çıkartıyorlardı üniversite maçlarında.

EmreKSK dedi ki...

Efes Pilsen Spor Kulübü'nün taraftarı yoktur.

EmreKSK dedi ki...

Efes Pilsen Spor Kulübü'nün taraftarı yoktur.

koray dedi ki...

Davul TBL'de yasak Avrupa maçlarında serbest biz daha medeniyiz ya !!!

Ayrıca çocuk çocuk ve aileler davul sesi dinlemeye mecbur mu ? Hakları değil mi sakin bir ortamda maçları izlemek.

Adsız dedi ki...

Tam 1,200 kişilik çılgın sayıda bir taraftar grubunun desteğini kaybettiler.

sannti dedi ki...

Davuldan değil de megafonla verilen siren sesinden ciddi derecede şikayetçiydim ben de. İsabet olmuş. Efeslilerin gösterdiği tepkiyi gereksiz buluyorum açıkçası. Kulüp yetkilileri "Davuldan oyuncularımız rahatsız oluyor." demişler alt tarafı, olayı bu kadar abartıp, simit parasına kadar getirip de dramatize etmenin lüzumu yok.

Cemal dedi ki...

Birileri trübünlerin babalarının çiftliği olmadığı anlaması lazım. Orada destek veriyoruz diye her istediğini yapamazsın . Hele hele elinden oyuncakların alındığında çocuk gibi küstüm gidiyorum diyemezsin. Yani taraftarsan diyemezsin. Bench arkasında davul çalmanın mantığını da söylesinler zira anlamakta zorluk çekiyorum . Efes pilsenin böyük taraftarı böyle olmamalı :)

noir34 dedi ki...

Çok sempati duysam da, Efes Pilsen insanlarda bir aidiyet duygusu oluşturamayarak bugünkü durumlara geldi. Klubün bu yönde hiç çalışması olmamasına rağmen, 1200 kişilik gibi bir grubun oluşması yine başarı sayılır.Efes Pilsen ilk açıldığı dönemki gibi Modaspor bünyesinde devam etse, şimdi bile daha fazla taraftarı olurdu.

Sarıkaya dedi ki...

Kapanması durumunda epey bi' kimsenin sevinçten göbek atacağı bi' kulübün, var olmadığı varsayılan taraftarı konusunda epey bi' anti madde teorisi üretilip, felsefi yorum yapılmış!:-)) Gayet güzel.

Aslında konuyu en güzel ilk postun sahibi "Semt Aşığı" toparlamış. Evet de, Sinan Erdem bizim eve 50 metre!.

Erman Tüneri dedi ki...

Küstüm ben misketlerimi geri ver gidiyorum . Adamlar haklı git rakip takımın benchinin arkasıda çal davulu ya da ben bizim takımın konsantrasyonunu bozacam dersen bilemem tabii salonlarda belli kriterler vardır en abuk sabuk işlerin yapıldıgı yer pota arkasıdır yok biz orayada geçmeyiz derseniz bilemeyiz tabii altı ustu davul çalmayın denmiş biraz sag duyulu yaklaşıp sorun çıkmayacak seyden buraya geliyorsa zaten sizin ki taraftarlık değildir postmodern bir yaklaşım hevesiniz kaçtı tarafatarlık bitti bumu şimdi taraftarlık gorende salona almadılar sizi ya da salondan dısarı cıkarttılar sanar.

numberonebasket dedi ki...

bu davul ve zurna ile tezahurat yapmamak sebebiyle efes pilsen den uzaklaşmak oldukça yanlış.
Efes Pilsen kulübü ne yapsın ? oyuncuları böyle istemiş fakat bence maça gelmemekle ne taraftar bir şey kazanır ne de oyuncular türk basketbolu ve efes kulübü zarar görür.Bence maça gelinmeli oyuncular mahçup olmalı..
Bu sene rako iyi savunma yapıyor enderin oynatılmama sebebi savunma yapmamasıymış.Bence ender ve ersin dağlı mutlaka bu takıma kazandırılmalı ve kazanılmalı o zaman iyi bir koç ünvanını alırsınız.EfESİN ESAS SENDROMU DIŞ MAÇLAR .bu sendromdan kurtulmanın cevabı olimpija gibi sert ve iyi savunma yapmalı..

Oguzhan dedi ki...

Taraftar grubunun çok hassas davrandığı üzerinde durulmuş ama
Efes Pilsen in o beğenilmeyen taraftarı Efes in için çok değerli olmalı,olmak zorunda. Artık Abdi İpekçi nin tamamen dolduğu ve bir o kadar kişininde dışarıda kaldığı günler geride kaldı.

Selcuk dedi ki...

Taraftarın yanlışı " Pota arkası yerine kendi takımının benchi arkasında yerleşmek ve işi megafon ve davula kadar götürmek " Efes Pilsen kulübünün yanlışı " Usulünce; arkadaşlar bir dahaki maçta ya pota arkasında yerleşin ve orada davul vs. kullanın, bu maçta da şimdilik davulu kullanmayın lütfen, demek. " Ayrıca oyuncular rahatsız oluyor demek de ayrı bir yanlış.

henry turner dedi ki...

oyuncular haklı taraftarla oynamaya alışkın değiller :))

fuat dedi ki...

m ve n el sürçmesini tahmin etmiştim ama ukalalık bu işte bünyede durduğu gibi durmuyor :) rica ederim, kolay gelsin...

Adsız dedi ki...

çünkü Efes Pilsen in taraftarı yok salonu dolduran kalabalıklar var onlar basketbolsever, Efes Pilsen hiçbir başarısını taraftarı sayesinde elde etmedi , çünkü Efes Pilsen in taraftara ihtiyacı yok , Efes Pilsen in bir tek erkek basketbol takım var ve onun için harcadığı para ,bizlerin tv başında gönülden desteği var o kadar , onunda içine etmeyi başardılar , Efes Pilsen gücü olan ruhu olmayan kansız cansız bir varlıktan ibaret , hepsi bu , Efes Pilsen BJK olamaz GS olamaz FB olamaz , TS olamaz ,olamadı ,olamayacak , kazansa bile ...

ozer dedi ki...

Efesliler grubu olarak gecen macta verdigimiz anlık tepkinin haklılıgına karsın bundan sonra efes maçlarına gelmeme takımı desteklememe gibi bir yaklaşım soz konusu değildir.

Efesliler Grubu Kurucusu
Başkan
Özer Yıldız

Sarıkaya dedi ki...

Özerciğim, Fenerbahçe'ye tribün lideri olacak adamsın! Harcatma kendini..

Efesli olmak dışardan bakılınca Saylonlu olmak ile eşdeğer ama aslında daha da akıllara ziyan!..

Çetin Çeki zamanında, bizleri formalarımızla takımı havaalanında karşıladığımızı gördüğünde "Gençlerle ilgilenin" demiş etrafındakilere.. Demek ki "taraftar" ve "sahip çıkmak" hücrelerinin beyninde oluşmasına epey zaman var!:-((

yusuf dedi ki...

efes pilsen ve taraftar?
pardon bunu ciddiye alamam.

agopist dedi ki...

Efesli olduğumu aileme eşime anlatamamışım, beni tanımayan insanların Efesli yoktur genellemelerini zaten değiştiremem.. Turkbaskette yayınlanan buraya eklenip sonra da silinen yazıyı gruptan kim yazdı bilmiyorum ama yöneticilerden biri değil.. Fedakarlıkla onca hazırlık yapıp organizasyonlarla insanları salona getirdiğimiz, coşkuyla takımı desteklemeye çalıştığımız anda takımdan birilerinin benden, bizden rahatsız olması üzdü bizi. Bu durum var olmadığı varsayılan takım sevgimizi ve aidiyet hissimizi zedeledi. Biz de protesto ettik.. Şimdi ilk ev sahibi olduğumuz maçta yine tribünde olacağız... Emniyet'e deplasman için taraftar gelmeyeceğine dair yazı verildiği, deplasmana gitmek istediğimizde direk Efes Pilsen Spor Kulübü tarafından engellendiğimiz zamanlar da oldu. Kızdık ama salondan ayağımızı kesmedik.. Ben 1994'ten bu yana salonlardayım, tribündeyim. Bu öyle kolay kolay değişmez...

Gurcay dedi ki...

Efes Pilsen Spor Kulübü'nün taraftarı olmayacağını iddia eden arkadaşlar neye dayanarak bunları söylüyor bilmiyorum ama biz Efes Pilsen taraftarıyız. Efesliler'iz.
Az ama özüz...
Kusura bakmasın arkadaşlar ama varız.

EmreKSK dedi ki...

samsunglular'ız a 2 kala.
http://www.milliyet.com.tr/baska-yerde-alkol-markasi-kulup-adi-degil/ekonomi/haberdetay/27.11.2010/1319156/default.htm

sinan dedi ki...

efes pilsen'in taraftarı yoktur diyenlerin akıllarından şüphe ediyorum olmayan taraftarın olmayan grubu var o zaman. sayısı azdır denilir anlaşılır bir durum ama yoktur demek son derece mesnedsiz bir mantık.

numberonebasket dedi ki...

BEN GS LİYİM AMA BASKETBOLU BİZE VE BANA EFES SEVDİRDİ TV BAŞINA EFES ÇEKTİ.EFES ŞİMDİ TÜTÜN VE ALKOL YÖNETMELİĞİ YÜZÜNEN KAPANACAK PİLSEN İSMİ KALKMALIYMIŞ PİLSEN İSMİ BİRA SİMİYMİŞ DAHA NELERLE UĞRAŞIYORUZ BU ÜLKEDE BU KAFALARLA ANCAK AFRİKA ÜLKELERİNİ YAKALARIZ.BÖYLE BİRD DURUMDA TÜRK BASKETBOLU YARA ALIR VE BİTER O ZAMAN BU KARARI ALANLAR KINA YAKAR.GENÇER DAHA ÇOK KAHVE KÖŞELERİNDE YOK OLUR GİDER SPOR BİTER BALİ KAZANIR.UMARIM BAŞBAKAN BUNA DUR DİYECEKTR BİR ÇÖZÜM BULUNACAKTIR YOKSA BASKETBOLU SEYRETMEM VE LİG TV Yİ BİR DAHA ALMAM.

Sarıkaya dedi ki...

Ülker toptancısı başbakana yaranmada sınır tanımayan, TAPDK Başkanı Mehmet Küçük, "Ayrıca, ‘pilsen’ Latince’de ‘alt fermantasyon birası’ anlamına geliyor” diye konuşmuş...

Vay be bak şu munafıklara!:-)) Gençlere Latince öğreterek alkol tüketmeye teşvik ediyorlar!:-)) Zaten insan, alt fermantasyon lafını duyunca, bi' tuhaf oluyor!:-))