15 Kasım 2010 Pazartesi

D.Hakyemez: Dragojlovic Transferinde Cebimizden Para Çıkmadı

Mutlu Demir'in Mersin BŞB'ye transfer olmasından sonra uzun rotasyonunda oluşan boşluğu 31 yaşındaki Sırp uzun Vladislav Dragojlovic ile dolduran Medical Park Trabzonspor'da genel menajer Doğan Hakyemez'in Salsabasket'e yaptığı açıklamalara göre kulübün kasasından tek kuruş çıkmadan yapılmış transfer. Hakyemez'in açıklamaları şöyle:

'Ben menajerlik hayatımda hiçbir zaman Türk oyuncuları mağdur etmedim, onları mağdur ederek de transferler yapmadım. Öncelikle bunu belirtmek isterim. Şu anda takımda yerli oyuncular ne zaman para alıyorsa, yabancı oyuncular da o zaman alıyorlar. Herhangi bir ayırım yok. Dragojlovic transferini Mutlu Demir'in takımdan ayrılmasından arta kalan para ile yaptık. Mutlu ile aynı paraya oynayacaklar ve bizim cebimizden çıkan ekstra bir ücret olmayacak. Bir tek 5. yabancı oyuncu hakkımızı kullandığımız için sezon sonunda federasyona 125 bin dolarlık bir ödeme yapmamız gerekecek, o da federasyondan elde edilecek kulüp gelirimizden kesilecek.' Salsabasket özel.

11 Yorum Yapılmış:

koray dedi ki...

Anıl ve Doğan Hakyemez'den durumu kurtarma temalı açıklama içeren özel haber volum-bilmem kaç.

Hayır sesli düşünmekte mi akla gelmiyor kasaya girecek 125 bin doların kasaya girmemesi ile kasadaki paranın çıkması arasında ne fark var (zaten ödeme sorunlarına bakarsak kasadan çıkacak para da yok pek).Yerli oyuncuların taksitleri için kullanılabilecek 125 bin dolar kasaya girmeden gidecek.

Biraz da araştırmacı gazetecilik yaparsak

25.3.2.Müsabaka kadrosunda bes (5) yabancı uyruklu sporcuyu aynı anda
bulunduracagını beyan eden kulüpler 2010-2011 Sezonu için yüz yirmi besbin Amerikan Doları (125.000.- USD.) bedeli müracaat tarihinde (MB Döviz Alıs) ortak havuza yatırmak zorundadırlar (Kulübün varsa gelirlerinden kesilebilir).

Yani para peşin yatırılacak demek ki kesinti de aynı şekilde taksite bağlanmıyor federasyondan gelecek yayın geliri gibi en garanti gelir kaleminden gelecek ilk 125 bin dolar gelmeyecek.

Zaten sezon başladıktan sonra gelecek orta sınıf bir Bosman oyuncunun alacağı yıllık ücret olsa olsa en fazla 150-200 bin dolardır ama taksitle nerede ise oyuncunun alacağı kadar para kısa sürede çıkacak.Yani Mutlu Demir'in maliyetini iki katlıyor.Ayrıca bu oyuncu yeni gelen bir oyuncu olduğundan elbet belli bir miktar peşinatta verilecek peşinatlarda normal taksitlerden fazla oluyor genelde.

saLsa dedi ki...

@koray

Mutlu Demir'in içeride kalan iki aylık alacağı silinmiş, buradan da kazanılan bir maddiyat var. Hesaplamalara bunları da kat.

Artı olarak, bu görüş Doğan Hakyemez'in görüşüdür, bizim sitemize yaptığı bilgilendirme açıklamasıdır. Yayınlanmasını istediği için de yayınlanmıştır. Özel oluşu da buradan başka hiçbir sitede olmayışından, kaynak gösterilmeden kullanılmasını engellemekten ötürü gelmektedir. Kendim kafamdan hazırlamadım bu haberi. ;)

saLsa

Fanatik Basket dedi ki...

mutlu demir'in içeride niye 2 aylık alacağı varmış? takımdan ayrılabilmek uğruna bu paradan bile niye vazgeçmiş?

asıl cevap bulması gereken sorular bunlar. şuanki düzende hiçbir yerli oyuncu keyfinden takım değiştirmez.

koray dedi ki...

Kendi kafandan hazırladın demedim öyle bişi de ima etmedim ne dediğim açık söylemediğim ve kast etmedeiğim birşeye söylemişim gibi cevap vermek ise abest ile iştigal en hafif terimle.

Kast ettiğim şey Doğan hakyemezin görüşleri mutlak kelam gibi yazılıyor her zaman nedense meşhur sesli düşünme süzgecinden geçmiyor.

Takip eden biri olarak ben yapayım dedim ama maşallah Hakyemezin vekili gibi cevabı vermişsin ama iyi oldu, merdi kipti şecaatin arz ederken sirkatin söylermiş.

Kaldı ki Doğan hakyemez Mutluya vereceğimiz para oyuncunun maliyetini karşılıyor dediğine göre o iki aylık alacakta Mutluya verilecek paraya dahil kaldi ki Mutlunun bundan sonraki alacakları ile aynı paraya oynayacak dememiş MUtlu ile aynı paraya oynayacaklar demiş Türkçesi çok kötü değilse bu kontrat ücretinin aynı olduğu anlamına gelir ki Mutluya bir miktar ödeme yapıldı ise gelecek oyuncuya bundan sonra yapılacak ödeme Mutluya yapılacaktan fazla olur.Türkçesi kötü ise de kafakafaya demektir.125 bin dolar ekstra ücret hala ekstra olmaya devam eder.


İkincisi Doğan hakyemezin yaptığı açıklamaları doğru kabul etsek bile 125 bin dolar yaklaşık 200 milyar lira ,Mutlu'nun yıllık ücreti ne kadardı ki iki taksiti ne kadar olsun yine dediğim gibi bu para nerede ise peşin çıkmış olacak kasadan (kasaya en yakın zamanda girecek 125 bin girmeyecek).Sadece 125 bin dolar zaten sezon başladıktan 1-2 ay sonra gelecek orta sınıf bir Bosman oyuncu için yıllık transfer ücretine yakın.Normalde ödemeler yıla yayılırken bu 125 bin dolar trabzonun federasyondan ilk alacağı ücretten kesilecek ayrıca.

Hesap ortada anlamak istedikten sonra bu hamlenin ekstra bir maliyeti olduğu çok açık(ki bize verilen bilgi doğru olmayadabilir sözleşmeleri görmüş değiliz doğru farz edersek bile durum bu) yok niyet bunları görmek değilde haber kaynağını hoş tutmak olunca durum değişiyor.

Başka durumlarda haberi-açıklamayı verdikten sonra sesli düşünülürken gerçeği yansıtmadığı açıkca ortadan olan açıklama olduğu gibi veriliyor üzerine konuşma gereği duyulmadan , zaten bunu ilk kez yapmıyorsun özellikle Doğan hakyemez ile ilgili olarak daha öncede benzer olaylar olmuştu.

O zaman da söylemiştim yine söylüyorum haklı olduğum da tekrar tekrar her yeni örnekte görülüyor.

Düzenli haber kaynaklarını kayırıyorsun bu apaçık ortada bu olay ilk değil belli ki son da olmayacak.

Ulkerspor dedi ki...

Türkiye'de bu tür menajerlik sisteminin katkısının ne olduğu çok net anlaşılır değil.

Takımın kalitesi ilk başta antrenörü ile başlar derler ya antrenörün kariyeri sorgulanması lazım. Bu ana kadar hangi iddialı takımda antrenörlük yapmıştır? Ne kadar ekmek o kadar köfte misali. Medical Park'ın nakit katkısı basından duyduğumz miktar o kadar az değil. Getirseydiler Litvanyalı bir koç. İstikbal vaad eden 4-5 genç (Litvanyalı+Boşnak+Gürcü..) yabancı oyuncu ve ülke taraması sonucunda takıma kazandırılacak yetenekli genç yerli oyuncularla hem kaynak tasarufu yaparlardı hemde uzun vadeli bir takım kurulabilirdi. Doğan Hakyemez ve mevcut antrenör acaba hangi takımda bunları gerçekleştirebilmiş? Biri bence yetersiz antrenör, diğeri popülist menajer. Mevcut bu takım çok popülist günübirlik kurgulu bir takım. Çok fazla ümitli olmayalım.

markpope dedi ki...

dragojlovic türkiyeye bir muzun içinde gelmiş arkadaşlar açıklamadan anladığım kadarıyla. müthiş bir yönetim başarısı, bravo! cebinizden hiç para çıkarmadan sezonu da bitirebilirseniz süper olacak...

Selami dedi ki...

@Koray

Bence salsaya çok fazla yüklenmişsin ve haksızlık yapmışsın,bir savaş açmadığın kalmış o kadar.Bu blog artık ülkemizde basketbol gündemini belirlemektedir ve Doğan Hakyemez'in buraya özel bir açıklama yapması ve salsanın da bunu yorumsuz yayınlamasından daha doğal ne olabilir?İsteyen bu açıklama üzerine istediği yorumu terbiye sınırları içerisinde yapar,zaten sen de ayrıntılı bir yorum yapmışsın,ki yaptığın yorum gayet açık ve haklı,zaten Dodo'nun olduğu yerde bu tür şeylerin olması doğal.Yanlış anlaşılmasın Anıl'ın avukatı ve arkadaşı değilim,kendisini tanımam,hiç görmedim,fakat hiç bir maddi beklenti olmadan bu kadar harika iş yapan insanların bir kere bile takdir edilmeden haksızca eleştirilmelerine gönlüm razı olmadığı için bunu yazdım.Salsa'nın sabrına hayran olmamak mümkün değil,bu yorumları onaylaması müthüş bir şey,NTVSpor'a şu yazdığın yorumun 1/10 yaz,bak bakalım yayınlanıyor mu?Geçen gün Dejavu delirdi zaten, Anıl'ı da bir gün çıldırtacaksınız,kapatıp siteyi gidecek, o zaman bu yorumları nereye yazarsınız bilemiyorum.

efendi42 dedi ki...

sasirdim....dermisim

koray dedi ki...

Yaptığım herhangi bir yorumda herhangi bir uslup yada seviye sorunu olmadığı için yayınlanması gayet normal yayınlanmaması ayrı bir sorun olur.NTVspor için böyle bir sorun varsa bu suimisal olur ki suimisal emsal teşkil etmiyor.

Ayrıca takdir edilmesi geerektiğini düşündüğüm şeyler olduğunuda zaten bende takdir ediyorum bu yanlış olduğunu düşündüğüm şeyler olduğunda dile getirmeme engel olmadığı gibi herhangi bir kişide (yada kurumda kuurluşta ) takdir edilecek yönler olması hatalarını (bana göre var) dillendirmeye engel değil.

İstersen eleştirmeme izin verdikleri için minnetimi dile getirebilirim ama benim bildiğim doğal ve medeni olan bu kötü örnekler bu gerçeği ortadan kaldırmıyor.

Ayrıca Anıl sesli düşünmeyi çok sever sık sık uyguluyor demek ki yorumsuz yayınlamak her zaman doğal değilmiş ? Kaldı ki en az 125 bin dolar fazladan maliyeti olan bir iş yapıp sanki hiç para çıkmayacak imajı veren bir açıklamanın sakatlığını dikkati çekmek çok derin bir yorum sayılmaz.

efendi42 dedi ki...

turkiye budur arkadaslar...
ya mutlu en fazla 200 bin tlye anlasmistir.. kimi kandiriyorla ya.. birde yabancilar yerli oyuncular gibi maaslarini aliyorlar diyor dodo.. yapmayin ya..
bencede durup dururken mutlu neden gittsin ?? bir mutlu degil tum yerli oyuncular paralarini alamiyorlar..
bence trabzon cok kotu yolda bolgesel lige bile pilot takimi cikaramiyorlar..
kimseyi kandirmasinlar..
tabi ki yeni gelen oyunculara bide yabanci oldugu taktirde pesinat veriyorlar..

bence mutlu en iyisini yapti , 2 maasi kalsada, onuda helal etcek mi ona soralim...
gecen senenin primleri bile yatirmamislar birinci lige ciktilari icin,
evren buker 1
mutlu demir 2
sira hangi oyuncuda.. yakindir..


gercekten saka gibi

anil kardesim sen yazmaya devam et

12011985 dedi ki...

Birbirimizi kandırmayalım Türk oyuncuların para almadığını çok net bilen birisi olarak bu yazıyı nereye koymalıyız,bununda cevabını bu yazıyı buraya koyan söylesin artık.

Neyseki ülkemizde yalancıya birşey yapmıyorlar,ya yapsalardı?