19 Kasım 2010 Cuma

Efes Pilsen: 86 - CSKA Moskova: 72 (Seyircinin Getirdikleri)

Daha önce Efes Pilsen'in enteresan bilet politikalarına değinmiştik salsabasket olarak. Bu durumun mahsulü olarak, bugünkü hatrı sayılır seyirci kitlesi maça büyük etki etti.

Perasovic, ilginç bir tercih olarak Kerem yerine Wisniewski hamlesini denedi. Kötü de oynamadı aslına bugün Amerikalı guard, ama gözler ilk beş için Kerem Tunçeri'yi aramadı değil. Dmitry Sokolov'a mental olarak iki gömlek üstün gelen Nikola Vujcic'le maça iyi başladık. Sert savunmamız en fazla 8 dakika aralıksız devam edebildi. Cska kolay şut bulamadı, bulduğu ilk kolay şut (Vorontsevich'in orta mesafesi) da sayı oldu. Oaka'da parkeye gömülen Efes, bu maçla ayağa kalkmayı başaracak gibiydi. Sokolov'u faul problemine sokan Vujcic'in, Boban Marjanovic için de planları vardı. Oyunu artık fizik olarak değil mental olarak oynuyor daha çok. Ama bu bile Euroleague seviyesi için yeterli. Uzun süredir ortalarda görünmeyen Bostjan Nachbar özellikle ilk yarıda iyi katkı verdi ve coacha kendini hatırlattı diye düşünüyorum. Cska'nın durgunluğuyla Efes Pilsen ilk yarıyı 48-35 önde kapadı.

Üçüncü periyot başında hücumun düzensizleşmesi, Cska'nın uyku modunda olması sebebiyle pek de sorun olmamıştı. Efes 10-15 sayılık tampon farkı korumayı bilmişti. Periyot sonunda gelen 12-0'lık seriyle bir anda uyanıverdi Cska, hatta Sokolov'la ilk kez öne bile geçtiler. Fakat 12-2'lik bir cevap seriyle uyuşturucu iğne gecikmedi ev sahibinden. Kerem Tunçeri'nin kontrolü ele almasıyla maç rahata erdi. Kerem'in üçlüğü, Sinan'ın top çalma üssü smacı ve pastanın kreması olarak Trajan Langdon'dan gelen centilmenlik dışı faul maçın kırılma anıydı şüphesiz. İlginç bir not ise; maç boyunca Efes adına kilit oyuncu Vujcic'in kenara gelmesiyle maç lehimize döndü. Burada Lawrance Roberts'ın etkisi olduğu kadar Kerem Tunçeri'nin onu doğru yerlerde topla buluşturması da önemli. Sonuç olarak ise Efes Pilsen'in tam olarak düzeldiğini söyleyemeyiz. Rus ekibi bu sene, 'Nerde o eski Cska?' dedirtiyor. Bu seneki en etkisiz Cska sahadaydı ilk yarıda ve Efes Pilsen bunu çok iyi değerlendirdi seyirci desteğiyle. Keşke her maç böyle güzel bir basketbol atmosferi olsa.

Efes Pilsen (86): Andrew Wisniewski 3 (4 ribaunt - 5 asist), Igor Rakocevic 21 (3 ribaunt - 3 asist), Lawrence Roberts 13 (4 ribaunt), Kerem Tunçeri 8 (3 ribaunt - 6 asist), Bootsy Thornton 5 (4 ribaunt - 1 asist), Kerem Gönlüm 2 (1 ribaunt), Nikola Vujcic 14 (3 ribaunt - 3 asist), Bostjan Nachbar 12 (4 ribaunt - 1 asist), Sinan Güler 8 (2 ribaunt - 2 asist)

CSKA Moskova (72): Nikita Kurbanov 2 (2 ribaunt), Matjaz Smodis, J.R. Holden 5 (1 ribaunt – 1 asist), Andrey Vorontsevich 15 (1 ribaunt – 2 asist), Trajan Langdon 9 (3 ribaunt – 1 asist), Boban Marjanovic 13 (3 ribaunt), Alexey Shved 4 (2 ribaunt – 2 asist), Dmitry Sokolov 6 (4 ribaunt – 1 asist), Viktor Khryapa 4 (3 ribaunt – 1 asist), Jamont Gordon 14 (3 ribaunt – 4 asist)

8 Yorum Yapılmış:

Kapkankağan dedi ki...

Efes Pilsen ne kadar top kaybı yapmışsa onun yarısını mutlaka Rakoçeviç yapmıştır. Bugün attıklarının çoğu giren Rakoçeviç atamadığı zaman Efes Pilsen'in eli kolu bağlanıyor. Ayrıca pota altıda hala sorun şu pivot oyuncumuz iyileşsede dönse artık.

Cakivu dedi ki...

neyseki efesin maçlarında sadece basketbol konuşabiliyoruz, öncelikle oyun ne olursa olsun skor çok iyi, efese kötü dediğimiz zamanda bile 3-2 devam ediyorlar ve bence bu grupdan çıkacak efes. cska eski gücünde olmayabilir ama gene de bir basketbol ekolüdür, aslında kadroları da az çok aynı geçen tv de görmüştüm oyuncular taraftarlara mektup yazıp imzalamışlar, bu ara kötüyüz ama destekleyin, düzelicez diye...

rakocevice bazen haklı bazen de haksız çok eleştiri yapılıyor, bilmiyoruz tabii adamın kulağına ne kadarı gidiyor. Bence rakocevici 1-2 den ziyade 3 olarak kullanmak daha mantıklı olacaktır, kendi sahasından top getirdiği zamanlar aklı,vücudu herşeyi potaya bakıyor, normal setler ve içerden yapılabilecek oyunlar aceleyle güme gidiyor, yarı sahayı topsuz geçip hücum alanında topla buluşursa daha etkili olacağını düşünüyorum

ergin beyin uyguladığı, efesli olmamama rağmen benim de hiç hazetmediğim, 4 kısalı sistemin sancılarını çekiyor bence hala efes, şu an varolan uzun rotasyonu da dar olunca ister istemez nachbarı 4 de görebiliyoruz tıpkı zamanında shumpert ı (gerçi shumpert oyun taktiği gereği) gördüğümüz gibi. Burada özellikle işin savunma ve havatopu kısmında bir sürü sorun çıkabiliyor hele pota altı güçlü olup orayı iyi kullanan bir takıma karşı direncini üst seviyeye çekmezse dağılabiliyor efes.
Herkes erken sakatlanan sırp oyuncunun dönmesini bekliyor efes de o da gelince taşlar daha da yerine oturacaktır. Yinede bu dönemi 3-2 ile geçmesi çok iyi keza yenilgilerden biri en zor maçlardan biri olan pao deplasmanıydı.

Sarıkaya dedi ki...

@ Kapkankağan : Şuraya alalım ;

http://www.euroleague.net/main/results/showgame?gamecode=59

Efes'in toplam top kaybı 16, Rako'nun ise 4. Ha maçta bana da Efes'in bütün toplarını Rako kaybetti gibi gelmişti, orası ayrı!

Son olarak Radulica gelecek, dertler bitecek diyorum. Tamamen taşların yerine oturması açısından.

Gurcay dedi ki...

Takımda sırtı dönük hücum edebilen oyuncu sayısı 0,5 (=Vujcic) idi. Son periyotta tekrar öne fırlamamızı sağlayan Roberts'lı beş, resmen 5-dışarıda oynuyordu. 5 oyuncu birden 3-sayı çizgisinin bir adım içinde veya dışında dizilmiş birbiriyle paslaşıyor, sonra Kerem içeriye dalıp kat eden Roberts'ı topla buluşturuyor ve sayı... Bu şekilde eksik CSKA'yı yenersin ama PAO gibi dış savunması iyi olan takımlara da ezilirsin.
Bence aldığımız 3 iç saha galibiyeti de gayet normal galibiyetler; henüz extra birşey yapmadı takım. Bence de Top-16'yı göreceğiz ama sonrası için şu an ışık görmüyorum. Raduljica gelir, muazzam oynar, o ayrı...

ozan_kartal dedi ki...

cska o kadar kötü bir durumdaki keşke şu maçı deplasmanda oynayıp cska deplasmanını aradan çıkarabilseydik. holden, langdon, smodis ve sakatlıktan yeni çıkan kryapa bitik bir durumda. siskauskas ve kaun sakattı zaten. bykov çok iş görürdü ama o da oynamadı sakat olabilir herhalde. tamamen aslında dümdüz bir oyuncu olan gordon'a bel bağlamışlar. adamın fiziği büyük avantaj, takım için önemli bir lider ve süper bir savunmacı ama normal şartlarda bu takımda görev adamı olması gerekir. ama takımın bütün istatistiklerde lideri ve herşeyi olmuş durumda...

bu açıdan fikstür dezavantaj oldu çünkü cska toparlayacak ve içerde bizle oynayacağı maçta galibiyete çok ihtiyacı olacak.

Luke dedi ki...

Bu maçla ilgili öne çıkan üç nokta olduğunu düşünüyorum: 1- Perasoviç'in performanslar yerine isimlere dayalı rotasyonu (tıpkı GSCC maçında olduğu gibi) tesadüfler sonucunda 'normale' döndü ve Efes Pilsen bu maçı kazandı. Normalde Kerem T. ve Roberts'ın bu takımın ana ilk beşinde olmaması tam bir intihar denemesi ama basketbol tanrıları bu kez de Perasoviç'in yanında oldu. Korkarım isim>performans sorunu Raduljcia gelince ona karşı da uygulanacak ve büyük bir potansiyel eriyip gidecek; ne de olsa Perasoviç'in oyuncu geliştirmeye ayıracak zamanı (ve kontratı) yok-muş! 2- Rakoçeviç kötü bir oyuncu değil, hiçbir zaman da olmadı. Ama onun kadar istikrarsız ve vurdum duymaz bir ismi kadrosunda görmek isteyecek kaç coach ve takım olur, ona hiç emin değilim. Bugün de şutları girdi ve Efes Pilsen kazandı. Bu kumara girileceğine, gitgide şutunu düzelten Sinan'a daha çok dakika verilmesi çok mu zor? 3- Nachbar'ı dört numaraya çivileyip onun kısa forvet yeteneklerinden yararlanmamak, önünüze gelecek iyi bir yemekten önce karnınızı vasat aperatiflerle doyurmaya benziyor. Bu sorunun ucu da yine Perasoviç'e ve ona esnek bir kontrat önermeyen yönetime dayanıyor. Keşke Erman Kunter'in motion offense'inde Nachbar'ı görme şansımız olsaydı.

Kapkankağan dedi ki...

@sarıkaya
gerçektende maçı izlerken hepimiz topların çoğunu Rako kaybetti sanıyoruz. Çünkü her maçta 4-5 top kaybı ortalaması yaptığı için çok göze batıyor. Bence Efes Pilsen mutlaka takıma 2. bir skorer oyuncu yaratmalı buda ancak wisne yi göndermek ve yerine rako ile uyumlu oynayacak, Cakivo arkadaşın dediği gibi Rako nun yerinede top getirecek bir oyuncu olmalı Rako asla top getirmemeli oyun genelde kurmamalı. Böylece bu adamın top kaybı sorununu asgariye indirmiş oluruz. Ama ne acıdır ki koskoca efes pilsen'de bir tane 5 numara var oda sakat. Yani bu galibiyet sorunların üzerini örtemez. Eğer üst sıralar hedefleniyors aki Efes Pilsen den bahsediyoruz mutalaka üst sıralar olmalı bu yüzden bu sorunlar çözülmeli.

tamer dedi ki...

Efes te de bir cok turk takımında olan sorun var duzenli hucum edmiyorlar hucum duzeni dısındaki atıslara kalmıs olay. yine de iyi galibiyet...