12 Kasım 2010 Cuma

Efes Pilsen'in İlginç Bilet Politikası Devam Ediyor

Daha önce F.Bahçe Ülker ile oynanan final serilerinde bilet fiyatlarını fahiş noktalara çeken ve bu sebeple büyük tepki toplayan Efes Pilsen yönetimi, bu hafta oynayacakları G.Saray Cafe Crown maçı öncesinde de benzer bir uygulamaya gitti. Üstelik bu kez final serilerindeki gibi karşılıklı bir durum da söz konusu değil. Buna göre sarı kırmızılı taraftarların takımlarını Sinan Erdem'de izlemek için ödemeleri gereken fiyat tam 45 TL. Bu ülke şartlarında önemli bir miktardan bahsediyoruz. Üstelik maçlarına davetiye, organizasyon gibi çeşitli promosyonlarla taraftar toplamaya çalışan bir Efes Pilsen söz konusuyken uygulanıyor bu bilet politikası. Final serisindeki bilet fiyatlarını da bir yere kadar anlamlandırabiliriz belki, haklı bulmadığımı söylememe gerek yok sanırım, hani artık son maçlar bu dezavantajı yaşamak istemiyorlar diye düşünebiliriz ama henüz ligin 5. haftasındaki bir maçta bu tercih gerçekten yersiz ve manasız.

Dünya Şampiyonası, Allen Iverson, F.Bahçe Ülker'in muazzam Euroleague başlangıcı derken ülkedeki basketbol ateşi tam yeniden alevlenmişken bu hamlenin kimseye bir fayda sağlamayacağı kesin. En başta da Efes Pilsen'e. Küçük hesapların takımı değildi Efes Pilsen, hiç olmamalı da zaten. Pazar günü salona gelecek 1000 tane G.Saray'lı yüzünden bu maçı kaybedeceklerse de hiç kazanmasınlar zaten, gerek yok. Geçen sene F.Bahçe yönetiminin deplasmandaki maç için taraftarına yaptığı jeste benzer bir jest de G.Saray yönetiminden gelse şık olur diye düşünüyorum. Bu girişimle biraz olsun 'Biz ne yapıyoruz beyler?' dedirtebilirler belki Efes Pilsen'li idarecilere.

24 Yorum Yapılmış:

brs dedi ki...

1000 tane gelıcegını nerden bılıyosunkı belkı daha fazla gelıcek gelse gelse 1000 tane gelır deyıp gs taraftarını kucumser gıbı bı ıfade olmus :)

baris_gerceker dedi ki...

O yazıdaki "1000" ibaresine takılıp niyet avcılığı yapmanın ne alemi var, komik olmuş.

Yazının ana fikrine gelince, Efes Pilsen'in bu yaptığı rakip takım taraftarına "Gelme" demektir. Burada korkulan nedir onu sorgulamak lazım. "Neden rakip takım taraftarının maça gelmesini istemiyorlar" sorusuna vereceğiniz HER cevap Efes Pilsen yönetiminin bir veya birden çok hatasını ortaya koyar. Yeter ki bir soran çıksın...

can metin dedi ki...

efes pilsen'in bunu yapmasının tek sebebi bana göre; futbol taraftarının gelmesini istememesi.
45 lira verilip gidilecek bir efes mi sorusunu da sormak bile istemiyorum:)

Sarıkaya dedi ki...

"Salon Yasağına Trabzonspor da katıldı" yazısıyla, bu yazının aynı kalemden çıkmış olması çok ilginç değil mi? Yanlış anlaşılmasın yazarı tanımam etmem, tek bildiğim "Salsabasket'e yazıp çizenler"den ibaret.

Ne yani Efes de mi "rakip taraftar yasağı"'na katılsın?.

Bilet fiyatlarının yüksek tutulmasının bir tek sebebi var o da yöneticilerin toplu bilet almasını mümkün mertebe engellemek.

brutus dedi ki...

Ben de anormal bir durum görmüyorum bunda. Taraftar sayısı zaten az olan bir kulüp, işin maddi tarafında değil ama kendi evindeki deplasman hissini azaltmaya çalışıyor.
evet üzücü, ama etik dışı bir tavır değil bence.

brutus dedi ki...

bu arada Sarıkaya'nın altını çizdiği "ironi"ye tamamen katılıyorum, aynı yazar "salon yasağı" yazısını daha az süslemiş mesela, çok önemsiz kabul edilebilir bir hal almış yani futbol fanatizminin basketbola sıçraması. tebrikler

dejavu dedi ki...

@Sarıkaya;

İlginç olan nedir?

'Men dakka dukka' işler bu olaylarda. Bugün haksızlığa ses çıkarmayan yarın aynısı kendine yapıldığında da sesini çıkaramaz, çıkarsa da sallayan olmaz. Olayın ana fikri budur.

Diğer postun sonunda yer alan 'Her ne kadar bunu söylemek insanı utandırsa da.' cümlesi o konuda ne düşündüğümü açıklıyordur sanırım. Ötesine gerek yok. İnsanlara küfreder gibi bileti 45 TL yapmanın bir izahı yok. Yönetim o biletleri yine alır, yine dağıtır. Dağıtacaktır da zaten. O sebeple olayın nedenini toplu bilet olarak göstermek doğru değil. Nitekim 100 lira olduğunda da alıp dağıttı F.Bahçe Ülker yönetimi. Bu planın işlemediği orada görülmüştür herhalde.

Çağlar..

Sinan Doğan dedi ki...

klasik efespilsen yaklaşımı hiç şaşırmadım doğrusu. bizim yöneticilerin bizleri şaşırtıp toplu bilet alıp taraftara dağıtması yerinde bir davranış olur. Efespilsen ligden çekileceği muhabbetleri döndüğü sıralarda keşke demiştim ve hala dahada keşke diyorum. Basketbol taraftarla ve taraftarı olan kulüpler ile güzel. Kendi 50 kişiye oynayan ve rakip takım taraftarınında maça gelmesini engellemeye çalışan bir kulübün basketbola katkısı sadece kendi menfaatleri ile sınırlıdır bana göre...

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Basketbolun lokomotifi, örnek kulüp diye diye Efes Pilsen artık ne hallere geldi.

Semih Ural dedi ki...

Sadece futbol taraftarları mı bilete 45 lira vermekten acizler. Basketbolu çok seven senelerce Efes maçlarına gelen ama bu maça 45 lira verip izleyemeyen onlarca basketbolsever yok mudur sizce bu ülkede?

Sarıkaya dedi ki...

@ Çağlar : Meselede bur'da zaten ;

"İnsanlara küfreder gibi bileti 45 TL yapmanın bir izahı yok." iken rakip takım taraftarının salona alınmaması insalara ne gibi bir muamele oluyor?

dejavu dedi ki...

İyi de biri doğru biri yanlış demiyorum ki ikisi de net olarak yanlış. Ayrıca neyi nasıl yazacağıma da izninizle kendim karar vereyim. Yalnız şöyle de bir fark var aralarında, salonda deplasman taraftarının alınmaması olayların önüne geçilmesini sağlıyor. Bu kararın sağlıklı olmadığı kesin ama bizim toplum yapımız da sağlıklı bir yapı değil zaten. Şu anda bundan daha efektif bir çözüm yok, çözemiyorum ortadan kaldırırım mantığı bu mantık ama 2. bir çözüm yolu yok yani bu ülkede. Gördük işte Kadınlar C.Başkanlığı'nda yaşananları. O konuda hemfikiriz yani ama iki olayı birbirine nasıl bağladınız merak ediyorum.

İkisini karşılaştırıp nereye vardınız yani, nedir sonuç? Üstelik sizin söylediğiniz 'yönetim toplu bilet almasın' mantığının da devre dışı kaldığını örnekle yazdım. O konuya birşey demeyip olayı başka yere çekmenizi de anlamlandıramıyorum. Gerçi Efes Pilsen yaptıysa doğrudur mantığı söz konusu olduğunda herşey devre dışı kalıyor. Fakat bu işlerin temeli başkasının canı yandığında da ses çıkarabilmektir esasen. Diğer olay doğru, bu yanlıştır demiyorum yani ben; tekrarlayayım yanlış olmasın. Nasıl yanlış anladınız bilemiyorum ama.

Son olarak; böyle diyalog, soru cevap tarzlarından hiç hazzetmiyorum. Bunun haricinde diyeceğiniz birşey varsa mail kısmında adresim var, oradan devam edelim lütfen.

Çağlar..

nikosmahlas dedi ki...

Bence biletlerin bu kadar pahalı olması yöneticilerin ya da grupların toplu bilet almasını engellemez bilakis böyle çareler aranır bu tip durumlarda. Karaborsa toplu çekemeyeceğine göre bu biletleri iş yöneticilere düştü işte.

Adsız dedi ki...

türkiye de kaç insan var acaba bu maçlara 45 lira verebilecek Efes Pilsen klübü bu davranışıyla sadece gs lıları değil tüm basketbol severleri karşısına almıştır .

Sarıkaya dedi ki...

@ Çağlar :

Birincisi ; Bana göre her iki olay da biri birine bağlı. Yani kulüp yönetimleri rakip takımın taraftarının olay çıkarma riskini üzerine almak istemiyor.

İkincisi ; Efes Pilsen'in her yaptığı doğru değil sadece "Bu ülkede 2. bir çözüm yolu yok!" iken icat çıkarıyor!. İstenilen, Efes'in de "rakip takım seyircisi almıyoruz!" demesi midir?.

Üçüncüsü : "İkiside net olarak yanlış!" dediğine göre, özelden mail atmama bir sebeb yok.

Birlikte maç seyretme olgunluğuna ulaşabilmemiz dileğimle, saygılar.

EmreKSK dedi ki...

efes pilsen kapatılamaz, Türk basketboluna hizmet ediyorlar.

Selami dedi ki...

Çağlar,sana bu konuda sonuna kadar destek veriyorum,Efes yönetimi son yıllarda o kadar saçma sapan işlere imza atmaya başladı ki insanları kendilerinden nefret ettirmeye başladılar.Zaten '' cathene'' olayını sağolsun Turgay Demirel Dünya şampiyonası var diye örtbas etti,geçen seneki Rytas-Malaga maçından önce bazı sırp oyuncuların satın alındığı dedikodularının ayyuka çıkması ve maçtan hemen sonra Popovic'in ömrü boyunca göremeyeceği bir paraya transfer edilmesi ve neredeyese hiç oynamaması ve yine son iki yıldır bilet fiyatlarıyla insanları yıldırma politikaları.Şunu sormak isterim,Efes'in kaç tane gerçek taraftarı var? 500,bilemediniz 1000. Lig maçlarını 50-100 kişiye oyna,GS,FB,maçlarında insanlar maçlara gelmesin diye pis işlere bulaş,ama Avrupa Kupası maçlarında bütün taraftarlardan destek iste,o maçlara gelen insanların neredeyse tamamı FB,GS ve BJK taraftarı,o zaman Avrupa Kupası maçlarını da bu bilet fiyatlarını koyda görelim,maçlara kaç kişi geliyor?Bu kadar ikiyüzlülük olmaz,şahsi fikrim şudur,Efes Pilsen 30 yıl basketbola altyapısıyla ve getirdiği başarılarla büyük hizmetler sunmuştur,son yıllarda zaten çok kan kaybettiler,yıllardır altyapıdan yetişip Milli takım'da oynayan oyuncu sayısı sıfır,'' cathene'' olayı ile dibe vurdular,oyuncu satın aldılar,artık misyonunu tamamlamıştır,daha fazla basketbola zarar vermeden çekilsinler.

brutus dedi ki...

çok ilginç sahiden,
olay çıkacak diye karşı takımın taraftarının salona alınmamasına ses etmeyenler, konu efes pilsen olunca bütün birikmiş kinin dökmüş yorumlarda. konu ile alakasız şeylerle eski polemikleri açmaya çalışmış bazıları. oldu o zaman.bir tek Önder abinin sorusuna cevap verin, "efes pilsen'de rakip takım taraftarını almıyoruz" derse itiraz etmeye hakkınız var mı.
esas tartışılması gereken şeyi teğet geçip, futbol fanatizminin basketbola sıçraması, konuyu manüpile ederek efes pilsen antipatinizi ortaya koyun bir tek, ne ala. Efes Pilsen'in FB,BJK (GS'ye karşı net bir olayı hatırlamıyorum) yaşadıklarından sonra salona bu bu kulüplerinin taraftarını almak istememesi kadar doğal bir şey olamaz. efes pilsen'in taraftarı futbol holiganlığı ile yakından uzaktan ilgili değilken, ne yazık ki diğer kulüpler için bunu söylemek söz konusu değil.

dejavu dedi ki...

Sarıkaya;

Efes tribünüyle diğer tribünler arasındaki münasebetle Üç Büyükler'in futbol odaklı taraftarlarının birbiriyle ilişkisi bir midir, nasıl bağlayabiliyorsunuz ikisini birbirine? Bu üç takımın ve hatta dünden itibaren dört takımın tribün olayları farklı. İstanbul takımlarından birini tutup da Trabzon'a gidip destekleyebilir misiniz takımınızı rahatlıkla?Buraya katamazsınız ki onları, farklı ve anlam aranmayacak bir olay var orada. İkisini birbirine bağlamak mantıksız. Kaldı ki kaç kişi gelecek Efes tarafına da, tribün yasağı koyulacak? Mantıklı mı yani şu yazdıklarınız?

Yönetimler bilet almasın diye yüksek fiyat belirlendi tezinizin de paramparça olduğunu gördük geçen senelerde. Sizin de yakinen bildiğiniz gibi sebep asla o değil, ama nedense onu ortaya atıp bir daha hiç üstüne konuşmadınız. 100 Lira yapıldığında alınıp dağıtıldı biletler, şimdi mi dağıtılmayacak yani? Yine yakinen bildiğiniz gibi dağıtılacak. E o zaman, Efes Pilsen hatalı bir politika izliyor, fahiş fiyatlardan satılıyor biletler demek çok da zor olmasa gerek.

2.yarıda G.Saray, Abdi İpekçi'de bileti 60 TL yaptığında söyleyebilecek lafınız olacak mı? Bugün tepki vermezseniz elbette ki olmayacak. Basketbolda çok ayrı bir yeri olan Efes Pilsen, son dönemdeki yozlaşmış politikalarıyla herkesi soğuttu kendinden. Tam gaz devam etsinler, nereye varacak bakalım sonları.

Bu kadar uzun ve ısrarlı yazmamın nedeni de, buranın bir resmi site değil kişisel bir site olduğunu farketmeniz için. Oradaki çirkin imanızı da kabullenmemek için ayrıca. Ses çıkarmıyoruz, eleştirilere sonuna kadar açığız diye öyle her aklınıza geleni yazamazsınızı da göstermek için. 'İlginç değil mi?' diye sordunuz, halen neyin ilginç olduğunu anlatmadınız bize. İstediğim konuyu, istediğim uzunlukta ve şekilde yazarım. Çünkü burası 'Salsabasket.net';.org değil. Bunu iyice bir özümseyin artık.

Çağlar..

Sarıkaya dedi ki...

@ Çağlar : Peki, üç büyükler'in futbol odaklı taraftarlarının biribiriyle ilişkisi ile kaç kişi olduğu bile meçhul Efes taraftarıyla olan ilişkisi farklı mı? "Yok! küfür etmeyelim, ayıp olur!" falan mı deniyor?

"Trabzon'a gidip destekleyebilir misiniz takımınızı rahatlıkla?" sorunu, "Aris'e karşı Milano'dan, Pao'ya karşı Selanik'ten biliyorum, rahat olmuyor!" şeklinde yanıtlayabilirim, henüz Trabzon'a gitmedim çünkü.

"ama nedense onu ortaya atıp bir daha hiç üstüne konuşmadınız. 100 Lira yapıldığında alınıp dağıtıldı biletler, şimdi mi dağıtılmayacak yani?" sorunu da ;

"Dağıtılacak tabi. Bilet fiyatının 5 lira olması ile 100 lira olmasının arasındaki fark, dağıtılacak miktarın 20'de birine düşmesidir", yanıtını veririm aritmetiksel olarak.

Son olarak benim bi' sorum olacak ;

Futboldaki holiganizmi veri olarak kabullenmenin basketbolumuza herhangi bir olumlu katkısı olabilir mi?

Erman Tüneri dedi ki...

Federasyonun duruma mudahale etmesi lazım büyük maçlarda uygulanan fiyat politikasına. Normal bilet fiyatı neyse en fazla % 25 zamlı satılabilir diye bir madde konulabilir zor olmasa gerek. Futbolda her sene yaşanıyor bu durum Ankara'da 5 seneye yakındır maça gitmiyorum sırf bu yuzden.

Rasim dedi ki...

Efes Pilsen - CSKA Moskova
tarih : 18.11.2010
mekan : Sinan Erdem Spor Salonu
bilet fiyati: 3,00 TL

Neden Salonlar dolmuyor diye kimse yakinmasin!

Selami dedi ki...

CSKA maçına 3 TL,GS maçına 45 TL,ikiyüzlülüğün bu kadarına da pes artık,CSKA maçına gelenlerin en az 1/3 o istemedikleri GS taraftarı olacaktır.Erman Tüneri'nin çözüm önerisi çok yerinde,bu federasyon bunu uygular mı orası şüpheli,onların daha önemli işleri var biliyorsunuz.

Kapkankağan dedi ki...

Ortada ilginç ve absürd bir durum yok Efes Pilsen'in tarafa-tarı çok az bu sebeple kendi sahasındaki maçı deplasman gibi gibi oynamak istemiyor. Olay bu kadar basit herkeste bu duruma saygı duymalı. BU DURUMDAN sadece bir pay çıkabilir Efes Pilsen GS cc'den ÇEKİNİYOR.