12 Kasım 2010 Cuma

Enes Kanter'e İzin Yok

Enes Kanter'in durumu malum, NCAA'de oynamak için giriştiği davası devam ediyordu. Bu süreçte Nedim Karakaş'ın açıklamaları, Amerika'ya yolladığı belgeler gündemde epeyce yer tutmuştu. NCAA yönetiminden bugün yapılan açıklamaya göre 2008-09 sezonunda F.Bahçe Ülker'den belirlenen aralığın üstünde bir para alan Enes, buna göre ligde forma giyemeyecek. İlk çıkan karar bu yönde, elbette buna itiraz gelecektir ama ne ölçüde karşılık bulacak orası mühim. Konuyla alakalı çok derin bilgilere sahip olmamakla birlikte Calipari ve Kentucky ikilisinin bu noktadaki etkisinin devreye girmesini umuyorum. En önemli yaşlarında davalarla uğraşıyor çocuk, yazık oluyor. Aklı selim insanların varlığında çok rahat şekilde tatlıya bağlanabilecek olay ne noktalara geldi. Yazık ediyoruz hem kendimize hem Enes'e.

26 Yorum Yapılmış:

Cemal dedi ki...

Salsa yeteri kadar bilgim yok ama olay nasıl tatlıya bağlanabilirdi ki. Enesin kentuckyde oynamasını istemeyen bazı kolejler itirazda bulunmadı mı. Fenerbahçe ülker de ncaa istediği için ödeme yaptığına dair belgeleri gönderdi. Evrakta sahtecilik yapamayacağımıza göre olayın karşılıklı anlaşmayla ne ilgisi var.

Ayrıca senin geleceğin olmasını umduğun oyuncun sözleşmesi devam ederken menejerlerin masallarına uyup senden kaçacasına gidiyorsa(en başta belli değilmiydi bu kural) , eğitim bahanesini ortaya atıp birde yalan söylüyorsa bırakın da Fenerbahçe'nin de söyleyecek bir sözü olsun.

mel dedi ki...

niye enes'e yazık edelim ki. o kendi kendine cizdi bu yolu.

ortada bir usulsüzlük var ve herşeyin normal olmasını bekliyorsunuz. Tüm Galatasaraylılığımla, Fenerbahçe'nin yaptığını tamamen doğru ve etik buluyorum.

NCAA kuralları önemli değilmiş gibi davranmayalım, adamlar kuralı koymuş uymayanları göstereni suclamak suctur.

ali dedi ki...

efese gel

Cengizhan TÜRKİŞ dedi ki...

Saldırın Fenerbahçe'ye bu fırsatlar kolay gelmez ayağa..

Selami dedi ki...

Bu konuyla ilgili kimse FB Ülker'e tek kelime edemez.Şimdi yazacağım bilgiler birinci elden teyid edilmiş bilgilerdir.Enes'in takımdan ayrılıp NCAA 'e gideceği ihtimali ortaya çıkınca Tanjeviç Enes'le uzun bir toplantı yapıyor,kendisiyle ilgili kulübün planlarını anlatıyor,ona istediği süreleri vereceğini,3 sene Euroleague'de oynayıp NBA olmasının kendi gelişimi için ne kadar önemli olduğunu anlatıyor,Enes'te ikna oluyor,fakat ikna olmayan birisi var,o da babası.( cahil bir adam değil,Üniversitede hoca)Bunun üstüne Turgay Demirel babası ile saatler süren bir toplantı yapıyor,Milli Takım için düşündükleri projeksiyonu anlatıyorlar,fakat babası aynen şunları söylüyor:'' benim oğlum Türkiye'nin gelmiş geçmiş en yetenekli oyuncusu,benim oğlum bu ülkeyi aştı,burada oynaması ona hiçbir şey kazandırmaz,NCAA'de 1 sene oynayıp,draftta 1.sırada NBA olacak,yıldız olacak''.Görüldüğü üzere Enes'i yakan FB Ülker değil babasıdır,onu gaza getiren de büyük ihtimal menejerler.Çok yazık en fazla gelişim göstereceği 2 seneyi boş geçirdi,U 18 Avrupa Şampiyonası'nda beraber yıldızlaştığı Sırp Dejan Musli bu gazlara gelmedi,bu sene Caja Laboral'e transfer oldu,kendini geliştirip 3 sene sonra NBA olacak,bakalım Enes ne olacak,babası umarım insafa gelir,oğlunun geleceğiyle daha fazla oynamaz.

Ulkerspor dedi ki...

Dinime küfreden bari Müslüman olsa şeklinde veciz vardır ya olayın özü aslında buna çok yakın. Basından okuduk, bu çocuğun babası asıl olan çocuğunun eğitimi olduğunu defalarca beyan etti. Dolayısı ile eğitimi sporla beraber aynı ortamda ifa etmesi gayet normal bir durum. Bu ülke ortamında, haftada 1-2 deplasmana gidip, günde en az iki saat idman yaparak nasıl eğitimini sürdürecek idi? Çok iyimser olmayalım, haftada iki sefer idman yapıldığı evvel zamanlardaki amatör ruhlu spor yapısı çoktan gerilerde kaldı. Okula devam mecburiyeti nasıl sağlanacak/sağlanamayacak? Onca 40-50 ders nasıl geçilecek? Çocuğu istemediği halde 2008-2009 yılının başında takıma dahil etmişler fakat neden çok az oynama şansı tanıyorlardı? Veteran oyucular oynuyordu fakat Enes oynamıyordu/çok çok az oynuyordu. Hayat onun hayati nasıl ne şekle mutlu olmak istiyorsa ve kendini ifade etmek istiyorsa özgür olmalı. En azından Gasper Vidmar gibi bir basketbol kazmasının 3-5 dakikalık güdük bir yedeği olacağına kolej liginin iddialı bir takımının önemli bir oyuncusu olur, zihni ve bedensel gelişimini daha iyi gösterir. Tabii ki ülke basketbolunun imajı bozulmadan mesele çözülürse!!! Kanaatimce bu çocuk bir hata yapmıştır fakat hata yapmaya zorlayan yönetimdir. Meselenin bu şekilde çetrefilleşerek ülke basketbolun beynelminel arenada imajının bozulması bir faciadır.

İstanbulspor’a 600 milyar olası bir galibiyet primi gönderen, 2004 ve 2005 yıllarında Trabzonspor’un şampiyonluğu ali cengiz oyunlarıyla gasp eden, sanki sakatlanması oyuncunun kabahati imiş gibi ücretinde ½ kesintiye giden, final serisinde rakibinin en değerli oyuncularından birine transfer teklifi sunup onunla her konuda anlaşan zihniyet bu ülke basketbolun geliştirerek nasıl zenginleştirecektir?

Geçmişte Ülker ve Efes Pilsen taraftarları beraber oturup maç bile seyrederlerdi. Ülke basketbolunun başındaki başkan Kasun’u ismen zikrederek doping yaptığı konunda oyuncuyu hedef gösteriyor. Sen icra kurumunun başındasın, suç unsuru teşkil eden konu varsa cezai şartlarını uygula veya emir ver uygulat. Şikayet etmek senin konumuna yakışır mı? Sonra ne olduysa arası Fenerbahçe ile bozuldu, kendisi hakkında onu oraya ben getirdim fakat artık ondan desteğimi çektim dendi. Anlayacağınız seviyesizlik diz boyu. Ülke basketbolu 30 yıl geriye gitti. Etik kavramı yerle bir oldu.

Ahmet Karadag dedi ki...

@Selami
Enes hakkinda yapilan görüsmelere nasil ve ne olarak katildiniz? merak ettim de...

tozasor dedi ki...

Ulkerspor ve bitmek bilmeyen muhteşem analizleri..

Ulkerspor dedi ki...

Ülke basketbolu ''daha ziyade zihnen/etiken'' 30 yıl geriye gitti.

koray dedi ki...

Fenerbahçe olayın bu safhasında sahte belge düzenlemedi ise (ki hiç sanmıyorum) haklıdır.Kendisinden istenen belgeleri vermesi gerekirdi.Vermiş

Öte yandan birinci elden teyid edilen bilgiye göre Türkiye Basletbol Federasyonu Başkanı bir oyuncuya Fenerbahçe'den ayrılma baskısı yapmış yani (saatler süren toplantı yapılmış adamların kararı net saatlerce neye ne şekilde ikna edilmeye çalışılmış).Öğrendiğimiz iyi oldu bu içerden bilgiyi.

Ömer Aşık kanuna usule uygun bir şekilde yasal haklarını kullandı diye aforoz eden milli takıma alınmaması için çaba sarfedenler bir anda kanun ve usul konusunda hassasiyet abidesi oldu buda güzel bir nokta, mafyöz adalet anlayışından(sen kim oluyorsunda beni mahkemeye veriyorsun kestim cezanı zihniyetinden) daha hukuki olan doğru bir değişim var demek ki.

willie07 dedi ki...

Kendi düşen ağlamaz.Böyle olacağı belliydi.Babası da profesör yani cahil bir adam değil.Madem bir işe kalkışıyorsun herşeyi araştır öğren.Kendilerine yazık ettiler.Fenerbahçe belgeleri göndererek doğru olanı yapmıştır.Zaten bildiğim kadarıyla da Fenerbahçe direk olayın içinde değil.Diğer ncaa takımları şikayet etmiş.NCAA yönetimi de Fenerbahçeye sormuş var mı böyle birşey diye ve fenerbahçe de doğrulamış olayı.

Onur dedi ki...

hadi ya çamur at izi kalmasın yazabildiginiz kadar yazın bu ne be. enesin oraya gitmeye kalkarken CAHİLLİK yapması kimse kusura bakmasın ama fenerbahçenin suçu değil. profesyonel oldugunu biliodu rahat durup otursaydı oturdugu yerde. kendi düşen ağlamaz ağlamamalı cahil adam kendi düştü diye fenerbahçeye her önüne gelen laf etmemeli

@ülkerspor
senin kafan güzel galba

Ufuk dedi ki...

@ulkerspor

muhteşem analizlerinden bizi mahrum bırakma lutfen.
üniversiteye okumaya gitti diyorsunda,enes efendi kendi dedi seneye drafta katılacagım diye.super zeka galiba arkadas 1 senede üniversite bitirip profesyonel olacak.

Adsız dedi ki...

@ulkerspor

30 yıl geriye giden türk basketbolunda ,türkiye hem avrupa hem dünya şamp. final oynadı , 5 tane nba de oynayan türk oyuncu var,avrupa sayı kralı (ibo) ribaund kralı (mirsad) senden çıkmış , salonlar yapılıyor , ligin kalitesi ispanya ile kıyaslanıyor , üstelik senin takımın trabzonspor da lige çıkmış ,fb li olarak söylüyorum ; ülkerspor artık bunları bırak ve sende yanımıza gel ,çünkü yanlış yolda olsanda sanada(trabzon şehri ve trabzonspor a) ihtiyacımız var ,Türkiye basketbol da 1 numara olacaksa bunu hep birlikte yapacağız ...

Ulkerspor dedi ki...

Etiksizlik ve amaca ulaşmak için her yol mubah tarzı üzerine inşa edilmiş yönetimsel bir zihniyetin ülke basketbolunu ileriye taşıyabilmesi mümkün değildir.

‘’Ülke basketbolu ''daha ziyade zihnen/etiken'' 30 yıl geriye gitti.’’ ile alakalı ilk beyanımda tırnak içindeki gözden kaçan kısmı daha sonra düzeltmiştim.

İbrahim ve Mirsad takımlarında kaç yaşındayken oynamaya başladılar acaba? Mirsad’ı keşfeden yoksa Fenerbahçe mi? Zaza’yı 16 yaşında oynatmaya başlayan, Ersan’ı keşfedip bulup getiren kim?

Evet tesisleşme adına bu ülkede kısmen güzel şeyler olmakta fakat çok çok yetersiz. Yapılan güzel icraatları alkışlayıp mevcutla yetinmemek lazım. Çok daha fazla şehir bazında yaygınlaştırılması lazım. İstanbul, Bursa ve İzmir takımlarının ağırlıklı olduğu yapı hiç de sağlıklı değildir. İşte bu sağlıksız yapı basketbolu bu ülkede bir burjuva sporu konumuna getirmiştir. Anadolu’nun kaç tane ilçesinde/okulunda spor salonu bulunmaktadır? Bu üç/dört/beş vilayet hariç kaç tane vilayetten yetişmiş/keşfedilmiş oyuncu bu ligde oynamaktadır? Ülke coğrafyasının neredeyse % 80’i ait olduğu ligde temsil edilmediği bir ligden bahsederken İspanya ile mukayese etmek olsa olsa safdilliktir, kandırmacadır. Mevcut bu ligin İspanya ligi ile kıyaslanması olsa olsa bir hayal ürünüdür. Bakınız İspanya ligindeki iddialı takım sayısına, sponsor yapısına, kulüplerin neredeyse tamamının farklı şehirlerden oluşlarına, genç oyuncu yetiştirme hassasiyetlerine, organizasyonlarına… Şahsen ben mevcut ligimizin Yunan, Rus ve İtalyan liginden daha kuvvetli bir lig olduğunu zannetmiyorum. Anlık ve onun oluşturduğu reaksiyonla yaşayan bir ülkeyiz. Betondan da anlarım, futbol’dan da diyen zihniyet basketbolun kurtarıcısı olacaksa vahlar olsun memleket basketboluna…

Ulkerspor dedi ki...

...enes efendi kendi dedi seneye drafta katılacagım diye... bir beyanda bulunmuşsa bizde öğrenmiş olduk. Neticede Enes'in sütten çıkmış ak kaşık olduğunu da belirtmedim fakat asıl hata çocuk üzerinde baskı unsuru oluşturarak onu hataya zorlamaktır. Bu yaşdaki insanlar hata yapmaya çok daha fazla müsaittir. Babası basına verdiği demeçte çocuğunun milli takımda oynamayı çok istediğini fakat oynamasına müsaade edilmediğini söylemişti. Ne enteresan değil mi? Peki şimdi ne olacak onu söyleyin bana? Bu çocuk nerede oynayacak?

Selami dedi ki...

@ Ahmet Karadağ

Bizzat Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi'nden.Kim olduğunu sorma,söylemem.

@Ülkerspor

Tam sana cevap yazacaktım fakat Ufuk kardeş gerekeni yazmış.Hem Enes,hem ailesi hem de menejerleri üniversite 1.sınıftan sonra drafta katılacağını defalarca kez beyan ettiler,yani senin iddia ettiğin gibi eğitim amaçlı değil,tamamen duygusal.Eğer Enes samimiyse 4 sene okusun,koleji bitirsin,drafta girsin,ondan sonra gelsin suratımı tükürsün.

Ayrıca futbol geyiklerini buraya taşıdığın için de helal olsun sana,neymiş 2004 şampiyonluğunu FB engellemiş,sen kendi sahanda GS'ye yenil,ondan sonra FB suçlu olsun komiksin.

Ömer Aşık konusunda yapılan eleştiriler kesinlikle haklı,Aziz Yıldırım Ömer'e çok büyük haksızlık yapmıştır,Aziz Yıldırım'ı Fb taraftarı olarak günahım kadar sevmem,özellikle Mahmut Uslu-Turgay Demirel ikilisinin kumpasına gelip,Aydın Örs'ü gönderip Tanjeviç belasını başımıza sarması ve takımın 3 senesini çöpe atması yüzünden,neyse ki sonra hatasından döndü.

Ülkerspor,son olarak bir şey sormak istiyorum,bu satırları yazmadan önce Prozac,Xanax falan alıyor musun? Bizi çok eğlendiriyorsun,insanın ayık kafa bunları yazması çok zor,ayık kafa yazıyorsan büyük yeteneksin valla,Hollywood'da iyi senaryo yazarı olursun valla.

Özcan Yüksel dedi ki...

Bu konuda Fenerbahçeye suç bulmuyorum. Doğuş BAlbay da Fenerbahçe'den NCAA'e gitti ancak kulüp tarafından halen daha sahipleniliyor. Bu konuyu eğitim açısından değerlendirecekseniz de o zaman neden sadece 1 sene okuyup drafta girme hayali kuruyor ?
Sen Enes yerinde olsaydın deseydiniz muhtemelen ben de tercihimi o yönde yapardım ancak kulüple aramı da hoş tutmaya özen gösterirdim.
İşin 2. boyutu kulüpler yetiştirsin 100 bin dolar civarı ödeme yapsın adam elini kolunu sallayıp üstüne üstlük hiç yarar sağlamadan gitsin. Bu da adil değil.
Son boyutta ise Enes yetenekli şüphesiz ve kariyeri de açık. Ancak bizde bu tarz ümit vaadeden oyuncular 5 senede 1 çıkarken Sırplarda senede 5er 5er çıkıyor. Nereye varacağını kestirmek şimdiden çok zor

ilhami Ata dedi ki...

enes'in oraya okumaya gitmediğini hepimiz biliyorduk. kendisi de ilk yılında drafta gireceğini söyledi. fenerbahce'den ayrılış sebebini draftexpress sitesine kulubum bana 6 yıllık anlaşma onerdi bu da beni nba hayallerimden alıkoyuyordu mealinde bişeyler söylemiş.. bu konuda eger dogruysa her iki tarafı da suclu buluyorum.. yani hepimiz biliyoruz ki bu muthiş yetenekli çocugu 6 yıl takımda tutamayız. ama bunu karşılığı çekip gitmek mi enes ve ailesi orta yol bulmak için çabalayamaz mıydı? ne bileyim 3 yıllık anlaşma falan isteselerdi.. hem vefa borcunu odeselerdi.. şık olmadı bu ukala tavırlar. ben muthiş oyuncuyum istedigim yerde istediğim koşullarda oynarım havaları..
işin diger boyutu madem bu yetenekli oyuncular ilk fırsatta kaçıp gidecek neden yetiştirmek için bunca çaba sarfedesin yatırım yapasın? yazık degil mi onca emege saygısızlık degil mi?
ama yine de enes'e "yolun açık olsun" diyorum. nba gittiğin de takımına maç kazandırdığında milli takımda güzel işler yapınca sevineceğim. ama bir hidayet'e bir mehmet'e duyduğum hayranlığı sen ne seviyelere gelirsen gel sana asla duymayacağım..

Ahmet Karadag dedi ki...

@Selami
Ben de Federasyon Baskaniyim. Ama adimi sorma, söylemem...

Ulkerspor dedi ki...

Selami, 2004 yılındaki Ts-Fb maçında 2-1 Ts öndeyken Fatih Tekke biçilirken ne penaltı verildi ne de kalecinize kırmızı kart verildi. Ne çabuk unutmuşsunuz !!! Ayrıca senin anlattığın olay 2005 yılında idi (Gs maçı daha sonra idi). 2005‘de de çok benzer olaylar oldu, tabii hatırlarsan!!!

Ulkerspor dedi ki...

Selami, hem Aziz Yıldırım’ı günahım kadar sevmem diyorsun hem de onunla alakalı doğrudan ve dolaylı tüm anormal içtihatları eleştiren yaklaşımlara toptan senaryo hükmü veriyorsun. Sen kendi kendinle çatıştığının farkında mısın?

Söyle bakalım hangi beyanlarım senaryo, tek tek yaz da bizde bilelim!!! Hayatımda duymadığım muhtemelen senin kullandığın metaların isimlerini zikrederek aklınca hedef saptırma yapman çok komikçe!!! Senin sadece Fenerbahçelilerle mi sorgusuz sualsiz hüküm benzerliğin mevcut? Padişahım sen çok yaşa misali kulübünüzün haksız uygulamaları dışarıya karşı sorgusuz sualsiz avukatlığını yaparcasına savunalım mıdır senin/sizin mizah anlayışınız : )) Aslında senin kulağına kar suyu kaçırmışım : )) Kar suyu misali adamın içine işleyince yüreğine oturur : ))

mustafa can dedi ki...

beyler sonucta enes buyuk bir yetenek ve daha cok genc kendi tercihini yaptı dogru yanlıs arkasında olalım o cocugun cidden ama cidden cok özel bir oyuncu bir hidayet bir ersan bir mehmet ten cok daha özel böyle bir oyuncu ilk defa elimize gecti onu böle yıpratmayalım.

Onur dedi ki...

@ulkerspor

trabzonspor ne 2004te ne 2005te fenerbahçeye karşı öne bile geçemedi.
kafandan sallama

Ulkerspor dedi ki...

Ne görürsünüz, ne işitir ne de duyarsınız!!! Sahte anons yapıp sahaya da çulllanmadınız!!! Bursaspor'da şampiyon olmadı! Sallama ve kamufle'de üstünüze yoktur. İstanbulspor'a 600 milyar teşvik pirimi olayını divan kurulu üyeniz Kemal Belgin gündeme getirdi ve federasyona'da gönderdi tüm belgeleriniz. Şikeci, monarşik bir yönetim tarzı.

intuition dedi ki...

Enes NCAA'de oynayamayacağını giderken kendisi de biliyordu ve sonunda oynayamadı. Ona yapılan yatırım kimseye yapılmadı bu ülkede. Okumak istedi okutuldu, sakatlandı başkası yüzüne bakmazdı biz destek olduk. Takımın 2 sene sonra en önemli adam olacaktı onu da kabul etmedi, uydu milletin aklına...

@Ulkerspor

Ne içtiysen ben de ondan istiyorum, hala Kemal Belgin diyorsun ya. Hayır madem adamı kaynak olarak kullanacaksın adam hakkında bilgi toplasaydın. Böyle boş boş sallıyorsun anca.