6 Kasım 2010 Cumartesi

Erdemir: 79 - T.Telekom: 86 (Telekom'dan İlk Galibiyet)

Ligde ilk üç haftayı mağlubiyetle geçen Türk Telekom, ilk galibiyetine zorlu Erdemir deplasmanında ulaştı. Son çeyreğe kadar sadece 48 sayı atabilen Türk Telekom, 14 sayı farkla mağlup girdiği son periyotta tam 38 sayı bularak aldı maçı.

Oyuna iyi başlayan Türk Telekom üstünlüğü ele aldı ve ikinci periyodun ortasına kadar rahat bir şekilde oyunu götürdü. 31-21 Telekom üstünlüğü ile süren oyunun çehresi bir anda değişti, 19-4'lük bir seri vasıtasıyla devreyi 40-36 Erdemir önde kapadı. Steimsa, Becirovic ve Mehmet Yağmur ilk yarıyı üç faulle kaparken, geçtiğimiz maçta çok iyi performans ortaya koyan genç Uğur'un takımın iki oyun kurucusunun faul problemine girdiği bir devrede süre alamayışı çok garipti. Maçı da 36 saniye oynayarak kapatmak zorunda kalan Uğur'un yerinde olmak istemezdim.

İkinci yarıya 8-0 ile giren Erdemir skoru 48-36'ya, seriyi ise 27-4'e çıkarıyordu. Böylesine yüksek bütçeli bir takımın rakibi karşısında bu denli spektaküler serilere karşı boyun eğişi şaşırtıcı. İlk yarıyı üç faulle kapatmış olmasına rağmen ikinci yarının başında sahaya sürülen Stiemsa'nın dördüncü faulü aldığını, bu sırada kenarda Ümit Türkoğlu ve Wesson'ın oturduğunu da hatırlatalım. Erdemir'e birilerinin dur demesi gerekiyordu ve bu işi tahmin ettiğiniz üzere Sani Becirovic yaptı. Art arda sekiz sayı kaydederek hop dedik kardeşim naraları ile 20'lere doğru giden oyunun seyrini değiştiren adam oldu. Sonrasında bayrağı Wesson ve Mehmet Yağmur devraldı ve 14 sayıya kadar yükselen fark makul seviyelere indi. Daha sonra ise 72-64 Erdemir üstünlüğüyle ilerleyen oyun Telekom'un 10-2'lik serisiyle 74-74'e geldi. Ankara temsilcisi son bir dakikayı Becirovic'in atılması sebebiyle onsuz geçmek zorunda kalsa da arkasına aldığı rüzgarın da etkisiyle maçı 86-79 kazanmayı bildi. 62-48 Erdemir üstünlüğüyle girilen son çeyrekte oluşan skorun 17-38 olması şaka gibi. Ama gerçek. Erdemir için acı, Telekom için mucize bir periyot.

22 sayı - 3 asist - 3 top çalma üreten Becirovic'e 18 sayı ile sakatlıktan dönen Ceyhun Altay, 14 sayı 7 ribaund ile Wesson destek oldu, kırılma anlarında yüzde yüz isabet oranıyla kaydettiği üçlüklerle galibiyete katkı sağlayan Mehmet Yağmur da 11 sayı-3 ribaund-5 asist-2 top çalma ile önemli bir performans ortaya koydu. Erdemir'de ise 19 sayı-7 ribaund-6 asist üreten Antwain Barbour ve 13 sayı-11 ribaundla double-double yapan James Thomas yüzde elliyle üçlük atan Telekom'a karşı takımlarının karşı koyabilmesi için ellerinden geleni yaptılar ancak galibiyeti getiremediler. Bir maç içerisinde bile inanılmaz iniş-çıkışlar yaşayan Türk Telekom önemli bir kadroya sahip ve toparlandıkları takdirde Play-Off'a girmeleri işten bile değil. Erdemir ise üçüncü kez yüksek bütçeli bir rakip karşısında galibiyetin kıyısından döndü fakat eski dişlilerin motoru ısıtmaya başladıklarını görmek onlar adına sevindirici.

Erdemir (79): Lamar Johnson 12( 3 ribaund – 2 asist), Altan Erol 6 ( 7 ribaund – 1 asist), Melih Yıldız 9 (2 ribaund), Berent Kavaklıoğlu 3 ( 1 ribaund – 2 asist), Eren Beyaz 1 (3 ribaund – 1 asist), James Thomas 13 ( 11 ribaund – 1 asist), Lamar Barbour 19 ( 7 ribaund - 6 asist), Erkan Veyseloğlu 6 (6 ribaund), Hakan Demirel 8 (4 asist), Emre Ekim 2 (1 ribaund) Türk

Telekom (86):
Ray Wesson 14 (7 ribaund), Ümit Türkoğlu (1 ribaund), Sani Becirovic 22 ( 2 ribaund- 3 asist), Mehmet Yağmur 11 (3 ribaund - 5 asist), Adem Ören ( 1 ribaund), Orhan Hacıyeva (1 ribaund), Yunus Çankaya 7 ( 2 ribaund - 1 asist), Ceyhun Altay 18 ( 1 ribaund – 1 asist), Joseph Gaffney 7 (3 ribaund), Diamon Simpsons (5 4 ribaund), Gregory Stiemsma 2 ( 3 ribaund)

2 Yorum Yapılmış:

roland deschain of gilead dedi ki...

erdemir de altan erdemirin seriye bağladığı dakikalarda 2-3 kez üstüste havuza düşen topları yakalayarak ve savunmadaki mücadelesiyle alkış aldı.
berent olmuyor..hakan demirelin kenara geldiği dakikalarda onu yedekleyecek daha iyi biri lazım.
barbour takım seriye bağlayarak öne geçerken çok güzel oluyor ama savunmada etki etmemesi çok acı ve maçın sonunda yorgunluktan olsa gerek 3-4 hücum basit hatalarla maçın verilmesine yardımcı oldu.

telekomda sami maçın başında girdiği faul problemi yüzünden ilk yarıda uzun süre oynamadı ve o yokken erdemir farkı açtı. 3 faulle başladığı 2. devrede sov yaptı ve onu savunmada zorlayamayan erdemir kendi ipini kendi çekti.

numberonebasket dedi ki...

telekom kesinlikle ,3 oyuncusunu değiştirmeli bu oyun kurucu bölgesi ,forvet belgesi,4 numara bölgelerine acilen müdahale edilmeli yoksa ilk dörde giremez .ayrıca play off larda katılamaz düşme potasındaki takımlarla cebelleşir durur.vasallo,kirk penney,travis hansen forvetve oyun kurucu bölgesinde şimd ilik boşta oyuncular,uzun olarakta boşta iyi oyuncular var.mutlaka müdahale yapılmalı tabi bu hoca konusunda da geçerli