23 Kasım 2010 Salı

Göttingen: 85 - Beşiktaş: 83 (Son Saniye Mucizesi)

Öncelikle maçı bir yayın kuruluşunun vereceğine sevinmiştim. Fakat yayının ilk periyodun bitimine 6 dakika kala gelmesi üzerine sonsuz teşekkürlerimi ilettim TRT'ye.

Yıldız guard Mire Chatman'ın maç öncesinde oynamayacağı haberleri gelmişti. Şaşırtıcı şekilde oyundaydı Birleşik Devletli guard. Fakat çok net gözüktü ki maç boyunca ayakları gitmedi. Hep kendi %100'ünden uzaktı. Yine de bu fedakarlık sevindirici Beşiktaş açısından. Iverson da kıpırdanmaya başladığını gösterdi bu maçla. Kondisyonu gelişmeye devam ettikçe ağırlığını daha çok hissettirecektir. Ayrıca uzun rotasyonunda Cevher'in yokluğu üzerine faul problemine girilmesi maçın kilit noktalarındandı. Bu sıkıntılı durumda süre alan İsmail Çevik de gayet iyi performans gösterdi ve Burak Bıyıktay'a kendini hatırlattı. İlk yarıda Göttingen havasına alışamamış olsa gerek Beşiktaş, tutuk bir oyun sergiledi ve devreyi 45-34 geride kapadı.

Maç boyunca etkili olan ilginç hakem düdüklerinden daha az etkilendi Beşiktaş ikinci yarıda. Tam geri geldik derken, en kritik anda gelen üçlüklerle Alman ekibi önde götürmeyi başarmıştı 3 periyot. Michal Ignerski'nin skorer oyunuyla baştan sona geride götürdüğü maçta öne geçti Beşiktaş, maç sonuna 6.45 kala. Bu dakikadan sonra Iverson'ın da oyuna girmesiyle, geri gelip maçı alacakmış hissiyatı verdi temsilcimiz. Son hücumda Mire Chatman'ın ilginç şut tercihi ardından gelen enteresan bir basketle tırnaklarıyla kazıyıp elde ettiği maçı geri verdi Beşiktaş. Çizilen son hücumun bu olduğunu düşünmüyorum. Daha da önemlisi 'The Answer' sahadayken topu bir başka Ademoğlu'na teslim etmek kimin kararı merak ediyorum. Sonuç olarak Almanya Ligi'nde küme düşmemeye oynayan vasat bir takıma kaybedilen kötü bir maç oldu.

Son bir not olarak da maçı bize sunan üstadlar hakkında naçizane iki kelam edeyim. Tamam biz de Beşiktaş'ın kazanmasını istiyoruz. Evet İtalyan hakem Gianpaolo Cicoria ilgi çekici düdükler öttürdü ama bu yaşlı tonton dedeyi Türk düşmanı olarak lanse etmek (hatta bütün İtalyan hakemler işin içine girdi bir ara) gerçekten yakışmadı. Son periyotta alan savunmasına dönmemizle antrenör de oldular. Sadece maçı bize anlatsalar-yorumlasalar pek daha iyi olur gibi.

BG Goetingen (85): Mike Scott 5 (4 ribaund), Robert Kulawick 15 (1 ribaund-1 asist), Trenton Mecham 18 (5 ribaund-5 asist), Kyle Bailey 16 (6 ribaund-5 asist), Adam Waleskowski 6 (1 ribaund), Louis Dale 3 (3 asist), C. Tetzner, Michael Meeks, Jason Boone 13 (7 ribaund-1 asist), Dwayne Anderson 9 (9 ribaund), Cornelius Adler (1 ribaund)

Beşiktaş Cola Turka (83): Allen Iverson 18 (1 ribaund-1 asist), Fedov Likholitov 3 (4 ribaund), İsmail Çevik 5 (3 ribaund), Bekir Yarangüme 3 (3 ribaund-2 asist), Mustafa Abi, Cüneyt Erden 2 (2 ribaund-1 asist), Serhat Çetin (1 asist), Michal Ignerski 21 (7 ribaund-2 asist), Mire Chatman 14 (5 ribaund-5 asist), James Ogilvy 17 (6 ribaund)

10 Yorum Yapılmış:

Luke dedi ki...

FBÜ maçından sonra üzerine çok konuşuldu ve bu yorumu herhangi bir polemik yaratmak için yazmıyorum ama, bir hafta içinde üçüncü kez Burak Bıyıktay'ın hatalarının başrolde olduğu bir yenilgi yaşadı BJKCC. Evet, BJKCC özellikle pota altında çok zayıf bir takım; evet, kadrosu derin değil, özellikle de maçın dinlenme bölümlerini oynatacak oyuncuları yok; evet, Allen Iverson henüz bu takıma alışamadı ve alışsa bile Chatman gibi topu seven bir başka guard ile nasıl anlaşabileceği merak konusu; ve son olarak, evet, bu maçı çevirmek için alan savunmasına dönmek, riskli olsa da, iyi bir plandı ama lütfen dürüst olalım: bu maçın kaybında, son iki hücumda çizil(mey)en hücumların payı hiç mi yoktu? Cüneyt Erden dökülürken kenarda tutulan Iverson kimin kararıydı? Hele ki en başında, böylesi atletik bir takıma karşı sürekli tempoyu arttırmak kimin düşüncesiydi?

strwind dedi ki...

Yani ben mi yanlış gördüm bilmiyorum ama chatman son topu kullanırken sanki 10 saniye kala süre durdu gibi geldi(televizyondaki değil)? Tamam beşiktaş kötüydü ama hakemlerin de bu maçı adına layık :)şekilde yönettiğini söylemeden geçemiyeceğim...

Erman Tüneri dedi ki...

Chamtan sürenin azalmasını beklerken kamera skorbordu çekti bende sasırıdm süre durdu faul mü var sandım . Chatman sutu cektiginde en fazla 3 sn olmalı o da en fazla bana gore 1 sn felan kalması lazım. trt maçı tekrar verirse dikkat edin chatman süreyi eritirken 10. sn dikkat edin

basketçi dedi ki...

adamın garajında bir ferrari bir de ford focus var
adam kızı yatağa atmaya focus ile gidiyor
bıyıktay'dan koç falan olmaz
dünyada bu son topu kullanması için eğer topu iverson'a vermiyorsan
ya lebron james'e yada kobe braynt'a vermişsindir
bu arada takımın adı tamamda
maçı çeken kameraman ve yönetmen harbiden götüngenmiş
o nasıl maç yayınıydı yahu ???

Cemal dedi ki...

Beşiktaş şimdi götingene mi geldi yani :)

Son top ancak bu kadar kötü kullanılabilir. Iverson hazır olmasa bile son topu sakat evet bir daha söyleyeyim sakat olan chatmanın kullanması felaket bir tercih. Chatmanda kiremit salladı resmen . Süre bir ara durdu mu top elden çıktı mı olayında herkesin atladığı vir nokta varki o da o süre ve skoru trt koydu ve bağlayıcılığı yok zaten bir ara 10 dk boyunca skoru bir sayı fazla yazdılar göringen lehine. Murat M. nun her götingen diyişinde gülesim geldi .

Rakip o kadar zayif ki dandirik alman liginde 10 maçın 7sini kaybetmiş. Bütçesi 1 m dolar bile yoktur . Uzunları varla yok arası ve beşiktaş bu takıma yeniliyor . Götingen bu lige gelse düşmemeye

kenz dedi ki...

Hakikaten çekim felaketti.Adam atışı yapıyor, kamera hala adamı çekiyor, topun girdiğini spikerden öğreniyoruz.

koray dedi ki...

Mixbasket'de videosu var maçın.TRT'nin değil salonun skorbordu sözü edilen 10.1 saniye kala duruyor gibi o an hemen görüntüden gitti .10.1 sn'yi gördükten sonra top Götüngen'li oyununun elinden çıkana kadar geçen süreyi ölçtüm kronometre ile 12'nin üzerinde.Yani 2 saniye civarı süreyi durdurmuşlar gibi duruyor.

Miksiyon dedi ki...

Son topu ıversona kullandırmamak büyük cinlik:)) Tebrikler burak bıyıkta rakibi inanılmaz şaşırttın:) sakat çatmana attırmak daha büyük koçluk başarısı ondan bahsetmeyecem bile. Bide bu ıverson iyiki hazır değil 18 sayı attı hazır olsa her maç 50-60 arası dolaşcak sanırım?? Kardeşim versenize son topuuu iversonaaa yaaaa uyuz oldum ekran başındaaa hiçbişey yapmasa rakibe hucüm etcek süre bırakmazdı maç uzardı trt nin gösterdiği süre doğruysa

Giray Özkan dedi ki...

Eğer Cüneyt Erden gözden çıkartıldıysa başka takımda oynasın.Bugün BJK'ye yara sağlamasına izin verilmiyor.Fakat onun yarar sağlamasına izin verecekler vardır..

Baris dedi ki...

Beşiktaş CT yönetimi karşılaşmanın tekrar edilmesini ve maçta kural hatası olduğunu ileri sürerek Uleb'e başvuruda bulundu.

kaynak: http://www.haber1903.com/-macta-kural-hatasi-var-_3_45527