24 Kasım 2010 Çarşamba

G.Saray C.C: 76 - Cantu: 57 (Aslan Namağlup Devam Ediyor)

Geçen hafta Hollanda deplasmanında 17 farktan dönerek kazanan G.Saray Cafe Crown, ilk haftayı galibiyetle kapatan İtalyan Cantu'yu ağırladı bugün Abdi İpekçi'de. Tempoyu kontrol ettikleri ve direksiyonda geçirdikleri ilk çeyreği 18-16 önde tamamlayan sarı kırmızılılar, ilk on dakikada tam yedi top kaybı yaparak savruk bir görüntü çizdiler. Maçı toplam 15 top kaybıyla tamamlayan ve bunların 7'sini ilk periyotta yapan G.Saray, ikinci çeyrekte 22-22 eşitliğin sağlandığı andan itibaren ise parkenin tek hakimiydi. Maçın başından beri yaptığı sert savunmanın karşılığını rakip sahada kolay kaybettiği toplar nedeniyle alamayan G.Saray, ikinci çeyreğin son 7 dakikalık diliminde saha içi baskete izin vermeyerek tam 18-2'lik bir seri yakaladı ve soyunma odasına 40-26 önde girmeyi başardı. Bu sekansda hücumda yalnızca iki şut kaçırıp, 1 top kaybı yapan sarı kırmızılıların alan savunması ise maçın ritmini değiştiren temel faktör oldu. Andric'in erken fauller aldığı maçta henüz ilk yarıda 11 sayıya ulaşan Kuqo, devrenin en skoreri olurken 6'şar sayı üreten Shipp-Shumpert-Rochestie üçlüsünden en verimlisi kuşkusuz bu 6 sayısının yanına 3 ribaund-2 asist- 3 top çalma ekleyen Rochestie idi.

3.çeyreğin başında Maarten Launen'i savunmakta zorlanan ve bu oyuncunun elinden bu periyotta tam 10 sayı yiyen G.Saray savunması farkın altıya kadar inmesinin ardından(12-4'lük seri) alınan Oktay Mahmuti molasıyla ayağa kalkmayı başardı. 44-38'de gelen bu molanın ardından kısalarıyla, özellikle de Tutku Açık'la, boyalı bölgede Luksa Andric'i besleyen G.Saray, Andric'in son 3 dakikada şut kaçırmadan üstüste bulduğu 9 sayıya, bir de Rochestie'nin ceza üçlüğünü ekleyerek 12-4'lük seriye aynen cevap vererek finale devredeki sayı farkını koruyarak girmeyi başardı (58-42).

Zor geçmesi beklenen karşılaşmanın ilk çeyreğinde fazlaca top kaybettiği için farkı açamayan G.Saray, ikinci çeyrekteki muazzam savunma performansının ardından devrenin başında Launen merkezli bir sorun yaşasa da o dalgayı da çabuk atlatarak, rahat bir son periyot oyunuyla karşılaşmadan 76-57 galip ayrılmayı başardı. Yaklaşık 25 dakikayı çift haneli farklarla önde götürüp, son dakikalarına çok çok rahat girdiği karşılaşmada yenilen 57 sayı oldukça değerli bir istatistik şüphesiz. Ki son altı sayısını da basket faullerden buldu İtalyan takımı. Çok tartışılan isim Rochestie'nin daha takım oyununa yönelik oynadığı günde tüm dişliler hareketliydi G.Saray'da. Rochestie 1-6 iki sayılık isabetine rağmen 4-4 üçlükle 14 sayı - 6 ribaund - 4 asist - 3 top çalmasıyla istatistik kağıdında takımının en verimli oyuncusu oldu. Kuqo sırtı dönük oyunuyla bulduğu basketlerle başladı maça, Shipp ve Shumpert ilk yarıda ona destek oldular. Ayrıca Shipp, sıkıntılı nokta olan ribaundlara da ciddi destek verdi. 2.devrenin başındaki bocalamadan sonra Andric-Tutku ikilisi ise noktayı koyan isimler oldular. 26.dakikayı 2 sayıyla geçen Andric, karşılaşmayı 7-8 saha içi isabetiyle tam 19 sayıyla, 15'i arka arkaya olmak üzere, kapatarak gecenin yıldızı oldu.

Sezon başından bu yana ilk kez bir rakibine karşı ribaundlarda bu kadar üstün gözüken G.Saray, tam 10 hücum ribaundu çekerek bu alanda 40-31'lik bir üstünlük sağlarken bu galibiyetle birlikte Avrupa'da da ikide ikiyle yoluna devam etmiş oldu. Oktay Mahmuti'nin G.Saray'ının bu sezon henüz evinde maç kaybetmemiş olması da önemli ve değerli bir not.

G.Saray C.C (76): Joshua Shipp 9 (6 ribaund- 2 asist), Caner Topaloğlu (2 ribaund-2 asist), Preston Shumpert 8 (1 ribaund- 5 asist), Taylor Rochestie 14 (6 ribaund- 4 asist), Tutku Açık 7 (2 ribaund- 3 asist), Luksa Andric 19 (4 ribaund- 1 asist), Radoslav Rancik 5 (7 ribaund- 2 asist), Haluk Yıldırım (1 ribaund- 1 asist), Evren Büker 2 (6 ribaund-1 asist), Ermal Kurtoğlu 12 (2 ribaund- 1 asist)

Bennet Cantu (57): Vladimır Micov 14 (3 ribaund- 3 asist), Benjamin Ortner 8 (2 ribaund- 1 asist), Manuchar Markoishvili 5 (3 ribaund), Maarten Leunen 10 (6 ribaund), Denis Marconato 4 (4 ribaund- 1 asist), Nicolas Mazzarino (2 ribaund- 1 asist), Michele Mian 5, Arminas Urbutis 2 (4 ribaund- 1 asist), Jonathan Tabu 3 (1 ribaund- 1 asist), Mike Green 6 (3 ribaund- 3 asist)

4 Yorum Yapılmış:

Sinan Doğan dedi ki...

Oktay hoca maçın telafisiz olduğunu düşünmüş olsa gerek gençlere şans vermedi bu maçta. Savunmada yine iyiydik. Andric bizdeki en iyi oyununu oynadı bu maçta demek ki içerde beslenirse iyi işler yapabilir. Taylor ise bir guard dan çok bir skorer gibi oynamaya devam ediyor hiç ısınamadım bu adama. Ermal'in biraz daha fazla süre alması lazım 15 dakikadan fazlasını hak ediyor. Her maçta farklı isimlerin ön plana çıkması bir bakıma iyi ancak belirgin bir skorerimizin olması lazımki buda Ship ve Shumpert olabilir. Caner ve Haluk'un aldığı süreler kısalır Ermal ve Melih daha fazla süre alırsa ben kendi adıma bu durumdan mutlu olacağım

arda dedi ki...

bende caner ve haluk un aldığı sürelerden sikayetciyim özellikle caner cok basit kayıplar yapıyor skor katkısı da yok Gs ye olmamıs. ermal biraz daha sorumluluk alabilir süresi artabilir evren de bu sene bir tutukluk var gecen yıl ki evren degil umarım o da toparlar.

RevoLveR dedi ki...

galatasaray iyi bir 5 numara transferiyle çok daha iyi yerlere gelebilir ama bu kadronun efes yada feneri geçip final oynaması çok zor ayrıca caner topaloğlunun galatasaray da ne işi var hiç anlamıyorum

can dedi ki...

caner,oktay mahmudi gelmeden önce recep akdağ zamanında alınmıs bir oyuncu olduğu için kaldı.muhteelen olmazdı da zaten.