24 Kasım 2010 Çarşamba

L.Rytas: 75 - F.Bahçe Ülker: 81 (Önemli Zafer)

Cholet deplasmanında ilk yenilgisini alan F.Bahçe Ülker, bugün ilk 4 maçtaki galibiyetleri daha da anlamlı kılabilmek için Vilnius sahnesindeydi. Bu zorlu deplasmanda ikinci çeyreğin ortalarındaki küçücük bir zaman dilimi dışında sürekli olarak skoru önde götürdü sarı lacivertliler. Ukic ile Oğuz'un toplam 40 sayılık katkısı ve Mirsad'ın kritik zamanlarda ortaya sunduğu sayı+ribaund desteği ile zoru kolaya çevirdiler ve 6. maçta 5. galibiyetlerine ulaştılar.

Bajramovic'in sakatlığıyla boyalı alan gücü epey bir zayıflayan ancak ilk maçtaki kadrosuna El-Amin ve Jasikevicius gibi iki önemli kısayı ekleyen Rytas karşısında dikkat edilmesi gereken noktalar belliydi. Temponun hızlanmasına izin vermemek, zayıf olan boyalı alanlarını kullanmak ve Cholet deplasmanında can yakan hücum ribaundlarına dikkat kesilmek.

Son maçlarda sahada hayaletten farksız olan Lavrinovic'e memleket topraklarına ayak basmak iyi gelmiş olacak ki, iyi başladı oyuna (4 sayı, 2 blok). Valanciunas'ı daha ilk çeyrekten 2 faule ulaştırmak, savunmada dik durmak, ribaundları kontrol etmek.. İyi başlanan periyot, fena sayılmayacak bir skorla kapandı (13-18). Tek sıkıntılı nokta olarak Ömer Onan'ın erkenden 2 faul almasını gösterebiliriz belki. Greer'in 5 sayısıyla girilen ikinci çeyrekte ise Rytas'ın maç içinde kontrolü ele aldığı ilk ve tek anı yaşadık. 11-0'lık seriyle skoru 27-23'e taşıdı evsahibi. Jasikevicius'un yaşlansa da bitmeyen yüksek organizasyon yetisi başrolde tabii bu bölümde. Spahija'nın hücumda saçmalayan takımına verdiği direktif açık ve netti: 'Oğuz'u kullanın'. Takım onu kırmadı, Oğuz da hocasını yanıltmadı. Talimatın alınışıyla devrenin son düdüğü arasına 10 sayı sığdıran uzun oyuncu, takımını soyunma odasına 36-40'lık üstünlükle götürdü.

Üçüncü çeyrek Ukic için rezerve edilmişti anlaşılan. Herkes kenara çekildi, Hırvat guard oynadı. İlk yarı bittiğinde isminin karşısında 8 yazarken, üçüncü çeyreğin ilk 5 dakikası sonunda aynı yerde 19 yazıyordu (5/6 üçlük). Oğuz ve Mirsad da boş durur mu, çeyreğin sonunu da onlar getirdiler. Final periyodu öncesinde 15 sayılık fark cepteydi artık (50-65). Rytas'ın son bölümdeki cılız gayretini, kritik sayılar ve kritik ribaundlarla bertaraf etme görevi Mirsad'ındı. Bir hücum ribaundu sonrasında Murat Kosova'nın ağzından çıkan 'Bilin bakalım orada kim var?' cümlesi efsaneler arasına girer. Farkı 18'e kadar çıkartmışken, takım savunmasının panik anafikirli Rytas hücumlarına karşı yumuşak kalması eleştirilebilir belki ama galibiyeti almanın yeter sonuç olduğu bir maçta bu kadarını da mazur görebiliriz (75-81). Jasikevicus'un Cemal'le bile ikili oyunlar oynayabiliyor olması ona olan saygımızı bir kat daha arttırdı. Maç esnasında şaka yollu 'Acaba Fatih Solak'ı da Rytas'a göndersek, onla da ikili oyun oynayabilir mi?' tweetini attım, yalanım yok. Jasikevicius'a övgülerimizi gönderdik ancak Cemal'in de kariyerinin en efektif gecelerinden birini (14 sayı (7/8 ikilik) - 8 ribaund) geçirdiğini atlamayalım. Tıpkı maçın 3. çeyreğinde Newley'in Oğuz'a vurduğu bloğun da atlanmaması gerektiği gibi. Kitap yazdırır adama o blok.

Benim terazimde en az Barça deplasmanı sonrasında çıkılan Siena maçı kadar önemli bir maçtı. Cholet karşısında alınan yenilginin ardından ayakların yere gerçekten basmış olduğunu gördük. Evet Rytas zaten kadro kalitesi olarak F.Bahçe Ülker'in yanına yaklaşabilecek bir takım değil ama maçın oynandığı atmosfer, Rytas'ın bu maça verdiği önem, Vidmar'ın yokluğunda sarı lacivertlilerde hala bir şeylerin eksik gibi olduğu düşünüldüğünde önemli bir zafer. Sakin ve akıllı oyunun, az hatanın zaferi.

L.Rytas (75): Steponas Babrauskas 3 (1 ribaund- 1 asist), Milko Bjelica 4 (1 asist), Martynas Gecevicius 16 (4 ribaund- 2 asist), Jonas Valanciunas 6 (5 ribaund), Brad Newley 5 (1 ribaund- 1 asist), Arturas Jomantas 5 (7 ribaund- 2 asist), Sarunas Jasikevicius 12 (1 ribaund- 8 asist), Cemal Nalga 14 (8 ribaund- 2 asist), Khalid El-Amin 10 (2 ribaund- 3 asist)

F.Bahçe Ülker (81): Roko Leni Ukic 24 (3 ribaund- 1 asist), Mirsad Türkcan 9 (5 ribaund- 1 asist), Ömer Onan, Lynn Greer 8 (1 asist), Darjus Lavrinovic 6 (6 ribaund- 2 asist), Kaya Peker 6 (4 ribaund- 1 asist), Oğuz Savaş 16 (5 ribaund- 1 asist), Tarence Kinsey 6 (3 ribaund- 3 asist), Marko Tomas 4 (2 ribaund- 3 asist), Emir Preldzic 2 (1 ribaund)

6 Yorum Yapılmış:

orkun dedi ki...

İyi başlayan güne güzel bir kapanış oldu, bravo çocuklar.

Öte yandan, Jasikevicius'u izlemek de gerçekten büyük zevk veriyor insana.

ozz dedi ki...

rokko ve oğuz yanlarına mirsad eklenince 3ü bir arada gibi olmuştu bu akşam.
Tebrikler çocuklar süpersiniz...

Özcan Yüksel dedi ki...

güzel bir maç oldu bence seyir zevki açısından da formda oyun kurucuları izlemek her zaman daha iyidir. Ukic ve Sarunas döktürdüler resmen bu maçta... ömer onan cholet deplasmanında da faul problemi yaşamıştı nitekim bu maçta da oyuna doğru düzgün ısınamadı sadece 4. çeyrek başında geceviciusu tutarak katkı yaptı. Ömer de formunu yakalasa galibiyet çok daha rahat olurdu.

Cemal dedi ki...

ukic ve saras guard nasıl olmalıdır ersini verdiler bugün. Keşke greer ile yolları ayırabilseydik de sarası ekleyebilseydik takıma.

yunus dedi ki...

cemal nalga yıllık ne kadar kazanıyor, bilen varmı?

Yusuf dedi ki...

250-300 bin tl dir tahminim
ama defansta yumuşak çok
vidmarın yerine olmazdı :)
bu arada sean may imzalamış mı???