5 Kasım 2010 Cuma

Şimdi Nerede? #12: Jeff Trepagnier

NBA için çok verimsiz, Türk Basketbolu için bir hayli verimli bir drafttı 2001 NBA draftı. (Seçilme sıralarına göre) Bornova Bld. formasıyla seyrettiğimiz Kedrick Brown, Fenerbahçe ve Efes Pilsen'de önemli başarılara imza atmış olan Willie "the King" Solomon, yazının geri kalanını kendisine ayırdığımız Jeff Trepagnier, Mehmet Okur ve Michael Wright 2001 NBA draftında kendilerine NBA kapısını aralamış oyuncular. Hepsine bir selam çakıp, belki de kariyerinin en güzel günlerini ülkemizde yaşayan Jeff Trepagnier'den bahsetmeye başlayalım.

İkinci turda Clevland Cavaliers tarafından draft edilen Trepagnier üç sene boyunca NBA'de Cavs ve Nuggets formaları altında şansını denedi ama oralar için ,tırnak içerisinde, undersize olması ve yetersiz hücum fundementalı nedeniyle pek de başarılı olamadı. Sonrasında Avrupa'ya geçen Trepagnier İtalya'da Eldo Napoli forması giydi. O sezon Uleb Cup'da Benfica karşısında 21 dakikada 30 sayı atıp-5 top çalarak, bir sonraki sezon Ülker'e transfer olduğunun haberini aldığımızda bu istatistiğe bakıp heyecanlanmamızı sağlamıştı.

Belki çok iyi şut atamıyordu, bilemiyorum ama, belki koçunu çok fazla memnun edebilen bir oyuncu da değildi ancak müthiş smaçları, müthiş blokları ve enerjisiyle taraftarlara basketbolun ne derece keyifli bir spor olduğunu hatırlatımştı. Harika bir savunmacıydı, uzun kollarının da etkisiyle çok top çalardı. Her top çalmasının ardından heyecanlanırdık zira açık alanda durdurulamaz, mükemmel smaçlar izletirdi bize. Ülkerspor Murat Özyer'in yönetiminde play-off da sadece tek maç kaybederek şampiyonluğa uzanırken, Trepagnier de İbrahim Kutluay, Marcus Haislip ve Mirsad Türkcan gibi silahların yanında Ömer Onan, Oğuz Savaş ve Robert Gulyas gibi oyuncularla birlikte tamamlayıcı rolü üstleniyordu. 9.7 sayı ortalamasıyla sezonu tamamlayan Trepagnier, 35 sayı-5 ribaund-2 asistlik performansıyla TBL All-Star maçının da en değerli oyuncusu oluyordu. Bir de Partizan maçı var, 11 top birden çalmıştı paşa ve o gün bugündür de Euroleauge'in bir maçta en fazla top çalan oyuncusu ünvanıyla yaşıyor.
-
Yer yüzünde görebileceğimiz smaç türlerinin aşağı-yukarı tamamına bu adam sayesinde Abdi İpekçi'de tanıklık etmiştik. Ağzımıza bir parmak bal çalıp bu ülkeyi terkeden Trepagnier bir sonraki sezon Pau-Orthez formasıyla Fransa'da boy göstermiş, şu an içerideki mi dışarıdaki mi olduğunu hatırlayamasam da, Euroleauge gruplarındaki Fenerbahçe Ülker maçlarından birindeki oyunuyla da eski takım arkadaşlarına ve Türk basketbolseverlere kendini hatırlatmayı başarmıştı. O sezonun ardından üç sene kadar Avrupa'ya uğramayıp NBA gelişim liginde takılan Jeff, bu sezon İtalya 2. Ligi'ne transfer olmuş. Tezonis Verona gibi sondan bir üst sırada yer alan bir takımda dahi çok dominant performanslar ortaya koyamamış. 13.6 sayı ortalaması ile mücadele ediyor ancak kimi özelliklerini henüz yitirmemiş olacak ki ekimin 10'unda oynadığı lig maçını 8 top çalarak tamamlamış. Düşünüyorum ülkemizde tercih edilebilir mi diye de öyle zannediyorum ki mental olarak bitmiş. Kim bilir yine de, henüz 31 yaşında, çok yaşlı da değil esasen; umut fakirin ekmeği... :)

1 Yorum Var:

ozan_kartal dedi ki...

hiç sevmezdim kazmanın tekiydi. felaket kötü bir şutör olmasına rağmen bazen eline geleni sallar sinir bozardı..