20 Kasım 2010 Cumartesi

Tofaş: 67 - Türk Telekom:71 (Bursa'da Büyük Sürpriz)

Sezon başından beri yerden yere vurulan Telekom, Bursa ekibi Tofaş'a konuk oldu bu hafta. Tahminimde yanıldığım bir maç oldu başlıkta da belirttiğim üzere, Türk Telekom 'takımca' bir yere gelmeye başlayacak gibi.

Ray Wesson'ın mutlak pota hakimiyeti haricinde, Rasim ve Anthony Gaffney'nin hangisi 4 numarada oynadı maç boyunca kestiremedim. Fakat Rasim dışardan, Gaffney (çok ilginç bir oyuncu bu Gaffney, inanılmaz bir atletizme sahip) de içerden oynadıkça roller daha da belirginleşmiş gözüktü. İlk yarıda ev sahibi Tofaş dış şutlarda etkisizdi. Buna rağmen bulduğu hızlı hücum sayılarıyla farkı çift haneler barajına getirdi. Bu dakikada (devrenin bitimine 7.50 vardı) acil durum hamlesi olarak Sani Becirovic oyuna girdi. Hücum verimlileşti, Becirovic bireysel çabasıyla Telekom hücumunu daha akıcı hale getirdi. Yaptığı sert faul ve hücumdaki ilk yanlış tercihi sonrası kenara geldi. Becirovic gibi bir oyuncu sadece 3 dakika sahada kalınca elbette homurdanır. Bu oyuncudan yıldız takım oyuncu psikolojisi beklemek ise hayalcilikten öteye gitmez. Faruk Akagün'ü sadece şurda eleştirmem gerek, Sani Becirovic'ten yararlanmasını bilmiyor.

Maçın en komik sahnesi, Tofaş molasından sonra Austin Nichols'ın formasını ters giyip sahaya dönmesi oldu (numara kısmı göğüste yani). Yaklaşık 30 saniye böyle dolaştı sahada, tahmin ettiğiniz gibi tüm salonu kahkaya boğmayı başardı kendisi. İlk yarıda Becirovic'in oyunda olduğu 3 dakika hariç bir şey üretemeyen bir Telekom vardı. Tofaş ise belki de bu seneki en olumlu basketbolunu oynuyordu. Bunun neticesinde 41-29 önde gittiler soyunma odasına.

İkinci devrenin başlamasıyla Telekom'un yükselişi de başladı. Boyalı alanda 10 kaplan gücündeki Ray Wesson'ı kullanmayı hatırladılar. Ne Ruzic ne de Onur Aydın kalabildi arkasında. İlkan ise bu ikiliden daha çok iş yaptı bu canavarın savunmasında. Telekom yükselirken, Tofaş da dibe doğru uygun adım ilerledi. Tanjevic'in 'badi'si Nihat İziç'in takımı, alan savunmasına karşı hiç hücum edemedi. Burda Heiko Schaffartzik'e bir parantez açmalıyım, bu ufak Alman tam bir play-maker ve Telekom'un bu seneki en iyi hamlesi diyebilirim. Ha 3 maç neden tribünde oturduğunu bilmiyorum ama oynamaması büyük kayıp Ankara ekibi için.

Maçın son periyodunda kemik sesleri tribüne kadar geldi. Kaptan Can Altıntığ'ın sakatlandığı halde oyunda kalmak istemesi yeterince güven vericiydi. Takımı birleştirici özelliğiyle de kaptan vasfını ne kadar hak ettiğini gösteriyor. Hani bazı takımlar olur, koçlarını hiç umursamazlar ama kendi aralarındaki iletişim muazzamdır. İşte böyle bir takım olma yolunda Telekom. Becirovic bile huzursuzken Mehmet Yağmur'la şakalaşmaya ara vermiyor benchte. Eğer gerçekten düzgün, takımla iletişiminde sorun yaratmayacak bir koç gelirse takımın başına, kötü başlayan sezon play-off derecesiyle bitebilir.

Tofaş (67): Jason Rowe 13 (2 ribaund-6 asist), Orçun Göllü, Austin Nichols 13 (10 ribaund-2 asist), Can Altıntığ 7 (4 asist), İnanç Koç 4 (1 ribaund-1 asist), Tomislav Ruzic 12 (5 ribaund-2 asist), İlkan Karaman 12 (5 ribaund-2 asist), Selim Saygın (2 ribaund), Onur Aydın 4 (2 ribaund-1 asist)

Türk Telekom (71): Ray Wesson 17 (10 ribaund), Heiko Schaffartzik 5 (3 ribaund-10 asist), Sani Becirovic 2, Rasim Başak 7 (6 ribaund-3 asist), Mehmet Yağmur, Orhan Hacıyeva 2 (3 ribaund-1 asist), Yunus Çankaya 15 (2 ribaund-3 asist), Ceyhun Altay 3 (1 ribaund), Anthony Gaffney 13 (5 ribaund-2 asist), Diamon Simpson 7 (7 ribaund-1 asist)

4 Yorum Yapılmış:

dilemma dedi ki...

formasını ters giyenler kulübünde marco jarici analım.tofaş yine şaşırtmadı üçlükte 5te kaldı.bilmeden at yarışı oynasam altılı tuttururum ama tofaş 6 üçlük sokamaz.badisi iziç gibi olanın askerliği bitmez arkadaş.

engin Karsiyakali dedi ki...

macı ızleyemedım ızleyen warsa yardımcı olurmu?
macı faruk hocamı yonettı yoksa hasta veya cezalı oldugu ıcın sencer baytımur fln mı basındaydı telekomun:):):)

nıhat ızıce 1.5 mılyon tl mıllı takım prımı yaramadı tofaşı bosladı bu sene

Bob dedi ki...

yok yok faruk hoca kenarda takımın başındaydı. ama onu sallayan sadece yunus ve schaffartzik'ti.

Adsız dedi ki...

Ligin en kötü iki koçunun mücadelesinden Nihat İziç galip çıktı. En kötü koç o imiş. Faruk Akagün elinden geleni yaptı ama kaybetmeyi başaramadı. Bir beş ile maça başladı ki evlere şenlikti. acıyeva 2 numara ve Rasim üç numara kim oynatmayı düşünebilirdi ? Stiemsma ve Solak tribündeydi. Becirovic hiç oynamadı. Rasim son üçlüğü hariç rezildi ama oynadı. Gaffney süperdi ama kenarda unutulduğu dakikalar oldu. Bu arada Mehmet Yağmur'u hala oynatan bir takım olması takdir edilesi...