13 Kasım 2010 Cumartesi

T.Telekom: 78 - P.Karşıyaka: 96 (Karşıyaka'dan İlk Deplasman Galibiyeti)

Geçen hafta Ereğli deplasmanında son çeyrekte ürettiği 38 sayıyla ligdeki ilk galibiyetini alan Telekom, bugün deplasman fobisiyle ün yapmış Karşıyaka karşısındaydı. Maçın başında takım halinde yüksek yüzdeli şut sokarak maça oldukça iyi başlayan Karşıyaka, ilk çeyreği 29-15 önde kapatmasının ardından maçın devamında rakibinin öne geçmesine hiç izin vermedi. 3. çeyreğin başında alan savunmasına karşı bir ara bocalasalar da Birkan ve Alper Saruhan'ın üstüste iki pozisyondan çıkardıkları altı sayıyla hayata döndüler ve çok rahat bir oyunla karşılaşmadan 96-78 galip ayrıldılar. Karşıyaka'nın bu sezonki ilk deplasman galibiyeti olması yanında Telekom'un beşinci maçında dördüncü yenilgisi anlamını da taşıyor bu maç. Karşılaşma sonunda pota arkasında yer alan Ankaragüçlülerin başlattığı istifa tezahüratına tüm salonun katılımı da hafta içinde Telekom'da yine hareketlenmelerin yaşanacağını işaret ediyor gibi. Uzun zamandır bu salonda maç izlememe rağmen ilk kez böylesine bir patlama gördüm tribünlerde.

M.Yağmur-Becirovic-Yunus-Stiemsma-Wesson beşini tercih eden ev sahibine karşı Holston-Osiris-Sneed-Birkan-Furkan beşlisiyle parkeye gelen Karşıyaka, ilk dört buçuk dakika geride kaldığında ilk beşte yer alan tüm oyuncularının elinden sayı bulmayı başardı. Telekom'un basit top kayıplarını cezalandırıp, yüksek tempoda yüksek yüzdeyle şut soktukları ilk çeyrekte kenardan gelen 5 sayılık katkıyla da ilk çeyreği 29-15 önde kapattılar. İlk 10 dakikada ev sahibi takımın yalnızca 1 faul yapabilmiş olması alışık olduğumuz Telekom savunmasının devam ettiğini gösteriyordu. Bol rotasyonlu ve kimsenin rolünün belli olmadığı Telekom, 2. çeyrekte Mehmet Yağmur'un kişisel becerisiyle ürettiği 9 sayı ve 2. yarıda Becirovic'in yine tamamen kişisel sürüklemesiyle oyuna tutunmaya çalıştı. 2.çeyreğin başında baskılı adam adama savunmada, 3.çeyrekte ise zone karşısında kısa süreli şoklar yaşayan Karşıyaka, bu kez ayakta kalmayı başardı. Maç boyunca 2-3 dakika hariç kontrolü tamamen elinde bulunduran konuk takım, Holston'ın alev alev yandığı karşılaşmada ona yardımcı olan arkadaşlarının da katkısıyla karşılaşmadan 96-78 galip ayrılarak toplamda 3 galibiyetini almayı başardı.

Özellikle ikinci yarıda Becirovic ve Holston ikilisinin düellosuna sahne olan karşılaşmada Becirovic'in 24 sayısı galibiyet için yeterli olmazken Holston, bir çoğu el üstü ve uzun menzilli olmak üzere yolladığı 6/9 üçlükle ürettiği 27 sayıyla galibiyeti getiren isim oldu. Bu iki değerli performansı galibiyete dönüştürecek olan yanlarındaki arkadaşlarının vereceği katkılardı. Bu noktada önemli bir istatistik var: Bench sayılarında 32-19'luk Karşıyaka üstünlüğü bulunuyor. Holston haricinde çift haneye çıkan 3 kişinin daha yer aldığı konuk takımda Uluğ'un 9 dakikadaki 8 sayı-4ribaund-1 asisti çok çok değerli. Aynı şekilde Ahmet Erdoğan'ın da17 dakikada şut kaçırmadan 8 sayı-4 asist-1 ribaund ile oynayıp top kaybı yapmaması maçın kritik noktalarını oluşturdu. Bu katkılar Telekom'un aldığı 17 hücum ribaundunu da bertaraf etmiş oldu.

Rasim Başak ve Ümit Türkoğlu'nun kadroda yer almadığı Telekom'da oynayan isimlerin parkedeki mutsuz halleri, bitse de gitsek modları çok net şekilde hissediliyor salonda. Kendi evlerinde bir devrede 52 sayı yemeleri, hücumdaki dağınıklığın yarattığı 17 top kaybı da cabası. 3.çeyrekte ilk kez oyuna girdikten sonra bir top kaybı yapıp, bir de şut kaçıran Uğur'u anında kenara alan Telekom teknik ekibine yönelik yapılan 'Böyle olmaz hoca, böyle olmaz!' tezahüratı da salondaki herkesi gülümsetti. Ki o grubun tarihi boyunca yaptığı en anlamlı tezahürat olabilir bu. Gerçekten olmuyor, bakalım nasıl bir yol izleyecekler? Henüz ligin ağabeylerinden sadece Beşiktaş ile oynamışken 5 maçta alınan yalnızca 1 galibiyet var Telekom'un hanesinde. O da ligin en düşük bütçeli takımı Erdemir'e karşı. 2004-05 sezonundan bu yana en kötü sezon başlangıçlarını yapmış durumdalar. Ve tünelde ışığı geçtim, ışığı çağrıştıran tek emare yok.

Türk Telekom (78): Ray Wesson 6 (14 ribaund- 5 asist), Sani Becirovic 24 (2 ribaund- 3 asist), Mehmet Yağmur 11 (3 ribaund- 4 asist), Yunus Çankaya 12 (3 ribaund- 2 asist), Ceyhun Altay 11 (4 ribaund), Diamon Simpsons 4 (4 ribaund), Joseph Gaffney 4, Uğur Öğüt, Gregory Stiemsma 6 (6 ribaund)

Pınar Karşıyaka (96): Osiris Eldridge 11 (2 ribaund- 2 asist), Serkan Menteşe, Omar Sneed 12 (6 ribaund- 3 asist), Uluğ Kaçaniku 8 (4 ribaund-1 asist), Birkan Batuk 8 (1 asist), Jovo Stanojevic 10 (5 ribaund), David Holston 27 (3 ribaund-4 asist), Ahmet Erdoğan 8 (1 ribaund-4 asist), Furkan Aldemir 6 (5 ribaund), Alper Saruhan 6 (1 ribaund- 1 asist)

9 Yorum Yapılmış:

giray15 dedi ki...

Yunus Çankaya'nın winner rolüne soyunduğu takımdan zaten birşey olmaz. Telekom adına konuşulcak daha cok şey var ama ilk cümlen bana kalırsa diğerlerini düşündürtmüyor bile.

Miksiyon dedi ki...

Karşıyakada 9 oyuncu 3basket(6 sayı) ve üstü atmış bu çok olumlu bir gelişme kadro derinliğini kullanabilme açısından birde holstonun böyle yüzdeli oyunu ne kadar devam edebilecek merak ediyorum. Topu biraz daha paylaşsa fena olmaz bence. her nekadar yüzde 50 ile atılsada 29 üç sayılık kullanmışız yine bu rakamda çok fazla. yinede nasıl olursa olsun deplasman galibiyetleri çok olumlu.. Deplasmanda evindeki performansın 4te 3 ünü gösterse ksk ligi rahat ilk 4 te tamamlar.

Miksiyon dedi ki...

Birde bu kadar yüksek skorlu bir maça rağmen sadece 9 serbes atış kullanılması ksk cephesinde potaya driveların ne kadar yetersiz olduğunun göstergesi umarım bu konuyada eğilir hakan hoca..

engin Karsiyakali dedi ki...

YUNUS CANKAYA NE YAPSIN TAKIMDAKI OYUNCULARIN HEPSI FOS YUNUS CANKAYADA OLMASA SIFIR CEKERLER HERHALDE!YABANCILARIN HEPSI BASKETBOLA YABANCI!! BAKALIM TELEKOM NE KADAR DAHA SABIRLI OLCAK FARUK HOCAYI GONDERME KONUSUNDA!!

Giray Özkan dedi ki...

Ergin Ataman ellerini ovuştuyordur.Fakat daha farklı bir isim bulunabilir...

Gökhan dedi ki...

Faruk Hoca haftaiçi atıp tutmak kolay bir icraat yapicaksan parkede konusucaksin lafla olmuyor!En iyisi Nba için oyuncu izlemeye devam et yaptığınız koçluğun modern basketbolla alakası yok. Deplasman fobisi diyenlerede atılan 96 sayı ve 18 sayılık fark kapak olmuştur.

fuat dedi ki...

en başta hakan demir bahsediyordu deplasmanda maç kazanamama sıkıntısından. ona mı kapak oldu bu şimdi?

Gökhan dedi ki...

Zoruna mı gitti birader!

fuat dedi ki...

bu cümlenin sonundaki ünlem tepkisel bi ifadeyi dile getiriyor galiba. gergin bi arkadaşımızsın gördüğüm kadarıyla. bu sitede yapılan yorumların polemiğe dönüşme ihtimali gennelde yüksek ve sık sık ben de dahil oldum bu tür atışmalara. yalnız kendi yazdığının aksindeki her yoruma yüksek tondan girişmek gayet primitif bir davranış biçimi. lütfen biraz daha sakin. sevdiğin, yanında olmak, omuz vermek istediğin insanlara destek olacağım derken komik duruma düşme.